History fiction

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od Jerson »

Argonantus píše: 12. 5. 2018, 18:29
Andělé a démoni i Šifra jdou o patro dál, i když tam všechno předchozí je taky. Obsahují reálnou historickou záhadu, kterou lze slavnostně odhalit, letmo poznamenat "toto je největší tajemství dějin, milá Sofie" a dovést čtenáře alespoň na moment k čemusi, ehm, vyššímu.
Totiž třeba podumání, zda saýcův plán na obnovu víry není vlastně geniální a zda by něco podobného nepřipadalo v úvahu; a v druhém případě, jak přesně je to s těmi kristovými potomky a jak a zda mají na něco dnes vliv.

Zkrátka, furt platí, že zdaleka nejlepší Brown jsou filmoví Andělé a démoni - Ron Howard vychytal plno podivností a dotáhl to.
Ehm, cože? Zrovna na tohle téma jsem se nedávno pohádali s kamarádkou, když jsem do na wiki přečetl, že Brown umně míchá realitu s fikcí a čtenář si nemůže být jistý, na které straně stojí.
A pak je ta myšlenka převedená na film, který to totálně dorazí.

Edit - psal jsem z mobilu, takže doplním.

Pominu nápad, že Božská částice nějak skutečně souvisí s bohem a mohla by jeho postavení nějak ohrožovat, a vezmu porovnání skutečného a filmového CERNu. K urychlovači - tedy na jeho začátek - se dá dostat s pomocí jedné vstupní karty a není nijak zvlášť hlídaný. Mezi tímto začátkem a samotným LHC jsou čtyři urychlovače . Viděl jsem i dveře od přístupu k LHC - ty nemají žádnou čtečku očního pozadí. Vlastně ani žádný zámek. Jen mají 17 metrů v průměru, váží asi 30 tun, leží na přístupové šachtě hluboké 100 metrů. Takže když by se nějaký terorista chtěl dostat k detektoru na LHC, a někdo informoval zásahovou jednotku, tak její příslušníci v klidu dojí svačinu. Pak oběd, dají si siestu, obléknou se a volným tempem dojedou na místo, kde teroristu zastihnou někde v polovině procesu, protože je potřeba čety 20 sehraných techniků, aby se tyhle "dveře" za 12 hodin otevřely. A kdyby se náhodou nějaký terorista dostal až k běžícímu LHC, tak by ho tam nechali - bude za 15 minut mrtvý díky záření. V ochranném obleku za 30 minut. A i kdyby náhodou nebyl a dostal se k nějaké částicové pasti, nenašel by žádné zařízení, ve které si může odnést antihmotu, i kdyby ji v LHC vyráběli v dostatečném množství. A i kdyby našel, nebude to zkumavka, kterou prostě strčí do batohu a odkráčí domů.

No, a po takovém úvodu mám věřit tomu, že zbytek filmu balancuje na hraně mezi fikcí a skutečností? Je to jako kdyby někdo natočil film, ve kterém podle iluminátského návodu vyřízne ze vzduchu kostku vzduchu, v lisu ji stlačí tak moc, až vznikne kovový vzduch stabilní při pokojové teplotě a tlaku, a hmotnosti mnoha tun, tu strčil do kapsy a vyhrožoval, že když tu kostku hodí na zem, následný atomový výbuch zničí celé město. Pokud to někomu přijde jako debilní zápletka na film, protože něco ví o vzduchu a lisech a výbuších, tak přesně tak na mě působí filmoví Andělé a Démoni.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: History fiction

Příspěvek od jjelen »

Vidiš, mě ta iluminátská kostka přijde celkem ok. Spíš by mě rozčilovala pitomá zápletka "mám X a můžu s tim zničit svět", že X je vlastně pitomost by mi ani tak nevadilo... Zkrátka perfektní ukázka toho, že někoho může určitá blbost ve filmu/knize vytočit do běla a někoho jiného nechat absolutně v klidu (jako ne že bych měl cokoliv proti nějaký snaze o větší realismus, jen zrovna tohle zkousnu celkem bez problému a patrně nejsem zdaleka jediný)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od Jerson »

Svět s tím snad nikdo ničit nechtěl. Ale prostě jen proto, že fyzici v CERNu hledali něco, čemu novináři začali říkat Božská částice, tak to Brown splácal dohromady s Ilumináty a současnou církví... mně je jasné, že to lidé nejen zkousnou, ale milují, a proti tomu nic nemám. já mám taky rád nereálné fantasie. Ale proboha ať nikde neříkají, že je to na hraně mezi fikcí a realitou - TO je moje hlavní výtka.
Andělé a démoni jsou těžká fikce, která se možná inspiruje nějakými historickými reáliemi (do kterých nevidím). A i celkem svižný film s hloupou zápletkou. Ale na pomezí reality fakt není.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od Vallun »

Jerson - povolanější by Ti řekli, jakeho biasu se dopoštíš, ale lidsky vzato je to jasné jak facka. Film na pomezí fikce a realtiy má nějaké prvky fiktivní a nějaké reálné. Tys vyzdvihl jeden fiktivní prvek, který zrovna koreluje s Tvou orientací a na základě toho poslal film mezi fikce. Respektuji Tvuj názor, ale je silně parciální.

Navíc to, že si vymyslí jiné zabeupečení mi ani nepřijde jako věc fikce, to je akceptovatelný postup i v realistickém díle. A zvýsená manipulovatelnost s antihmotou je nezbytná pro děj....:/
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od Jerson »

Na pomezí reality a fikce může být taková Šifra, ve které téměř všechny zmíněné věci existují nebo existovaly, dají se dohledat, a jen není jasné, v jakém jsou spolu vztahu. Takže když se pak v jednou románu do nějakého vzájemného vztahu spojí, je to právě to pomezí a čtenář může být na pochybách, zda je to skutečnost nebo fikce. S tím nemám nejmenší problém.

Andělé a Démoni jsou stejná fikce jako Ironman, který má taky "jen" jeden fiktivní prvek, kterým je Ironmanův oblek.
Vallun píše: 18. 7. 2018, 13:05Navíc to, že si vymyslí jiné zabeupečení mi ani nepřijde jako věc fikce, to je akceptovatelný postup i v realistickém díle
Proč je v pořádku popsat skutečně existující organizace, události, obrazy a další věci, ale pokud jde o moderní stavby a zařízení, může si je autor zcela vycucat z prstu včetně neexistujících fyzikálních principů? A ještě tomu chceš říkat "realistické dílo"?

Antihmota v tom ději nemusela být vůbec, stačilo koupit menší atomovou hlavici z vyřazených sovětských zásob a zápletka by byla na světě, mnohem uvěřitelnější než tenhle paskvil. Jenže Brown si zjevně řekl, že když se vyzná v historických detailech, tak mu čtenáři sežerou, že o výzkumu Higgsova bosonu a CERNu si přečetl tak jeden článek na netu, a to ještě v noci na záchodě.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od OnGe »

Jádrem zápletky Šifry mistra Leonarda je Máří Magdalena, v jejíž existenci můžeme leda tak věřit.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od Jerson »

Klidně, ale těžko můžeš říct, že Ježíš naprosto jistě neměl sex s žádnou holkou a nemá žádné potomky. Ale celkem jistě můžeš říct, že si z CERNu neodneseš antihmotu v batohu.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od OnGe »

Pokud nevěřím, že někdy nějaký Ježíš byl, tak to můžu říct s celkem slušnou jistotou. Na to, aby mohl mít někdo potomky, musí nejdřív existovat.

Naproti tomu, antihmotu si z CERNu odnést můžeš, pokud by zrovna jeli nějaký experiment, při kterém by antihmotu zachytávali. Protože třeba s antiprotony by to mělo jít relativně dobře, potřebuješ jenom nádobu s dostatečně čistým vakuem a silným magnetickým polem. Že to nedělali je jiná věc. Je to fikce, co bys chtěl? Náhodou - nebyl to ten film, kde měli v CERNu raketoplán?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: History fiction

Příspěvek od Fritzs »

OnGe píše: 18. 7. 2018, 15:33 Protože třeba s antiprotony by to mělo jít relativně dobře, potřebuješ jenom nádobu s dostatečně čistým vakuem a silným magnetickým polem.
Tady mluvíme o velmi zásadním vakuu a hlavně hodně silném poli, takže v batohu opravdu ne. A tém antihmoty bude velmi málo a pokud se magnetické pasti zásadně nezlepšily, nebude mít nějak závratnou živostnost.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od Vallun »

Jo, ale to je fikce na úrovni techniky....ne principu
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od Jerson »

Ach jo G je to fikce na úrovni principu. K té antihmotě se nikdo nemůžeš dostat, protože by ho to zabilo. Stejně tak bys mohl tvrdit, že jen kvůli úrovni techniky nemůžeme vyletět do vesmíru ve vrtulovém letadle.

Onge, víra nemá a realitou moc co dělat. Lidé nevěří v mnoho existujících věcí, a naopak věří v neexistující.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od OnGe »

Jerson píše: 18. 7. 2018, 16:44 K té antihmotě se nikdo nemůžeš dostat, protože by ho to zabilo.
Na to jsi přišel jak?
Jerson píše: 18. 7. 2018, 16:44Onge, víra nemá a realitou moc co dělat. Lidé nevěří v mnoho existujících věcí, a naopak věří v neexistující.
Právě proto mi uniká, proč se rozčiluješ nad tím, že v Andělech a démonech mají antihmotu, zatímco ti přijde Šifra v pohodě, ačkoliv je zápletka postavená na fiktivní postavě.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od Jerson »

Na antihmotě jsem přišel tak, že jsem byl v CERNu a místní týpek nám vysvětloval, jak to funguje. Dokud je zapnutý LHC, nikdo k němu nesmí a ani nemůže. Když ho vypneš, můžeš k němu, ale zase nemáš žádnou antihmotu, kterou by sis mohl odnést. A mám dojem, že tam ani žádné anitiptotonové pasti nemají, protože je nepotřebují.

Myskenka Šifry je v tom, že nějaký týpek - jedno zda to byl Ježíš, nebo někdo jiný téhož jména - měl potomka, linie těch potomků přežila až do dnešních dnů, jedna skupina je chce zabít, protože by to mohlo nějak ohrozit víru v text nejrozšířenější knihy na světě a z toho plynoucí vliv a příjmy, zatímco druhá skupina tyhle potomky chrání. To není nic, co by se nemohlo stát, ať v existenci toho týpka ty osobně věříš nebo ne.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od OnGe »

Ok, když to takhle zjednodušíš, tak v A+D o nějakou antihmotu vůbec nejde, ale je to o týpkovi, co chce být papežem a sjednotit církve tím, že vyhodí Vatikát a hodí to na Ilumináty. Problém je, že kdyby k tomu použil něco běžnějšího než antihmotu, tak by nikdo nesežral závěrečnou scénu s helikoptérou.

Nevím, jestli na LHC antiprotony přímo zachychují (spíš asi ne - co by s nima dělali?), ale určitě je zpomalují. Místní týpek vám možná neřekl úplně všechno, nebo jsi to úplně nepochopil. Tam není zhoubná antihmota, ale můžeš dostat dávku záření co se uvolní při srážkách v urychlovači. I tak by to ale neměla být moc velká dávka a jde asi spíš o bezpečnost urychlovače. Pokud by antihmotu zachytávali, tak bys tam ani chodit nemusel. Ono by se to skrz stěnu urychlovače kradlo blbě. Ale to ta Brown ani nenapsal.

V kontextu debaty o autentičnosti ztvránění LHC a s tím souvisejících záležitostí v A+D je potřeba si říct, že Brown tu knížku napsal v době, kdy se LHC začínal stavět. Nebo možná před tím, nevím kolik času na tom mohl strávit. O tom, co přesně se tam bude dělat a s jakými výsledky měli rámcovou představu lidi, co to navrhovali. Přesně to nevěděl nikdo. Kdyby to věděli, nemuseli by to vůbec stavět. Vyčítat mu nepřesnosti v tom směru, že nedohlédl co že tam s tou antihmotou jako budou dělat, tudíž není moc na místě.

Když to strčíš do jednoho pytle s Ironmanem, můžeš tam strčit už úplně všechno a jakékoliv dělení ztrácí význam. Navíc budeš doživotně zklamán, protože jediná fikce, která uspokojí tvá náročná kritéria bude ta, u které jsi nedával pozor a ty nepřesnosti přehlédl. A asi nejen fikce.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od Vallun »

O možnostech výzkumu antičástic se v souvislosti s Cernem mluvilo...dík za připomenutí,že je to starší, než jeho provoz :)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů