Jak byste si představovali nové DrD?

Diskuzní fórum věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět
Bouchi

Re: Dračí doupě

Příspěvek od Bouchi » 27. 12. 2008, 14:29

Jerson píše:Navíc kdybych DrD+ prolistoval a rohodl se, že si ho nekoupím, protože ... obsahuje moc tabulek, nebo něco takového, co můžu zjistit během pár minut ... a pak to napsal jako argument v debatě, proč se mi DrD+ nelíbí, byl bys určitě první, kdo by mi takový přístup dal sežrat, byť slušně.
Obavam se, ze pro takovehle tvrzeni nemas oporu. Troufam si prohlasit, ze nenajdes jediny muj prispevek, kde bych se pustil do nekoho, kdo prohlasil neco jako "prolistoval jsem DrD+ v krame a na muj vkus je tam prilis mnoho tabulek/krollu/teleportacnich kouzel/..., takze jsem si ho nekoupil". Maximalne bych napsal "zkus mu venovat vic casu, procist si ho dukladneji, abys posoudil, zda je to opravdu tak zasadni prekazka".
Ozvu se jen ve chvíli, kdy někdo o DrD řekne "Je to skvělý systém, není třeba nic jiného, dá se snadno upravit, když se mi něco nelíbí a když jsi dobrý PJ" a jiné podobné věci. Já DrD hrál, zkoušel jsem ho upravit a s tímto tvrzení prostě nesouhlasím, protože minimálně pro mě neplatí.
A kdyz dotycny rekne "pro me je to skvely system, uzivame si s nim spoustu zabavy a tech par veci, ktere nam nevyhovovaly, jsme si snadno upravili"? Taky se ozves? Kdyz ti dam priklad odjinud - ja si napriklad myslim o harlekynkach (a uz jsem to i parkrat tu ci onde prohlasil), ze kdyz jich clovek precte cca 10, tak je cteni dalsich uz jen ztrata casu, protoze je jen mala sance, ze v nich ctenar narazi jeste na neco noveho, zajimaveho. Ale prece kvuli tomu nebudu nekomu, kdo napise "harlekynky, to je moje, ctu vsechny co vychazeji" hned tvrdit "jsi magor, cti radsi neco poradneho". Proste on v nich neco nachazi, budiz mu prano.
Když někomu tvrdím, že ten nebo onen systém je špatný, je to vždycky v debatě, která začala podobným prohlášením. Takže nejde o nesnášenlivost vůči hře, ale nesnášenlivost vůči přístupu některých lidí.
Ale co je spatneho na pristupu "DrD mi vyhovuje, uzivam si spoustu zabavy, nepotrebuju hledat jiny system"? Vezmi si treba PC hry - kdyz bude nekomu ke stesti stacit nejaka Doom-like strilecka, taky se do nej pustis, at si radsi zahraje "neco poradneho"?
Pokud se DrD a DrD+ stále dostatečně prodává, je asi opravdu lepší použít už zavedené jméno, zejména pokud na tom závisí přežití Altaru. Nevěděl jsem, že je to pořád tak důležitý tahoun.
A co jsi tedy povazoval (a z jakeho duvodu) za hlavniho "tahouna" Altaru v dnesni dobe?

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 27. 12. 2008, 17:34

Co se týče jména pro novou hru... Asi bych se přidržel kořene, protože ten má u nás nějakou tradici, ale zároveň bych dodal výrazný rozlišující přívlastek, protože rozdíl mezi DrD a DrD+ je příliš nepatrný a z hlediska principů ochrany spotřebitele atd. je "nevyhovující". Sám za sebe bych skromně navrhl DrD - Třetí generace;)

Opravdu nerad bych pokračoval v diskusi, zda je DrD dobré nebo špatné. U Jersona musím respektovat jeho mimořádný přehled v oblasti RPG, ale to je Jerson, který chce hrát po Jersonovsku. Já, a spousta dalších lidí, hrajeme a chceme hrát jinak a DrD nám vyhovuje. Prostě jde o to, vybrat si styl hraní a pro něj zvolit vhodná pravidla a já věřím,že při té=to volbě má DrD stále co nabídnout.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Gordugg

Příspěvek od Gordugg » 27. 12. 2008, 17:55

Možná jsem byl příliš útočný, každopádně je zjevné že na podobné diskuze okolo kvalit jednotlivých systémů opravdu nemám buňky a nebo povahu. Rozhodně z mé strany nebylo příliš rozumné se zapojit. Ostatně rpg forum je pro mě v prvé řadě zdroj inspirací a mechanik pro zpestření hry, více než cokoliv jiného.
Rozhodně je dobré aby potencionální hráči měli k dispozici zde uvedený rozhled a mohli si tak náležitě vybrat RPG které jim vyhovuje jak po stránce tematiky tam mechaniky, ale řešit zdali je lepší skočit z okna než si zahrát některou ze zmíněných her je už prostě mimo moje chápání přízemního a v podstatě primitivního hráče. Ano, vybíjení dungeonů je teoreticky zavržení hodná záležitost, ale odpuste mi že to tak opravdu nejsem schopen vnímat. Osobně se raděj vrátím k nabírání inspirace...
Chro - chro - chro - *quík*?
Přišel jsem, vyhrabal jsem, sežral jsem.

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 27. 12. 2008, 18:13

Gordugg píše:vybíjení dungeonů je teoreticky zavržení hodná záležitost
To je nějaký nesmysl, to kdo tu hlásal?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Gordugg

Příspěvek od Gordugg » 27. 12. 2008, 18:22

Pieta - Narazil jsem tu před nedávnem prrávě na tenhle názor. Netvrdím že tam potom nedošlo k hádce o tom jestli to je či není správný názor, ale zaujalo mně to jelikož jsem se tehdy v podstatě poprvé setkal s postojem že existuje "špatný styl hraní RPG".
Chro - chro - chro - *quík*?
Přišel jsem, vyhrabal jsem, sežral jsem.

Majo

Příspěvek od Majo » 27. 12. 2008, 18:42

Ecthelion píše:Mě osobně na Jersonově příspěvku nepřijde nic xenofobního - prostě na základě zkušenosti došel k nějakému názoru, který se tady snaží kultivovaně prezentovat. Nic víc. Nemusíš s ním souhlasit, ale on tě k tomu taky nijak nenutí. Prostě vyjádřil svůj názor. :wink:
Je rozdiel, ked niekto kultivovane a slusne vyjadri svoj nazor a je rozdiel, ked niekto hovori a svojom nazore ako o zjavenej pravde a donekonecna a nekonecna to opakuje. Suhlasim v podstate so vsetkym co napisal Sosacek.

Cena:
DrD stalo 300Sk a nasledne sa s tym dalo hrat. Potom prislo DrD+ a stalo cca1500!Sk. Je tam vidiet rozdiel? Chciet od 11 rocneho chlapca aby za svoju hracku vysolil zo svojeho vreckoveho 1500 Sk je podla mna svinstvo. (Na druhej strane je pravda ze vacsina firiem, ktorym ide iba o zisk, sa chovaju rovnako)
Porovnavat cenu RPG s cenou knihy je podla mna blbost. Ja si predsa nekupujem RPG preto aby som si ho precital! RPG je velmi odlisna zalezitost. Ked to kupujem tak to nie je iba moja zalezitost (ako u knihy), ale je to zalezitost celej skupiny. Ak kupim zle rpg, tak si to odpika cela skupina, nie len ja.

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 27. 12. 2008, 18:49

Majo píše:DrD stalo 300Sk a nasledne sa s tym dalo hrat. Potom prislo DrD+ a stalo cca1500!Sk. Je tam vidiet rozdiel? Chciet od 11 rocneho chlapca aby za svoju hracku vysolil zo svojeho vreckoveho 1500 Sk je podla mna svinstvo. (Na druhej strane je pravda ze vacsina firiem, ktorym ide iba o zisk, sa chovaju rovnako)
Porovnavat cenu RPG s cenou knihy je podla mna blbost. Ja si predsa nekupujem RPG preto aby som si ho precital! RPG je velmi odlisna zalezitost. Ked to kupujem tak to nie je iba moja zalezitost (ako u knihy), ale je to zalezitost celej skupiny. Ak kupim zle rpg, tak si to odpika cela skupina, nie len ja.
Zas je trochu zvláštní, že cenu počítáš na jednoho člověka, ale rizika pro celou skupinu. (:

Bouchi

Příspěvek od Bouchi » 27. 12. 2008, 19:21

Majo píše:DrD stalo 300Sk a nasledne sa s tym dalo hrat.
Prvnich 5 urovni z moznych 36.
Potom prislo DrD+ a stalo cca1500!Sk. Je tam vidiet rozdiel? Chciet od 11 rocneho chlapca aby za svoju hracku vysolil zo svojeho vreckoveho 1500 Sk je podla mna svinstvo.
U DrD PPZ jsi tech 300 Sk dal za cca 160 stran. U DrD+ tech 1500 Sk (tedy petkrat tolik) das za cca 800 stran (tedy petkrat tolik). Je svinstvo chtit za 5 litru benzinu petkrat tolik co za litr?
Navic pokud chces hrat DrD+ jako hrac, nemusis si kupovat celou sadu, staci ti PPH a jedna z prirucek povolani, dohromady za cca 600-650 Sk. A vydrzi ti to minimalne na prvnich 10 urovni (z moznych 21, tedy skoro na polovinu). Abys u DrD mel pravidla skoro na polovinu urovni, potrebujes PPZ a PPP, tedy dohromady za cca 600 Sk. V cem je tedy DrD+ pro hrace drazsi? Jen v tom, ze tech 600 Sk musi dat najednou, ne nadvakrat.
(Na druhej strane je pravda ze vacsina firiem, ktorym ide iba o zisk, sa chovaju rovnako)
Kdyby Altaru slo iba o zisk, tak stoji uz par let DrD a DrD+ tak o stovku vic kazdy svazek.
Porovnavat cenu RPG s cenou knihy je podla mna blbost.
Neni to blbost, pokud porovnavas porovnatelne aspekty. Snazime se ti vysvetlit, ze kniha (ve smyslu tistena publikace) urciteho rozsahu ma proste urcite vyrobni naklady (ktere se pod jistou mez snizit nedaji) a pokud neni dotovana, nemuze ani jeji prodejni cena klesnout pod urcitou hranici. A je uplne jedno, jestli je to roman, sbirka basni, ucebnice programovaciho jazyka ci pravidla RPG.

Majo

Příspěvek od Majo » 27. 12. 2008, 19:57

Bouchi píše:Abys u DrD mel pravidla skoro na polovinu urovni, potrebujes PPZ a PPP, tedy dohromady za cca 600 Sk. V cem je tedy DrD+ pro hrace drazsi? Jen v tom, ze tech 600 Sk musi dat najednou, ne nadvakrat.
V podstate moja odpoved znie: Ano. Je obrovsky rozdiel ked si nieco kupis za 300Sk, zahras si to posudis, ci ta to bavi alebo nie, a nasledne sa vklude rozhodnes ci si kupis dalsi diel alebo nie. A je rozdiel ked musis dat 1500Sk len za to aby si si odskusal ci to je alebo nie je hlupost.

Alef0

Příspěvek od Alef0 » 27. 12. 2008, 20:00

A kto ta nuti vyvalit tie peniaze? Existuju skusenosti, recenzie, su ludia, co si prirucku kupili a iste ti ju radi pozicaju.

Mam z prispevkov pocit, akoby kupa knihy bola jedinou moznostou, ako sa s nou zoznamit. A ked sa pri kupe pomylis, je to vina predajcu, lebo si si kupil 1500 korunovu macku vo vreci.

Ja neviem, ja ked si idem kupovat hocijaku vec (knihy, RPG produkty su vynimocnym pripadom), tak sa najprv dost dlho pozeram a az potom kupujem.
-------------
Inspiroval si ma k prekladu legendarneho clanku od Seana K Reynoldsa, ktory som uz spominal.

Jeho zaver je
Ak si myslíš, že sú [RPG príručky, pozn. red] príliš drahé, nekupuj ich. Máš kopu iných možností: môžeš si ich kúpiť z antikvariátov alebo si zadovážiť lacnejšie elektronické verzie, používať niektoré z iných produktov (Monte Cook dáva k dispozícii výborné produkty, ktorých cena je niekedy len 5$), stiahnuť si veci čo sú zadarmo na internete alebo si vytvárať vlastné materiály. Nik ťa nenúti kupovať si nové tlačené príručky.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0

Majo

Příspěvek od Majo » 27. 12. 2008, 20:08

Asi ideme temou uz inde.
Alef, ako by si si zohnal DrD+ pred 10 rokmi inak ako kúpou?

Bouchi

Příspěvek od Bouchi » 27. 12. 2008, 20:12

Majo píše: Je obrovsky rozdiel ked si nieco kupis za 300Sk, zahras si to posudis, ci ta to bavi alebo nie, a nasledne sa vklude rozhodnes ci si kupis dalsi diel alebo nie. A je rozdiel ked musis dat 1500Sk len za to aby si si odskusal ci to je alebo nie je hlupost.
Takze je napr. od Brlohu svinstvo, kdyz prodavaji prirucky DnD 4E po cca 800 Sk (cili za PHB + DMG das dohromady cca 1600 Sk)?

Bouchi

Příspěvek od Bouchi » 27. 12. 2008, 20:13

Majo píše:ako by si si zohnal DrD+ pred 10 rokmi inak ako kúpou?
Spatne, kdyz vyslo pred ctyrmi.

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 27. 12. 2008, 20:18

Asi neříkám nic, co by Bouchi a ostatní nevěděli, ale pro hráče je přeci často nejviditelnější a tudíž i dost podstatná cena, kterou musí zaplatit za to, aby oni mohli (popřípadě aby jejich skupina mohla) začít hrát. A v tomhle směru je plusko proti mínusku fakt výrazně dražší.

Na klasický dračák stačí na skupinu jedna příručka.
Na plusko je je potřeba jedna příručka, plus všechny příručky, které popisují povolání, které chtějí hráči hrát.
V jednom případě je to čistých 300, v druhém něco mezi šesti a patnácti sty, aspoň podle vašich čísel.

Alef0

Příspěvek od Alef0 » 27. 12. 2008, 20:31

Majo, teraz si sa trochu pwnol :D

Navrhujem zakoncit debatu o cenach a povinne precitat Reynoldsov clanok Su RPG produkty naozaj drahe?. Je v slovenskom preklade.

Sice je z roku 2001, ale uzasne vystihuje vsetky kritiky a bedaky, ktore sa pravidelne opakuju pri uvahach nad cenou knih.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0

Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“