Fantasy vs. Science Fiction

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16478
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od MarkyParky »

Ještě k těm MM, všiml jsem si že ta jednička se dokonce jmenuje "The Secret of the Inner Sanctum", takže celou tu myšlenku tam fakt mají budovanou od prvního momentu. :)
jjelen
Příspěvky: 2512
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re:

Příspěvek od jjelen »

Sadako píše: 17. 1. 2019, 09:56Mýty se obyvkle nevyznačují přítomností létajících talířů.
Jak který, ne? :)
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9048
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Faskal »

Jó, já bych si zahrál věcí... Albion jsem taky vždycky hrál jenom na začátku.

M&M VI to vlastně svým způsobem taky vyspoiluje hned v názvu a pak naplno v intru :-)
Přijde mi škoda, že to pozdějc fakt zařízli.

Když zmiňujeme sci-fi/fantasy počítačové hry, tak se musím hecnout a dohrát Spellcross.
A už jsem to tady porůznu říkal asi čtyřikrát, ale řeknu to zas, ta hra má nejlepší intro evr.
https://www.youtube.com/watch?v=aZTLwxWFt5I
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16478
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od MarkyParky »

Spellcross asi dneska bude trochu utrpení, ale už jenom protože je to domácí produkce, to za tu legraci stojí.

Albion mám v TODO listu pořád, ale je to strašná hardcore oldschool kláda. Třeba jen hledání lokací podle popisů je prostě masakr, se kterým jsem měl trable už tenkrát, ale dneska je to megazlo.

Mimochodem, co se týká toho Albionu, mám pocit, že tam se ke konci příběhu opět technologie na scénu vrátí, ale vždy jsem se dostal jen na druhý "ostrov".
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od OnGe »

Spellcross se mi nepodařilo na Win7 rozběhnout tak, aby se to dalo hrát. I v dosboxu to běží tak divně, že se to hrát nedá. Jestli se to někomu z vás podaří, rád bych věděl jak.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Argonantus »

Eerie:
Hlavně je celá ta myšlenka zoufale stará. Okouzlení nad střetem dvou úplně nesouměřitelných civilizací řešili nejméně v klasicismu (Rouseau), s oběma možnými výsledky, totiž, že ti vyspělejší jsou děsně hustý, vau, super, nebo že ti méně vyspělí jsou vskutečnosti ušlechtilejší, takže Vinnetou, Conan, Avatar, a tak dále.
Postavit to jako časový anachronismus, který čtenáře překvapí, to je ten Yankee, a ještě před ním Matěj Brouček by Svatopluk Čech, všechno poctivé 19. století. Ve zlatém věku scifi to vytáhl na scénu ten Anderson, to máme 50. léta, a pokračuje to k těm Opicím, 70. léta, socha svobody v postapo troskách. Překvapivý kontrast, cool efekt, čumte.

Se mnou se to má tak, že jsem si tyhlety srandy užil někdy strašně moc dávno. To jsem psal občas takové šílenosti, jako:

43 Parta dětí se v rámci rodinného výletu na oběžné dráze Saturna ztratí, dostane mimo kurs, přistane na jednom z měsíců Saturna (fakt už nevím, kterém), a najde tam pozůstatky výpravy starých Egypťanů, kteří přečkali katastrofu lodi mumifikovaní. Samozřejmě, že je zkusí oživit.
Tedy, vskutečnosti cross Ransomova Nechtěli jsme na moře, Clarkova Malstroemu II a starého Egypta (=Never say no to Panda!). A vše v roce 1983.

Pohrál jsem si s tím, omrzelo mne to už tehdy a odložil jsem to. Nevydrželo mi to na recyklace moc daleko; možná s tím souvisel i jeden pokus o román.
Je to okouzlující v jistém věku, ale člověk z toho beznadějně vyroste, když zjistí, že za tím prvotním cool efektem už nic dalšího nenásleduje. A je to pekelně náročné na reálie, když to má za něco stát – musíte zmáknout hned víc světů najednou, i když máte plné brejle toho jednoho. Vlastně skoro všechny podobné ambiciózní výtvory mne štvaly tím, jak jsou co do reálií odfláknuté – Amber, například (a to už tu hlouběji v debatě je).

