Fantasy vs. Science Fiction

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Log 1=0 »

OnGe píše: 19. 1. 2019, 20:03 Aha. Tím jsme asi s tímhle tématem hotoví - anachronismy jsou anachronické, přes to nejede vlak. Přiznám se, že zjištění, že ti vlastně nejde o logiku, ale o to, aby všechno zůstalo na svém místě, je pro mě poněkud zklamáním.
A že ty věci jsou na nějakém místě z logických důvodů, to tě asi nenapadlo, což?
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od OnGe »

Jé, já tě nemít, kde bych byl...
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od midewiwin »

Sadako:
Obrázek
Art Nouveau Nouveau? Příliš dekorativní.
Aubrey Beardsley byl lepší.
Obrázek
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Jerson »

OnGe píše: 19. 1. 2019, 20:03 Aha. Tím jsme asi s tímhle tématem hotoví - anachronismy jsou anachronické, přes to nejede vlak. Přiznám se, že zjištění, že ti vlastně nejde o logiku, ale o to, aby všechno zůstalo na svém místě, je pro mě poněkud zklamáním.
Když dokážeš vymyslet, jakým způsobem by se rytíř mohl uplatnit v moderním boji, tak se tím budu zabývat víc. Tvé vývody o mých záměrech jsou úplně mimo, ale nemám chuť ti je vysvětlovat, protože mě tvoje opakované shazování nebaví.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

midewiwin píše: 19. 1. 2019, 20:32Art Nouveau Nouveau? Příliš dekorativní.
Aubrey Beardsley byl lepší.
Byl a třeba Sidney Sime taky, ale Baatezu zmiňoval Moebia a nikolivěk Beardsleyho a to navíc v kontextu fantasy/scifi animovaných seriálů z 80. let.
Ne že by se mi nelíbilo podívat se na seriál, který by vypadal jako např. ilustrace k Mac Donaldově Lilith, ale o tom příběh, tedy Baatezu, nehovořil.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od OnGe »

Jerson píše: 19. 1. 2019, 20:42
OnGe píše: 19. 1. 2019, 20:03 Aha. Tím jsme asi s tímhle tématem hotoví - anachronismy jsou anachronické, přes to nejede vlak. Přiznám se, že zjištění, že ti vlastně nejde o logiku, ale o to, aby všechno zůstalo na svém místě, je pro mě poněkud zklamáním.
Když dokážeš vymyslet, jakým způsobem by se rytíř mohl uplatnit v moderním boji, tak se tím budu zabývat víc. Tvé vývody o mých záměrech jsou úplně mimo, ale nemám chuť ti je vysvětlovat, protože mě tvoje opakované shazování nebaví.
tvl, tak ty něco řekneš, já to akceptuju a tím pádem je to špatně a ještě k tomu tě to shazuje :think:
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od eerieBaatezu »

To, proč to jakože nefunguje je zajímavé a podnětné k zamyšlení, ale asi zajímavější jsou nápady, jak by to fungovat mohlo. Totiž třeba ty požadavky na magii, co prezentoval Marky ve svých argumentech, např.
Obrázek
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Log 1=0 »

OnGe:
Fakt si myslíš, že někdo není schopen rozeznat, že Jersona totálně překrucuješ, a sežere ti tuhletu reakci? Fakt nás máš za takové idioty?
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od OnGe »

Log 1=0 píše: 19. 1. 2019, 21:29 OnGe:
Fakt si myslíš, že někdo není schopen rozeznat, že Jersona totálně překrucuješ, a sežere ti tuhletu reakci? Fakt nás máš za takové idioty?
Vůbec ne. Ale když už se ptáš, myslím si že si nevidíš do huby.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Log 1=0 »

Spíš moc často naletím trollům, protože nechápu, proč bys jinak psal takové věci.
Eerie zřejmě upřímně chtěl vědět, čím se liší Shadowrun od Nexa.
Jerson mu odpověděl, že šamani a počítače nejsou anachroničtí, na rozdíl od počítačů a rytířů. A doložil to tím, že existují vedle sebe.
Tys ho chytil za slovo, a ptal ses, jestli mu nevadí, že v Shadowrunu funguje magie.
Já ti odpověděl, že anachronismy (což jsou věci, které ignorují logiku dějinného vývoje) a fantastické prvky (což je něco, co realitu mění, ale spíš protože mají svou vlastní logiku, než že by tu obecnou popíraly) nejsou to samé. Formuloval jsem to jako otázku, což mi zpětně zní útočněji, než jsem to myslel.
Ale to je vlastně jedno, protože jsi na to reagoval tím, že nejsem Jerson. Nejsem, no a? Předložil jsem tvrzení, které má vyvrátit tvrzení tvé. To je snad jedno, jestli jsem nebo nejsem Jerson. Pokud ti tedy jde o ta tvrzení a ne o osobní účty.
Jerson v podstatě zopakoval mou myšlenku a vysloveně se k tomu přihlásil.
Tys odepsal, že mu nejde o logiku, a že jsi tím zklamaný. Přitom Jerson naopak tím, že odmítá anachronismy, právě logiku, konkrétně logiku dějinného vývoje, hájí.
Já jsem na tuhle skutečnost poukázal-tentokrát už záměrně jízlivě, protože tohle musí být přece zřejmé.
Tys mi odpověděl jízlivostí, kterou jsi ale zřejmost této skutečnosti potvrdil.
Jerson poté interpretoval tvůj postup jako osobní útok. Což nevím, jak jinak výrok, že někomu nejde o deklarovaný cíl jeho snažení a jsi tím zklamaný, ačkoli toto tvrzení pochází z ignorování skutečností, jenž jsou ti známy, interpretovat. A ohradil se vůči tomu.
A ty jsi začal hrát ublíženého, jako proč se ohrazuje, vždyť souhlasíš s tím co řekl. Ačkoli Jerson to neřekl.
Mně ruply nervy, a zeptal se tě, jestli nás máš za idioty. Protože jen idiotovi nedojde, že tím můžeš tak akorát trollit.
Takže nevím, v které fázi bych si neměl vidět do huby.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od OnGe »

Já chtěl vědět, co tam teda Jersonovi s těma rytířema tak vadí, když indiánský šamani jsou v pohodě. Ptal jsem se na to Jersona, ne tebe (zpětně to hodnotím jako zbytečnou ztrátu času, ale co už). Kdyby mě zajímalo, co si o tom myslíš ty, tak bych se zeptal tebe. Není úplně normální odpovídat za jiné lidi, pokud zrovna nejsi jejich tiskový mluvčí. Taky není úplně normální odpovídat za oponenty, když už o tom tak mluvíme.

Jinak musím říct že mě už docela leze na nervy, jak vždycky přiletíš jak mastnej papír do průjezdu, začneš hrozně moc hrotit a když se ti podaří diskusi vyhrotit a unést svým směrem, začneš řešit její formu. Což je počítám fáze, do které se právě dostáváme.

Do huby si nevidíš, protože běžně vyčítáš lidem to, co sám děláš, často rovnou v ten moment, co to sám děláš. To je vlastnost, kterou máte společnou s Jaromírem Soukupem a upřímně tomu lezení na nervy dost nepomáhá.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od York »

Pánové,

mohli byste, prosím, diskutovat o něco kultivovaněji?
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Argonantus »

Souhlas. Původně to bylo docela zajímavé téma.
Teď se to mění v obvyklou RPGF lásku a porozumění.

Že se mi obecně tyhle mixy moc nelíbí a bývají krátkodechá záležitost nevylučuje, že se za tím může skrývat v nějakém případě víc.
Proto pátrám po těch motivech. Motivy k vytvoření díla bývají dost zásadní otázka, i když si to spousta lidí neuvědomuje.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od eerieBaatezu »

Tyjo a teď koukám, že zápletka dalších herních klasik jako Ultima nebo Nox je o tom, že hrdina propadne z našeho světa do fantasy. Fakticky, proč si tvůrci vezmou za námět něco takového, když je to nakonec celé o hraní ve fantasy světě?..
Obrázek
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Protože zrovna tohle - propad z našeho světa do jiného - je zrovna velmi staré téma.

Mám dojem, že i dost různých fantasy sérií z 20. století staví na tom, že z normálního světa hrdinové propadnou někam jinam a tam řeší questy - Narnie, Fionavar Tapestry, Barkerův Utkaný svět, John Carter, Čaroděj ze země Oz a to říkám jenom věci, které jsem buď četla nebo si alespoň vybavím název, afaik je jich mnohem víc.
Když půjdeme po časové ose kousek dál, narazíme třeba na Gulliverovy cesty, lehce fantastickou cestopisnou literaturu (kde vzdálené cizí země mohly plnit funkci jiného světa, kde jsou možné jinak nemyslitelné věci), shitload pověstí, kdy někdo projde nějakou mohylou/divným místem a ocitne se někde úplně jinde a v neposlední řadě mýtické hrdiny a bohy, kteří si sem tam přehopsnou ze světa do světa. Například sestupy do podsvětí bývaly populární.

Že se vytěžuje zrovna tohle mi přijde celkem srozumitelné; současnost či scifi tam zkrátka slouží jako odpich.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti