Dračí doupě - obecná megadiskuze

Oficiální diskuze věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Dračí doupě - obecná megadiskuze

Příspěvek od Lemmy »

Obrázek
(anotace + seznam příruček a doplňujících modulů)

Pro ty, kterých zde chybí rozličný pokec o starém, dobrém, klasickém Dračím doupěti. Bavte se, diskutujte o čem chcete, ptejte se na co chcete, co se týká Dračího doupěte, nechtěl bych však, aby se téma zvrhlo v diskuze a pření, proč je jaký systém lepší než Dračí doupě, proč se vám Dračí doupě nelíbí apod. Kritiku si jistě můžete užít v jiných tématech do sytosti. $D
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí doupě

Příspěvek od Vallun »

Ano. Ale proto jsem také povahu hráčů v topicu o Dračím Doupěti nikdy neřešil. Řešil jsem jenom kvalitu či nekvalitu pravidel.
A myslíš,že to spolu nesouvisí?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí doupě

Příspěvek od Jerson »

gunware píše:Takových lidí je hodnè. A mohu tě ujistit, že Dračáka určitě nehráli, protože ho ani znát nemohou. Neumí česky.
Opět se ptám - potkal jsi je?
Uživatelský avatar
gunware
Příspěvky: 164
Registrován: 25. 8. 2011, 17:39

Re: Dračí doupě

Příspěvek od gunware »

Pokud myslíš, jestli jsem s nimi hrál, tak ne. Jestli myslíš, že jsem je viděl - tak jsem se potkal asi tak s třemi na různých oslavách, kde jsem byl varován, že jsou dobří kámoši, ale příšerný GMs. Pokud myslíš, jestli jsem se s nima bavil na fórech a hodně o (a od) nich četl, tak to zase jo. Já jsem je nehledal - neměl jsem nijak potřebu, protože naše skupina fungovala. Na cony jsem nejezdil, kde se jich spousta (podle vyprávění na fórech nebo i tak) vyskytovala. Ale jak říkám, protože jsem měl skupinu, tak se mi na cony jezdit nechtělo, raději jsme hráli vždy u někoho doma. Nám to stačilo.
Jsem poslední výkřik evoluce. Když mě stvořila, tak zoufale zařvala: "Proboha, co jsem to udělala?!"
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Dračí doupě

Příspěvek od Pepa »

Vallun píše:A myslíš,že to spolu nesouvisí?
Jestli spolu souvisí povaha hráčů a kvalita pravidel, nad tím jsem se nikdy nezamýšlel, ale můžeme udělat nějaký průzkum. Asi bych to ale viděl tak, že "divocí" hráči spíše raději vyhledávají "divočejší" pravidla, zatímco klidní, přemýšliví hráči vyhledají spíše "klidnější", "rozumnější" pravidla. Nebo to vidíš jinak?
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí doupě

Příspěvek od Vallun »

OK? evidentně musí otázku položit polopatičtěji: Jsi si jist, že nic z toho, co vytýkáš pravidlům DrD nesouvisí, ani z části, s povahou samotných hráčů?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Dračí doupě

Příspěvek od Pepa »

Ano, jsem si jist.

Hraní samotné v konkrétních skupinách jistě s povahou hráčů souvisí, ale jak říkám, já kritiku zaměřuji spíše na znění pravidel (mechanických i rad ke hře). Čili například "házení na psa" je zbytečné prudící pravidlo, které nejspíš negativně okomentují i začátečníci i pokročilí i veteráni i hráči nejrůznějších povah => označím ho za nevhodné pravidlo, ať už by se mělo dostat do rukou komukoliv.

Nebo co jsi chtěl slyšet?

Jak už jsem psal výše, tak "podivná" pravidla (obzvlášť ještě taková, která jsou dost zaměřená na souboje a vymlacování jeskyní) přitáhnou spíše "podivnější" hráče (nerdy, munchkiny, ...) a "rozumnější" hráči (+ třeba i holky) je nejspíš obejdou obloukem. A protože bych si rád zahrál pravě s "rozumnějšími" hráči a holkami, tak to je právě docela problém... (Že je třeba počáteční zkušenosti s DrD odradí a pak už o RPG hry ztratí zájem.)
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Dračí doupě

Příspěvek od Fritzs »

Pepa píše: Jak už jsem psal výše, tak "podivná" pravidla (obzvlášť ještě taková, která jsou dost zaměřená na souboje a vymlacování jeskyní) přitáhnou spíše "podivnější" hráče (nerdy, munchkiny, ...) a "rozumnější" hráči (+ třeba i holky) je nejspíš obejdou obloukem. A protože bych si rád zahrál pravě s "rozumnějšími" hráči a holkami, tak to je právě docela problém... (Že je třeba počáteční zkušenosti s DrD odradí a pak už o RPG hry ztratí zájem.)
Nojo, ale zase jsem se setkal s vážně míněnou argumentací, že RPG je přirozená doména "podivných" nerdů a munchkinů, kteří, jelikož jsou divní, nemají tolik jiných možností vyžití jako holky a "rozumnější" lidé a navíc by je tito normálové vyštípali z jejich hobby a oni by pak zůstali sedět doma u MMOčeka úplně by ztratili přímý mezilidský kontakt. :>;o)
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Dračí doupě

Příspěvek od Argonantus »

Sparkle +1

a je to furt dokola - většina kritiků má v hlavě nějaký konkrétní styl hraní DrD. který jim zrovna nesedí, takže dokazují,
že to žere kočky, narušuje psychiku PJ a má špatný vliv na plodnost.
Že je vedle X part, kteří to hrají třeba úplně obráceně, a při tom stále v intencích původních pravidel, která takto obrovský rozptyl možností umožňovala, to je třeba v těchto úvahách důsledně ignorovat.

Tento rozptyl je sám o sobě velikánská hodnota, kterou by bylo velmi dobře zachovat, a nenutit lidem nějaký konkrétní způsob hraní (který se zrovna líbí mně).
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí doupě

Příspěvek od Vallun »

Fritzs - njn, já se taky už setkal s arogantními pitomci...

Argo +1
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Dračí doupě

Příspěvek od Pepa »

Fritzs: Asi ale chápeš, jak jsem to myslel. Protože zase: jsme-li my všichni tady nerdi, tak pak ještě existují mnohem větši nerdi...
Arognantus píše:a je to furt dokola - většina kritiků má v hlavě nějaký konkrétní styl hraní DrD. který jim zrovna nesedí, takže dokazují, že to žere kočky, narušuje psychiku PJ a má špatný vliv na plodnost.
Mě zkrátka jenom vadí, že nějaký šváb v pravidlech pořád někde točí klikou.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí doupě

Příspěvek od OnGe »

Pepa píše:Asi ale chápeš, jak jsem to myslel. Protože zase: jsme-li my všichni tady nerdi, tak pak ještě existují mnohem větši nerdi...
...a?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Dračí doupě

Příspěvek od Pepa »

... kteří se koncentrují kolem ještě podivnějších pravidel.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračí doupě

Příspěvek od York »

Pepa: Souhlasím s tím, že souvislost mezi pravidly a stylem hry hráčů, kteří podle nich hrají, je dost velká. Teď se sice bavíme o DrD, ale zanedlouho bude na místě vést úplně stejnou o DnD (respektive JaD). A co si budeme povídat, podle zkušeností ve světě DnDčkaři jako by Dračákistům z oka vypadli. Navíc vzhledem k tomu, že DnD 5e má výrazně kvalitnější rady pro hráče a GMy než DrD 1.x, to zřejmě nebude postačující podmínka, aby z toho rostli výrazně jiní hráči a vypravěči.

Zásadní otázka by tedy měla být, jak vytvořit a zpropagovat hru, která bude dělat dostatečně podobné věci jako DnD/DrD0 (protože to je to, co fakt velkou spoustu hráčů baví), a při tom je naučila hrát trochu jinak.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Dračí doupě

Příspěvek od Fritzs »

York píše: Zásadní otázka by tedy měla být, jak vytvořit a zpropagovat hru, která bude dělat dostatečně podobné věci jako DnD/DrD0 (protože to je to, co fakt velkou spoustu hráčů baví), a při tom je naučila hrát trochu jinak.
Zásadní otázka by tedy měla být, jak přesně změřit jak pozici, tak zároveň i hybnost protonu... $lol$ :clap:
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Dračí doupě

Příspěvek od Pepa »

York: Tak ono se třeba říká, že Dungeon Master Guide pro 4e DnD je nejlepší příručka pro GMa, která kdy vyšla ever! (A to dokonce napříč všemi RPG žánry. Ne jenom pro žánry "soubojové".) Tu příručku jsem četl a to tvrzení se opravdu blíží pravdě. Námětů a nápadů, jak tvořit (střetnutí, dobrodružství, kampaně, atmosféru, ...) je tam opravdu mnoho a jsou to opravdu rady "nadsystémové". Povinná četba pro všechny! :)

Každopádně otázka: "Jak zpropagovat X," je spíše na Skavena a ShadoWWWa. Nevím, jak to je v DnD 5, nevím, jak to chtějí převyprávět, nevím, jak to chtějí obohatit, nevím, jaký mají plán. Ale když budou potřebovat něco napsat/vyhledat/poradit/přečíst/otestovat, tak jim (i přes své omezené možnosti) pomůžu.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 7 hostů