Pokud od toho někdo požaduje jen střílečku a potvory ke kydlení, pak je celkem jedno, jestli jsou tam roboti vedle draků, na efekt to má minimální vliv. Pokud od toho čekáte něco složitějšího, pak to už jedno není. Je třeba vymyslet, jak a proč se setkali draci a roboti. A co od toho přesně očekáváte, v čem je ta přidaná hodnota.
A většinu podstatného jsem napsal zde http://drakkar.sk/45/promeny-historicke-fikce-2.html
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Vallun »

Ransomova Nechtěli jsme na moře,
četl jsem minulé léto na lodi a jako dobré:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2117
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od PardGalen »

Ještě že máme japonce, kteří takových věcí mají dost a dost. Také se hlásím k lidičkám co mají rádi spojení scifi a fantasy.
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od OnGe »

Koukal jsem na nějakej ten GATE a musím říct, že to je hrozně hrozný. To je fakt celý o tom, že tam japonská armáda (zřejmě úplně celá) nemilosrdně masakruje maníky s oštěpama, který se nezmůžou akorát na krvácení?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
jjelen
Příspěvky: 2512
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od jjelen »

Pozor, to není armáda ale síly národní obrany nebo něco podobnýho...
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od OnGe »

Což je to samý, akorát se tomu tak od konce 2. světové války nesmí říkat :)
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6299
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Re:

Příspěvek od Fritzs »

eerieBaatezu píše: 16. 1. 2019, 21:58 A pak si pamatuji byly fantasy hry typu, že se člověk probudil v kryo-modulu, ale zbytek hry bylo fantasy. Takové zvláštní, ale nebylo tam to šokující odhalení, jenže zase možná bylo wtf, že tam pak žádné další sci-fi prvky nebyly, alespoň co si vybavuji.
Dungeon Master 2: The Legend of Skullkeep
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Vaarsuvis
Příspěvky: 690
Registrován: 15. 2. 2008, 10:42

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Vaarsuvis »

Tak jako fanoušek M&M jsem v dětství vnímal presenci robotů, počítačů a kosmických lodí podobně jako ostatní: bylo to mé první RPG a vědomí, že do mého milovaného světa jsou nasekány tyto prvky, působilo značně přepíčeně.
Dnes mi to nevadí a naopak to oceňuji, neboť se to vymyká tuctům jiných fantasy her, a pokud si člověk přečte lore, dává to i smysl. Podle mě je zajimavá myšlenka, že fantasy svět, ve kterém se příběh odehrává, byl uměle vytvořen za účelem sociologického experimentu, což vysvětluje fakta, proč je svět dejme tomu plochý a čtvercový a z nějakých důvodů tam vedle sebe žije hromada inteligentních ras rozdílného vzevření. Sci-fi prvků je jen málo, neboť se jen jedná o ukrytou pozorovatelskou stanici a záporák chtějící ovládnout svět je dohlížející android, kterému ze samoty přeskočilo (protože se mezitím pozemšťané řezali s Kreegany). Líbí se mi interakce středověkých lidí k těmto věcem, vědí, že jejich předci přišli z hvězd (asi kouzlem), že šlechticové objevili "Orákulum" (fskutečnosti počítač), které využívají k poradám, a ví o relikviích z dávných časů nesmírné moci (fskutečnosti blastery).
Zkrátka se mi líbí přípomínka něčeho, co postavy převyšuje, a zatímco vykopávají vesmírný xindl ze své země, nad hlavami jím zuří celé vesmírné bitvy.
Ale problém je zřejmý: 90% fantasy a pak kyselé kousnutí do sci-fi. Problém je dle mého názoru v pozdní presentaci sci-fi prvků. Tudíž se Vás ptám:

Pokud byste dělali hru/knihu/film ze světa podobného M&M, jak byste vyřešili přítomnost sci-fi prvků? Necháte je nenápadně v pozadí pro spekulaci diváků o historii světa (a la Adventure Time)? Nebo to naservírujete hnedka ze začátku, kdy hrdinové ztroskotají s kosmickou lodí na "primitivné planetě" (a la Albion)?
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Argonantus »

Vaarsuvis píše: 17. 1. 2019, 20:06 Dnes mi to nevadí a naopak to oceňuji, neboť se to vymyká tuctům jiných fantasy her
Toť otázka, jak moc se to vymyká. Dungeons and Dragons nebo Doom mi nepřipadají až tak neznámé projekty.
, a pokud si člověk přečte lore, dává to i smysl.
Lore jsem nečetl. Jaký je smysl?
fantasy svět, ve kterém se příběh odehrává, byl uměle vytvořen za účelem sociologického experimentu
To je to lore, nebo tvůj nápad?
Bylo by potom logické udělat příběh o tom, jak se opravdu vysekat ven. Komplikovanější variace na Zdi Eryxu nebo Labyrint Franka Robinsona. Taky mi to připomíná jednoho Jersona.
Ale problém je zřejmý: 90% fantasy a pak kyselé kousnutí do sci-fi.
To by IMHO problém nebyl, kdyby byla ta část s roboty delší a dávala nějaký smysl.
A bylo tam asi víc vazeb do toho předchozího světa. Třeba, že by technické pochopení podstaty světa vedlo k lepšímu ovládnutí magie.
Pokud byste dělali hru/knihu/film ze světa podobného M&M, jak byste vyřešili přítomnost sci-fi prvků?

Ta otázka je IMHO špatně postavená.
Pokud bych neměl jasno v tom lore a příběhu, který chci odehrát, pak nevím, jak bych řešil scifi prvky.
Pokud bych jasno měl, pak by se mi zřejmě samo nabídlo, co pro ten příběh potřebuju a jak to tam zapojit.
Nemám lepší příklad, než draky v Argonantově světě. Vím přesně, proč tam jsou, a jak tam fungují, a jaký mají prostor.
Jednoduchou představu lze získat z Božího soudu, to je taková zmenšenina celého světa.

Jinak jsem minimalista - má smysl tam dávat to, co hodlám použít. Co nepoužiju a co nic nedělá, bylo by tam jen tak, tak to tam nedám.
Každá věta má posunout děj nebo rozvinout postavu. Nebo vytvářet atmosféru.
Každá reálie má za úkol to samé. Jinak tam nemá být.
Necháte je nenápadně v pozadí pro spekulaci diváků o historii světa (a la Adventure Time)? Nebo to naservírujete hnedka ze začátku, kdy hrdinové ztroskotají s kosmickou lodí na "primitivní planetě" (a la Albion)?
To je opět kardinální rozhodnutí mezi lineárním vyprávěním (věci jak jdou přirozeně po sobě) nebo nelineárním, třeba nejjednodušeji s tajemstvím jako detektivka.
Pak má skutečně smysl odhalit, že jsme celou dobu v kosmické lodi, v pokusné stanici, nebo tak něco.

U hry je tam ještě dimenze těch herních prvků; v MaM mne ti roboti otravovali, neb strašně moc levelů vymakávám magii a vylepšuju maníky, aby byli větší maséři, a pak se ode mne chce to všechno zahodit a nahradit dokonale nudnými střelnými zbraněmi.
Tak jsem to prostě neudělal a masil roboty tou magií dál. Což šlo v tahovém systému stejně mnohem lépe.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Vallun »

s Might adn Magic zcela souhlas - scifipartii na konci zdařile ignoruji...v jinak výborné hře mi prostě vadí

ale azse jinde si dovedu představit, že by se s tím dalo pracovat...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů