Vzpomínky na Dračák

Oficiální diskuze věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Vitus »

ondralukas1010 píše: 14. 6. 2021, 10:17
Vitus píše: 14. 6. 2021, 10:06 Začínám tedy nabývat dojmu, že pro lidičky narozené po roce 2000 začíná platit "dračák = RPG" v obecném slova smyslu, tedy "RPG = dračák" :).
To by tak odpovídalo, termín RPG byl aspoň pro mě spjatý s PC hrama a pro tabletop jsem vždycky používal dračák (často pak vznikali fráze typu: "Co kdyby jsme zahráli dračák v druhé světové?" apod.)
Aha, díky za upozornění, takže vlastně by to mělo být správně "dračák = TTRPG" alias "TTRPG = dračák" :).
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od boubaque »

Já jsem si zase všiml, že část mladých lidí, kteří mají nakoukaná youtubová videa, zase rpgčkům obecně říká "dédéčko" (přičemž tím myslí Dungeons&Dragons, ale to je pro ně taky prostě obecné označení RPG).
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Vitus »

boubaque píše: 14. 6. 2021, 10:29 Já jsem si zase všiml, že část mladých lidí, kteří mají nakoukaná youtubová videa, zase rpgčkům obecně říká "dédéčko" (přičemž tím myslí Dungeons&Dragons, ale to je pro ně taky prostě obecné označení RPG).
Máš pravdu, teď uvědomuju, že u nás v Herním prostoru jsem zaslechl verzi "dýndýčko" nebo "dýdýčko". Tohle by asi bylo zajímavé téma pro nějakého lingvistu / sociologa udělat průzkum / výzkum, jak je vlastně jeden ("dračák") nebo druhý ("dédéčko" / "dýndýčko" / "dýdýčko") rozšířený a kde, případně odkud a jak se tam šířil / šíří. A pak predikovat, který nakonec vyhraje $D .
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Selhan »

Dračák nebo dráčko. Potvrzuju. Sám jsem tak tomu říkal, když jsem začínal. Ono se to teda taky říká mnohem snáz než ttrpg.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Jerson »

Vitus píše: 14. 6. 2021, 10:06 byl to on, kdo uvažuje o přechod na Omegu Junior, ale stále není rozhodnut)
Můžeš mi prosím zjistit, kde se k ní dostal? :-)
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Vitus »

Jerson píše: 14. 6. 2021, 11:03
Vitus píše: 14. 6. 2021, 10:06 byl to on, kdo uvažuje o přechod na Omegu Junior, ale stále není rozhodnut)
Můžeš mi prosím zjistit, kde se k ní dostal? :-)
Podle toho, co jsem od něj pochopil, tak si zadal do Google normálně RPG hry pro děti a návazně se proklikal až na Omegu Junior :).

EDIT: Ale našel starší verzi, takže jsem mu pak dával odkaz na 1.4, co jsi tu dával odkaz na RPGF.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Jerson »

Doufám, že před létem bude novější verze, tak by si mohl zahrát i jiné prostředí než fantasy.
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Korhul »

U nás se tomu říkalo "dračák". Poprvé jsem viděl jak to hrají děcka na letním táboře našeho oddílu v létě roku 1998, kam jsem se tehdy ještě jako nečlen dostal. Od září jsem začal do oddílu chodit, ale protože jsem dojížděl z vedlejší vesnice, nemohl jsem se účastnit pravidelného hraní, které následovalo vždy po oddílové schůzce. PJ dělali vedoucí, kteří se to naučili na vysokých školách. Sami měli svoji družinu a pak dračák šířili dál. Hrálo se docela dost podle pravidel, ale také s mnoha domácími úpravami (například násobná útočnost všech střelných zbraní, byla taková největší odlišnost od standardních pravidel).

Já jsem dlouho pozoroval, jak se to hraje, než jsem se odhodlal zapojit. Byl jsem svědkem mnoha WTF momentů a výbuchů emocí. Namátkou když se můj spolubydlící ze stanu naštval po té, co jeho kouzelník seslal za skoro všechny magy "Mágův velký mix" na medvěda, co měl už jen dva životy. Popadl ho takový amok, že už pak nikdy DrD hrát nechtěl, protože měl (oprávněně) za to, že ho měl PJ upozornit na to, že ten medvěd už je skoro mrtvý. Nebo když byla jiná družina na výpravě. Jeden hráč s postavou zloděje, chtěl upozornit opodál stojícího kouzelníka na to, že hrozí nebezpečí, tím že směrem k němu hodí kámen. Instruktor, který dělal PJ ho samozřejmě nechal hodit na útok, padlo několik šestek, kouzelník byl mrtvý... No prostě jersonovské historky jsem sám zažil na vlastní kůži, proto jsou pro mě zcela uvěřitelné. Moje první vlastní postava, kterou jsem si tvořil určitě přes hodinu a půl, umřela po pěti minutách v dungeonu po té, co ji zastřelila (násobná útočnost u střelby byla pro postavu na první úrovni většinou instakill!) postava spoluhráče elfa se slovy, že narazila v podzemí na neznámého trpaslíka, nezbývalo tedy nic jiného, než vystřelit (taková byla většina postav tohoto hráče, našeho oddílového instruktora, liboval si v tomhle špatném roleplayingu jakože složitých charakterů, nechtěli jsme s ním moc hrát). Podle té postavy jsem si pak zvolil na dracidoupe.cz nick, který mám i tady :-D

Docela brzo jsem se však měl možnost připojovat na net a dracidoupe.cz byl první web o dračáku, který jsem pravidelně navštěvoval (dnes bych řekl až chorobně moc, ale ta komunita byla tehdy fakt živá). U nás na dědině jsem založil i vlastní družinu, kterou jsem PJoval, protože jsem zjistil, že kámoši, se kterýma jsme hráli odpoledne fotbal a hokej s tenisákem, taky dračák znají odněkud jinud (asi jiné tábory tuším). Mohl bych ještě pokračovat, ale nebudu nudit banalitami. Snad jen dodám, že když jsem sám s vrstevníky začal vést děti v oddíle, tak jsme pro ně pár let po sobě pořádali i malý víkendový turnaj (říkali jsme tomu samozřejmě con) v DrD pro asi 20 hráčů. Náš původní vedoucí, který nás DrD učil a je dnes učitelem na ZŠ dodnes zaštiťuje kroužek DrD při škole, kde učí, nabírá nové hráče a z těch, co si na to troufají se stávají i PJové.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Jerson »

To abych si tyhle zkušenosti uložil, až mi zase někdo nebude věřit :-)
ondralukas1010
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 6. 2017, 14:45

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od ondralukas1010 »

K těm WTF. U nás se ten dračák hrál ze začátku celkem nepřátelsky, místo Družina vs Netvoři to často bylo každý sám za sebe. Např. Jednou hráči začínali uvěznění v okovech někde v dungeounu, když se jednomu hráči podařilo z okovů dostat, tak místo aby ostatním pomohl, je podřezal.

Trvalo nám nějaký čas, než nám to došlo že to takto nebude fungovat.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Vitus »

Jerson píše: 14. 6. 2021, 13:23 To abych si tyhle zkušenosti uložil, až mi zase někdo nebude věřit :-)
Jersone, jenom až si to budeš ukládat do svého vzorkovníku vad, tak prosím rozlišuj, co je špatným hraním (včetně špatného vedení hry, z výše uvedeného u Korhula za mne všechno, s jednou čestnou výjimkou) a co je špatnou hrou (respektive špatným designem hry a jejích mechanických pravidel, z výše uvedeného sem za mne patří násobení šestek způsobující instant kill, proti kterému není obrany).

Za mne si stále myslím, že ve své době nezpůsobovaly nechuť k RPG ani tak chyby v designu DrDold, jako spíše jeho špatné hraní. :wink:
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 2. 11. 2021, 16:00, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Jerson »

Vitusi, zaznamenám si to tak jak jsi to zapsal. A jak píše Aegnor, pokud řada různých skupi nezávisle na sobě hraje nějakým stylem, tak buď se jejich hraní dá vystopovat k nějakému protohráči, jehož vliv nepřebila ani pravidla čtená dalšími generacemi hráčů, a nebo prostě pravidla takovou hru a chování vyvolávala.

Nebo jinak - určitou soutěživost i škodolibost mají někteří lidé v sobě už od dětství, a pravidla ji musí účinně potlačovat. Což v některých případech znamená, že pravidla musí být jasná pro všechny, všichni je musí znát, aby kdokoliv mohl říct "nehraješ podle pravidel, takže se jich buď drž, nebo s tebou dál nehrajeme."

Třeba věřím tomu, že když by se můj syn dostal k RPG poprvé někdy v deseti letech bez mého vedení, tak by sám začal ochotně vést hru a své hráče by šikanoval. Vím to, protože když hrajeme spolu, tak to dělá. A nemůžu přímo říct, že by byly v pravidlech nějaké chyby, které by ho k tomu naváděly, ale že celý koncept pravidel, kdy část pravidel zná jen jeden hráč, stojí na nimi a může je měnit, a to i bez vědomí ostatních hráčů, prostě vliv takových lidí nejen nesnižuje, ale naopak zvyšuje. A to je podle mě špatně.
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Korhul »

Špatné hraní se předávalo ústní tradicí, ale ten pramen je určitě konkrétní zasvěcení do hry + kombinace textů v PPJ (má "oblíbená" nestvůra Bojovník arogantní, kterého může PJ použít ke konfrontoaci s nepohodlnou postavou, jak pravidla radí) + určité elitářství (viz níže a taky třeba existence sekce Dotazy blbé a blbější v oficiální poradně Altaru [https://www.altar.cz/cgi/doc/blbe/]). Rekonstruovat ten tok postupného zasvěcení by určitě byla hodně zajímavá badatelská práce, aby se zjistilo, kdy byli PJské vzory a udělat s těmi lidmi rozhovory, jak to tehdy dělali... Takoých sedm stupňů seprace pro komunitu DrD. No můžeme snít dál, že to někdo udělá...

I ten vedoucí, co nás učil DrD, byl dobrý PJ a spoustu těch největších kravin a nachytávek, co se jinak šířily jako mor, neuznával a do svých her nedával, ale spoustu jiných tam pořád měl, protože se to tak tehdy hrálo. Taková byla kultura hraní, kterou se naučil tam, kde sám začínal. Na druhou stranu měl načteno a tak hrát s ním byla vždycky zábava, spousta dobdrodružného obsahu.

Abych ještě přece jen doplnil střípek svých vzpomínek. V naší bublině se dost hrálo takovým tím pro nováčky nepřátelským stylem - PJ a spoluhráči tu nejsou od toho, aby ti pomáhali, našprtej se pravidla svého povolání, ať hra pěkně odsýpá, a pokud nebudeš efektivně využívat schopnosti své postavy, aby družina vyřešila dobrodružství za co nejvíc zkušeností a pokladů, dostaneš to od ostatních sežrat (u stolu a dost možná i ve hře, kapitola Hráči nejsou postavy bývala dost často jen akademickou poučkou...). Pro mě naštěstí nebyl problém pravidla přelouskat, pochopit a používat stylem, který s tím byl kompatibilní. Ale hlášku ty s náma nemůžeš hrát, je to pro tebe složité, jsem párkrát slyšel. Už tehdy jsem s tím nesouhlasil a snad se nemýlím, že když jsem začal PJovat, tenhle móres jsem se snažil aktivně vyvracet.

Na jednom z našich conů jsem pozvali jednoho s těch původních PJů, který pravědpobně pochodeň DrD do našeho kraje přivezl jako první, aby udělal přednášku. No mluvil tam o všem možném, byla to docela nuda, ale utkvělo mi, jak tehdy mluvil o tom, že DrD hrajeme kvůli tomu, abychom jako hráči okusili moc, kterou jinak nemůžeme mít. No pro mě to bylo dost WTF, tuhle motivaci jsem nikdy neměl, ale dost to vystihuje to, o čem píše Jerson.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Jerson »

Korhul píše: 14. 6. 2021, 14:24DrD hrajeme kvůli tomu, abychom jako hráči okusili moc, kterou jinak nemůžeme mít. No pro mě to bylo dost WTF, tuhle motivaci jsem nikdy neměl, ale dost to vystihuje to, o čem píše Jerson.
Tak takhle na plnou hubu jsem to asi ještě přiznané neslyšel, i když silných náznaků bylo dost.

Ale zajímalo by mě, zda někdo zkusil vzít svého bývalého PJje s podobnými názory do nějaké nové hry, jak by se choval a jak by na to reagoval. To bohužel zkusit nemůžu, žádného ze svých bývalých PJjů neznám nebo nejsme v kontaktu.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti