[Dobrodružství] Dobrodružství v Bílém hradě

Oficiální diskuze věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

[Dobrodružství] Dobrodružství v Bílém hradě

Příspěvek od RPG Fórum »

Obrázek
:arrow? Anotace v databázi

Ke stažení na odkazu na konci příspěvku.
Večer v hostinci U supího pařátu utíkal rychle. Mnoha pohárům vína jste se podívali na dno, mnoho písní o dávných bitvách a hrdinských činech jste přezpívali. Už dřív jste na svých cestách zaslechli pověsti o nesmírných pokladech, které se v podzemí Bílého hradu skrývají, a každý z vás v hloubi duše zatoužil se tam podívat. Teď najednou se vám to připomnělo. Zřícenina Bílého hradu je pouhých několik mil od tohoto města.

Legendární dobrodružství, „kterým to všechno začalo“. Bílý hrad je historicky první dobrodružství pro Dračí doupě a dlouhá léta taky jediný příklad dobrodružství v jeho pravidlech. Pro mnohé hráče tedy představoval první setkání se světem RPG. Postavy se v něm ze zvědavosti vydávají prozkoumat podzemí nedaleké zříceniny. Ve spletitých chodbách naleznou mnohá nebezpečenství a podivné tvory.

Dobrodružství bylo součástí pravidel Dračího doupěte od samého počátku až do verze 1.5. U příležitosti vydání Dračího doupěte 2 bylo zveřejněno zdarma ve formátu PDF.
Přílohy
DrD - Bily hrad.pdf
(610.79 KiB) Staženo 373 x
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Dobrodružství] Dobrodružství v Bílém hradě

Příspěvek od Vallun »

York píše: 4. 4. 2021, 13:34BTW, jako verzi Bílýho hradu jste četli? Možná by bylo zajímavý porovnat, jak se v jednotlivejch verzích pravidel měnil.
Je tam hned od první verze a moc se neměnil...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [Dobrodružství] Dobrodružství v Bílém hradě

Příspěvek od York »

Vallun píše: 4. 4. 2021, 13:52Je tam hned od první verze a moc se neměnil...
Třeba zrovna pravidla pro hledání tajnejch dveří se měnila zcela určitě.
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: [Dobrodružství] Dobrodružství v Bílém hradě

Příspěvek od Bouchi »

Samozřejmě - když se měnila samotná pravidla pro hledání tajných dveří, musel to reflektovat i Bílý hrad.
Obrázek
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Dobrodružství] Dobrodružství v Bílém hradě

Příspěvek od Vallun »

York píše: 4. 4. 2021, 14:03
Vallun píše: 4. 4. 2021, 13:52Je tam hned od první verze a moc se neměnil...
Třeba zrovna pravidla pro hledání tajnejch dveří se měnila zcela určitě.
Jo...ale do textu dobrodružství se to promítalo spíše méně, co si matně pamatuji...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Dobrodružství] Dobrodružství v Bílém hradě

Příspěvek od Jerson »

Jerson píše: 4. 4. 2021, 10:45Nevím, jak možnosti posttotalitního státu předjímají nutnost dračákovského přístupu k hraní.
Vallun píše: 4. 4. 2021, 12:03 Především tak, že notně omezovali dostupnost materiálů a poznatků vůbec.
Sorry Vallune, ale tohle neberu. Ve 14 letech jsem bez znalosti jakéhokoliv RPG dokázal připravil a odehrát dobrodružství z podzemí, které dávalo větší smysl a reflektovali hráčské volby víc než Bílý hrad.
To že nebyly k dispozici materiály pro mě není důvod pro tak mizernou logiku a manipulaci s hráči.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16252
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [Dobrodružství] Dobrodružství v Bílém hradě

Příspěvek od MarkyParky »

Víte co?

Už zase remcáme, místo abychom tvořili. Chyby už jsme pojmenovali. Tak s nimi pojďme něco udělat.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Dobrodružství] Dobrodružství v Bílém hradě

Příspěvek od Vallun »

Jerson píše: 4. 4. 2021, 21:39Sorry Vallune, ale tohle neberu. Ve 14 letech jsem bez znalosti jakéhokoliv RPG dokázal připravil a odehrát dobrodružství z podzemí, které dávalo větší smysl a reflektovali hráčské volby víc než Bílý hrad.
To že nebyly k dispozici materiály pro mě není důvod pro tak mizernou logiku a manipulaci s hráči.
A já zase neberu, že to nebreš... Bílý hrad je v zásadě cvičebnice pravidel...to nějakou úroveň manipulace předpokládá...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: [Dobrodružství] Dobrodružství v Bílém hradě

Příspěvek od Bouchi »

Jerson píše: 4. 4. 2021, 21:39 Ve 14 letech jsem bez znalosti jakéhokoliv RPG dokázal připravil a odehrát dobrodružství z podzemí, které dávalo větší smysl a reflektovali hráčské volby víc než Bílý hrad.
No tak jsi byl ve 14 (BTW, v kterém roce to bylo?) schopnější než Klíma ve 20, spokojen?
Obrázek
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16252
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [Dobrodružství] Dobrodružství v Bílém hradě

Příspěvek od MarkyParky »

Vallun: To sice jo, ale trochu jiný druh manipulace.

Napsat: "Pokud je to vaše první hra, zatím nenech hráče objevit tajné dveře v místnosti X, protože je lepší se nejprve naučit mechaniku boje v místnosti Y na jednoduchém protivníkovi." je manipulace z cvičevnice.

Napsat: "Nenech hráče objevit tajné dveře v místnosti X, protože by objevili elfku moc brzy" je známka špatného designu.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Dobrodružství] Dobrodružství v Bílém hradě

Příspěvek od Jerson »

Bouchi píše: 4. 4. 2021, 23:22No tak jsi byl ve 14 (BTW, v kterém roce to bylo?) schopnější než Klíma ve 20, spokojen?
1993.
A víš že o schopnosti tu vůbec nešlo, že? Prostě si nemyslím si, že by u nás v té době nemohla vzniknout dobrá věc bez západního vzoru.
Nejde o Klímovo nebo moje schopnosti, jde o argument železnou oponou.
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: [Dobrodružství] Dobrodružství v Bílém hradě

Příspěvek od Bouchi »

Jenže v 1993 jsi žil už tři roky v době, kdy k nám ze západu proudila spousta dříve nedostupných informací a podnětů (knížek, filmů apod.). Nebo jsi žil v takové bublině, že tě nic z toho neovlivnilo?

Plus jak už v různých diskusích zaznělo, z toho mála, co měli k dispozici, získali Martin a spol. o některých věcech nejspíš zkreslenou představu, což bylo možná horší než kdyby neměli žádnou.
Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Dobrodružství] Dobrodružství v Bílém hradě

Příspěvek od Jerson »

Které podněty to měly být? Fantasy jsem v té době nečetl takže leda tak pár filmů v televizi (nevím přesně jaké), které stejně dobře mohl MK vidět v Anglii. Video jsme neměli, ani jsem nechodil ke kamarádům, kteří ho měli.
Jediné co jsem nejspíše četl před svou první hrou byl první gamebook Lone Wolfa - i když nejspíše ne, protože si vzpomínám, že jsem si ho chtěl přečíst "popořadě", tedy napřed to samostatné dobrodružství a až pak DrD, než mi kamarád vysvětlil, že to spolu vůbec nesouvisí.
Takže jediné co si z té doby vybavuju jako možný zdroj byl seriál Robin Hood s Michalem Preadem, který mi nepřijde jako nějaká zásadní výhoda při tvorbě zajímavého dungeoncrawlu. Ani nevím kdy u nás šel v televizi.

A na získání špatné představy jsem právě narážel - v přístupu k zahraniční tvorbě RPG v té době nevidím žádnou výhodu.
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: [Dobrodružství] Dobrodružství v Bílém hradě

Příspěvek od Bouchi »

Jerson píše: 5. 4. 2021, 08:08 Které podněty to měly být? Fantasy jsem v té době nečetl takže leda tak pár filmů v televizi (nevím přesně jaké), které stejně dobře mohl MK vidět v Anglii. Video jsme neměli, ani jsem nechodil ke kamarádům, kteří ho měli.
Hele já fakt nevím co jsi v letech 1990-1993 četl či nečetl, ale neomezoval bych možné vlivy jen na fantasy.
A na získání špatné představy jsem právě narážel - v přístupu k zahraniční tvorbě RPG v té době nevidím žádnou výhodu.
Kdyby neměli vůbec žádný přístup, tak by DrD zkrátka nevzniklo vůbec, protože by o tomhle typu her mevěděli.
Protože měli k dispozici jen minimum, vznikly z toho takové dezinterpretace jako "zmatené" přesvědčení.
Kdyby měli tehdy přístup k většímu množství materiálů, mohlo to vést k lepším výsledkům.

Každopádně ale tvoje "Prostě si nemyslím si, že by u nás v té době nemohla vzniknout dobrá věc bez západního vzoru." Ano, mohla. A určitě i vznikla.
Ale to je fakt něco jiného než "Ve 14 letech jsem bez znalosti jakéhokoliv RPG dokázal připravil a odehrát dobrodružství z podzemí, které dávalo větší smysl a reflektovali hráčské volby víc než Bílý hrad." protože z toho tak nějak čiší "když jsem to dokázal já v roce 1993, tak v roce 1990 v Klímově skupině přece musel být někdo, kdo by to dokázal taky". Ne, nemusel.
Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Dobrodružství] Dobrodružství v Bílém hradě

Příspěvek od Jerson »

Bouchi, chápu, že jsi v tom osobně zainteresován a tak stále ten argument otáčíš jiným směrem, ale je to celkem zbytečné.
Ten argument zněl "existence třiceti let železné opony není důvodem pro to, že by procedury pro hraní DrD, a jeskyně, a způsob odpovědí Altaru musely vypadat tak, jak vypadaly."
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20840
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Dobrodružství] Dobrodružství v Bílém hradě

Příspěvek od Markus »

Abych se zastal DrD, já naopak chápu, že ten, kdo jde první, si tu cestičku holt musí vyšlapat sám včetně různých omylů, které nám zpětně přijdou zjevné, ale to oni tenkrát vážně nemohli tušit. Přijde mi zajímavé se na ně zpětně podívat a třeba hledat důvody, proč se něco vyvinulo tak, jak se to vyvinulo.

Ale Jersonovské "já bych to už tehdy udělal líp" je taky součást koloritu. :)
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti