Jak byste si představovali nové DrD?

Diskuzní fórum věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět
skew
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak byste si představovali nové DrD?

Příspěvek od skew » 3. 5. 2009, 22:24

Viděl jsem krolla hrát jen dva lidi, ale osobně si myslím, že zrovna krollové jsou z DrD ras jedna z těch výraznějších, resp. oproti ostatním se snáze odliší od člověka. Vcítit se do primitivního silného hromotluka je imho snadnější, než do trpaslíka a elfa, kteří jsou v kdejakým filmu, knize, nebo PC hře.
Kroll mi připadá jako poměrně vděčná rasa.
Where thou'rt cut off upon thy neck, kind brother, the falling of one head lifts up another.

I know this, which I never learnt in schools, the world's divided into knaves and fools.

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 3. 5. 2009, 23:45

Bouchi píše:Aha. Tim padem se nabizi nekolik otazek:
1) Meli u tebe krollove vubec nejakou odlisnost oproti lidem? Jakou?
2) Meli u tebe nejake odlisnosti (a jake) oproti lidem jine rasy?
3) Kolik hracu u tebe (v CPH) hralo ne-lidi?
Krollové (by) se odlišovali od lidí stejně jako se odlišují černoši od asiatů - vzhledem, mentalitou, zvyky - stejně jako všechny ostatní rasy. Píšu "by", protože jsem je nikdy nemusel zavádět - nakonec je nikdo hrát nechtěl.
Ne-li hrálo asi deset nebo patnáct lidí z těch sto dvaceti - v drtivé většině převažovaly lidské postavy.

Ostatně proto také tvrdím, že většinou si hráči berou nelidské rasy jen z munchkinoidních důvodů a pak je hrají šablonovitě stylem Barbar Conan, Aragorn, Legolas, Gandalf. A pokud někdo chce hrát postavu jiné rasy, nikoliv jen nejlepšího válečníka / zloděje / kouzelníka, tak ho čísla vlastností a speciální schopnosti obvykle nezajímají, pokud nejsou extra nevýhodné.

Tedy pokud to mám shrnout - čím více je pravidlově (a číselně) výhodnější hrát krollího válečníka, tím více hráčů bude hrát krolla kvůli tomu, aby byli lepší válečníci. Obráceně, při ubírání výhod, se lze dostat k určitému minimálnímu podílu hráčů, kteří opravdu chtějí hrát krolla. Těchto hráčů je hodně málo, podle mě určitě méně než 2% všech hráčů DrD.

Nic to nemění na faktu, že i se mnou hrál na začátku kamarád, na jehož krolla Girgina nezapomenu a hrál ho skvěle - ve Stínu meče už takovou postavu zahrát nedokázal, protože tam Krollové nebyli a on měl určitou představu. Spadá do těch dvou procent, a už deset let RPG nehrál.

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 4. 5. 2009, 00:44

Nejsem si jistý, jestli přístup "můžeš si vzít postavu člověka a říkat tomu kroll" zase lidi od hraní krollů neodrazuje.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Fritzs

Příspěvek od Fritzs » 4. 5. 2009, 05:15

Kdyby v Shadowrunu všem rasám srovnali atributy na úroveň člověka, tak by se pořád IMO našli lidi, co by hráli trolla, orka nebo elfa (možná i trpaslíka), protože jsou prostě zajímaví a patří do settingu i když v tomto případě jsou to opravdu jenom lidi s rohy/velkými špičáky/špičatáma ušima.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 4. 5. 2009, 05:37

Jerson, když to řeknu natvrdo a Tvým způsobem, tak se Ti akorát podařilo zabít jeden ze zajímavých rysů RPG... Sám na mnoha místech voláš po tom, aby pravidla více lidi vedla k hraní svých psotav než k munchkingování, ale co se týče ras, tak vyleješ s vaničkou dítě a místo toho, co bys hráče dovedl k tomu, aby hráli svou postavu včetně její rasy, tak jim raději de facto rasy zákažeš...

Nevím, jak Ty, ale já mám ze svých družinek zkušenost, že i když dám do pravidel velmi silného půlelfa či gnoma, tak si lidi stejně vyberou, koho budou hrát ještě dříve, než se ke statům vůbec dostanou (a to poslušně hlásím,že na jejich existenci či pozměněný obsah byli upozorněni).
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Fritzs

Příspěvek od Fritzs » 4. 5. 2009, 06:22

Vallun: Čím jsou jiné rasy obecně zajímavým prvkem RPG? Ve velké části RPG je jediným hratelným živočichem člověk.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 4. 5. 2009, 06:41

Vallun píše:Jerson, když to řeknu natvrdo a Tvým způsobem, tak se Ti akorát podařilo zabít jeden ze zajímavých rysů RPG... Sám na mnoha místech voláš po tom, aby pravidla více lidi vedla k hraní svých psotav než k munchkingování, ale co se týče ras, tak vyleješ s vaničkou dítě a místo toho, co bys hráče dovedl k tomu, aby hráli svou postavu včetně její rasy, tak jim raději de facto rasy zákažeš...
Nikoliv. Stále jsem měl určité množství nelidských ras včetně orků a skurutů, snad jen elfové byli velkou vzácností. A tyto postavy byly poměrně zajímavé. Šlo spíše o to, aby hráči nehráli obecného lesního elfa hraničáře a hobita zloděje.

Kromě toho opravdu nevím, co je na rasách tak zajímavého pro RPG. Pro fantasy RPG možná, i když jsme si užili hodně zábavy i se skupinou čtyř lidí.
Pieta píše:Nejsem si jistý, jestli přístup "můžeš si vzít postavu člověka a říkat tomu kroll" zase lidi od hraní krollů neodrazuje.
Mezi "nepodporuje" a "neodrazuje" není jasná hranice. V mém světě byli trpaslíci dost jiné než lidé i než elfové, a také se od sebe lišili elfové ze severu a elfové z jihu, a hráči to dokázali rozeznat. (Nelišili se hobiti, které hráli tuším jen dva hráči a které jsem jako CP tím pádem moc nepoužíval). Navíc třeba skuruti (vezmu je jako zástupný ekvivalent krollů) se od lidí lišili dost a v průměru byli silnější - jen to pravidlově nebylo o nic výhodnější než kdyby šlo o lidi. A nejlepší bojovník mohl být stejně dobře skurut jako člověk.
Já spíše nechápu, proč by se rasy měly primárně lišit v číselných maximech vlastností.
Fritzs píše:Kdyby v Shadowrunu všem rasám srovnali atributy na úroveň člověka, tak by se pořád IMO našli lidi, co by hráli trolla, orka nebo elfa (možná i trpaslíka), protože jsou prostě zajímaví a patří do settingu i když v tomto případě jsou to opravdu jenom lidi s rohy/velkými špičáky/špičatáma ušima.
V SR nehrají atributy tak velkou roli, protože se primárně používají dovednosti, navíc jsou rasové bonusy vyvážené a dají se dohnat kyberwarem, který je lidem mnohem dostunější už od začátku. Navíc jsem už napsal, že zhruba deset procent hráčů nelidské rasy hraje tak jako tak.

Teď si nevzpomínám, jestli je v DrD+ kudůk, ale s jeho vyškrtnutím bych vůbec neváhal - na toho se mě nezeptal nikdy nikdo. Kroll je hned za ním, jen s tím rozdílem, že jde o netolkiení rasu jak vzhledem, tak jménem, na rozdíl od kuduků (i když to kudukům k oblíbenosti stejně nepomohlo)

Corvus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Corvus » 4. 5. 2009, 06:59

suhlasim s Jersonom. s tym ze sa ine rasy v DrD/DnD vo velkej miere hraju z munchkinovskych dovodov (a nie ze ho zaujima psychologia krolla) aj s tym ze vacsina hracov co poznam hrala vzdy len ludske postavy.
There's nothing in the universe cold steel won't cut.

On eternal hold: d20 Warheart

Quentin
Noob of The Round Table
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin » 4. 5. 2009, 07:37

Corvus píše:suhlasim s Jersonom. s tym ze sa ine rasy v DrD/DnD vo velkej miere hraju z munchkinovskych dovodov (a nie ze ho zaujima psychologia krolla) aj s tym ze vacsina hracov co poznam hrala vzdy len ludske postavy.
QFT
http://2k6goblinu.blogspot.cz/

Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 4. 5. 2009, 07:41

Kromě toho opravdu nevím, co je na rasách tak zajímavého pro RPG. Pro fantasy RPG možná, i když jsme si užili hodně zábavy i se skupinou čtyř lidí.
DrD, o kterém se zde bavíme je fantasy RPG a já doufám,že i bude:)

Quentin
Noob of The Round Table
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin » 4. 5. 2009, 07:47

Rasy by se meli zachovat i z ciste praktickych duvodu; hromady lidi neopusti sve stare settingy a s fantasy rasami budou hrat porad.

Pokud by byl system dost jednoduchy, tak by nevadilo, kdyby nebyly mechanicky odlisene. Pokud ale budou, tak at je clovek stejne dobry do vsech povolani jako ostatni (tzn vsichni bojovnici se bou rozhodovat mezi clovek, kroll, trpaslik; vsichni kouzelnici mezi clovek, gnom, elf apod.)

Ilgir: tvoje drd by se mi urcite libilo; posledni dobou nezvladam hrat nic jineho, nez ty dva extremy - bud hafo pravidel(4e) nebo skoro zadna(shadows)

Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 4. 5. 2009, 07:58

Quentin - ale to je přesi ensmysl, to by byl člověk v konečném důsledku mnohem silěnnší, než ostatní rasy...Já myslím,že už takhle je to vohdně vyvážené, že člvoěčí psotava není v ničem tak úplně mizerná...:)

Bouchi

Příspěvek od Bouchi » 4. 5. 2009, 08:00

Jerson píše:Já spíše nechápu, proč by se rasy měly primárně lišit v číselných maximech vlastností.
Nikdo nerika ze primarne - ale na druhe strane mi stav "stejna maxima, ruzne prumerne hodnoty" prijde daleko 'neprirozenejsi' (tedy ne pri porovnavani dvou ras, ale pokud by to platilo pro dejme tomu deset ruznych ras).
Corvus píše:suhlasim s Jersonom. s tym ze sa ine rasy v DrD/DnD vo velkej miere hraju z munchkinovskych dovodov
Ale "ve velke mire" neznamena "vyhradne" (pokud tedy jeho "Kdyby krollové neměli automaticky bonus +1 na útok za velikost (ve srovnání s jinými rasami), tak po nich neštěkne ani pes." spravne interpretuju jako "hraci si krolly berou pouze kvuli tehle ciselne vyhode").

Quentin
Noob of The Round Table
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin » 4. 5. 2009, 08:10

Quentin - ale to je přesi ensmysl, to by byl člověk v konečném důsledku mnohem silěnnší, než ostatní rasy...Já myslím,že už takhle je to vohdně vyvážené, že člvoěčí psotava není v ničem tak úplně mizerná...
Jenze pokud je clovek ve vsech povolanich ta prumerna varianta, tak proc si nevzit tu silnejsi verzi. Potom ale v druzinach, ktere hrajou hc simulacne nebo gamisticky nevidis jine kombinace nez kroll-bojovnik, hobit-zlodej, elf-kouzelnik, a vsechny druziny vypadaji jako omalovanky.

V 4e nam to funguje dobre; vsichni hraji lidi a cas od casu se nekdo odvazi jinou rasu. Nikdo se ale necejti osizenej.

Corvus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Corvus » 4. 5. 2009, 08:32

Ale "ve velke mire" neznamena "vyhradne" (pokud tedy jeho "Kdyby krollové neměli automaticky bonus +1 na útok za velikost (ve srovnání s jinými rasami), tak po nich neštěkne ani pes." spravne interpretuju jako "hraci si krolly berou pouze kvuli tehle ciselne vyhode").
vo velkej miere som napisal preto ze vynimky existuju vzdy a urcite by to na mna niekto vytiahol ako teraz ty (patri to k folkloru fora). a ano hraci si IMHO beru krolla hlavne kvoli ciselnej vyhode a preto ze je to podla niekoho 'lahke na roleplay' (co je dost pofiderne, ked chce niekto hrat simpletona, moze aj to byt aj clovek)

k tomu patri ta vec ze neludske rasy su prilis casto len jeden stereotyp (stedreho trpazlika a krolla kuzelnika som videl len v komedialnej hre) a clovek moze byt prakticky hociaky a stereotypom neobmedzeny.

a jasne mechanicky najvhodnejsie kombinacie rasa/povolanie je skutocne velmi zla vec.
There's nothing in the universe cold steel won't cut.

On eternal hold: d20 Warheart

Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“