[Novelizace DrD] Paladin (anketka)

Oficiální diskuze věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Pro paladina by měla být typická

obouruční meč
1
6%
obouruční zbraň tupá
0
Žádná hlasování
obouruční zbraň jakákoliv
1
6%
kombinace velkého štítu a libovolné zbraně
3
19%
kombinace velkého štítu a tupé zbraně
3
19%
kombinace velkého štítu a meče
8
50%
 
Celkem hlasů: 16

Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Paladin (anketka)

Příspěvek od ilgir »

Jahodník píše:Fakt nevím, proč tolik dračákistů tohle nechápe a przní to zbytečnými house rules. Vallun není zdaleka jediný, tyhle kokotiny s paladiny a knězi se ve fórech s DrD objevují celkem pravidelně.
A což teprve, když někdo přijde se zaklínačem. Taková hereze proti původnímu smyslu posvátného DrD!!!
V DrD+ je kněz. Je celé DrD+ taky zbytečná kokotina?

K věci. K paladinovi mi sedí meč i tupá zbraň. Meč tam, kde se bojuje proti netvorům, tupá zbraň proti lidem (ta finta se zákazem prolévání krve se mi obecně líbí a jsem pro ji používat i ve fantasy pro paladina). Souhlasím, že není dobré úplně ho omezovat na jeden typ zbraně, ale zase nějaká "typická" zbraň může hře dodat více příběhového potenciálu, než když se to nechá úplně libovolné.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Paladin (anketka)

Příspěvek od Paul »

To s tou tupou zbraní bylo pro kněze nesoucí do boje relikvie a podporující svoje lidi modlitbami, paladin je trošku něc jiného.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Paladin (anketka)

Příspěvek od Lemmy »

ilgir píše: 13. 12. 2017, 16:44 Meč tam, kde se bojuje proti netvorům, tupá zbraň proti lidem (ta finta se zákazem prolévání krve se mi obecně líbí a jsem pro ji používat i ve fantasy pro paladina).
Ona jde tupá zbraň navíc taky ruku v ruce při boji vůči kostlivcům... DrD sice pravidla pro to, že tlučné a tupé zbraně jsou účinnější vůči kostlivcům myslím nemá (tohle bylo ve Stínu meče), ale okecat se to tak dá :) ... navíc, jak píše Ilgir tupá zbraň neseká vyloženě do masa a nebere končetiny (tedy jo, je schopná je úplně rozdrtit a rozmašírovat, ale je bližší útoku naplocho), což se hodí k typu paladina, který nebere životy živým, ale chrání je (mě tedy tupá zbraň seděla vždycky spíš k povolání templáře, jakési kombinace kněze a válečníka zaměřeného vůči boji proti nemrtvým; než povolání paladina jako kombinace rytíře a kněze ... ale to zase zabíhám k profilování povolání ve stylu Stínu meče).

Zbraň podle typu božstva/zaměření paladina v rámci daného světa se mi zdá zatím jako nejrozumnější nápad.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Paladin (anketka)

Příspěvek od eerieBaatezu »

Osobně mi paladin podle typu božstva přijde divnej. Jakože paladin bohyně lovu, co má rád les a větvičky, apod. mi vůbec na palata nesedí.
Obrázek
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Paladin (anketka)

Příspěvek od Sosacek »

ilgir píše: 13. 12. 2017, 16:44Je celé DrD+ taky zbytečná kokotina?
Fakt chces odpoved? $D

Ale je fakt, ze dracakovsky chodec a druid jsou asi nejzajimavejsi cast dracaku.
But nobody came.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Paladin (anketka)

Příspěvek od eerieBaatezu »

A Alcháč.
Obrázek
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Paladin (anketka)

Příspěvek od Sosacek »

Me alchac moc nebavil. Jedinej dobrej alchac co jsem videl byl ten co ho hral Faskal tady v pbp.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Paladin (anketka)

Příspěvek od Lemmy »

eerieBaatezu píše: 13. 12. 2017, 19:38 Osobně mi paladin podle typu božstva přijde divnej. Jakože paladin bohyně lovu, co má rád les a větvičky, apod. mi vůbec na palata nesedí.
Mě to přijde ok... třeba kopí je taky lovecká zbraň a lovení démonů, ďáblů a kacířů je taky forma lovu :). A příroda nemusí znamenat jen les a větvičky, ale třeba i přechod mezi řádem, rovnováhou a chaosem nebo životní esenci a tělo jako takové, což má blízko k magii těla (magii léčení a navýšení vlastností a schopností; ale i ochrany - což je pro paladina využitelné nejen v boji). A může to i znamenat ochranu života vůči něčemu nepřirozenému (Ti démoni, magické bytosti, ...).
To, že je to božstvo přírody ještě neznamená, že paladin je hipík :)
Jahodník
Příspěvky: 19
Registrován: 9. 7. 2009, 07:48
Bydliště: V mém vlastním království

Re: Paladin (anketka)

Příspěvek od Jahodník »

Log 1=0 píše: 13. 12. 2017, 12:22 Jako jo, je to legitimní refluff, a výsledná klasa bude podobná (boj zbraní a magie), ale některé věci by měly být jinak. Kecat do toho nechci, zas tak dobře mechaniky DrD neznám, ale vznik paladina dává smysl.
Takže si v podstatě rozumíme. Chodec a paladin se liší fluffem, prostředím, ale ne prostředky ani zaměřením. To podstatné je zásada nevykrádat ostatní obory. Existuje-li chodec, je paladin zbytečný a škodlivý, protože parazituje na unikátních schopnostech chodce, a naopak. Chtějí-li hráči paladina kvůli fluffu, měli by přejmenovat a kosmeticky upravit chodce. Pokud chtějí paladina i chodce, měli by paladina vymyslet tak, aby se od chodce dostatečně lišil zaměřením, prostředky i mechanikami, tedy především z něj neudělat dalšího magického šermíře, léčitele a psychotronika.

Mimochodem, dá se souhlasit s tím, že chodec je v pravidlech pěkně rozcapený a možná i předimenzovaný. Ale právě tak si mnoho hráčů představuje i "svého" paladina: v boji super nabušený, proti magii odstíněný, rychle se regenerující - zkrátka téměř nesmrtelný se spoustou užitečných schopností, nevýhody pouze kosmetické co se na mechanikách během dobrodružství neprojeví (např. předepsaný pravidelný rituál).

A znovu opakuji, a píše se to i výslovně v Příručce pro PJ, netahat do hraní DrD náboženské motivy, což fantasy paladin většinou nepochybně je. Že ve starém DrD není kněz ani paladin, že v kanonickém bestiáři nejsou žádné božské bytosti, že astrální sféry jsou neutrální prostředí, co nemá rádo vlezlost, to není opomenutí pana Klímy a spol., to je záměr.
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Paladin (anketka)

Příspěvek od Lemmy »

Jahodník píše: 14. 12. 2017, 10:27 A znovu opakuji, a píše se to i výslovně v Příručce pro PJ, netahat do hraní DrD náboženské motivy, což fantasy paladin většinou nepochybně je. Že ve starém DrD není kněz ani paladin, že v kanonickém bestiáři nejsou žádné božské bytosti, že astrální sféry jsou neutrální prostředí, co nemá rádo vlezlost, to není opomenutí pana Klímy a spol., to je záměr.
Tak ve starém DrD jsou i perly ve stylu, že jenom válečník může být šlechtic a podobné facepalmové cenzury :). Nemělo by se brát vždycky doslova - aneb, když Ti něco nevyhovuje, využij jen to co chceš/uprav si podle svých potřeb, aby vyhovovalo. Ale to už se diskuze odvíjí od ankety.

Jsem zvědavý, co si Vallun z ankety/diskuze vezme :)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Paladin (anketka)

Příspěvek od York »

Jahodník píše: 14. 12. 2017, 10:27To podstatné je zásada nevykrádat ostatní obory. Existuje-li chodec, je paladin zbytečný a škodlivý, protože parazituje na unikátních schopnostech chodce, a naopak. Chtějí-li hráči paladina kvůli fluffu, měli by přejmenovat a kosmeticky upravit chodce. Pokud chtějí paladina i chodce, měli by paladina vymyslet tak, aby se od chodce dostatečně lišil zaměřením, prostředky i mechanikami, tedy především z něj neudělat dalšího magického šermíře, léčitele a psychotronika.
Jo, to dává smysl. Na druhou stranu od určitého počtu povolání je nějaký překryv nevyhnutelný.

Lemmy píše: 14. 12. 2017, 11:21Tak ve starém DrD jsou i perly ve stylu, že jenom válečník může být šlechtic
Tohle je už v 0DnD. Bylo to tam teda, tuším, formulované tak, že si na určité úrovni může postavit stronghold.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Paladin (anketka)

Příspěvek od Sparkle »

I kdyby se paladin dejme tomu vyrobil z chodce, tak by se imho minimálně muselo změnit to, že nebude pokračováním hraničáře, ale bojovníka. Představa, že kdo chce hrát paladina, si nejdřív bude muset odbýt 6 levlů lučištníka se psem... no...
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Karotka
Příspěvky: 1110
Registrován: 21. 9. 2011, 21:42
Bydliště: Praha

Re: Paladin (anketka)

Příspěvek od Karotka »

Dobrý paladin hlavně musí mít nějakou ZS jako "I'm the law!" z Dungeon Wordu. Bez toho nejde paladin hrát :)

K té zbrani - ať už je to meč nebo třeba kladivo (pro trpošského paladina), měla by být nějak výjimečná a měla by vzbuzovat strach nepřátel paladinova božstva. A měla by mít nějaké zvláštní schopnosti jako ten chodcův meč.

Tradiční jasnozřivost depresivních, často popisovaná jako radikální nezúčastněnost ve vztahu k lidským starostem, se projevuje v první řadě nezájmem o problémy, které vskutku nejsou příliš zajímavé.
(M. Houellebecq)
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Paladin (anketka)

Příspěvek od OnGe »

Sparkle píše: 14. 12. 2017, 12:02 Představa, že kdo chce hrát paladina, si nejdřív bude muset odbýt 6 levlů lučištníka se psem... no...
Když pak dobýváš/bráníš svaté město, nebo potíráš bezvěrce, tak jsou takové zkušenosti k nezaplacení!
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Paladin (anketka)

Příspěvek od York »

OnGe píše: 14. 12. 2017, 12:38Když pak dobýváš/bráníš svaté město, nebo potíráš bezvěrce, tak jsou takové zkušenosti k nezaplacení!
Jako abys věděl, jak vypadá takový "nevěřící pes"?
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti