Vzpomínky na Dračák

Oficiální diskuze věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Pepa »

Lethrendis píše:Pokud vzpomínáte jen na to špatné... dost možná si za to můžete sami :)
Jako... Mě právě přijde, že tady většina lidí vzpomínala spíše právě na to dobré... (A řekl bych, že tak moc, až by se skoro dalo říct: "Vidíte, jak bylo staré Dračí Doupě dobré?" :wink:)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Jerson »

Lethrendis píše: 17. 6. 2021, 10:33Ty jsi odehrál v DrD1 snad dvě hry, myslím, že jsi někde říkal? Přesto je tady v sekci o vzpomínání na DrD každý druhý příspěvek od tebe. Spíš než nějaké vzpomínání mi to přijde jako agitace.
To sis spletl s DnD, o kterém říkám, že jsem hrál každou edici kromě první právě jednou.
Dračák jsem hrál od roku 1993, o rok později jsem ho už začal vést, od 1995 jsme ho začali střídat se Shadowrunem a v 1996 jsme na rok přešli na Stín meče, ale jako hráč jsem ho hrál ještě na vejšce roce 1998. Nevím kolik to mohlo být herních sezení, ale ke stovce se to bude blížit určitě, tedy řádově tak 500 hodin za sebou určitě mám. Minimálně jednu postavu jsem dostal z 1. až na 7. úroveň, a s dalšími dvěma či šesti postavami jsem začínal asi na 8. až 10.

Takže těch osobních zkušeností mám dost, i když ne tak moc jako někteří fanoušci. A to že hry byly relativně zábavné (ve srovnání třeba s tehdejšími deskovkami) mi nijak nebrání vyjadřovat se k pravidlům, která té zábavě moc nepřispívala.
Lethrendis

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Lethrendis »

Jerson: Tak to pardon, už mi ty diskuze a diskutéři splývají.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16249
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od MarkyParky »

Tak ony jsou různé statementy, které znějí podobně, ale pritom nemají ten samý význam.

Třeba výroky:
1) S DrDO jsem zažil tisíce hodin zábavy, té nejlepší své doby v Československu, ale dnes už v konkurenci neobstojí.
2) S DrDO jsem zažil tisíce hodin zábavy, ale už tenkrát to bylo špatné a mohlo to být ještě lepší.
3) S DrDO jsem zažil tisíce hodin zábavy a stále je to slvělý systém.
zní velmi podobně.

Ale zatímco ten první tak nějak popisuje realitu, druhý a třetí spíš ukazují na nedostatečný rozhled pisatele - buď co se týká znalosti dobových možností (2) nebo co se týká dnešní nabídky (3).

EDIT: Jo a já to mám samozřejmě jako (1) $D
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 2. 11. 2021, 16:00, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od ShadoWWW »

1) S DrDO jsem zažil tisíce hodin zábavy, té nejlepší své doby v Československu
(...)
Ale zatímco ten první tak nějak popisuje realitu,
Československo zaniklo v roce 1992, kdy Dračí doupě teprve začínalo. To je dost zavádějící realita.

Já bych naopak řekl, že Dračí doupě bylo nejsilnější mezi roky 1997 - 2001, kdy už žádné Československo neexistovalo.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16249
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od MarkyParky »

1997 - 2001 už to ale je o dost jiné Dračí doupě a hlavně doba, kdy už bylo možné (byť ještě ne běžné) dostat se k informacím o tom, že to jde jinak.

A protože to (informačně) byla šedá a podivná doba, zrovna podle tohohle období bych teda nesoudil vůbec nic a nikoho.
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 2. 11. 2021, 16:00, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od ShadoWWW »

Aegnor: Je.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16249
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od MarkyParky »

Jo. Jen ty informace jak to dělat líp už dnes nejsou tak obtížně dostupné, jak v tom roce 97.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Markus »

2001 je doba, kdy vzniklo tohle fórum (!), původně kolem AD&D 2e a rychle i ostatních her - a to bylo pár let ve skluzu potom, co se u nás AD&D 2e začalo rozjíždět. Jasně, jen v omezených kruzích, ale zkrátka je to doba, kdy éra největší slávy a jedinečnosti DrD už dojížděla a lidi se začínali poohlížet kolem.

Já bych zlatou éru DrD končil rokem 1998, kdy vyšlo Baldur's Gate. Ta a následné hry (další Baldury, Icewind Dale, Planescape: Torment) výrazně zpopularizovaly AD&D 2e. A myslím, že to je ten okamžik, kdy hodně dračákystů pochopilo, že existuje něco jiného.

Navíc monopol DrD začal být neudržitelný s nástupem internetu a možnosti pirátit hry, co se u nás neprodávaly.

Takhle bych to datoval hlavně proto, že to vystihuje mě. Samozřejmě. 8)

EDIT: Tímto zdravím ondralukase, který je jen o rok starší než RPG Fórum, a smekám před jeho odvahou vlézt do téhle nory internetových památníků. :wink:

EDIT2: Shadowrun u nás vyšel v roce 1995 a byl to IMHO první zoubek do monopolu DrD.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16249
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od MarkyParky »

nory internetových památníků
Internet. Takové novoty. Vy jste se v devadesátých letech nepřipojovali modemem na BBSky?
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Jerson »

Když jsem počítal, kolik jsem toho v Dračáku odehrál, tak mi došlo, jak si některé věci pamatuju zkresleně. Přišlo mi, že jsme hráli Dračák několik let, než se objevil Shadowrun, a ten jsme pak hráli docela dlouho, než se objevil Stín meče, na který jsme přešli z Dračáku, a i ten jsme hráli tak dva roky, než kamarád začal přemýšlet o vytvoření vlastních pravidel, jejichž následkem pozdji vzniklo CPH ... a přitom se tohle všechno odehrálo na střední škole, tedy během čtyř let. Na základce jsem RPG určitě nehrál, takže už před časem jsem se dobral k tomu, že jsem musel začít hrát v roce 1993, Shadowrun 2e u nás vyšel jen o dva roky později, a Stín meče hned další rok, a v únoru 1997 jsme začali vytvářet základ budoucího CPH. Prostě všechno šlo mnohem rychleji, i když tenkrát mi to připadalo jako věčnost. Ale i tak mě těch cca 500 hodin Dračáku překvapilo, čekal jsem že mi to vyjde víc, protože v té době jsme hráli skoro každý týden, pět hodin minimálně.

Vedle toho je ale zajímavé, jak málo konkrétních zážitků z těch her si pamatuju. Většinou ty, které jsem už dříve napsal na net, a možná že si je pamatuju jen díky tomu. A možná že když bych je nenapsal, už dávno bych tyhle špatné vzpomínky vytěsnil z paměti a taky bych si pamatoval jen "stovky hodin super zábavy" jako jiní dračákisté :-)

Druhá věc, na kterou jsem si vzpoměl před časem, byl školník na střední zdravotnické škole, který někdy okolo roku 2003 organizoval setkávání hráčů RPG v Budějkách, a taky se podílel na prvním (a posledním) Jihoconu. Tenkrát mu bylo 35, nám bylo okolo 24 let a vím, že nám přišel o moc starší než mi, a skoro až divný, jako "přestárlý nerd". Tedy, nerd bezpochyby byl. Ale teď je mi 42 let, a i když hraju s lidmi od 13 let výše, tak si rozhodně nepřipadám tak, jak tenhle chlap připadal nám :-)
Markus píše: 17. 6. 2021, 22:14 Já bych zlatou éru DrD končil rokem 1998, kdy vyšlo Baldur's Gate. Ta a následné hry (další Baldury, Icewind Dale, Planescape: Torment) výrazně zpopularizovaly AD&D 2e. A myslím, že to je ten okamžik, kdy hodně dračákystů pochopilo, že existuje něco jiného.
To dost pochybuju. O ADnD vyšel jen jeden článek v časopisu Nemesis, ještě když jsme hráli Dračák. Bylo by zajímavé zjistit, kdo ho psal, protože ten despekt z psané věty (odpověď na otázku "Hraješ Draček?") "Já hraju ADnD, to je hra, podle které Dračák udělali." si pamatuju dodnes :-) Ale každopádně ještě když jsem začal v roce 1999 chodit na net, tak o ADnD neměl nikdo ani tušení, a já se s jeho hráči setkal právě až tady na fóru poté, co mě sem dotáhla Valkýra, která tu nadšeně napsala o CPH a dostala velkou sodu od místního osazenstva, že ADnD je top a vše ostatní je prach u jeho nohou :-)

To že vedle Dračáku exsitují i jiná papírová RPG, na kterých jsou založené různé počítačové hry, lidi v pohodě netušili ještě před třemi lety, tak si nedělám iluze, že by to nějak moc lidí vědělo v roce 1998. :-)
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Vitus »

Markus píše: 17. 6. 2021, 22:14 2001 je doba, kdy vzniklo tohle fórum (!), původně kolem AD&D 2e a rychle i ostatních her - a to bylo pár let ve skluzu potom, co se u nás AD&D 2e začalo rozjíždět. Jasně, jen v omezených kruzích, ale zkrátka je to doba, kdy éra největší slávy a jedinečnosti DrD už dojížděla a lidi se začínali poohlížet kolem.

Já bych zlatou éru DrD končil rokem 1998, kdy vyšlo Baldur's Gate. Ta a následné hry (další Baldury, Icewind Dale, Planescape: Torment) výrazně zpopularizovaly AD&D 2e. A myslím, že to je ten okamžik, kdy hodně dračákystů pochopilo, že existuje něco jiného.
Nechci zevšeobecňovat, ale já jsem se o AD&D 1e a 2e dozvěděl od spoluhráčů DrD v roce 1993, když někteří z nich v paralelní herní skupině AD&D začali zkoušet, někdo z nich dokonce měl ta krásná, velká, barevná a (na tu dobu a místo) neskutečně drahá pravidla AD&D 2e.

Takže si myslím, že v podhoubí to bujelo ještě před Baldury, navíc na AD&D fungovalo i Eye of Beholder (první dva díly vydány v roce 1991, třetí díl v roce 1993) a další podobné PC hry, co se šířily mezi příznivci PC her.
MarkyParky píše: 17. 6. 2021, 22:21
nory internetových památníků
Internet. Takové novoty. Vy jste se v devadesátých letech nepřipojovali modemem na BBSky?
Ano, prosím, dokonce jsme používali vymoženost jako Telnet (EDIT: a Gopher), jež umožňovala hrát multiplayer textové hry (MUD / MUSH), což rovněž šířilo i jiné, než DrD, povědomí mezi potenciálními hráči. :)

Já jsem na první MUD / MUSH narazil tuším někdy v roce 1994 díky AVC ("audio-video centrum) na vysoké škole, jež mělo stálé (!) připojení na Internet (tedy přímo kabelem). :wink:
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16249
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od MarkyParky »

Zkouším dávat dohromady nějaké datace ze vzpomínek.

Dračák určitě těsně po vydání, kamarád dotáhl do školy tu verzi bez číslování, co ještě měla PH i PPJ v jedné jediné knize. Když jeho přestala hra bavit (a mě začala), tak jsem ji od něj odkoupil za 120 Kčs, i když už to bylo dost salátové. Pak jsem si konečně mohl celá pravidla přečíst a zjistil, kolik houserules nám kamarád do hry narval už tenkrát. Vůbec netuším, zda byla jeho vlastní, nebo je zdědil od toho, od koho se učil hrát on.

ADnD přitáhl spolužák někdy v prváku/druháku na gymplu. Prolistovali jsme to, zhodnotili, že jazyková bariéra za tu legraci nestojí ... a hlavně jsem měl v té době jiné koníčky než dračák. Tohle datuju tak 1993/94. Dobrá poznámka k jazykové bariéře - stav výuky jazyků prvních pár let po revoluci byl opravdu tristní, takže jsme se fakt učili z hraní videoher. Doteď si pamatuju, že mi chvíli trvalo, než jsem vyřešil WTF z toho, že pokaždé, když je na obrazovce obrázek něčeho elfího, v popisu je napsáno, že je toho jedenáct...

Někdy ke konci druháku (tzn. 1995) přišel ten modem a otevřel se svět fidonetu + ta jazyková bariéra čím dál víc slábla - a to byla naprostá bomba. Najednou mohl člověk pročítat konference z celého světa a zjišťovat, co všechno se hraje. Objevil jsem GURPSy a zíral jsem. Ale protože hraní RPG nebylo na pořadu dne, zase zapadly.

1997 pak komerční internet (dial-up, později ISDN) a ten zmiňovaný telnet, usenet. Gopher mě trochu minul, protože doma byl NetScape navigátor a ve škole LYNX a ty už uměly HTML. Taky jsem začal znovu hrát RPGčka ... a trochu zajímavé je, že místo toho, aby se poohlédl po jiných funkčních pravidlech, tak jsem četl hlavně texty o vedení hry (objevil sandbox, který jsem pak dlouho hrál) a když jsem listoval nalezenými pravidly, tak proto abych si z nich bral inspiraci na houserules do DrDO, na které se tenkrát nejsnáze sháněli spoluhráči.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů