Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Oficiální diskuze věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od Markus »

Rád bych pod anotaci DrD v databázi doplnil různé příručky a revize Dračího doupěte, ale narážím na to, že ho tolik neznám, takže budu mít sérii otázek.

1. Jaké základní příručky existují?
Tohle vím snad správně, ale pro jistotu:
- Pravidla pro začátečníky PH
- Pravidla pro začátečníky PPJ
- Pravidla pro pokročilé PH
- Pravidla pro pokročilé PPJ
- Pravidla pro experty PH
- Pravidla pro experty PPJ
- Pravidla pro experty svět

2. Jaká pravidla existují v jakých revizích?
1.0 je první, 1.6 poslední (že?), ale co je mezi tím? Nějaká čísla se přeskakovala, ne? A taky nevím, jestli třeba pokročilí a experti existují už od 1.0, nebo ne. Takže bych potřeboval vědět, jaké číslované verze existují od:
- Pravidla pro začátečníky
- Pravidla pro pokročilé
- Pravidla pro experty - postavy
- Pravidla pro experty - svět

3. V jakých letech vyšly?
Dokáže někdo pod číslované revize doplnit roky?

4. Jak moc se jednotlivé revize liší?
Tohle je dotaz, abych posoudil, jak je vůbec v databázi klasifikovat. Obecně je pravidlo, že pokud je "vesměs jedno", podle čeho hraješ, tak nemá smysl spamovat databázi zadáváním každé dílčí verze a udělá se prostě jen jeden společný záznam. Zatímco ve chvíli, kdy revize přinese takovou změnu, že už jde skutečně o "dost jiná pravidla", tak by měla mít vlastní záznam. Ježto jsem začínal až na 1.5, tak v tom nemám moc přehled.

Takže v jaké míře se verze od sebe liší? Je to "vesměs jedno", nebo jsou to "dost jiná pravidla"? A které číslované verze jsou ve srovnání s předchozí verzí "jedno" a které "dost jiná"?

Funkčně to má význam hlavně v tom, že samostatný záznam umožňuje hodnotit obě verze nezávisle, a tudíž dát například verzi 1.2 jiný počet hvězdiček než verzi 1.5, případně ke každé napsat jinou recenzi. Pokud není moc důvod hodnotit ty revize nezávisle, nechal bych je v jednom společném záznamu a jejich rozdíly vysvětlil v textu anotace.

Budu mít asi doplňující otázky
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od York »

Markus píše: 5. 6. 2020, 16:13 Jak moc se jednotlivé revize liší?
Verze odlišené číslem (třeba 1.5 od 1.6) se liší hodně, verze odlišené písmenem (1.6E) se liší minimálně. Největší skok byl mezi verzí 1.2 a 1.5 - což vedlo autory k tomu, že dvě čísla přeskočili (verze 1.3 ani 1.4 neexistují).

edit: Edice 1.0 taky není, první vydání nemělo číslo verze. Hmm a nejsem si jistej, jestli existuje 1.1 - doma mám jen verze 1.2 a 1.5.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od Bajo »

1.3 si myslím že existovala a že jsem podle ní hrál (hrál jsem myslím 1.2, 1.3 a 1.5), ale nevím, jestli pro všechny úrovně pravidel to bylo stejné. 1.4 byla určitě přeskočená.

Za mě největší skoky byly mezi 1.1 a 1.2 (Chodec dostal meč místo flétny např. , bylo tam takových změn více) a potom za mě asi mezi 1.5 a 1.6, to přidali kněze, ne?

Ale nesjem expert na dračák, asi tu budou povolanější.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od York »

Bajo píše: 5. 6. 2020, 16:27 Za mě největší skoky byly mezi 1.1 a 1.2 (Chodec dostal meč místo flétny např. , bylo tam takových změn více) a potom za mě asi mezi 1.5 a 1.6, to přibyl kněz, ne?
Chodec je v Pravidlech pro pokročilé a ta měla číslování jinak než Pravidla pro začátečníky (není to tak, že by ke každý verzi PPZ byla stejná verze PPP).

Kněz AFAIK v DrD nikdy nebyl, ten je až v pluskách.
Naposledy upravil(a) York dne 5. 6. 2020, 16:41, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od Bajo »

Hm, 1.6 jsem už nehrál,myslel jsem že ho přidali, ale asi teda ne. Shrnutí mezi 1.5 a 1.6 jsou třeba tady a mě osobně to příjde jako kosmetické změny.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od York »

Bajo píše: 5. 6. 2020, 16:32Shrnutí mezi 1.5 a 1.6 jsou třeba tady a mě osobně to příjde jako kosmetické změny.
Nekonala se tam žádná velká systémová revoluce, ale jedna množina změn je fakt důležitá: Měnil se text spousty kouzel a schopností tak, aby zahrnoval všechny možný interpretace a odpovědi na hráčský dotazy. Verze 1.6 je prostě mnohem víc ruleslawyeřina než 1.5.

Obecně až do verze PPZ 1.2 je DrD spíš oldschoolová hra, od verze 1.5 spíš middleschoolová (rozšířenej souboják, dovednosti a tedy házení při každý příležitosti). A posun od 1.5 k 1.6 je od volně interpretovaný hry k právnickýmu textu.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od ShadoWWW »

Kněz v DrD byl. Přidali ho v Asterionu ve Vzestupu temných bohů a autoři se tam omlouvají, že kněze do DrD původně nedali (a vysvětlují proč: že se domnívali, že mezi ateistickými a věřícími hráči by kvůli němu docházelo ke třenicím).

DrD PPZ 1.1 existují. DrD PPZ 1.3 neexistují, ale existují DrD PPP 1.3 (ale jen krátkou chvíli, než se rozhodli pro vydání 1.5).

Mám pocit, že existuje DrD nečíslované i DrD číslované jako 1.0. To nečíslované nevydal Altar, ale vyšlo pod jiným vydavatelstvím na konci roku 1990. Altar vydal verzi 1.0 na začátku roku 1991. Proto se někde uvádí, že DrD vyšlo poprvé v roce 1990, a jinde že vyšlo v roce 1991.

Rozdíl PPZ 1.2 a 1.5 byl mimo jiné hlavně v tom, že přibyl rozšířený soubojový systém.

Celkově to byl ale dost pel mel. Když jsem dělal InDesignovou konverzi, tak jsem si všímal odstavců (hlavně v PPJ), které tam evidentně byly doplněny později, nebo které tam naopak evidentně zůstaly jako pozůstatky a nekorespondovali se zbytkem pravidel.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od ShadoWWW »

Ve verzi 1.6 beru za hlavní změnu kapitolu Nepovolené činnosti, PPJ str. 112, kdy konečně DrD připustilo, že třeba kouzelník může bojovat mečem nebo mít zbroj, i za cenu postihů.

EDIT: A celkově jak píše York, ta verze byla mnohem přístupnější volné interpretaci pravidel než předchozí verze.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od Markus »

ShadoWWW píše: 5. 6. 2020, 16:53 EDIT: A celkově jak píše York, ta verze byla mnohem přístupnější volné interpretaci pravidel než předchozí verze.
:?: :?: York ale píše přesný opak - že 1.6 jako nejnovější verze je zároveň nejmíň přístupná volné interpretaci.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od Bifi »

Ja som mal ešte jednozväzkovú verziu PPZ, asi to bola 1.1.
Kľúčové bolo oproti neskorším verziam získavanie skúsenosti - v 1.1 ešte priamo 1:1 za zlaté, neskôr už nie.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od Korhul »

V 1.6 přibyly válečníkovi v PPZ některé nové schopnosti, určitě poznávání artefaktů a myslím, že ještě něco, ale teď si nevybavím co.

Změnu tabulky zkušeností taky můžu potvrdit.

Taky se mi zdá, že oproti 1.2 se v 1.5 změnily věci, co může vyrábět podle PPZ Alchymista, ale to už si nejsem tak jistý, jak moc.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od Pieta »

Korhul píše: 5. 6. 2020, 21:41Taky se mi zdá, že oproti 1.2 se v 1.5 změnily věci, co může vyrábět podle PPZ Alchymista, ale to už si nejsem tak jistý, jak moc.
Nebyla to ta úprava, kdy se sjednotily alchymistické věci v začátečnických a pokročilých pravidlech, aby nejely pokaždé podle trochu jiného systému?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od Markus »

Díky za reakce. Dokážeme dát dohromady aspoň seznam verzí? Zkusím to dávat nějak dohromady s poznámkami, co zhruba se měnilo. Prosím o doplňování.

Obecně o změnách:
- Změny obecně sjednocovaly pravidla a retrospektivně zaváděly např. novinky z pokročilých a expertů zpátky do začátečníků. Nebo odrážely časté reakce hráčů a zpřesňovaly pravidla.

Zajímají mě především výraznější změny, s drobnými změnami na úrovni jednotlivých schopností se nehodlám zatěžovat. Zatím mám dojem, že větší změny proběhly jen u začátečníků, jinak jsou změny spíš kosmetické.

Pravidla pro začátečníky:
- 1.0 (rok 2000): nečíslovanou verzi DrD nepočítám, předpokládám, že byla stejná
- 1.1 (rok ???)
- 1.2 (rok ???) : Zrušeny zkušenosti podle zlata.
- 1.5 (rok ???): Rozšířený soubojový systém
- 1.6 (rok 2001): Celkové rozšíření pravidel, spousta rules lawyeřiny, pár dílčích nových schopností; nové dobrodružství Posvátný dub místo Bílého hradu

Pravidla pro pokročilé:
- ??
- 1.3 (rok ???):
- 1.5 (rok ???):
- 1.6 (rok 2001):

Pravidla pro experty:
- ???
- 1.5 (rok ???):
- 1.6 (rok 2002):

Experti svět:
- ???
- 1.5 (rok ???):
- 1.6 (rok 2002):
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od ShadoWWW »

Uprostřed této stránky jsou odkazy na rozdíly DrD 1.6 vs. 1.5.

Pamatuji se, že v DrD PPZ 1.2 bývalo ještě kouzlo infravidění. A taky že přestupem na 1.5 revalvovala měna i zk. Už nebyly potřeba desetitisíce zlatých a statisíce zkušeností.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké jsou rozdíly mezi verzemi od 1.0 po 1.6?

Příspěvek od Markus »

Tak jsem se zmohl k tomu, abych doplnil příručky DrD mezi anotace, protože by byla ostuda je tam nemít. Přeposílám sem. Budou tam určitě chyby a nedodělky, tak mi je prosím neváhejte opravit. Anebo navrhujte možnost, jak upřesnit/rozšířit text. Buď to můžete řešit tady v diskuzi a změním to já, nebo si řekněte a já vám práva to přímo upravovat.
Dračí doupě celkově
Dračí doupě je nejstarším českým RPG a pro mnoho hráčů znamenalo první hru, kterou kdy hráli. V této hře se dobrodruhové jako elf kouzelník či hobit zloděj vydávají za dobrodružstvími ve fantasy světech. Zejména v prvních fázích se hra soustředí na procházení "jeskyní", podzemních komplexů či hradů. Dračí doupě vzniklo napodobením Dungeons and Dragons (Basic) a z této hry si vypůjčuje mnohé. Stojí na tradičním systému ras, povolání a úrovní a bohužel trpí různorodými, nesjednocenými pravidly.

Hra je rozdělená do čtyř svazků (z nichž každý se dál dělí na dva oddělené sešity) – pro začátečníky, pro pokročilé a dva svazky pro experty – kdy každý svazek „odemyká“ nové úrovně a možnosti postav. Jelikož svazky vycházely postupně v průběhu mnoha let, bylo nutné „záplatovitým vývojem“ zpětně aktualizovat starší svazky o změny zavedené těmi novými, a ty proto vycházely v reedicích číslovaných stylem 1.1, 1.2, 1.5... Poslední verze, označovaná jako 1.6, pochází z let 2001–2002. Reedice přinášejí spíš dílčí změny, drobné úpravy jednotlivých pravidel a spoustu dovysvětlení. Hra po celou dobu své existence zůstala vesměs stejná.
Dračí doupě – Pravidla pro začátečníky

Pravidla DrD pro začátečníky jsou koncipovaná jako naprostý úvod do hraní her na hrdiny, včetně toho, že začínají stručným gamebookem, který má představit základní herní principy. Popisují tvorbu postav a uvádí možnosti a schopnosti hráčských povolání na prvních pěti úrovních. Pravidla pro začátečníky jsou relativně jednoduchá a neúplná, je v nich představen systém magie a soubojů a několik doplňkových pravidel, ale vše se točí především kolem dobrodružství v „jeskyních“ – podzemních kobkách, kryptách a jiných uzavřených míst. Širší pravidla pro dovednosti a dobrodružství „pod širým nebem“ jsou obražena až v pravidlech pro pokročilé.

Jako jiné základní příručky pro DrD, i pravidla pro začátečníky se dělí na Průvodce hrou, který popisuje tvorbu a schopnosti postav a základní pravidla, a Příručku Pána jeskyně, která radí PJ s vedením hry a popisuje další pravidla, která by hráčům měla zůstat „tajná“.

Pravidla pro začátečníky prošla mnoha revizemi. Postupné vydávání pravidel pro pokročilé a experty v dalších letech si vyžádalo zpětné zavádění změn a vysvětlivek, aby všechny svazky zůstaly kompatibilní:

verze bez čísla a 1.0 (1990)
verze 1.1 (1992)
verze 1.2 (1992) – zrušeno přidělování zkušeností podle nalezených zlaťáků, nahrazeno systémem zkušeností za příšery a příběhové odměny
verze 1.5 (1994) – výrazná aktualizace, zejména přidán rozšířený soubojový systém na hexové mapě
verze 1.6 (2001) – finální revize, přidána především řada vysvětlivek; legendární ukázkové dobrodružství Bílý hrad změněno na Posvátný dub
Dračí doupě – Pravidla pro pokročilé

Pravidla pro pokročilé navazují na pravidla pro začátečníky a popisují pokyny pro hráčské postavy na 6. až 15. úrovni. Šestice povolání ze základních pravidel se tu větví a každé povolání od 6. úrovně má dvě možné cesty (vlastně podpovolání), kterými se může dál ubírat. Teprve „pokročilí“ vypouštějí družinu z jeskyně do širého světa a obohacují hru o systém dovedností a pravidla pro „dobrodružství pod širým nebem“. Dobrodruzi jsou už natolik mocní a majetní, že putují napříč celým královstvím, poznávají dálné kraje a získávají si slávu. Dočteme se, jak cestovat, lovit zvěř, plavit se po moři a jinak krátit čas v krajině.

Jako jiné základní příručky pro DrD, i pravidla pro pokročilé se dělí na Průvodce hrou, který popisuje dovednosti postav a schopnosti hráčských povolání, a Příručku Pána jeskyně, která radí PJ s vedením hry a popisuje další pravidla, která by hráčům měla zůstat „tajná“.

V průběhu let vycházela pravidla pro pokročilé v několika reedicích

verze 1.1 (1992)
verze 1.2 (1993)
verze 1.3 (1995)
verze 1.5 (1998)
verze 1.6 (2001)
Dračí doupě – Pravidla pro experty: Postavy

Pravidla DrD pro experty: postavy se zabývá jí mocnými postavami na 16. až 36. úrovni. Hrdinové cestují po celém kontinentu, pracují pro ilumináty, rozmlouvají s draky a možná i zakládají vlastní panství. Na stará kolena hloubají o smyslu existence, hledají nesmrtelnost a ve volném čase zasahují do Světového konfliktu. Závěrečný svazek série je vlastně už jen sborníkem dodatečných schopností, kouzel a magických předmětů, ale jádro pravidel už nijak nerozšiřuje.

Jako jiné základní příručky pro DrD, i pravidla pro experty: postavy se dělí na Průvodce hrou a Příručku Pána jeskyně a vyšla ve více revizích:

verze 1.5 (1996)
verze 1.6 (2002)
Samostatně ještě vyšla Pravidla pro experty: svět, která popisují samostatný systém budování a rozvoje panství a bitev armád.
Dračí doupě – Pravidla pro experty: Svět

Pravidla pro experty: svět jsou samostatně stojící rozšiřující příručka pro Dračí doupě. Vůbec se nezabývá hráčskými postavami, místo toho představuje jakási pravidla nad pravidly, s jejichž pomocí můžete simulovat chod panství, vybírání daní, verbování vojsk, stavbu hradů a bitvy armád. Jde v zásadě o deskovou hru, respektive wargame, která vám na metaúrovni generuje informace o herním světě.

Stejně jako jiné verze příruček DrD, i ona existuje ve více revizích:

verze 1.5 (1996)
verze 1.6 (2002)
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů