Fantasy vs. Science Fiction

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Argonantus »

Mě se líbí ta Dunsanyho magie, jak si čaroděj sundá kouzlem hlavu a zvedne ji do vzduchu v momentě, kdy mu ji někdo zkouší useknout. Marvelu to zřejmě někdo zatajil, jinak by to už dávno zkoušeli ve velkém.
Z kresleňáků krev neteče.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od eerieBaatezu »

Jerson píše: 19. 7. 2018, 18:55 V pohodě. Je to svět, kde člověk může sám sebe vzít za límec a zvednout do vzduchu. Fyzika, neznáte? Doma to neděláte?
Mi připomání...
Obrázek
$lol$
Obrázek
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Selhan »

Jerson píše: 18. 7. 2018, 09:06 Napíšu to sem - v poslední době mám při koukání na nové akční filmy dojem, že už jsme dávno přesáhli bod, ve kterém se dá mluvit o nějaké vědecké / technické stránce a všechno je čistá magie.
A kam bys ten bod umístil? Mně totiž nepřijde, že by na tom staré akčňáky byly o moc líp.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Jerson »

Tak já vezmu třeba Total Recall, kde sice jsou věci, které by nefungovaly, ale žádná z nich neporušuje fyzikální zákony o zachování hmoty.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od OnGe »

Který Total Recall myslíš?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Jerson »

Ten s Arnoldem. Tu druhou... odpad... jsem viděl jen jednou a už nechci, takže jím nemůžu argumentovat.
Ale spíše by mě zajímalo, který akční film z 80. a případně 90. let používal technologii na úrovni magie.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od OnGe »

Tak ten s Arnoldem zákon o zachování hmoty nedrží ani náhodou. Vzpomeň si na tu závěrečnou scénu s instatní terraformací Marsu. Nebo jak měl na hlavě tu skládací hlavu, do které se ještě vešla nálož.

Co mě ale na tom filmu vysloveně uráží je nízká tolerance lidí ke změně atmosférického tlaku.

Technologii na úrovni megie používal třeba Tron, Demolition man, nebo u nás celkem nevídaný Flash Gordon. A to se omezuju jenom na akčňáky, co jsem ještě k tomu viděl :)
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od eerieBaatezu »

Teď jsem narazil na kompilace znělek k osmdesátkovým kresleným seriálům a uvědomil jsem si, že to byla asi nejvíc doba, kdy frčelo naprosto bezprecedentní prolínání fantasy a sci-fi dohromady.

Seriály, kde jsou vesmírné lodě, armády robotů, techno-pevnosti, a do toho kouzelníci v róbách, jednorožci a bojovníci s mečem, všechno vedle sebe. A ne, že jsou ty fantasy prvky nějak zamaskovány, jako Síla ve Star Wars, nebo psionika v různých sci-fi, ale prostě máte normální fantasy magii jak z DnD, kterou dělají čarodějové jak vypadlí z DnD, natvrdo vedle tanků a vznášedel... a draků.
Až se mi z toho začíná motat hlava. $lol$ Mi nikdy nějak nedošlo, jak moc post-moderní míchání všeho se vším některé tyhle věci byly. Želvy ninja nebo Kačerov byly takové... "smysluplnější", koherentnější, měly takový svůj rámec, ale He-Man nebo She-Ra, tywe tam je to masox.

A koukám, že Lego to dohání až docela pozdě. Tam byl dycky normální středověk/fantasy, a normální sci-fi, a science fantasy Nexo Knights jsou záležitostí posledních pár let. To je skluz zhruba 30 let. :) Nebo si nevybavuji sety, kde by se to bylo jinak, ale fakt se mi zdá, že nic takového dřív nebylo.
Obrázek
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16478
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od MarkyParky »

To není o tom, že by zaspali dobu.
To je o tom, že mířili úplně jinam, kde takové míchání nedávalo smysl.

Lego v osmdesátkách nebyla fantastika.

Lego space byla hard-scifi s raketami a měsíčními moduly a skafandry:
Obrázek

Lego castle byl pseudohistorický středověk s rytíři, hrady a padacími mosty:
Obrázek


Na to, abys mohl stavět vedle sebe jednorožce a laserová děla nejdřív potřebuješ vůbec mít jednorožce a laserová děla.

EDIT: V osmdesátkách bylo LEGO ohromně napřed tím, že vůbec šlo stavět hrady a rakety s pomocí kompatibilních kostiček, takže když někdo chtěl, mohl si nějaké featurky půjčit tam nebo zpět.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4594
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od ShadoWWW »

Nejmladší dcera dostala na Vánoce Lego Duplo vláček a kuličkodráhu kompatibilní s Lego Duplo kostkama a obojí je naprostá bomba, u které se vždy zabaví všechny dcery několik hodin. Nejstarší baví tu kuličkudráhu různě přestavovat a ovládat ten vláček tabletem (přes bluetooth), ale jde to i kostičkama (tak to dělají ty mladší dcery).

Lego je super v každém věku.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od eerieBaatezu »

MarkyParky píše: 15. 1. 2019, 09:37 To není o tom, že by zaspali dobu.
To je o tom, že mířili úplně jinam, kde takové míchání nedávalo smysl.

Lego v osmdesátkách nebyla fantastika.

Lego space byla hard-scifi s raketami a měsíčními moduly a skafandry:


Lego castle byl pseudohistorický středověk s rytíři, hrady a padacími mosty:


Na to, abys mohl stavět vedle sebe jednorožce a laserová děla nejdřív potřebuješ vůbec mít jednorožce a laserová děla.

EDIT: V osmdesátkách bylo LEGO ohromně napřed tím, že vůbec šlo stavět hrady a rakety s pomocí kompatibilních kostiček, takže když někdo chtěl, mohl si nějaké featurky půjčit tam nebo zpět.
Ale z principu stačilo vzít ten středověký hrad a dát na něj laserové dělo, když to zjednoduším. Mi prostě přijde zajímavé, že televize toho byla plná a Lego přitom mělo tak striktní settingy. (Né, že by mi to vadilo, já mám z těhle míchanic spíš bolehlav.)

Každopádně teď koukám na nějaké ty 80s cartoony a prostě mazec.


A jen tak mimochodem, ta grafika a designy některých věcí jsou absolutně úžasné. Pevnosti záporáků mají orgasticky bombastické vizuály. Takové vesmírno-industriální temno-gothicko-pravěké komplexy. Obrázek A jak je to kreslené, vypadá to nesrovnatelně líp jak nějaké computer-generated animáky.
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17485
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od York »

eerieBaatezu píše: 15. 1. 2019, 10:19A jen tak mimochodem, ta grafika a designy některých věcí jsou absolutně úžasné. Pevnosti záporáků mají orgasticky bombastické vizuály. Takové vesmírno-industriální temno-gothicko-pravěké komplexy. A jak je to kreslené, vypadá to nesrovnatelně líp jak nějaké computer-generated animáky.
Nějak se mi nezobrazují obrázky :think:
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od OnGe »

Ono je třeba dodat, že tyhle osmdesátkové cartoony vznikaly hlavně v americe, která byla tou dobou silně ovlivněna japonskou kulturou a japonci jsou v bizáru odjakživa napřed. Další věc je, že půlka těch animáků byla v podstatě reklamní šou pro nějakou řadu hraček (čož je taky něco, co se snad dělalo akorát v americe).

Zatímco lego je dánská firma. Svět byl v osmdesátkách daleko méně globalizovaný.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od eerieBaatezu »

York píše: 15. 1. 2019, 10:46Nějak se mi nezobrazují obrázky :think:
Já jsem taky žádné nepostnul (nevídané, já vím $lol$), protože nemůžu pořádně žádné najít. Asi udělám nějaké odkazy na klipy, kde je to vidět.
OnGe píše: 15. 1. 2019, 10:46 Ono je třeba dodat, že tyhle osmdesátkové cartoony vznikaly hlavně v americe, která byla tou dobou silně ovlivněna japonskou kulturou a japonci jsou v bizáru odjakživa napřed. Další věc je, že půlka těch animáků byla v podstatě reklamní šou pro nějakou řadu hraček (čož je taky něco, co se snad dělalo akorát v americe).

Zatímco lego je dánská firma. Svět byl v osmdesátkách daleko méně globalizovaný.
Jo máš recht. Já se rozčiloval, jako animezují Star Wars a ono dost těch 80s věcí má velmi podobné vizuály.
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17485
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od York »

eerieBaatezu píše: 15. 1. 2019, 10:59Asi udělám nějaké odkazy na klipy, kde je to vidět.
Sem s nima!
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů