Bouchi, udělej z DrD OGL obsah!

Oficiální diskuze věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Bouchi, udělej z DrD OGL obsah!

Příspěvek od eerieBaatezu »

Z 1.6, nebo i z Dvojek nebo Plusek.

Reálně se stane co? Zase tolik lidí dohromady celá pravidla nedá. A pokud by to chtěli zkusit, nebo by toho byli schopni, tak by je nic nebrzdilo v práci, kdyby chtěli použít nějaké věci, které se jim na DrD dycky líbily a třeba je nějak předělat k obrazu svému nebo tak.* A stejně je český trh takový a tisk tak drahý, že by ty věci existovaly asi jen někde jako PDF pro pár lidí, co by si to po netu našli. Jakou reálně by to pro Altar udělalo konkurenci? Docela mizivou myslím.

Nebo k tomu přidat, že pokud ten produkt bude chtít být vydán nebo nějak zpeněžen, tak to musí jít přes Altar. Což možná tak trochu podpokává pravého ducha OGL, ale nechává to možnost přístupu k DrD obsahu.



Co je vlastně právně napadnutelné? Jméno značky, samozřejmě. Asi kroll, protože ten nikde jinde není. Ale Theurg? Jméno není od Altaru. Astrální sféry nejsou od Altaru, ani jejich jména ne, to je všechno nějaký novoplatonismus a kabala a podobně. Ale když to dám dohromady jako povolání? Je to Altaří, nebo není?
Magenergie, to je asi Altaru. "Démon požírač magenergie" to asi taky. Apod.

Vlastně jsem koukal, jak je to v zahraničí, a teda nevím, zda to platí i tady, ale pravidla o sobě nelze chránit copyrightem, jenom jejich znění. Čili obsahově můžu udělat přesně to, co dělá démon požírač magenergie, ale musím to přejmenovat a nesmím pro vysvětlení v pravidlech použít původní text.

Jako je to tenký led a myslím, že je asi lepší dát od toho ruce pryč, když to není OGL, ale zajímalo by mě, jak se to s těmihle věcmi má.



*Mně se třeba dycky děsně líbil kroll. Vypadá to sice jako nějakej půlrok z DnD, jenže není. Půlorkové a další půl-rasy jsou primárně (nebo snad úplně vždycky) spojení konkrétních dvou celo-ras. Fotřík půl-elfa je člověk a mátinka elfka, podobně asi nějakej ork dostal chuť na nějakou... netřeba to rozmazávat a je z toho půlork. Ale kroll je potomek dvou krollů, je to svébytná rasa a má super nádech a něco úplně stejného nikde jinde není. Ale zrovna kroll je sto pro product identity a intellectual property Altaru.
Obrázek
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Bouchi, udělej z DrD OGL obsah!

Příspěvek od ilgir »

Ale kroll je potomek dvou krollů, je to svébytná rasa a má super nádech a něco úplně stejného nikde jinde není. Ale zrovna kroll je sto pro product identity a intellectual property Altaru.
Kroll je jen modifikace trolla. Udělej drolla a máš vystaráno.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Bouchi, udělej z DrD OGL obsah!

Příspěvek od eerieBaatezu »

Hele já jsem o tom fakt docela přemýšlel. Dokonce jsem pročetl historii všech možných half-orků, half-ogrů, ogrillonů, orogů a všeho dalšího v DnD a tak. Jenže kroll je kroll. $D
Obrázek
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Bouchi, udělej z DrD OGL obsah!

Příspěvek od Pieta »

eerieBaatezu píše:*Mně se třeba dycky děsně líbil kroll. Vypadá to sice jako nějakej půlrok z DnD, jenže není. Půlorkové a další půl-rasy jsou primárně (nebo snad úplně vždycky) spojení konkrétních dvou celo-ras. Fotřík půl-elfa je člověk a mátinka elfka, podobně asi nějakej ork dostal chuť na nějakou... netřeba to rozmazávat a je z toho půlork. Ale kroll je potomek dvou krollů, je to svébytná rasa a má super nádech a něco úplně stejného nikde jinde není. Ale zrovna kroll je sto pro product identity a intellectual property Altaru.
Minimálně od čtyřky D&D jsou půlorkové hlavně děti dalších půlorků a svébytná rasa, byť kdysi vzniklá nějakých míšením.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Bouchi, udělej z DrD OGL obsah!

Příspěvek od eerieBaatezu »

Pieta píše:Minimálně od čtyřky D&D jsou půlorkové hlavně děti dalších půlorků a svébytná rasa, byť kdysi vzniklá nějakých míšením.
Jo? V pětce mi zase přišli jako míšenci po rodičích. Kroll je něco mezi DnD půl-orkem a Goliathem.
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Bouchi, udělej z DrD OGL obsah!

Příspěvek od eerieBaatezu »

Člověk se vrátí po dlouhém dnu a noci z práce a Dračák pořád není OGL...

$D
Obrázek
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Bouchi, udělej z DrD OGL obsah!

Příspěvek od Fritzs »

Dračák nikdy OGL nebude.

Ledaže bys jej od Bouchiho koupil a to by se ti pěkně prohla šrajtofle. (za předpokladu, že to není pro Bouchiho srdeční záležitost které se za mrzký peníz nevzdá)

Se s tim smiř. $P
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Bouchi, udělej z DrD OGL obsah!

Příspěvek od OnGe »

Já pořád nerozumím tomu, proč by mělo být k něčemu dobré licencovat DrD pod licencí, kterou před 10 (15?) lety vymysleli Wizardi, aby měli nějakou kontrolu nad doplňky k d20.

V druhé řadě nerozumím tomu, proč ti přijde jako dobrý nápad to po něm žádat (vyžadovat?) založením vlákna na RPG fóru
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Bouchi, udělej z DrD OGL obsah!

Příspěvek od ShadoWWW »

Osobně vím o pěti lidech, kteří Bouchimu učinili nabídku na odkup značky. Odpověď byla pokaždé stejná: Dračí doupě není na prodej za jakoukoliv cenu.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Bouchi, udělej z DrD OGL obsah!

Příspěvek od eerieBaatezu »

Fritzs píše:Se s tim smiř. $P
Obrázek
OnGe píše:V druhé řadě nerozumím tomu, proč ti přijde jako dobrý nápad to po něm žádat (vyžadovat?) založením vlákna na RPG fóru
Zrovna v jednom vlákně o DrD+ sám Bouchi píše, že se chystá OGL pro DrD. Tak zkoumám vody. Ale asi z toho sešlo.

Pro DrD OGL mám ještě další důvody, ale o těch konkrétněji později.
ShadoWWW píše:Osobně vím o pěti lidech, kteří Bouchimu učinili nabídku na odkup značky. Odpověď byla pokaždé stejná: Dračí doupě není na prodej za jakoukoliv cenu.
To, že to neprodá, je myslím jasné. Je to hlavní značka Altaru.

Což neznamená, že nejdou udělat OGL s dodatkem o tom, že komerční a vydávané DrD OGL věci musí jít přes Altar, pokud to nemá být jen PDF zadara ke stažení.
Obrázek
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Bouchi, udělej z DrD OGL obsah!

Příspěvek od Bouchi »

eerieBaatezu píše:Zrovna v jednom vlákně o DrD+ sám Bouchi píše, že se chystá OGL pro DrD. Tak zkoumám vody. Ale asi z toho sešlo.
Nepsal jsem spíš o OGL pro DrD+? (Hledání mých postů obsahujících "OGL" mi vyplivlo https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 050#p50050 a násl.)

Zkus trochu rozvést, jak by sis představoval realizaci "OGL DrD/DrD+/DrD II" v českých podmínkách.
Což neznamená, že nejdou udělat OGL s dodatkem o tom, že komerční a vydávané DrD OGL věci musí jít přes Altar, pokud to nemá být jen PDF zadara ke stažení.
Já bych dokonce nebyl ani tak striktní, stačilo by přednostní právo na vydání (tj. jak píšu v tom vlákně "v pripade komercniho vyuziti v Ceske republice musi autor svuj produkt, nevydava-li si ho vlastnim nakladem, nabidnout napred Altaru a pak teprv jinemu vydavateli").
ShadoWWW píše:Osobně vím o pěti lidech, kteří Bouchimu učinili nabídku na odkup značky. Odpověď byla pokaždé stejná: Dračí doupě není na prodej za jakoukoliv cenu.
Je-li značkou míněn název tak ten samozřejmě na prodej není (ale na pět lidí si fakt nevzpomínám, z hlavy na dva).
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Bouchi, udělej z DrD OGL obsah!

Příspěvek od York »

Aby měla OGL pro doplňky smysl, tak v prvé řadě musí existovat základní produkt, tedy core příručky. DrD 1.6 už se nevydává, takže není co rozšiřovat.
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Bouchi, udělej z DrD OGL obsah!

Příspěvek od PetrH »

Ja jsem ucinil nabidku na odkup prav a veci souvisejici s drd 1.6, Pavel,autor draci hlidky pokud vim taky.
Edit: tehdejsi odpoved a duvod respektuji a dale neresim. Za tu dobu jsem se posunul ke kouzlem a mecem a lone wolfovi. Pokud bY prisla zajimava na projekt napr. K drd 1.6 v pdf za nejaky peniz ke stazeni, branit se uvaham nebudu;))
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Bouchi, udělej z DrD OGL obsah!

Příspěvek od eerieBaatezu »

Jůůů, Bouchi přišel. $:)
Bouchi píše:
eerieBaatezu píše:Zrovna v jednom vlákně o DrD+ sám Bouchi píše, že se chystá OGL pro DrD. Tak zkoumám vody. Ale asi z toho sešlo.
Nepsal jsem spíš o OGL pro DrD+? (Hledání mých postů obsahujících "OGL" mi vyplivlo https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 050#p50050 a násl.)
Psal. $D Když já jen nevím, jak moc by to mělo smysl, oproti OGL na celou DrD rodinu nebo jednašestky. Protože IMO by v tom OGL neměl být systém, ale fluff. Jelikož systém je věc, kterou lidi chtějí nejvíc předělat, když mluví o DrD. Lidem se krollové a theurgové, atp. líbí, mnohem častěji mají problém s pravidly.
Bouchi píše:Zkus trochu rozvést, jak by sis představoval realizaci "OGL DrD/DrD+/DrD II" v českých podmínkách.
Konkrétní znění neumím, nejsem právník, neznám naše zákony ohledně licencování, copyrightu, apod.

Když vezmu příklad z DnD, tak vydali dokument, kde řekli, že všechen jeho obsah je legální k užívání, i komerčnímu.

Věci, co tam nedali, je několik příšer z Forgotten Realms, nějaké věci z Planescapu a podobné, které považují za intellectual property a product identity. (Třeba tahle potvora: O-) je DnD product identity. :))

Například Pathfinder má licenci takovou, že člověk může použít myslím úplně cokoliv z toho, co vydali, až na konkrétní věci ze settingu, jako postavy, bohové, artefakty, místa, jejich jména, apod. Avšak pravidla, rasy, povolání, kouzla, atp., to vše může každý volně použít pro svou hru.

U DrD bych to viděl tak, že řeknu, že celá pravidla jsou pod OGL, chodcové, ohnivé hlíny, theurgové, bhutové, siccové, modré blesky, mentální souboj, elfové domů ze Dvojek a Kondotiéři z Plusek, prostě aby člověk mohl použít cokoliv z Dračáku, ale třeba pod tou podmínkou
Já bych dokonce nebyl ani tak striktní, stačilo by přednostní právo na vydání (tj. jak píšu v tom vlákně "v pripade komercniho vyuziti v Ceske republice musi autor svuj produkt, nevydava-li si ho vlastnim nakladem, nabidnout napred Altaru a pak teprv jinemu vydavateli").
A to třeba i ne jen pod vlastním nákladem, ale kdykoliv, aby nad tím měl Altar kontrolu. Na druhou stranu zní zajímavě umožnit to někomu vydat vlastním nákladem a sledovat, zda se to lidem líbí, protože je to k dostání na pultech, kde k tomu mají lidé přístup, apod.
I když tam nevím, jak by to bylo s názvem. U prodeje Dračáku hodně táhne jméno značky, ne jen obsah knížek. Je jasné, že pod Altarem by to zřejmě vyšlo jako Dračí Doupě.

Jinak teda bych to asi neomezil na ČR, ale obecně, jelikož by pak nebyl problém všechno to vzít, přeložit, převést na DnD mechaniky a začít prodávat na DriveThruRPG.com a podobných, což by mi jako majiteli značky asi vadilo. $D (I když je zase otázka, jak s tím kdo chce nakládat. S DnD 5e se to dá udělat, viz Skavenův podnik. Sice se to nesmí jmenovat "Dungeons and Dragons", ale Magic missile a Wall of force a Contact other plane a všichni možní ďáblové a démoni ze sfér a Warlock s patronem, Rogue, Ranger, Cleric, atd. to všechno ať si lidé použijí...) Čili zase jde o to, co od toho člověk očekává.
Někdo chce předělat staré DrD do novějšího hávu, někoho zajímají partikulární koncepty, které chce použít ve vlastní hře, apod.



Reálný dopad je těžké uhodnout. Může z toho být něco velkého, ale taky něco, co osloví jen pár podomáckých remakerů, kteří se snaží udělat "ten svůj Dračák". Nějak takhle vypadá i ta OSR scéna ohledně DnD a jeho retro-clonů a 3.5e klonů, kdy každý, kdo na to má dost vůle, času, zápalu a všeho, co je třeba, udělá "své vlastní DnD" a vydá ho. A je potřeba říct, že některé produkty jsou výborné a že celkově jich je opravdu velké množství, takže taková licenční volnost dokáže motivovat a odstraňuje tvůrcům zábrany vzít něco, co se jim líbí a udělat vlastní interpretaci oné věci.

Bohatost toho, co díky volné licenci vzniklo, je ohromující. Od milionu různých old-DnD dungeon-crawlů s nejrůzněji pojatými mechanikami pro souboj a manévry bojovníků, novými magickými systémy, a vším, co si umí člověk představit, věci jako Dungeon Crawl Classics, Fantastic Heroes & Witchery, Castles and Crusades, Low Fantasy Gaming, Swords & Wizardry, přes třeba úplně skill-based fantasy oDnD věci jako Wayfarers, po věci jako Radiance RPG, což je Jules Verne/Karel Zeman fantasy steampunk/retro-sci-fi/planetary romance/sword and sorcery, DnD sci-fi Stars Without Number, nebo Ultramodern, pravidla DnD 5e pro moderní hraní sci-fi/cyberpunku a podobně, až vlastně po ty Jeskyně a Draky, které existují jen díky otevřené licenci. Člověku až oči přechází, co všechno dali lidi dohromady.

Je to podobný princip, jako když Blizzardi dali do svých her StarCraft a WarCraft editory na nový fanouškovský obsah a lidi v tom začali tvořit, až z toho vznikly tak nečekané věci, jako celé nové herní odvětví, totiž DotA a všechny její klony, což došlo až tak daleko, že sám Blizzárd má vlastní DotA klon. :D

Já samozřejmě nevím, zda Ti to za to stojí, časově a tak dále, uvážit bys to ale mohl. Jak říkám, zase tolik lidí, co dají dohromady celá vlastní pravidla není, natož, aby to pak dostali do fáze, kdy to jde na pulty, navíc mimo Altar pod jiným jménem, než DrD, čili konkurence mizivá. Na druhou stranu to otevře možnosti té sortě lidí, kteří jsou více teoretičtí ohledně erpégéček a vytvářejí vlastní věci. Za zmínku stojí třeba Yorkova verze Dračáku, kterou jsem já osobně hrál s lidmi, co kdysi starý Dračák pařili a moc se jim to líbilo, přestože je to čistě dovednostní systém, nejsou tam atributy, atd., atd. a i tak si to jakousi auru DrD zachovalo. Co z toho vznikne, je volnost pro tvůrce a potenciální materiál pro Altar k vydání, a související věci okolo, jako případné nové kontakty na lidi, co tvoří hry, apod.
Obrázek
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Bouchi, udělej z DrD OGL obsah!

Příspěvek od ShadoWWW »

Kromě PetraH a autorů Dračí hlídky vím ještě o Sparkle a Skavenovi; a organizátoři GameConu se snažili odkoupit práva na vydávání DrD 1.6 nebo tvorbu nějakého derivátu, aby mohli dál pohodlně hrát Mistrovství v oDrD.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti