Dračí doupě - obecná megadiskuze

Oficiální diskuze věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Dračí doupě - obecná megadiskuze

Příspěvek od Lemmy »

Obrázek
(anotace + seznam příruček a doplňujících modulů)

Pro ty, kterých zde chybí rozličný pokec o starém, dobrém, klasickém Dračím doupěti. Bavte se, diskutujte o čem chcete, ptejte se na co chcete, co se týká Dračího doupěte, nechtěl bych však, aby se téma zvrhlo v diskuze a pření, proč je jaký systém lepší než Dračí doupě, proč se vám Dračí doupě nelíbí apod. Kritiku si jistě můžete užít v jiných tématech do sytosti. $D
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Dračí doupě - obecná megadiskuze

Příspěvek od Sparkle »

A nemyslí tím spíš Dračák jako obecnou aktivitu, než o konkrétní pravidla?
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí doupě - obecná megadiskuze

Příspěvek od Jerson »

Pepa píše: 25. 2. 2021, 12:26 Možná si to asi tedy úplně neuvědomuješ, ale... Právě tím, že jsi sem přišel s tou zprávou o pomoc, tak... Tím šíříš Dračák! :wink: :-)= $D
Jedna věc je můj osobní názor. Druhá věc jsou názory jiných lidí.
Tedy já osobně Dračák šířit nebudu, ale pokud má někdo zájem ho šířit, tak mu nebudu bránit.

Třetí věc je, že když dotyčnému za týden budu moct napsat "Nikdo z mých známých nemá zájem nebo čas šířit Dračák," bude takový postoj mít svou vlastní váhu.
Sparkle píše: 25. 2. 2021, 12:28A nemyslí tím spíš Dračák jako obecnou aktivitu, než o konkrétní pravidla?
To byla moje první otázka. Odpověď zněla
Siridion Redfern Efialtes píše:Zatím bych dal Dračák, jelikož jsme v jednom tématu. RPG klidně později
Ale vsadím se, že se mu přihlásí někdo od Dračí Hlídky, protože ti se za nástupce Dračáku považují.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Dračí doupě - obecná megadiskuze

Příspěvek od Pepa »

Jerson píše:Jedna věc je můj osobní názor. Druhá věc jsou názory jiných lidí.
Tedy já osobně Dračák šířit nebudu, ale pokud má někdo zájem ho šířit, tak mu nebudu bránit.

Třetí věc je, že když dotyčnému za týden budu moct napsat "Nikdo z mých známých nemá zájem nebo čas šířit Dračák," bude takový postoj mít svou vlastní váhu.
Nevím, jestli mám úplně stejnou filozofii, ale to je docela jedno...

Prostě zkuste dotyčnému vysvětlit, že propagovat třicet let starou, nesehnatelnou hru nemá příliš význam. A také mu řekněte, že určitě umíme napsat články pojednávající o RPG hrách tak nějak obecně...
agent_p_perry_the_platypus
Příspěvky: 1
Registrován: 26. 4. 2021, 09:26

Re: Dračí doupě - obecná megadiskuze

Příspěvek od agent_p_perry_the_platypus »

Poradíte někdo software/web/app která by umožnila online sdílení hodů konstkami a eventuelně sdílení mapy?
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: Dračí doupě - obecná megadiskuze

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 2. 11. 2021, 16:08, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Dračí doupě - obecná megadiskuze

Příspěvek od eerieBaatezu »

Obrázek
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Dračí doupě - obecná megadiskuze

Příspěvek od Argonantus »

Chvíli mi trvalo si uvědomit, že tento eerieho obrázek výjimečně nese informaci.
Mladším nápověda
https://www.denik.cz/z_domova/albertov- ... dentu.html
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí doupě - obecná megadiskuze

Příspěvek od Markus »

Věděli jste, že...

Moucha zlodějka pravděpodobně pochází z Basic D&D (jehož je DrD napodobeninou?)

V Basic D&D je příšera zvaná robber fly (obří). Doslova „moucha lupička“. Akorát že tímhle označením se myslí reálné mouchy, česky zvané roupci. Samozřejmě nic nekradou, jsou to predátoři, kteří za letu žerou jiný hmyz. „Lupičky“ se jim říká kvůli tomuhle přepadávání, ne kvůli tomu, že by kradly předměty.

Ale musím uznat, že dračákovská interpretace s kradením předmětů má něco do sebe.

A politovat, že při překladu OSE bohužel nemůžeme robber fly mít jako mouchu zlodějku, i když bych moc chtěl... akorát že v těch pravidlech nekrade.

EDIT: Ale aspoň bude zelený hlen! Převzat z Basic D&D do DrD úplně doslova.
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
Fafrin
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1581
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Dračí doupě - obecná megadiskuze

Příspěvek od Passingby »

Markus píše: 2. 4. 2022, 21:41 Věděli jste, že...

Moucha zlodějka pravděpodobně pochází z Basic D&D (jehož je DrD napodobeninou?)

V Basic D&D je příšera zvaná robber fly (obří). Doslova „moucha lupička“. Akorát že tímhle označením se myslí reálné mouchy, česky zvané roupci. Samozřejmě nic nekradou, jsou to predátoři, kteří za letu žerou jiný hmyz. „Lupičky“ se jim říká kvůli tomuhle přepadávání, ne kvůli tomu, že by kradly předměty.

Ale musím uznat, že dračákovská interpretace s kradením předmětů má něco do sebe.

A politovat, že při překladu OSE bohužel nemůžeme robber fly mít jako mouchu zlodějku, i když bych moc chtěl... akorát že v těch pravidlech nekrade.

EDIT: Ale aspoň bude zelený hlen! Převzat z Basic D&D do DrD úplně doslova.
Šak origoš mucha zlodějka taky nekradla :wink: Hádal bych, že jí to tam přidali až pozdějá v rámci systematické dedýendyzace.
mucha_zlodejska.jpg
A není nad to, když člověk může občas ocitovat sám sebe... :D (Tohle všechno platí jenom pro úplně původní DrD PPZ.)
Iwas Passingby píše: 12. 12. 2021, 13:04 Ještě sem buchnu tohle, když už jsem to během předělávání bestiáře sepsal...

Ad copyright (bestiáře): Historie vzniku původního DrD je obecně známá, případně snadno dohledatelná, a tak ji nebudu opakovat. Když člověk vezme text zjednodušeného bestiáře, jenom těžko pozná, co je přepsané a zjednodušené DrD a co přeložené OSE... Někdy to sedělo skoro slovo od slova. (I když to platilo hlavně po prvním přepsání, pak jsme to ořezali ještě víc a vazba na OSE/ODnD se trochu ztratila.)
Třeba Bat = netopýři, Bears = medvědi (černý i grizzly), Dragons = draci (obecně + bílý, černý, zelený), Gargoyle = gorgona, Gelatineous Cube = rosolová krychle, Goblins = skřeti, Living statue = oživlá socha, lykantropové (obecně i konkrétně krysodlak, vlkodlak, medvědodlak, tygrodlak), Ogre = obr lidožrout, Orcs = orci, Pixie = poletucha, Robber Fly = moucha zlodějka, Rust Monster = rzivý netvor, Shadow = Stín, Shrieker = vřesk, Sprite = skřitek, Tiger beetle = brouk tygří, Yellow Mold = fialová plíseň...

Konkrétně to bylo dobře vidět třeba na zmatení u netopýrů; poznámka u černých medvědů o rybách a sladkostech, která v OSE na rozdíl od DrD dává smysl; u mouchy zlodějky, že vypadá jako sršeň, což v originále byly DnD killer bees, které v DrD nejsou; nebo u oživlé sochy, že může být z libovolného materiálu, ale zde jsou jako příklad jen 3... Některé věci jsem přepsal jinak, takže se trochu ztrácejí, třeba u orků poznámka o tom, že je v kmeni stejně mužů i žen a že na jeden pár připadají dvě děti (to je OSE úplně stejné, jako v DrD).
Za tento příspěvek děkují uživateli Passingby:
Markus
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí doupě - obecná megadiskuze

Příspěvek od Markus »

Koukám, že jsem zase objevil Ameriku. :) Restroklon bestiář jsem nesledoval a 1.0 neznám. Ale je zajímavé vidět, že to byl mnohdy fakt jenom překlad. Jdu si schválně projít, co dalšího je kopie, a případně vykrást nějaké názvy. :)

EDIT: Zajímavé je, že se z chrliče stala gorgona, to jsem netušil. Zajímalo by mě, jestli je to záměr, nebo jen neznalost slova "gargoyle" a snaha nějak to počeštit. (Gorgona je v D&D kráva.)
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1581
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Dračí doupě - obecná megadiskuze

Příspěvek od Passingby »

U toho Bestiáře to bylo úplně jasný, protože to fakt sedělo na úplně nesmyslný detaily... V podstatě jsem tehdy vzal text 30 let starýho DrD, zestručnil jsem ho, a když jsem si něco kontroloval v OSE, koukám, že jsem přeložil ne úplně zanedbatelnou část OSE (který vyšlo skoro 30 let po DrD), aniž bych se ho dotknul :D

Chyb v překladu bylo v DrD víc, třeba skvrna podobná hodinovému sklíčku u černé vdovy :D a pak semtam další drobné a úsměvné zmatky...
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí doupě - obecná megadiskuze

Příspěvek od ShadoWWW »

MĚ ZAS ZAUJAL DRD PŘEKLAD BUGBEAR JAKO SARKON. OD DND 3E SE PŘEKLÁDÁ JAKO GOBR.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1088
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Dračí doupě - obecná megadiskuze

Příspěvek od Wolfus »

Markus píše: 2. 4. 2022, 22:46 Zajímavé je, že se z chrliče stala gorgona, to jsem netušil. Zajímalo by mě, jestli je to záměr, nebo jen neznalost slova "gargoyle" a snaha nějak to počeštit. (Gorgona je v D&D kráva.)
Tiez som si nikdy neuvedomil, ze by DrD Gorgona mohla byt skomoleninou Gargoyle. Asi kvoli tomu luku 🙂
Inac Gorgona je krava aj v Heroes III. Pricom povodne je gorgona Meduza z greckej mytologie. Zacina sa to zamotavat 😉
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí doupě - obecná megadiskuze

Příspěvek od Jerson »

Jak mám chápat "Gorgona je kráva"?
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračí doupě - obecná megadiskuze

Příspěvek od York »

Obrázek
Za tento příspěvek děkují uživateli York:
Fafrin
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti