[Novelizace DrD] Mechcore

Diskuzní fórum věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 19851
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Novelizované DrD - Mechcore

Příspěvek od Jerson » 2. 3. 2016, 22:57

Vallun píše:O jakém reálném boji mluvíš?
S tou místností máš pravdu, ale jinak existují třeba oštěpy a pod.
Mluvím o boji na meče a jiné zbraně.

Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 29091
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Novelizované DrD - Mechcore

Příspěvek od Vallun » 2. 3. 2016, 23:35

Plž:
Jo, to je po sáhodlouhé debatě vyřešeno tak, že 0 je nejnižší možné čístlo pro postavy.
-2 nebo -1 nedokážeš naházet. Nijak.
Jednak si to koupíš v pointbuy systému...a druhak to jít musí, není důvod rasy uměle zplošťovat, matematická efektivita nesmí převládnout na pestrostí...Alespoň na té -1 trvám, že se to zploští na symbolickou -1 budiž, ale alespoň to.
ty chceš hodně odpovědnosti za to, co si kdo vytvoří.
Já jsem taky pro. Ono to v důsledku podporuje kooperaci v družince...:)
Přiliš slabému jedinci, kvůli kterému se polštáře dělají, to moc nepomůže, a jedinec, co polštář nepotřebuje, dostane ještě větší nášup.
Přemýšlím, co to udělat obráceně...větší polštář slabším, je to socialismus, ale časem se to vyrovná...nicméně je to asi moc velký gamismus....ale dovedu si představit, že malý zisk životů (hodem) by usnadnil zisk životů další level.
To kung fu je totální WTF, protože úder má větší sílu, než kouzelný meč. navíc to do pseudostředověkého settingu vůbec nesedne.
Přešti si, cos mi sám spal u zápasníka...a co bubaque nebo kdo linkoval k historickým učebnicím boje nebo něco o florentském zápasu...ty věci reálně existovaly...
Má pravdu, předsedo. Plošný účinek zbraně je vícenásobný útok, v některých případech značně vícenásobný(zemětřesení, které zasáhne všechno na mapě).
plošný útok je mezi vícenásobným a zraněním za útok...ale musí se s tím počítat...
Ohnivé deště a mraky odebrat kouzelníkům a dodat alchymistům.
Superhromadná kouzla bych vypustil úplně, činí to zbytečnými armády...

V průběhu vývoje boj na dálku totálně zdegeneroval, na vyšších levelech nestíhá a nemá skoro žádný význam.
boj na dálku byl příliš slabý, ale zase jeho posílení je antiheroické...bude třeba to zvážit, já jsme dost zastáncem střelby, reálně luk lepší meče...ale..
Pokud někdo uměl střílet, tak hraničář, který to nepotřebuje.
Zno, pomilionté - hraničář je silný na 2-5 levelu, pak slábne a je sice zajímavý, ale nepříliš efektivní...
Pokud chceš, aby souboje trvali podobné množství kol na první i desáté úrovni,
Z tohoto hlediska jsou kola čirá dojmologie...důležité je, aby na složení postavy na vyšším levelu bylo potřeba více hodů, aby bylo těžíš o ní přijít - pokud není blbá a neprovokuje ohnivého draka.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Argonantus
.
Příspěvky: 17114
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Novelizované DrD - Mechcore

Příspěvek od Argonantus » 3. 3. 2016, 08:34

Jerson:
s počtem protivníků mám z reality týž pocit, k těm šesti mne táhne hexová mapa. Leda to natvrdo zadrátovat, že mezi bojujícími musí být jeden hex volný, čímž by ses dostal na tři.
My například hexy nehrajeme, ale leckdo jiný ano, to bude zřejmě další anketové 50:50. Volná plocha samozřejmě naznačuje, že čtyři je maximum.

Ale možná s tím plevelím sám sobě a patřilo by to do debaty o souboji. Rozhodně to ale je docela důležité, protože to má jasný vztah k množství těch násobných útoků. Superhrdina se vrtí tak rychle, že stihne bojovat během jednoho kola se všemi bojovníky na čtyři strany, to je jasné.

Skew:
Moje polemika s Yorkem se táhne celou dobu - a potáhne i dál - mezi Skyllou čisté matematiky a Charybdou zachování původního feelingu a zejména postav.
Asymetrie na prvním levelu, kde nula začne o kus výš, mi připadá velmi minimální kompromis, a spíš čekám, že se budeme muset dopustit mnohem větších zvěrstev. Na škálovatelnost to má IMHO mizivý vliv, s ohledem na to, že je stejně každá postava jiná a i York upřesnil, že mluví o Průměrné Ideální Postavě (TM).

Skutečná velikost Polštáře je +4 ve verzi Okenní konstanty +2 a +5 ve verzi okenní konstanty +1. V každém případě mají tento posun všechny postavy stejný, není rozdíl mezi škálováním postav, jde jen o asymetrii vzhledem k intuitivnímu násobení jednoho čísla celou dobu.
Asymetrie mezi vývoje Postav a Nestvůr je IMHO nutná, protože Nestvůry budou nabývat roztodivných vlastností, Postavám neznámých (třeba šílenou obratnost, pro kterou je bude těžké vůbec zasáhnout apod.) V tom se nějaká ta +4 ztratí.
Jinak je samozřejmě možné dávat nestvůrám, taky okenní konstantu k životům +2, ale stejně tak jim lze dávat větší odolnost, to jsme zas u toho.

Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 19851
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Novelizované DrD - Mechcore

Příspěvek od Jerson » 3. 3. 2016, 11:15

Argonantus píše:My například hexy nehrajeme, ale leckdo jiný ano, to bude zřejmě další anketové 50:50. Volná plocha samozřejmě naznačuje, že čtyři je maximum.
30 nikdy, 53 občas, 20 vždy.
DrD 1.x: 21 - 32 - 12
DrD+: 2 - 11 - 6
DrD 2: 7 - 10 - 2

Očekávatelné výsledky, ale myslím že nějaká úprava pohybu po hexech nebo celkově soubojové vzdálenosti by mohla být celkem v pohodě přijatelná.
Ale možná s tím plevelím sám sobě a patřilo by to do debaty o souboji. Rozhodně to ale je docela důležité, protože to má jasný vztah k množství těch násobných útoků. Superhrdina se vrtí tak rychle, že stihne bojovat během jednoho kola se všemi bojovníky na čtyři strany, to je jasné.
Popravdě, to je úplně hovadina dobrá tak do akčních filmů, kde se Lungren mlátí se dvěma a dalších deset stojí okolo a čeká. V reálném boji proti více protivníkům se bojuje tak, že neustále manévruješ, aby si dva a více z nich překáželi a ty ses musel bránit jen jednomu, nejhůře dvěma. Jeden krok s útokem je absolutně nedostačující pohyb, a šermíř obklopený nepřáteli ze tří či dokonce z šesti stran je prakticky v hajzlu bez ohledu na to, kolik útoků má.

Ono vůbec by mělo být dost výrazně odlišeno, jestli jde víc útoků do jednoho nepřítele (což je relativně snadné) nebo do více nepřátel u sebe (což je o dost náročnější), či do nepřátel na opačných stranách, což je dobré tak do šermovacích pohádek a scénických bojů pro malé děti.

Uživatelský avatar
skew
Příspěvky: 2519
Registrován: 30. 1. 2008, 18:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Novelizované DrD - Mechcore

Příspěvek od skew » 3. 3. 2016, 11:49

Vallun: mno, tak zrovna pokud se bavíme o holém souboji dvou lidí, tak počet kol určuje i počet akcí, tedy i počet útoků, tedy i počet hodů.

Ono ale i když zacházíš s akcemi jako se samostatnými jednotkami: útoky v jednom kole jdou současně hned po sobě, a tak jako tak nemůžeš činit moc rozhodnutí mezi soupeřovými útoky. V rozšířeném se můžeš bránit na úkor útoku, v základním se ale prostě bráníš.
V základním soubojáku tak ve finále není vůbec rozdíl*, jestli ti přilétli tři útoky za 5 nebo jeden za 15. Maximálně se ti tím zvyšuje předvídatelnost (okruhem jsme opět u už probraného tématu: u dvou mlátičů na desáté máš radikálně jasnější představu, kdo vyhraje; ať už vlivem equipu, nebo síly nebo jiných statů).

Argonantus: mno, je fakt, že když se bavíme o +4 polštáři, tak na vyšších úrovních už se poměr životů mezi postavami bude skutečně limitně přibližovat tomu poměru přírůstku za level (ie.vysoké úrvonni postava s Odl +1 má cca polovinu životů, co postava s Odl +4... když počítám Odl+2/lvl). Na nižších úrovních je ta +4 samozřejmě podstatně radikálnější**; ale tak o tom to pak je, že nějaké ideální výpočty se budou snadno dělat pro vysoké úrovně ale na nižších už si jimi tak jistý být nemůžeš.

Každopádně, jasně, že postavy jsou jiné a k Ideální Situaci (tm) v praxi nejspíš nedojde. Ale pravěpodobně se bude docela hodně střílet kolem ní. Když si nastavíš tu ideální situaci tak, jak chceš, reguluješ tím logicky i rozpětí u těch ostatních situací..

*samozřejmě, matematika kterou k tomu výsledku dojdeš bude jiné, to jo...
**pokud uvažujeme, že ÚČ je cca o 2 větší než OČ, tak 4ž = pravděpodobně rozdíl jednoho až dvou útoků.
Where thou'rt cut off upon thy neck, kind brother, the falling of one head lifts up another.

I know this, which I never learnt in schools, the world's divided into knaves and fools.

Argonantus
.
Příspěvky: 17114
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Novelizované DrD - Mechcore

Příspěvek od Argonantus » 3. 3. 2016, 14:30

Jerson:
Tak jasně - postav se čtyřnásobnou rychlostí útoku není z tohoto světa a umí nadlidské výkony. Proto jsme mluvil o supermanovi. RPG tohoto typu většinou neusiluje o věrohodný simulátor reality. To bys narazil s těmi rasami už mezi dveřma.
skew píše: Na nižších úrovních je ta +4 samozřejmě podstatně radikálnější**; ale tak o tom to pak je, že nějaké ideální výpočty se budou snadno dělat pro vysoké úrovně ale na nižších už si jimi tak jistý být nemůžeš.
V zásadě proto mám z nižších levelů, zejména z prvního, nejvíc obav; ono to v DrD přesně tak fungovalo, že největší nestability byly úplně na začátku a pak až někde děsně daleko, kam málokdo došel (takže o tom ani neví).
Matematika nás slušně protáhne systémem, pokud dobře nasadíme začátek a pokud tam spácháme nějaké ty drobné prasárny. Ona ideální matematika by měla zřejmě i škálovatelnou kostku, co by na prvním levelu házela 1-2, a pak postupně přidávala. Tady se musíme halt vypořádat s tím prvním nášupem k6.
**pokud uvažujeme, že ÚČ je cca o 2 větší než OČ, tak 4ž = pravděpodobně rozdíl jednoho až dvou útoků.
To je zrovna zase pravda jen na levelu 1 a kdoví, zdali. Už různé zbraně do toho házejí vidle, a pak se navršují další bonusy, takže plán je, že útok musí obraně trvale ujíždět a náskok zvyšovat, aby pokryl jak nárůst obrany, tak nárůst životů. Myslím, že už tak na čtvrté úrovni po tom polštáři ani nevzdechneš; ztratí se ti ve smršti různých anomálií.
Tohle je důkladně otestované a hrané, protože ten polštář tam odjakživa byl, a dokonce daleko větší.

Problém Yorkových malých čísel a nízkých levelů je právě v tom, že mezi +1 a +2 je dvojnásobný rozdíl. Na 10. levelu se ti nějaká ta +1 klidně vsákne, ve stínu mnohem mocnějších efektů.

EDIT: Mimochodem, ono s tím házením k6 na životy je to přesně obráceně, než jak to měla Svatá kráva - na začátku určitě neházet, tam je to jemná práce, a od 9. úrovně by se už klidně házet mohlo, protože tam jde o houby.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 3. 3. 2016, 15:15, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 14985
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Novelizované DrD - Mechcore

Příspěvek od York » 3. 3. 2016, 14:50

Argonantus píše:Ona ideální matematika by měla zřejmě i škálovatelnou kostku, co by na prvním levelu házela 1-2, a pak postupně přidávala.
K6 je na prvním levelu v pohodě, ale jinak je to velice štěpná myšlenka. A ono to tak mimochodem i je, protože hned s druhým útokem to efektivně vzroste na 2k6, se třetím na 3k6, atd. Jediný problém je, že se díky tomu na vyšších úrovních fakt hodně naházíš a napočítáš a nemá to žádný herní přínos, děláš to jen kvůli simulaci.

Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 19851
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Novelizované DrD - Mechcore

Příspěvek od Jerson » 3. 3. 2016, 14:52

Argonantus píše:Jerson:
Tak jasně - postav se čtyřnásobnou rychlostí útoku není z tohoto světa a umí nadlidské výkony. Proto jsme mluvil o supermanovi. RPG tohoto typu většinou neusiluje o věrohodný simulátor reality. To bys narazil s těmi rasami už mezi dveřma.
Právě že ne. Takoví bojovníci reálně existují. Jsou chlapi, co v hospodské rvačce zmlátí pět jiných vazounů. Šermíři, kteří porazí čtyři jiné. Boxeři s frekvencí čtyři údery za sekundu. Nějakých dračákovských šest útoků za deset sekund je proti tomu slabé kafe, a v rychlosti vrhání nožů bych porazil 36. levelového lupiče i já (po třech letech tréningu jsem dal šest nožů za pět sekund, nebo s přípravou čtyři nože za sekundu, dva v každé ruce. O to že bych se dračákovskou rychlostí boje dostal mimo realitu se vůbec nebojím. Spíše ostatní věci v tomto rámci vůbec nedávají smysl - bojové vzdálenosti a bojové přesuny za jedno kolo (10 sekund) jsou směšně krátké a proti bojové rychlosti úplně na opačném konci nereálnosti - jako že strašně málo, i na 36. levelu.

O rasy bych se vůbec nebál, reální lidé s výškou od 40 cm do dvou a půl metru, hmotností od 20 kilo po pět metráků a výkony od zlomení kosti následkem podání ruky po uzvednutí tří koní či přežití pádu z šesti kilometrů v pohodě pokryjou všechny odchylky nelidských ras ve fantasy RPG se slušnou rezervou.

Argonantus
.
Příspěvky: 17114
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Novelizované DrD - Mechcore

Příspěvek od Argonantus » 3. 3. 2016, 14:53

A když už to tady tapetuju, tak pro pozdě příchozí aktuální stav
DrD next 0.21 – I. Tvorba postavy a jádro systému

a) Hráč, který si chce vytvořit Postavu, hodí kostkou k6.
To je úplně první krok ve hře Dračí doupě.
Podle toho, co mu na kostce padne, dostane různou pětici hodnot, odpovídající pěti základním Vlastnostem postavy.
Tabulka vstupních atributů
hod 1 = 15 14 11 11 11 (62)
hod 2 = 15 13 12 11 11 (62)
hod 3 = 14 14 13 11 11 (63)
hod 4 = 14 14 12 12 12 (64)
hod 5 = 14 13 13 12 12 (64)
hod 6 = 13 13 13 13 13 (65)

b) Těchto pět hodnost si lze přiřadit k libovolným Vlastnostem.
Vlastnosti postavy jsou neměnné po celý její život a určují, v čem postava bude trvale vynikat. Vlastnosti mají vliv na úspěšnost ve všech úkolech, které postava bude s jejich pomocí řešit, a také mají zejména vliv na:
Síla – má vliv na velikost útoku těžkými zbraněmi nakrátko
Obratnost – má vliv na přesnost střelby všemi zbraněmi a na obranu
Odolnost – určuje, kolik má postava životů
Inteligence – určuje množství magenergie ke kouzlení a má vliv na některá kouzla
Charisma – má vliv na všechna jednání s jinými postavami a na některá kouzla

c) nyní je třeba vybrat Rasu postavy.
Rasy postavy ještě dále ovlivňují vlastnosti, některé se zlepšují, jiné zhoršují. Základní rasou je člověk, který je ve všech vlastnostech průměrný a jeho rasa ovlivňuje všechny vlastnosti stejně. Nemá smysl hledat rasu, která je nejlepší; všechny jsou vytvořeny tak, aby byly vyvážené, to, co je jim přidáno, je jinde ubráno. Nicméně se může stát, že s ohledem na budoucí Povolání bude pro tebe nějaká vlastnost obzvláště potřebná, což můžeš ovlivnit právě výběrem rasy.
Kromě toho má rasa další řadu zvláštností, které už přímý vliv na hru nemají, ale pomohou ti dotvářet postavu tak, aby byla věrohodná a zároveň zajímavá.

d) K původní sérii hodnot vlastností si přičti Opravu podle Rasy:
Hobit Sil +0, Obr +3, Odl +1, Int +1, Cha +3 – součet 8 + „čich“
Kudůk Sil +1, Obr +3, Odl +2, Int +2, Cha +1 – součet 9
Trpaslík Sil +1, Obr +2, Odl +3, Int +1, Cha +1 – součet 8 + infravidění
Elf Sil +2, Obr +1, Odl 0, Int +3, Cha +3 – součet 9
Člověk Sil +2, Obr +2, Odl +2, Int +2, Cha +2 – součet 10
Barbar Sil +3, Obr +1, Odl +2, Int +2, Cha +1 – součet 9
Kroll Sil +3, Obr +0, Odl +3, Int +1, Cha +1 – součet 8 + ultrasluch
( součet) (Sil 12) (Obr 12) (Odl 13) (Int 12) (Char 12)

(Poznámka - v případě tvorby nových ras by měl být vodorovný součet oprav u rasy +8 s průzkumnou vlastností nebo +9 bez ní, maximum opravy je +3, minimum 0, a +3 se smí vyskytnout u jedné rasy nejvýše dvakrát.)

e) nyní je třeba si vybrat Povolání.
Těchto povolání je pět, každé vyniká ve dvou nebo třech Vlastnostech, které nejvíce potřebuje a které má díky usilovnému cvičení dále zvýšené, takže si k Vlastnostem
f) přičti ještě Opravu za povolání:
Válečník Sil +3, Odl +3
Hraničář Sil +2, Int +2, Char +2
Alchymista Obr +2, Odl +2, Int +2
Kouzelník Int +3, Cha +3
Zloděj Obr +3, Cha +3
( součet) (Sil 5) (Obr 5) (Odl 5) (Int 7) (Char 7)

g) Nyní zjisti konečný součet Vlastností po všech opravách.
Ke každé hodnotě je přidělen Bonus Vlastnosti tímto způsobem:

1 -5
2-3 -4
4-5 -3
6-7 -2
8-9 -1
10-12 +0
13-14 +1
15-16 +2
17-18 +3
19-20 +4
21-22 +5
23-24 +6
25-26 +7
27-28 +8
29-30 +9
(Poznámka – hodnoty menší než 11 a větší než 21 vůbec nelze žádnou kombinací při tvorbě Postavy dosáhnout. Vyšší a nižší hodnoty jsou pro PJ a tvorbu Nestvůr. Postavy tedy mohou dosahovat Vlastnosti v rozmezí 11-21, čemuž odpovídají Bonusy Vlastností 0 až +5).

f) Dále je třeba určit Počet životů tvojí Postavy.
Na první úrovni, kde postavy začínají, k Bonusu za Odolnost přičti 6.
Na každé další úrovni se zvýší počet životů o (Bonus za Odolnost +2).

g) Dále je třeba určit Množství přirozené magenergie tvojí Postavy.
Na první úrovni, kde postavy začínají, je rovna magenergie Inteligenci tvojí postavy.
Na každé další úrovni se její množství zvýší o Bonus za Inteligenci.

i) Gratulujeme! Postava je hotová a můžete s ní hrát.
Doporučujeme si založit u Postavy její Deník, kde si můžeš vyplnit Jméno, Povolání, Rasu, Vlastnosti postavy a jejich Bonusy.
Například – Járik, Hraničář Elf, 1. úroveň,
Síla 18/+3, Obratnost 13/+1, Odolnost 15/+2, Inteligence +4, Charisma +1,
životů 8, magenergie 4.

(Poznámka - staré postavy podle pravidel DrD 1.0 až 1.6 jsou plně hratelné v novém systému, na různých úrovních, které postavy dosáhly. Výrazná odlišnost je v tom, že nové postavy nemají žádné postihy vlastností. Postihy lze řešit dohodou s PJ různě, prostě je smazat a změnit na 0, nebo doplnit vlastnost podle nových pravidel, pokud postihu hráč trvá, tak někdy lze i nechat, ale může to mít špatné následky v některých situacích. Například záporná Odolnost povede k tomu, že postavě neporostou životy.
Jiné rozdíly nejsou tak podstatné a nebrání hře se starou postavou.)

Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 29091
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Novelizované DrD - Mechcore

Příspěvek od Vallun » 3. 3. 2016, 18:29

a) Hráč, který si chce vytvořit Postavu, hodí kostkou k6.
To je úplně první krok ve hře Dračí doupě.
Podle toho, co mu na kostce padne, dostane různou pětici hodnot, odpovídající pěti základním Vlastnostem postavy.
Tabulka vstupních atributů nesouhlas s hodnotami, ustoupil jsme z lecčeho, ale moci vyjádřit, že je postava slabší etc. než průměrný člověk musí být dána...
hod 1 = 15 14 11 11 11 (62)
hod 2 = 15 13 12 11 11 (62)
hod 3 = 14 14 13 11 11 (63)
hod 4 = 14 14 12 12 12 (64)
hod 5 = 14 13 13 12 12 (64)
hod 6 = 13 13 13 13 13 (65)

b) Těchto pět hodnost si lze přiřadit k libovolným Vlastnostem.
Vlastnosti postavy jsou neměnné po celý její život a určují, v čem postava bude trvale vynikat. Vlastnosti mají vliv na úspěšnost ve všech úkolech, které postava bude s jejich pomocí řešit, a také mají zejména vliv na:
Síla – má vliv na velikost útoku zbraněmi nablízsko
Obratnost – má vliv na přesnost střelby všemi zbraněmi a na obranu
Odolnost – určuje, kolik má postava životů
Inteligence – určuje množství magenergie ke kouzlení a má vliv na některá kouzla
Charisma – má vliv na všechna jednání s jinými postavami a na některá kouzla
- tohle je skoro až příliš zjednodušené...každá vlastnost má několik kritických užití...

+ bude ještě doplněna alternativa tvorby postavy pointbuy a klasické házení, kdyby někdo chtěl

c) nyní je třeba vybrat Rasu postavy.
Rasy postavy ještě dále ovlivňují vlastnosti, některé se zlepšují, jiné zhoršují. Základní rasou je člověk, který je ve všech vlastnostech průměrný a jeho rasa ovlivňuje všechny vlastnosti stejně. Nemá smysl hledat rasu, která je nejlepší; všechny jsou vytvořeny tak, aby byly vyvážené, to, co je jim přidáno, je jinde ubráno. Nicméně se může stát, že s ohledem na budoucí Povolání bude pro tebe nějaká vlastnost obzvláště potřebná, což můžeš ovlivnit právě výběrem rasy.
Kromě toho má rasa další řadu zvláštností, které už přímý vliv na hru nemají, ale pomohou ti dotvářet postavu tak, aby byla věrohodná a zároveň zajímavá.

d) K původní sérii hodnot vlastností si přičti Opravu podle Rasy:
Hobit Sil +0, Obr +3, Odl +1, Int +1, Cha +3 – součet 8 + „čich“
Kudůk Sil +1, Obr +3, Odl +2, Int +2, Cha +1 – součet 9
Trpaslík Sil +1, Obr +2, Odl +3, Int +1, Cha +1 – součet 8 + infravidění
Elf Sil +2, Obr +1, Odl 0, Int +3, Cha +3 – součet 9
Člověk Sil +2, Obr +2, Odl +2, Int +2, Cha +2 – součet 10
Barbar Sil +3, Obr +1, Odl +2, Int +2, Cha +1 – součet 9
Kroll Sil +3, Obr +0, Odl +3, Int +1, Cha +1 – součet 8 + ultrasluch
( součet) (Sil 12) (Obr 12) (Odl 13) (Int 12) (Char 12)

(Poznámka - v případě tvorby nových ras by měl být vodorovný součet oprav u rasy +8 s průzkumnou vlastností nebo +9 bez ní, maximum opravy je +3, minimum 0, a +3 se smí vyskytnout u jedné rasy nejvýše dvakrát.)tohle se musí taky dost překopat, každá rasa +3 maximálně jednou, některé vůbec, -1 je potřeba...

e) nyní je třeba si vybrat Povolání.
Těchto povolání je pět, každé vyniká ve dvou nebo třech Vlastnostech, které nejvíce potřebuje a které má díky usilovnému cvičení dále zvýšené, takže si k Vlastnostem
f) přičti ještě Opravu za povolání:
Válečník Sil +3, Odl +3
Hraničář Sil +2, Int +2, Char +2 charsima u hraničáře je ještě větší nonsense než odolnsot, kterou jsi navrhoval prve, Jerosnova obratnost je nejlepší volbou v tomto systému!
Alchymista Obr +2, Odl +2, Int +2
Kouzelník Int +3, Cha +3
Zloděj Obr +3, Cha +3
( součet) (Sil 5) (Obr 5) (Odl 5) (Int 7) (Char 7)

g) Nyní zjisti konečný součet Vlastností po všech opravách.
Ke každé hodnotě je přidělen Bonus Vlastnosti tímto způsobem:

1 -5
2-3 -4
4-5 -3
6-7 -2
8-9 -1
10-12 +0
13-14 +1
15-16 +2
17-18 +3
19-20 +4
21-22 +5
23-24 +6
25-26 +7
27-28 +8
29-30 +9
(Poznámka – hodnoty menší než 11 a větší než 21 vůbec nelze žádnou kombinací při tvorbě Postavy dosáhnout. Vyšší a nižší hodnoty jsou pro PJ a tvorbu Nestvůr a taky pro krátkodobé efekty jako jsou požehnání či magické lektvary. Postavy tedy mohou dosahovat Vlastnosti v rozmezí 11-21, čemuž odpovídají Bonusy Vlastností 0 až +5).

f) Dále je třeba určit Počet životů tvojí Postavy.
Na první úrovni, kde postavy začínají, k Bonusu za Odolnost přičti 6.
Na každé další úrovni se zvýší počet životů o (Bonus za Odolnost +2).Tohle taky nejde, důvody jsme uvedl mockrát, ignoruješ je...

g) Dále je třeba určit Množství přirozené magenergie tvojí Postavy.
Na první úrovni, kde postavy začínají, je rovna magenergie Inteligenci tvojí postavy.
Na každé další úrovni se její množství zvýší o Bonus za Inteligenci.Na první úrovni sešle kouzelník tedy 10 modrých blesků? brutální!!

i) Gratulujeme! Postava je hotová a můžete s ní hrát.Není, nemá vybrány schopnosti a dovednosti
Doporučujeme si založit u Postavy její Deník, kde si můžeš vyplnit Jméno, Povolání, Rasu, Vlastnosti postavy a jejich Bonusy.
Například – Járik, Hraničář Elf, 1. úroveň,
Síla 18/+3, Obratnost 13/+1, Odolnost 15/+2, Inteligence +4, Charisma +1,
životů 8, magenergie 4.tohle je v rozporu s tím, co píšeš výše, měl by mít 19 magů)

(Poznámka - staré postavy podle pravidel DrD 1.0 až 1.6 jsou plně hratelné v novém systému, na různých úrovních, které postavy dosáhly je ale třeba jim vybrat a dopočítat dovednosti. Výrazná odlišnost je v tom, že nové postavy nemají žádné postihy vlastností. Postihy lze řešit dohodou s PJ různě, prostě je smazat a změnit na 0, nebo doplnit vlastnost podle nových pravidel, pokud postihu hráč trvá, tak někdy lze i nechat, ale může to mít špatné následky v některých situacích. Například záporná Odolnost povede k tomu, že postavě neporostou životy.
Jiné rozdíly nejsou tak podstatné a nebrání hře se starou postavou.)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Argonantus zase odhlášený

Re: Novelizované DrD - Mechcore

Příspěvek od Argonantus zase odhlášený » 3. 3. 2016, 19:25

Velmi lakonicky Vallun:
nesouhlas s hodnotami, ustoupil jsme z lecčeho, ale moci vyjádřit, že je postava slabší etc. než průměrný člověk musí být dána...
Všude, kde máš opravu menší, než +2, jsi slabší, než člověk.

Debatu, jak průměrný člověk je průměrný hrdina asi nemá cenu vést. Zejména ne v mechcore.
tohle je skoro až příliš zjednodušené...každá vlastnost má několik kritických užití...
Tohle je megazjednodušené. Rozkecat to má cenu, až se shodneme v mechcore, což je téma debaty.
Chybí třeba fluffové popisy ras, které jsou docela důležité.
Pokud chceš něco z toho napsat, směle do toho.
tohle se musí taky dost překopat, každá rasa +3 maximálně jednou, některé vůbec, -1 je potřeba...
-1 dosáhne hodnotu 10, což je 0, stejně jako u té neopravené 11.
Takže nemá vliv naprosto na nic a netuším, k čemu že je tak strašně potřeba.

Překopání vítám, ale vaše dosavadní návrhy měly podivuhodně rozházené kolmé součty (furt nechcete věřit, že Charisma je smrtelně důležité) a občas se stávalo, že některé rasy vycházely skoro stejné (u tebe Trpaslík a Kroll).
A bylo by dobré zvážit i Jerson skóre, stran toho, jak funguje velký a malý maník. Já to měl úplně jednoduše - směrem dolů roste Síla, v opačném směru Obratnost.
Zjistíš taky, že s jedinou +3 pěti vlastností ti šest ras (bez člověka) tak nějak nevychází.
Zkrátka, není to až taková sranda.
charsima u hraničáře je ještě větší nonsense než odolnost, kterou jsi navrhoval prve,
Nonsens je zkoušet udržet Hraničáře v té podobě, že umí všechno, čímž tak nějak potřebuje všechny atributy.
Mně připadají Odolnost a Charisma rovnocenné možnosti.
Obratností rozhodně nechci plýtvat z důvodů jinde.
a taky pro krátkodobé efekty jako jsou požehnání či magické lektvary
Jo, to je hodně dobrá poznámka. Já si to včera taky uvědomil a pak na to zapomněl. Určitě budeme mít lektvary, co naboostují dočasně Vlastnosti.
Tohle taky nejde, důvody jsme uvedl mockrát, ignoruješ je...
No, model, kde se občas hodí a občas ne, jsi zatím přesně nepopsal. IMHO ti dá hodně vysoká čísla, a to hlavně na vyšších úrovních, kde je vlastně vůbec nepotřebuješ. A sbohem Yorkovy lineáry.
Ale třeba se pletu - až něco představíš, bude na co reagovat.
Cora jsme probrali, zvážili, je hodně slušný, ale zatím jsme nevyřešili to hodně divné zaokrouhlování.

za sebe nejsem rozhodnutý mezi okenní konstantou +1 a +2. Reakce se dost rozdělily napůl. Zajímavé důvody jsou pro obojí. A je to drtivě nejjednodušší z toho, co tu zatím bylo (teda krom Yorkova modelu 2,3,4).
Na první úrovni sešle kouzelník tedy 10 modrých blesků? brutální!!
Ee? Na první úrovni mi vychází maximum 5 magů, neb bonus Int je maximum +5, ale možná mne York ukecá, že tam musí být stejná okenní konstanta jako u životů, čímž se řítíme k číslo 7, které je ti asi dost povědomé.

Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 29091
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Novelizované DrD - Mechcore

Příspěvek od Vallun » 3. 3. 2016, 20:27

Všude, kde máš opravu menší, než +2, jsi slabší, než člověk.
Věnuj, prosím, pozornost tomu, co Ti kdo píše... "+2" je oprava lidského hrdiny, +-0 je bonus průměrného člověka, tkerého si každý přdstaví, aby měl s čím srovnat. Jerson oprávněně namítne, že průměrný člověk...blabla, jako by se stalo.
Chybí třeba fluffové popisy ras, které jsou docela důležité. Pokud chceš něco z toho napsat, směle do toho.
klidně, to mi jde, ale do mechcore Ti ekcat budu pořád, aby to byl dračák...:)
až se shodneme v mechcore,
pořád mne překvapuje, že jsme vlastně šíleně daleko, jádro máme. Jde jen o jeho "velikost"...
-1 dosáhne hodnotu 10, což je 0, stejně jako u té neopravené 11.
Ne, dkyž vyjdeš z mé upřesněné tabulky...to už jsem Ti psal...opakuješ...
měly podivuhodně rozházené kolmé součty
nejsou důležité, vůbec....matematika nesmí ovládat fikci!
furt nechcete věřit, že Charisma je smrtelně důležité
To říkáš mně?:D
občas se stávalo, že některé rasy vycházely skoro stejné (u tebe Trpaslík a Kroll).
Když pomineš charisma, inteligenci a obratnost tak ano:)
á to měl úplně jednoduše - směrem dolů roste Síla, v opačném směru Obratnost.
k tomu jsi overboostnul odolnost a vyšli Ti prckové skoro stejní, to nejde...
Zjistíš taky, že s jedinou +3 pěti vlastností ti šest ras (bez člověka) tak nějak nevychází.
Bez problémů, barbar a člověk nebudou mít +3 vůbec
Obratností rozhodně nechci plýtvat z důvodů jinde.
Chápu, ale k hraničáři sedí, potřebuje jí...
No, model, kde se občas hodí a občas ne, jsi zatím přesně nepopsal. IMHO ti dá hodně vysoká čísla, a to hlavně na vyšších úrovních, kde je vlastně vůbec nepotřebuješ. A sbohem Yorkovy lineáry.
Ale třeba se pletu - až něco představíš, bude na co reagovat.
popsal jsem to konkrétně několikrát, problém je,že sem nejde vrazit tabulka (snadno) něco zkusím doplodit...
Ee? Na první úrovni mi vychází maximum 5 magů, neb bonus Int je maximum +5, ale možná mne York ukecá, že tam musí být stejná okenní konstanta jako u životů, čímž se řítíme k číslo 7, které je ti asi dost povědomé.
ale napsals tam inteligence, tedy vlastnost, nikoliv bonus...21 magů = 10 modrých:)

Ale kouzla budeme dost překopávat, měls pravdu s vlivem vlastností a cesta k použitelnému krollímu kouzelníkovi není boostem inteligence, ale využitím síly a odolnosti:

kouzlo Třetí pěst
spotřeba : 2 magy
sesílání: 11
zranění Sil+Spellmastery+k6
dosah: level

Kouzelník sešle kouzlo, které mu umožní nepřipraveného nepřítele udeřit nepřítele "třetí" pěstí a tím jej dokonale překvapit, proto si ani nemůže bránit.

Př: Krollí kouzelník Břéťa je zaskočen skřetem Miloušem, na kterého se rozhodně seslat Třetí pěst. Hodí na seslání 2k6 a padne mu 5 k tomu přičte +2 za Int a +2 za schopnost sesílání kouzel, to je celkem 9, sesílání mu tedy bude trvat 4 akce (každé kouzlo stojí nejméně 2 akce a 2 další za rozdíl oproti náročnosti seslání, mohl by zaplatit místo toho 2 magy, ale ty nemá). Pokud jej Milouš nestihne umlátit, tak po třetí akci, tedy ve druhém kole sešle a Milouš to schytá za 3+1+11 (hozeno 6 +5), tedy za 14 životů a je placatej:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 29091
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Novelizované DrD - Mechcore

Příspěvek od Vallun » 3. 3. 2016, 20:46

Ale třeba se pletu - až něco představíš, bude na co reagovat.
V příloze!!!

V příloze!!!

V příloze!!!
Přílohy
životy.docx
životy
(13.65 KiB) Staženo 15 x
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Pepa
Příspěvky: 3093
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Novelizované DrD - Mechcore

Příspěvek od Pepa » 3. 3. 2016, 20:49

Vallun píše:Věnuj, prosím, pozornost tomu, co Ti kdo píše... "+2" je oprava lidského hrdiny, +-0 je bonus průměrného člověka, tkerého si každý přdstaví, aby měl s čím srovnat. Jerson oprávněně namítne, že průměrný člověk...blabla, jako by se stalo.
Tak jakoby průměr může být nastavený na +2 (ostatně na škále 0 - 5, kde je průměrem 2,5, se od toho zase tak moc neliší). Pak spíš vzniká otázka, jestli "od všeho neodečíst dva" a "neposunout to dolů".
Vallun píše:Př: Krollí kouzelník Břéťa je zaskočen skřetem Miloušem, na kterého se rozhodně seslat Třetí pěst. Hodí na seslání 2k6 a padne mu 5 k tomu přičte +2 za Int a +2 za schopnost sesílání kouzel, to je celkem 9, sesílání mu tedy bude trvat 4 akce (každé kouzlo stojí nejméně 2 akce a 2 další za rozdíl oproti náročnosti seslání, mohl by zaplatit místo toho 2 magy, ale ty nemá). Pokud jej Milouš nestihne umlátit, tak po třetí akci, tedy ve druhém kole sešle a Milouš to schytá za 3+1+11 (hozeno 6 +5), tedy za 14 životů a je placatej:)
Jo tak takhle se má správně kouzlit! Že ono se nebude házet na to, jestli se to kouzlo podaří nebo nepodaří seslat, ale ono se bude házet na dobu vyvolání... (A ještě se tam bude šachovat s "akcemi" a "koly".) Tak to good luck with that... :>;o)

Uživatelský avatar
skew
Příspěvky: 2519
Registrován: 30. 1. 2008, 18:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Novelizované DrD - Mechcore

Příspěvek od skew » 4. 3. 2016, 02:39

Mě se ten Vallunův systém magie celkem líbí (doplácení magů místo failu).
Jen bych vyhodil náročnost a místo ní rovnou používal magy; pak by šlo sesílat i slabší kouzla zadarmo.
Což je možná antiKraví, nevím.
Představa asi taková:
Modré blesky
Magenergie: 10 za první blesk, 5 za každý další.
Na první úrovni třeba +4 INT a +1 (kouzlící schopnost). Stačí hodit 5+ a sešleš modrý blesk zdarma, jinak musíš doplatit rozdíl (nebo viz Vallun, kouzlit déle/failnout). Tím by vskutečnosti rostla kouzelníkova schopnost kouzlit "exponenciálně," ale jen v celkovém součtu; pořád by platilo, že vystřelit nějakou nukleární prasárnu může jen jednou, ale potom by alespoň nebyl úplně v pytli.
Where thou'rt cut off upon thy neck, kind brother, the falling of one head lifts up another.

I know this, which I never learnt in schools, the world's divided into knaves and fools.

Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: boubaque a 4 hosti