Rady pro Pány Jeskyně

Oficiální diskuze věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20869
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Ahoj, Patrajz. Teď trochu přeskočím tvou poslední otázku a odpovím na tu úplně první - co bych ti poradil do začátku.

V první řadě - spousta lidí tě tu zahrne hromadou rad a doporučení, mnohdy protikladnými. To je v pořádku, ber to ale všechno jako "nepovinné" znalosti. To nejhorší, co můžeš udělat, je klást na sebe zezačátku příliš veliké požadavky. Takže všechny rady jsou super, ale neber si je zezačátku moc k srdci a nebuď smutný, když se ti je nepodaří splnit... což se nepodaří. Nejdůležitější je sebrat kamarády a nějak to zkusit. Zbytek se naučíte sami, nebo se můžete v průběhu zlepšovat. Ale nechtějte být dokonalí od začátku.

Vezmi kámoše, vezměte pravidla, udělejte si čas a řekněte si, že to zkusíte. Domluvte se, že první 3 nebo 4 hry budou zkušební - všichni se to potřebujete naučit, experimentovat, zjistit, co funguje a co ne. Přistupujte do toho zezačátku s tím, že hodně věcí se neosvědčí - to je v pořádku, vždyť se to teprv učíte. Ujisti se, že všichni hráči to vidí podobně a že všichni chápou, že se budete učit.

Hodně lidí ti tu bude radit, jak "správně" hrát postavy, nebo jak "vhodně" připravit příběh. Osobně si myslím, že tohle můžeš pustit z hlavy. Hrajte to nějak, sami už časem přijdete na to, co vás baví nejvíc.

Hraješ očividně DrD(+) a rozhodl si se hrát v jesykyni... super! Příprava jeskyně, příšer, map a pokladů je celkem sranda, ozbláště při dlouhých hodinách ve škole :wink: Nejlíp se to naučíš asi z nějakého předpřipraveného dobrodružství. Já ti moc neporadím, ale někteří lidé by tu snad mohli vědět, kde se dají dobrodružství pro DrD stáhnout (RomiKu?)

Jednu věc tě ale DrD nenaučí, dokonce o ní nepíše, a přitom si myslím, že je velmi důležitá: přistupujte ke hře jako ke společné zábavě, na které se podílejí všichni. Neberte to tak, že Pán jeskyně (otrok) se snaží nachystat zábavu ostatním hráčům, zatímco hráči nemusí nic dělat. Naopak - je to vaše hra a vy všichni jste zodpovědní za to, aby byla dobrá.

S ohledem na to doporučuju:
- Po každé hře si s hráči pokecat o tom, co se jim nelíbilo a co se jim líbilo. Co je bavilo víc a co méně. Ptej se, jestli nemají nějaké nápady do budoucna, nebo jestli by ve hře nechtěli vidět něco konkrétního. Občas ti hráči dokonce dají námět na dobrodružství, nebo vymyslí nějakou cizí postavu - to je super, hned to zapracuj! Neboj se toho, že tím hráče "připravíš o překvapení". Naopak, když hráči zjistí, že jejich nápady využíváš, budou aktivní a budou ti rádi pomáhat.
- Obecně: mluvte o hře, mluvte o tom, co se vám líbí a co ne. Ideální jsou přestávky ve škole, jestli jste spolužáci :wink:
- Zapomeňte na heslo: "Pán jeskyně se stará o všechno". Hezky si rozdělte zodpovědnost mezi sebe. Pán jeskyně má dost starostí s přípravou dobrodružství, proč by ještě měl dělat něco jiného? Vymyslete, co budou mít na starosti hráči - někdo může být zodpovědný za znalost pravidel a rozhodování sporů. Hráč válečníka bude zodpovědný za to, aby dohlížel na správný průběh soubojů a aby to všechny naučil. Hráč kouzelníka se naučí magický systém a bude při hře dohlížet na jeho dodržování. Některý hráč může třeba obstarat obrázky postav, jiný může na internetu vyhledat zajímavé obrázky příšer a fantasy měst....
- Zkrátka a jednoduše, podílejte se na tvorbě hry všichni společně. Je to váš společný koníček. Jestli vezmeš všechno na svou hlavu, bude toho na tebe moc a brzy tě přestane bavit dělat PJ. Říká se tomu "syndrom vyhoření" a známe to tady všichni.

A nezapomeň - v první řadě nějak hraj, teprve potom studuj rady a poučky.

Hodně štěstí!
Patrajz1.
Příspěvky: 66
Registrován: 22. 9. 2007, 18:03
Bydliště: Turzovka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patrajz1. »

Diki pokusime sa to takto zladit :D
Uživatelský avatar
Corvus
Příspěvky: 1812
Registrován: 3. 5. 2005, 13:53
Bydliště: BA
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Corvus »

Jáj, múdro vravíš, Markus môj, súvisle, až mi je to divnô.
There's nothing in the universe cold steel won't cut.

On eternal hold: d20 Warheart
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22589
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Klaghler O´Pilley píše:Jerson: Mám pocit, že mě nechceš pochopit. Co se týče přizpůsobování CP během hry - nevím. Ty to možná zvládáš, ale já bych se bál, že mi budou vznikat účelové postavy pro jedno dobrodružství. Takhle mi přežívají nejen hráčské postavy, ale i CP. Mám pak zásobu postav, které se mohou objevit víckrát (hlavně pokud se další dobrodružství odehrává ve stejné lokalitě nebo poblíž) a ušetřím si práci.
To se nijak nevylučuje s tím co píšu. (Nezemřela mi ani jedna CP, které měla vlastní jméno, pokud to nebyl záměr)
MYslel jsem to tak, že třeba připravíš moudrého a rozvážněho čaroděje, ale při hře zjistíš, že ho hráči skrz své postavy provokují nebo zesměšňují, a nedaří se ti udržet zamýšlený dojem. Máš dvě možnosti - podvolit se hráčům a udělat z něj komického ňoumu, nebo trochu přitvrdíš a bude z něj moudrý a rozvážný čaroděj, dokud se nenaštve. Něco jako Gandalf.
Mám za to, že stejně jak se hrou vyvíjí postavy hráčů, vyvíjí se i cizí postavy, pokud častěji vstupují na scénu.

To že se nějaká událost stane bez ohledu na činnost postav je dobré, ale ... dám příklad. máš připraveno, že ve městě dojde k válce cechů a vypukne požár. Situace k tomu směřuje, ale postavy se rozhodnou z města odjet už večer, protože "tady se nic neděje". Z hlediska světa by ke střetnutí nemělo dojít tento večer, ale z hlediska příběhu a hráčů by to bylo zajímavější, kdyby k požáru došlo při jejich odjezdu. Proč ho tedy neposunout? případně proč nemít "souboj cechů a následný požár" jako celou nezávislou scénu, která vyvrcholí tehdy, když je potřeba, aby postavy zažily něco zajímavého?

(V mém případě třeba nebude Berlín bombardován, když jsou postavy na akci, ale tehdy, když se pomlácení vrací zpět a zastaví se jim auto. To že scéna s bombami vyplynula z hraní s jinou družinou a tedy by se odehrála, i kdyby moje družina do Berlína nevjela je věc vedlejší - třeba by ráno projížděli mezi troskami.
Podobně s vylovením kosmické lodi z moře - vím že protivníci družiny se vydají na místo a nějaký čas budou akci připravovat, a mohla by se odehrát i tehdy, když u toho družina nebude - ale nenacházím v tom herní užitek. Mnohem lepší bude, když ta důležitá scéna přidje ve chvíli, kdy na místě bude i moje družina, a je jedno, zda se tam dostanou za týden nebo za dva.
A stejně tak i události, které se stanou a postavy u toho nejsou - nechám je, aby se o tom dozvěděli třeba z novin. Opět mám jistou výhodu v tom, že hraju s několika družinami najednou, takže se pokaždé někdo dívá, ale to bych začátečníkům rozhodně nedoporučoval.
To ale neznamená, že věci, které se měly stát, se nestanou. Jenom se stanou bez postav. Takže až příště budou projíždět touhle vesnicí, budou se asi trchu divit.
Tímhle myslím předpřipravené události, ne to, že budu hráče mermomocí cpát do toho, co jsem si nachystal.
To beru. Ale uznej sám, že pokud by se to hráčům stalo několikrát za sebou (což je poměrně snadné, protžoe být ve správný čas na správném místě dá obvykle práci), budeš muset vymýšlet stále další a další zajímavé scény, kterých by se hráči mohli zúčastnit.
Je mi jasné, že to, co jsem napsal si jako vždy přebereš po svém a převrátíš tak, abych vypadal jako blb, ale s tím se nedá nic dělat.
Pokud to chceš takhle brát, nehodlám ti to to vyvracet. Nicméně se nijak nasnažím z tebe něco dělat.
Začínajícímu PJ teda můžeš poradit, aby si nic nechystal ani nekreslil, pokud možno aby ani neotvíral pravidla. To mu určitě pomůže.
Začínajícímu hráči poradím, aby si přichystal pár zajímavých situací včetně nějakého pozadí (utíkající mladý muž, který není zlodějem, ale kterému jde o život kvůli předmětu v kapse, vyhrocená situace v hospodě, ...) a použil je v případě, kdy se hráči dostanou v příběhu, někam, kde nemá nic jiného připraveného.

Ahlavně bych začínajícímu PJ poradil ,aby se napřed zeptal hráčů, co chtějí hrát, jaký typ scén, zda chtějí víc bojovat nebo vyjednávat, jaký film / knížka se jim líbí a jaké scény z něj, a vyzkoušel to v prvních několika hrách, tak jak říká Markus.
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

To je dobře, že jsi mi to Markusi připoměl.

Dobrodružství se dají stáhnout na dracidoupe.cz. Nevím, jak je to tam s feedbackem od autorů. Ale, pokud by Patrajz chtěl hrát DrD+ nebo DrD, mohl bych mu doporučit některá svá dobrodružství, která stáhne ze stránek http://romikh.svetjinak.net a já je s ním rád projdu a poradím mu jak na jejich vedení a bude mít přípravu za sebou :-) Dokonce dostane rady přímo na to určité hraní.

Buď v nějakém tématu a nebo přes PM. Takže se Patrajzi neboj, nabídka rady (když mi napíšeš PM) stále platí. Akorát nevím, jestli jsem odpověděl na tvoji poslední poštu. Ale buď zde jako doma a pamatuj, že minimálně moje pomocná ruka se natáhne jak k tobě, tak ke komukoliv dalšímu :-)

Edit:
Opravil jsme si chyby v příspěvku.Alespoň ty, kterých jsem si všiml.
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Patrajz1.
Příspěvky: 66
Registrován: 22. 9. 2007, 18:03
Bydliště: Turzovka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patrajz1. »

Diki moc doma si neake to dobrodruzstvo stiahnem a pozrem si ho :) :D
Patrajz1.
Příspěvky: 66
Registrován: 22. 9. 2007, 18:03
Bydliště: Turzovka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patrajz1. »

ak ste zvedavi tak uz som zacal vitvarat pribech a uz so sa tak trochu rozbehol a uz mam neak stiry strani
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Příspěvek od Fritzs »

Patrajz1.: až to vodehráte, tak to postni...
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Patrajz1.
Příspěvky: 66
Registrován: 22. 9. 2007, 18:03
Bydliště: Turzovka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patrajz1. »

JJ ale to bude as za dva tizdne minimalne som totis na vimennej praxi a doma som neni vobec :D
JardaR
Příspěvky: 31
Registrován: 12. 10. 2007, 16:43

Příspěvek od JardaR »

Jestli jsi se rozhodl pro jeskyni tak te jako hrac upozornim na jednu vec. I kdyz to je sklepeni chramu, magova doupete ci jen medvedi jeskyne. Tak pokud si zvolis zakladni rozlohu 20x30 jardu. Tak nevyplnuj kazdy milimetr plochy. Udelej podzemi tak aby melo smysl, bylo prakticke pro sve uzivatele.

Drobet nesnasim PJ co vyplni A4 tak ze tajnou chodbu najdes podle toho, ze zed ma 3ctverecky tloustku.

PS: vzdalenost 1 jarda rozhodne neni 1 yard ci sah, metr, mile, km je to proste rozmer potrebny pro jednoho Jardu )
Patrajz1.
Příspěvky: 66
Registrován: 22. 9. 2007, 18:03
Bydliště: Turzovka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patrajz1. »

Pokusim sa ale v tom mojom prvom dobrodrustve je maloco jaskyn :D
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Příspěvek od Jiron »

JardaR píše: PS: vzdalenost 1 jarda rozhodne neni 1 yard ci sah, metr, mile, km je to proste rozmer potrebny pro jednoho Jardu )
Já si to myslel!
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Thiefmaster
Příspěvky: 132
Registrován: 18. 9. 2006, 10:27
Bydliště: Senec city - Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Thiefmaster »

Patrajz1

Ak si este nikdy pribeh neviedol, tak prvýkrát *rozhodne* sprav nejakú jaskyňu. Na štvorcový papier si nakresli mapku, chodby, miestnosti, poklady, beštie a CP.

Nezameriavaj sa zo začiatku až tak na samotný dej. Ty sa hlavne naučíš viesť hru (alebo aspoň ziskaš nejaké skúsenosti) a tak isto hráči sa to takpovediac naučia hrať.
Som k...t, alebo ruský tank?

...

Na ruský tank nevizerám...
Patrajz1.
Příspěvky: 66
Registrován: 22. 9. 2007, 18:03
Bydliště: Turzovka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patrajz1. »

Uz sme odohrali to dobrodrustvo hracom sa to dost pacilo a boli spokojni ako to riadim az na to ze bol tam jeden boj a v tom skoro zhebli
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10159
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Jestli skoro, tak je to v pořádku. Kdyby měly postavy umřít úplně, a tobě by se to nehodilo, není nic snažšího, než zfalšovat hody v jejich prospěch.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host