Vzpomínky na Dračák

Oficiální diskuze věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Jerson »

Přes chat se balí výrazně hůř, a jak jsem uvedl, je mnohem snazší dotyčného odříznout, než když sedí vedle a dotyčné je blbé se zvednout a odejít, ale zároveň se cítí nepříjemně.
Jinak tohle uvádí o holky, které stolní RPG hrajou.

Jinak v larpech je téma sexuálního obtěžování od loňska taky docela téma, i když to sleduju jen z rychlíku. Ostatně i na netu to má své formy, ne že ne. Ale prostě popisuju, před čím některé hráčky textovek utíkaly. A zároveň vyvracím ShadoWWWovi jeho teze o tom, že holek je v RPG méně, protože jich méně chce hrát. To podle mě není pravda, prostě je pravidla a z nich odvozený herní styl častěji odrazují, ať se to zastáncům líbí nebo ne.
Jinak se to dá samozřejmě postavit i obráceně - absence jasných pravidel a témata o vztazích či dokonce sexu odrazují řadu kluků od hraní PbP.

Jinak to co tu píšu nejsou mé domněnky, prostě jsem se těch holek ptal, hodněkrát, a tohle uváděly jako důvody. Tedy kromě těch, které netušily, že něco jako stolní RPG existuje.

Pokud jde o fobii ze sexu ve hře, tak já ji až tak velkou nemám, ale snad v každém tématu o nultém sezení najdeš zmínku o tom, jak a zda vůbec do hry zapojovat sexuální scény a jak moc je popisovat. Řada skupin se tomu úplně vyhýbá.

A pokud jde o gay hru, tak je to asi podobně problematické jako zabít dvacet jiných tvorů - i humanoidních - na potkání. Jde jen o úhel pohledu. Ber to spíše jako ilustraci odlišných preferencí v těchto herních žánrech. Když bych měl vsadit na téma, které bude časté ve stolních hrách, řeknu boj. Když bych měl vsadit na časté téma v pbp hrách, vsadím na vztah (nikoliv nutně sexuální) dvou mužů. Jak to mnoha mužům a řadě žen přijde jako divné téma, tak je pořád oblíbené.

Navíc to odpuzení neber tak doslova, nepsal jsem, že je to hlavní a už vůbec ne jediný důvod. :-)
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Log 1=0 »

Tak pokud by tohleto byly hlavní nebo dokonce jediné důvody, proč nehrát TTRPG, tak mám pocit, že dotyčné vylévají s vaničkou dítě, ale to je jejich věc, já jim určitě nechci kecat do toho, jak mají trávit svůj čas.

Témat na 0 sezeí je hromada. Sex, explicitní násilí, náboženství, politika, a tak dále.

S těmi gay hrami jsi asi nepochopil kam mířím. Ta reakce, kterou naznačuješ, podle mne dost souvisí s obecným vnímáním mužské homosexuality mezi muži. Pokud bychom to zohledňovali, poměrně snadno se dostaneme do oblasti, který s hrami prakticky nesouvisí. A pokud ne, budou všechny úvahy silně zkreslené. Proto mi přijde v tomto kontextu zavádějící argumentovat gay romancemi.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od sirien »

Strana jedna, kde se kupovalo DrD v devadesátkách. Boring, /out

Vidím Loga, du se podívat co píše. První post na straně tři - gay romance, explicitní násilí, politika, sex. Před ním Jerson o balení přes chat a sexuální obtěžování.

...that escalated quickly...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Markus »

Vzpomínky na Dračák.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od York »

Nemyslím si, že by DnD-like fantasy byla male-only záležitost. Ze začátku to tak bylo, ale to bylo tim, že DnD rekrutovalo hlavně hráče Wargamingu, a že bylo obecně málo fantazaček. Dneska je fantasy kulturní fenomén a úspěch DnD celkem jasně ukazuje, že je zajímavý i pro holky.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Jerson »

Raději to hodím do vhodnějšího tématu
Naposledy upravil(a) Jerson dne 11. 6. 2021, 09:17, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Vitus »

Ehm, já bych se s dovolením vrátil na začátek 90. let a jen bych rád poznamenal dvě věci:

- DrDold nebylo první RPG, se kterým se masově mohl seznámit český main stream, ale kupodivu jím byla nějaká verze D&D díky filmu E.T. mimozemšťan, kde to ta parta v jedné scéně hraje - za mne osobně od toho dne, kdy jsem ten film viděl poprvé mi pak vrtalo hlavou, co že to tam vlastně hráli a až s DrDold mi v hlavě nastal "aha" moment a došlo mi, co před těmi lety v tom filmu hráli.

- "klučičí" versus "holčičí" zábava byla (je ?) v naší společnosti zátěž z minulosti, kdy nejen oblečení, ale i hračky, hry, knížky atd. bylo vlastně velmi dlouhou dobu hodně striktně prosazováno na genderové bázi (a rovnou podotýkám, že to neobhajuji, ale jen konstatuji stav), takže i na začátku 90. let bohužel mohlo probíhat něco jako "v Dračáku jsou elfové a trpaslíci => takže je to něco jako fantasy => fantasy vlastně patří do sci-fi a fantastiky => to je dobrodružná literatura => což je pro kluky => takže to není pro holky" - ve výsledku pak (a předpokládám že převážně asi podvědomě) hodně lidí, co mohli nějak ženskou populaci do RPG zatáhnout, tak vlastně neučinili (tatínek nekoupil dceři DrDold jako dárek, protože "to není pro holky"; bratr neřekl sestře o DrDold "protože to není pro holky"; spolužáci neřekli spolužačkám o chystané hře DrDold, protože "to není pro holky atd.). Tuhle kulturní zátěž z minulosti bych nepodceňoval.
Uživatelský avatar
peca
Příspěvky: 182
Registrován: 28. 4. 2005, 16:06

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od peca »

Si dovolím svoje vzpomínky :) Volně je namotám na nějaké zmínky, které si pamatuji, že jsem zde v diskusi četl.
Já se poprvé setkal s DrD v Ikarii, kde byla asi 1 - 2 stránkouvá upoutávka. Pamatuji si, že jsem tenkrát psal, nebo dokonce možná i telefonoval do Altaru, jestli je to jako opravdu, nebo jenom taková fantasie :D To muselo být někdy v roce 91 / 92 ? Fakt netuším přesně.
Později se DrD dalo koupit i u nás (Jičín - JC) v knihkupectví. Ale protože jsem měl svůj 1. výtisk přímo z Altaru, tak jsem to řešil až s pravidly pro pokročilé a ta se u nás koupit dala. Možná to bylo po dohodě na objednávku, to už nevím.
Tenkrát mi bylo zhruba 20 let, takže ty dojmy, nabírání zkušeností a fantasy představy, tvořené světy a další měli asi jiný průběh, než u puberťáku. Zase to vyvažuje, že jsem byl vždycky takový trochu pošuk, asi nerd a mluvit s holkama jsem se dost styděl (to přeci není normální). Což (ty holky) asi odpovídá tomu dřívějšímu dělení prakticky veškeré společnosti na kluky a holky a jiným (i dodnes přetrvávajícím a nejenom genderovým) stereotypům.

Každopádně. DrD jsme poměrně záhy začali hrát stylem, kdy se neházalo na každou "blbost" a i "pasti" se často řešily příběhově, pokecem a "pocitově" (tajný hod PJ a odhad), prostě spíše RP hraní a občas nějaký boj na zpestření. Později jsme pochopitelně koketovali i s jinými hrami, ale nic z toho nebylo. A postupně i to hraní opadlo, jak jsme se rozprchli do "světa" a založili rodiny.
Pak jsem na pár let oprášil hraní s DrD+ a novou partou lidí. To nám 2 - 3 roky vydrželo, ale aktuálně jedeme deskové hry, byť s návratem k hraní RPG koketujeme pořád.
ondralukas1010
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 6. 2017, 14:45

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od ondralukas1010 »

Si taky dovolím svoje vzpomínky, protože bych řekl ty moje jsou celkem unikátní. Na začátek musím říct že jsem na tomhle fóru asi snad nejmladší (ročník 2000) a "dračák" (proč používám uvozovky se dozvíte za chvíli) jsem poprvé hrál na letním táboře v roce 2010 možná 2011, kde mě s ním seznámil můj spolubydlící.
I když ono to vlastně nebylo dračí doupě podle pravidel, vlastně to bylo bezpravidlové hrání. Pokud bylo potřeba něco udělat, PJ určil arbitrární číslo, která jsme pak museli hodit na k6 ("Ty útočíš na kostlivce? Tak hoď 4... Dobré je mrtvý."). Něco mi říká že jsme občas dostávali i levely, ale jsem si jistý že to nic neznamenalo.

Z tábora jsem si tohle hraní přivezl sebou a začal jsem PJovat. Pro jistotu jsem přečetl stránku na wikipedii o DrD, která mě naučila že jsou ve hře i rasy a povolání, takže jsem dal možnost hráčům si je vybrat, podobně jako levely to nemělo až na flavour žádný význam (kouzelník místo toho aby kostlivce umlátil tak ho usmažil laserem nebo tak něco).

Potom jsem si však koupil příručku pro DrD II a najednou jsem zjistil že to má vlastně fungovat celé jinak. Hráči si najednou museli psát deníky a přiřazovat zdroje a povolání konečně dávali bonus k hodu (krom jiných výhod). Je pravda že si hráči museli zvykat na takové věci jako ohrožení a zdroje (a pravděpodobně jsme to nikdy nehráli úplně jak se mělo), ale řekl bych že nás to celkem bavilo.
Samozřejmě i tak se děli podivné věci: Občas jsme si dali od hrání tak dva týdny pauzu a hráči mezitím poztráceli deníky, takže se vytvářeli nové postavy, což vedlo k tomu že hráči skoro nikdy neupustili nízké úrovně.
A docházelo samozřejmě i k chybám z mé strany, např. jsme měli ve družině takového klasického hráče zlodějů co se vždycky vytratil a okrádal NPCčka. Jednou jsem mu povolil aby se soukromě setkal s králem lidí (měl jsem tam vždy jen jedno lidské království), což samozřejmě vedlo k tomu že krále zavraždil (na což jsem mu dovolil hodit) a sám sebe korunoval novým králem.

Párkrát jsme zkoušeli hrát i oDrD. Tou dobou jsem si procházel stádiem, kdy jsem měl za to že čím realističtější RPG tím lepší a realistické RPG = RPG s hromadou tabulek, a protože oDrD mělo víc tabulek než DrD II, tak musí
být realističtější a tedy i lepší. No... hráči moji filozofii moc nesdíleli a dlouho nám oDrD nevydrželo.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Pieta »

ondralukas1010 píše: 13. 6. 2021, 21:05Z tábora jsem si tohle hraní přivezl sebou a začal jsem PJovat. Pro jistotu jsem přečetl stránku na wikipedii o DrD, která mě naučila že jsou ve hře i rasy a povolání, takže jsem dal možnost hráčům si je vybrat, podobně jako levely to nemělo až na flavour žádný význam.
OK, tohle je naprosto geniální moment...
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
ondralukas1010
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 6. 2017, 14:45

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od ondralukas1010 »

Pieta píše: 14. 6. 2021, 00:20
ondralukas1010 píše: 13. 6. 2021, 21:05Z tábora jsem si tohle hraní přivezl sebou a začal jsem PJovat. Pro jistotu jsem přečetl stránku na wikipedii o DrD, která mě naučila že jsou ve hře i rasy a povolání, takže jsem dal možnost hráčům si je vybrat, podobně jako levely to nemělo až na flavour žádný význam.
OK, tohle je naprosto geniální moment...
Tak dokud hráči netušili že se to má hrát jinak, tak to ani nikomu nepřišlo blbý :D
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Jerson »

Však říkám, pro potřebuje stovky stran pravidel, když stačí jedna stránka ... a třeba na Wikipedii :-)

Nicméně jako nápad by to nebylo špatné - člověk vygooglí RPG, a hned zjistí, jak se to dá hrát :-)
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Vitus »

Vzpomínka od Ondralukas1010 mne přivedla k tomu, že jsem se vlastně nepodělil o pozorování, že moje dcera, ročník 2004 (která sice tušila, že jsme něco s nějakou partou po večerech hrávali před rokem 2011, ale tehdy jí to nezaujalo), se k dračáku dostala díky kamarádkám-spolužačkám (!) na druhém stupni a v rámci této školení komunity (Kladno) se slovo "dračák" používá jako synonymum k RPG. (BTW, ten dračák, co se v Kladně na druhém stupni základky hrál (hraje?) odpovídal přísně tomu, co si Ondralukas1010 přivězl z tábora).

Obdobně moji synovci (jednom je 9 a druhému 11), kromě hraní dračáku se svým otcem (alias mým bratrem) v hodně volném stylu (bratr původně hodně zhouserulil a zjednodušil pro kluky DrDold, ale protože hrají i Descent, tak si něco půjčili z Descenta a byl to on, kdo uvažuje o přechod na Omegu Junior, ale stále není rozhodnut), mi o víkendu něco říkaly o dračáku v rámci školy (Kutná Hora), kde opět slovo dračák vlastně funguje jako synonymum pro RPG.

V podstatě například tedy, když se mne ptali (jak synovci, tak dcera) v pátek na naši přípravu na kampaň v Star Trek Adventures, tak nejjednodušší způsob, jak jim to přiblížit / definovat bylo říct "je to takový dračák, akorát ve Star Treku" :). A když se včera nějak bratr ptal na Zapomenuté země (které uviděl u mne v knihovně), tak (protože u toho byl jeden ze synovců) bylo vlastně jednodušší se o tom bavit jako o takovém "švédském post-apo fantasy dračáku". :)

Začínám tedy nabývat dojmu, že pro lidičky narozené po roce 2000 začíná platit "dračák = RPG" v obecném slova smyslu, tedy "RPG = dračák" :).
ondralukas1010
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 6. 2017, 14:45

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od ondralukas1010 »

Vitus píše: 14. 6. 2021, 10:06 Začínám tedy nabývat dojmu, že pro lidičky narozené po roce 2000 začíná platit "dračák = RPG" v obecném slova smyslu, tedy "RPG = dračák" :).
To by tak odpovídalo, termín RPG byl aspoň pro mě spjatý s PC hrama a pro tabletop jsem vždycky používal dračák (často pak vznikali fráze typu: "Co kdyby jsme zahráli dračák v druhé světové?" apod.)
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16248
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od MarkyParky »

Čistě do záznamu - znám skupiny, kde nepoužívají slovo "dračák", ale slovo "doupě", byť tím typicky myslí jedno dobrodružství.

Tzn. "Budeme hrát doupě o osadnících na divokém západě, ve Fate" nebo "Budeme hrát doupě o cestováni na dálný východ, v gurpsech" nebo "Budeme hrát doupě o rytířském turnaji, v DrDII".
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti