Príučka PJ (pre samoukov)

Oficiální diskuze věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Popravdě, nedovedu si představit, jak by to vypadalo, kdyby úplně nezkušený PJ či Vypravěč vedl družinu stejně nezkušených hráčů - vždyť ani neví jak má začít, co má popisovat a co ne, jak řešit situace ...

V tomto byl skvěle návodný Pán Prstenů, kte bylo všechno rozepsáno, a o něco méně návodnější DrD (ano přátelé, pasáž pro vedení hry byla sice dost strohá a pouze v bodech, ale byla tam. U jiných RPG jsem se s tím nesetkal.)

U mě na prvním místě stojí ten Pán Prstenů, kde bylo první dobrodružství rozepsané do detailů včetně toho, jaké popisy použít při jakém hodu (což mi velmi připomíná můj současný systém, ani jsem si neuvědomil, že už jsem se s tím setkal)

Stručné rady jsou v tomto podle mě k ničemu, vzorové dobrodružství s radami u jednotlivých situací je mnohem lepší.
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

C DrD+ je dobrodružství hon na dfémona, kde jsou jak popisky, které číst hráčům (Není to dobré, ale začátečník to ocení) tak i vysvětlení proč je co v dobrodružství a mám i takový dojem, že tam je i nějaký návod jak improvizovat a podobně. Ne návod, to je špatné slovo, spíš ukázky několika různých cest a jak mezi nimi vybírat a přizpůsobovat přéběh.
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2666
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Vitus »

Jerson píše:Popravdě, nedovedu si představit, jak by to vypadalo, kdyby úplně nezkušený PJ či Vypravěč vedl družinu stejně nezkušených hráčů - vždyť ani neví jak má začít, co má popisovat a co ne, jak řešit situace ...
Je to zvláštní, ale když nad tím tak přemýšlím, tak na druhou stranu i ta cesta pokusů a omylů, objevování objeveného (Ameriky, kola ... - doplň dle libosti) měla také svoje kouzlo - díky všem těm radám a návodů mi dnes připadají mladší hráči takoví "přestárlí" (prosím za prominutí, je to můj osobní pocit), tedy jakoby o něco ochuzení.

Totiž moje vzpomínky na první hraní jsou naopak jedny z nejhezčích z toho čistě herního prožitku - majitelem pravidel byl PJ, my jsme znali jen to, co nám půjčil (tedy příručku pro hráče), pravidlům jsme věřili takže jsme se opravdu báli elfocvaka, protože to vše pro nás bylo skutečné tím, že to bylo poprvé. (rozuměj "nezažité", "neohrané", "nové"). Díky tomu však naše fantazie nebyla svázána konvencemi, a protože jsme byli parta demokratická, pak platilo "co není v pravidlech zkázáno, je povoleno" jak pro hráče, tak pro PJ na plné obrátky.
Stručné rady jsou v tomto podle mě k ničemu, vzorové dobrodružství s radami u jednotlivých situací je mnohem lepší.
Na druhou stranu (tedy v opozici k první části mého příspěvku), musím souhlasit s tím, že dobrodružství s radami u jednotlivých situací (nebo alespoň vzorových dobrodružství či vzorových situací) není nikdy dost. A v určitém směru či oblastech jsou často i ty stručné rady více, než nic.
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 919
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kin »

Jerson píše:Popravdě, nedovedu si představit, jak by to vypadalo, kdyby úplně nezkušený PJ či Vypravěč vedl družinu stejně nezkušených hráčů - vždyť ani neví jak má začít, co má popisovat a co ne, jak řešit situace ...
hehehe ... to byl ale presne muj pripad ... ja dostal od starsi kamaradky na skautovi okopirivany pravidla jejiho brachy, precet je a o prestavkach ve skole sme parily :) a byl to masakr ...

neco takovyho uz nikdy nezaziju a bylo to Vyborny a to i na to ze na prvnim lvl meli vsichni tisice zlatych,magicky zbrane + 36 a vrazdily draky na potkani ... to byl hack and hack and hack and slash :lol:

Da se to uhrat, ale ted by sme se mi jen nad takovou hrou pousmali ... ^^
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Ale vždyt o tom je zde celá tato debata - Jak si nwzkušený hráč proadí bez jakýchkoliv rad s hrou. ty sis poradil a dopadlo to takhle, i dkyž to možná byly nejlepší hry tvého života:-)
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Já si vzpomínám, když jsme začínali s kamarádem pod lavicí jen prosté procházení bludištěm, což ještě nebalo RPG, a když jsme přidali dveře, tak jejich otevření byl často problém - "Otevřu dveře. - A jak? - No vezmu za kliku. - A dál? - No, zatáhnu. - Nejde - Tak zatlačím. - Nejde. - Hmmm - neodsunují se do strany? - Jo, odsunují. Vzal jsi za madlo ... - Hej, předtím jsi říkal "klika". - No to madlo vypadá jako klika. - Ale madlo je svislé a klika vodorovná. - Prostě jsi to v té tmě nepoznal. - Ani po hmatu? Přednedu ti, jak to poznám v reálu. - No, nepoznal. - Tak přístě chci popsat, jak ty dveře vypadají, a přesně."

A to jsem vynechával případné hody na každý pokus.

Ano, pokus a omyl, ale než se hráč dostane od takových popisů k "Vezmu za kliku a zlehka stisknu .... sakra, je zamčeno. Nebo ne? ... Ne, dveře jsou je rezaté, takže jak se do nich opřu ramenem a za skřípění které rve uši je otevřu." - to vše na základě jediného hodu - potrvá to moc dlouho.

Pán Prestenů toto všechno řešil hned na začátku, škoda že měl soubojovou tabulku a ne nějaký klasičtější systém, asi bych začínal na něm.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2666
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Vitus »

Tenhle topik mne navedl na myšlenku, že bych na téma Bílého Hradu napsal povídku v DrD+, ale když se mi začali formovat postavy, jak například vedoucí družiny člověk-čaroděj, bahnoucí po slávě (rozuměj publicitě) a sexuálně vydírající ošklivou elfku-hraničářku (to sexuální vydírání probíhá tak, že ona chce a on nechce, protože semu při pohledu na ní zvedá kýbl), dále, že družinový trpaslík-bojovník Tři Brady (jenž se správně jmenuje Haltwaffel Treibieber), jemuž nikdo nerozumí, umře smíchy při pohledu na poletuchu a nakonec kroll-zloděj se ukáže být tím pravým družinovým inteligentem; takže po těchto všech myšlenkách jsem toho raději nechal $D
Pán Prestenů toto všechno řešil...
Bože (pro moji družinu "Sedmičk !"), já na první čtení četl: "Pán Kretenů toto všechno řešil..." - hezký překlep $D
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Jerson píše: Popravdě, nedovedu si představit, jak by to vypadalo, kdyby úplně nezkušený PJ či Vypravěč vedl družinu stejně nezkušených hráčů - vždyť ani neví jak má začít, co má popisovat a co ne, jak řešit situace ...
Jednoho dne, roku XXXX, vzal do ruky náš PJ příručku od firmy Altar, a jal se PJovat s naprosto nezkušenou družinou zcela poprvé. V dohledu nebyl nikdo, kdo by mu poradil.
Možné to tedy je, a někdy je to nutné; vše je jednou poprvé.

Pokud se někdo dostane do podobné situace (spíš ne, protože má tady tenhle net, že jo), radím mu, aby se do toho směle vrhl, potíží nedbal a na jejich množství nehleděl.
Dotazy se spíš vyvemení až po té první hře.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Tak jest. Ale taková první hra může někoho odradit úplně - nebýt toho, že při hodině nebylo co jiného dělat, podruhé bych bludiště neprocházel, ty dveře mě fakt nebavily (ale tuším, že detailnost popisu způsobu otvírání jsme požadoval já :-)))
Uživatelský avatar
Thiefmaster
Příspěvky: 132
Registrován: 18. 9. 2006, 10:27
Bydliště: Senec city - Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Thiefmaster »

tak dve otazky:
1.) Ten Pan Prstenov je aj ako RPG hra? Ak ano, kde ju zohnat?
2.) Ja Bily Hrad nepoznam, nie je niekde na nete? alebo o com to vlastne je?
Som k...t, alebo ruský tank?

...

Na ruský tank nevizerám...
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Bílý Hrad je první pokusné dobrodružství, obsažené jako příklad v nejstarší verzi pravidel DrD (pro začátečníky, 1990 nebo 91).
Tím pádem je to zřejmě první publikované dobrodružství v našich zemích (obou, tedy i na Slovensku).

Takže je to (TM) a lze se ho domoci jen tak, že najdeš ta pravidla, nebo je u někoho okopčíš (pirátsky, ó hrůzo - budiž ti Altar milostiv).

Jak dlouho to v těch pravidlech zůstalo, to netuším.
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Mám takový dojem, že ještě v praviclech pro DrD 1.5 bylo. Ale klobouk za to nedám. V 1.6 už je jiné dobrodružství.
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Thiefmaster píše:tak dve otazky:
1.) Ten Pan Prstenov je aj ako RPG hra? Ak ano, kde ju zohnat?
2.) Ja Bily Hrad nepoznam, nie je niekde na nete? alebo o com to vlastne je?
Pána Prstenů, tedy původního, asi jen tak neseženeš, leda by ho chtěl někdo prodat. V obchodech jsem ho už dlouho neviděl, i když vyšly k němu dvě další dobrodružství.

Bílý hrad byl ještě v pravidlech DrD 1.5 a někdo ti ho určitě poskytne. Hrál jsem ho jen dvakrát, tak si už uspořádání nepamatuju (kromě tajné chodby v tajné chodbě), i když Cpčka ano.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Upřímně řečeno, Bílý hrad lze překonat velmi snadno; troufám si tvrdit, že už moje prvotní jeskyně byla daleko lepší; později mi Bílý hrad pomohl definovat některé základní chyby, kterých by se GM při budování světa neměl dopustit.

Nicméně, ježto je Bílý hrad první (a pro leckoho první dobrodružství, které hrál), jeho kult povalit nelze, a sláva mu až navěky, jako první tříkolce pánů Benze a Daimlera.
Uživatelský avatar
Nekra
Nadšený blázen
Příspěvky: 959
Registrován: 15. 7. 2008, 16:45
Bydliště: Praha

Příspěvek od Nekra »

Jerson píše:Popravdě, nedovedu si představit, jak by to vypadalo, kdyby úplně nezkušený PJ či Vypravěč vedl družinu stejně nezkušených hráčů - vždyť ani neví jak má začít, co má popisovat a co ne, jak řešit situace ...
No, možná si to nedovedeš představit, Jersone, ale když jsme hráli DrD poprvý (bratranec byl PJ, já , bráha a sestřenice družina), tak to bylo poprvý pro nás pro všechny (bylo to asi před deseti lety, možná míň, ale to není tak důležitý)-ale můj bratranec na RPG fórum určitě nechodí ...:-) :-?
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů