History fiction

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: History fiction

Příspěvek od ilgir »

Existence Ježíše je v rámci možností prokázaná, to jen tak do protokolu.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od Jerson »

Dost pochybuju o tom, že by Brown psal Anděle a Démony až tak pozdě. Navíc jsem mluvil o filmu, který zcela jasně odkazoval na už probíhající pokusy na LHC s hledáním Higgsova bosonu, a filmová podoba urychlovače taky padá i na hlavu režiséra.
Kromě toho kdyby si dal práci se zjišťováním zdrojů, tak by věděl, že tunel pro LHC je starší a už v něm byl urychlovač předtím, a přístupové šachty zůstaly také stejné.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: History fiction

Příspěvek od Argonantus »

Argonantus píše: 12. 5. 2018, 18:29 Andělé a démoni i Šifra jdou o patro dál, i když tam všechno předchozí je taky. Obsahují reálnou historickou záhadu...
Totiž třeba podumání, zda saýcův plán na obnovu víry není vlastně geniální a zda by něco podobného nepřipadalo v úvahu
Ehm, cože? Zrovna na tohle téma jsem se nedávno pohádali s kamarádkou, když jsem do na wiki přečetl, že Brown umně míchá realitu s fikcí a čtenář si nemůže být jistý, na které straně stojí.
Wiki napsala skoro to samé, co já. Načež Jerson kontruje totální Jochovinou - výkladem o nemožnosti ukradení antihmoty z CERNu a pak je tohle:
No, a po takovém úvodu mám věřit tomu, že zbytek filmu balancuje na hraně mezi fikcí a skutečností?
Nemohu se zbavit dojmu, že jsi ten film vůbec neviděl. Jinak totiž nelze rozumně vysvětlit, jak to, že se zabýváš pouze prequelovou scénou, která má k dalšímu ději velmi volný vztah a já jsem samozřejmě mluvil o 90% dalšího děje, nikoli o tomhle (historická záhada). Je to o papežovi a děje se to ve Vatikánu, což z tvé recenze jaksi není poznat.

Příběh nebyl ani v originále o antihmotě a o CERNU, i když byla tahle epizoda dělší a výraznější. Rona Howarda a spol. jsem chválil právě proto, že to ještě drasticky zkrátil, neb toho pro děj nebylo třeba, vyhodil dokonce jednu z hlavních postav s CERNem spojenou. Zbyla tam jediná detailní epizoda s okem, která byla, pokud si pamatuji, v době napsání 1998 cool novinka (v době filmu možná už ne). A opět na ní nezáleží. Mohlo to být klidně bez oka, bez antihmoty, s klasickou atomovkou, dokonce i s konvenční trhavinou, pokud si uvědomíme, o co jde - nikoli o teroristickou akci, ale o její předstírání, a to mi právě na tom připadalo hodně zajímavý nápad, kterého se nejspíš někde brzy dočkáme v reálu.

OnGe:
To je taky totální úlet. Neexistencí Marie z Magdaly bys nedokázal v oboru beletrie čili fiction naprosto nic, protože v této množině vyprávěných příběhů neexistuje prakticky vůbec žádná postava. Ani Batman, ani paní Bovaryová, ani Odl Shatterhand, ani Paul Atreides, prostě nikdo. Přesto plno těch příběhů je řazeno do realismu, nebo se odehrát MOHLY.

Historická fikce v původním Scottovském významu (viz celá předchozí debata) - je v tomhle realistická, neb pracuje s vymyšlenými postavami (často promíchanými s historickými), a dějí se tam věci, které se, dejme tomu, doufejme, stát mohly, neb tomu nebrání věda a je možné, že si toho historie nevšimla.
V tomto směru je alternativní Brownova historie v Šifře celkem bezproblémová. Historických chyb je tam jak maku, ale prakticky nikdy nemají vliv na děj a kdyby si dal scénárista pozor, mohl by je odstranit stejně bezbolestně, jako u těch Andělů.
Najdi si jiné kladívko, kterým ho chceš mlátit po hlavě.

Stran raketoplánu - ten byl v psaném originálu Andělů, nikoli ve filmu. Že tys to taky neviděl?
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od OnGe »

Jerson píše: 18. 7. 2018, 21:43 Dost pochybuju o tom, že by Brown psal Anděle a Démony až tak pozdě. Navíc jsem mluvil o filmu, který zcela jasně odkazoval na už probíhající pokusy na LHC s hledáním Higgsova bosonu, a filmová podoba urychlovače taky padá i na hlavu režiséra.
Kromě toho kdyby si dal práci se zjišťováním zdrojů, tak by věděl, že tunel pro LHC je starší a už v něm byl urychlovač předtím, a přístupové šachty zůstaly také stejné.
Pozdě?

Že se na LHC bude hledat Higgsův boson se vědělo, než se začal stavět - byl to jeden z důvodů, proč ten urychlovač stavěli. Taky že budou poměr hmoty a antihmoty. Ten film je podle knihy, není to 2. aktualizované vydání refletkující 10 let vědeckotechnického pokroku.

EDIT: a vlastně ještě temná hmota a černé díry a lidi z toho byli divoký, že tím zničí Zemi, vesmír a vůbec. Jo, to byly časy. Dneska už jsou tam jenom čerti.

Argo: já jsem se tím pokoušel si vyjasnit, jak je možné, že Šifra přijde Jersonovi v pohodě a z Andělů je na mrtvici. Nemůžu říct, že by se mi to povedlo.
Argonantus píše: 19. 7. 2018, 08:59 Stran raketoplánu - ten byl v psaném originálu Andělů, nikoli ve filmu. Že tys to taky neviděl?
Viděl, ale nečetl. Pak se v tom vyznej.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od Jerson »

Argonantus píše: 19. 7. 2018, 08:59 Nemohu se zbavit dojmu, že jsi ten film vůbec neviděl. Jinak totiž nelze rozumně vysvětlit, jak to, že se zabýváš pouze prequelovou scénou, která má k dalšímu ději velmi volný vztah a já jsem samozřejmě mluvil o 90% dalšího děje, nikoli o tomhle (historická záhada). Je to o papežovi a děje se to ve Vatikánu, což z tvé recenze jaksi není poznat.
Film jsem viděl přesně jednou a vícekrát do něj nepůjdu. Kdyby falešní Ilumináti hrozili atomovkou, neřeknu ani popel, ale ve chvíli, kdy na konci Camerlengo na konci filmu mluví o tom, že si vědci snaží přivlastnit stvoření světa (díky "božské částici") či nějaké takové kecy, tak by celý tenhle oblouk s atomovkou už zase nefungoval.

A moje námitka pořád trvá - když si Brown může nastudovat reálie týkající se historických organizací, objektů a artefaktů, proč si je nenastudoval v případě moderního výzkumného zařízení?

Jen pro srovnání - kdyby na začátku mluvili o mladé holce, která se stala papežem, celou střední část filmu by o ní nemluvili a vrátili se k tomu až na konci, byl by ten film pro tebe v pohodě?
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: History fiction

Příspěvek od Log 1=0 »

Dobrá, companěros,
1) Dan Brown nepíše na základě historie, ale konspiračních teorií. Ty jsou samy o sobě směsí reality a fikce. Jestli vám přidání naprosto přiznaně fiktivního Langdona a podobně, stejně jako množství faktografických chyb a nepřesností, připadá jako důvod k přeřazení do čisté fikce, pro mě za mě.
2) Ježíš s vysokou pravděpodobností existoval. Ano, jeho existenci lze zpochybnit, ale to bys musel zpochybnit existenci fakt hodně lidí, u kterých by tě to ani nenapadlo, protože jsou na tom mnohem hůř.
3)
potřebuješ jenom nádobu s dostatečně čistým vakuem a silným magnetickým polem.
Zachytávat v něčem antihmotu je jedna věc. Zachytávat je v něčem přenosném je druhá věc. Zařízení, které ti zajišťují to pole a vakuum ti nepojedou na tužkové baterky. Nehledě na to, že samy nejsou zrovna malé.
4)
já jsem se tím pokoušel si vyjasnit, jak je možné, že Šifra přijde Jersonovi v pohodě a z Andělů je na mrtvici. Nemůžu říct, že by se mi to povedlo.
Dan Brown se z oblasti, kde je obrovský šum jakýchkoli informací, dostal do oblasti, která je naopak poměrně přehledná, a je tedy snadné zjistit, že u jednoho výrazného motivu píše blbosti.
A dílo tedy ztrácí na uvěřitelnosti. Mě osobně tedy víc vadila repetitivnost děje a absence zajímavých postav, ale budiž.
5)
kdyby na začátku mluvili o mladé holce, která se stala papežem
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pape%C5%BEka_Jana
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od OnGe »

Jen čistě na okraj - jak se podařilo prokázat existenci Ježíše? Tipuju, že jeho hrob asi nenašli.
Log 1=0 píše: 19. 7. 2018, 11:50
potřebuješ jenom nádobu s dostatečně čistým vakuem a silným magnetickým polem.
Zachytávat v něčem antihmotu je jedna věc. Zachytávat je v něčem přenosném je druhá věc. Zařízení, které ti zajišťují to pole a vakuum ti nepojedou na tužkové baterky. Nehledě na to, že samy nejsou zrovna malé.
Pokud budeš mít supravodič, nepotřebuješ k udržení magnetického pole prakticky žádnou energii (potřebuješ kompenzovat jenom ztráty způsobené indukcí). Pokud budeš mít dokonale uzavřenou nádobu, nepotřebuješ k udržování vakua opět žádnou energii, protože se ti dovnitř nic nedostane. Takže se supravodičem na pokojové teplotě by ti tužková baterka i mohla stačit.

Fyzikové se veskrze shodují, že supravodiče na pokojové teplotě by měly být možné. Dokážeš s klidným svědomím říct, že za 10 let je nikdo nevyrobí?

Co bych té nádobě s antihmotou vytknul je, že antihmota svítí a není to toroid, nebo jiný tvar schopný držet magnetické pole uvnitř. Ale to je všechno jenom halda řepi. Protože v masterplanu zničit Vatikán prostřednictvím CERNu je použití antihmoty rozhodně lepší, než alternativy (černá díra, portál do jiné dimenze a další). A bez toho masterplanu nemáme příběh. To jsme to teda vyhráli.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: History fiction

Příspěvek od Log 1=0 »

OnGe píše: 19. 7. 2018, 12:18 Jen čistě na okraj - jak se podařilo prokázat existenci Ježíše? Tipuju, že jeho hrob asi nenašli.
Přímo prokázat se to nepodařilo, stejně jako u většiny tehdejších lidí.
Ale když si odmyslíme snahu rýpat do křesťanství, tak je ta situace celkem jasná.
Určitě existovala sekta, uznávající nedávno ukřižovaného proroka, to je doloženo dobře.
Buď takový prorok žil, nebo si ho vymysleli.
Pokud by si ho vymysleli, proč by si k němu vymýšleli životní skutečnosti, které se nehodí do jejich náboženských představ, a pak konstruovali několik protichůdných vysvětlení, proč to tak je? Proč by si ho nevymysleli tak, aby do nich seděl? Nebo proč se za takového proroka rovnou někdo neprohlásil?
Naproti tomu se mohl někdo za toho proroka prohlásit (což tam a tehdy dělalo spousta pomatenců) a Římané ho mohli ukřižovat (což se občas dělo). Žádné zvláštní otázky k tomu nevidím.
Takže buďto máme jednoduché vysvětlení bez výrazných nejasností, nebo složité vysvětlení, opírající se o existenci spiknutí, které m spoustu nevysvětlených nejasností. Prostě konspirační teorii. Ne, díky.
Log 1=0 píše: 19. 7. 2018, 11:50
Zachytávat v něčem antihmotu je jedna věc. Zachytávat je v něčem přenosném je druhá věc. Zařízení, které ti zajišťují to pole a vakuum ti nepojedou na tužkové baterky. Nehledě na to, že samy nejsou zrovna malé.
Pokud budeš mít supravodič, nepotřebuješ k udržení magnetického pole prakticky žádnou energii (potřebuješ kompenzovat jenom ztráty způsobené indukcí). Pokud budeš mít dokonale uzavřenou nádobu, nepotřebuješ k udržování vakua opět žádnou energii, protože se ti dovnitř nic nedostane. Takže se supravodičem na pokojové teplotě by ti tužková baterka i mohla stačit.

Fyzikové se veskrze shodují, že supravodiče na pokojové teplotě by měly být možné. Dokážeš s klidným svědomím říct, že za 10 let je nikdo nevyrobí?

Co bych té nádobě s antihmotou vytknul je, že antihmota svítí a není to toroid, nebo jiný tvar schopný držet magnetické pole uvnitř. Ale to je všechno jenom halda řepi. Protože v masterplanu zničit Vatikán prostřednictvím CERNu je použití antihmoty rozhodně lepší, než alternativy (černá díra, portál do jiné dimenze a další). A bez toho masterplanu nemáme příběh. To jsme to teda vyhráli.
S klidným svědomím dokážu říct, že Andělé a démoni nejsou sci-fi z blízké budoucnosti, nezavádí tam tuto technologii, ani její dalekorozsáhlé důsledky pro společnost.

A o uzavřené nádobě se nebudu vyjadřovat. Všechny materiály jsou docela děravé, když se bavíme o atomové úrovni, takže to není tak jednoduché jako to tu maluješ.

A příběh by fungoval s jakoukoli dostatečně silnou zbraní. To už tu zaznělo několikrát.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od OnGe »

Log 1=0 píše: 19. 7. 2018, 13:22 S klidným svědomím dokážu říct, že Andělé a démoni nejsou sci-fi z blízké budoucnosti
Chyba. Kniha vyšla v roce 2000, LHC spustili 2008.
Log 1=0 píše: 19. 7. 2018, 13:22 A příběh by fungoval s jakoukoli dostatečně silnou zbraní. To už tu zaznělo několikrát.
Vyrobenou v CERNu, protože božská částice a z toho plynoucí problémy v otázkách víry ;) Bez toho odstraníš jedno z témat.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od OnGe »

Log 1=0 píše: 19. 7. 2018, 13:22 Přímo prokázat se to nepodařilo, stejně jako u většiny tehdejších lidí.
Ale když si odmyslíme snahu rýpat do křesťanství, tak je ta situace celkem jasná.
Určitě existovala sekta, uznávající nedávno ukřižovaného proroka, to je doloženo dobře.
Buď takový prorok žil, nebo si ho vymysleli.
Pokud by si ho vymysleli, proč by si k němu vymýšleli životní skutečnosti, které se nehodí do jejich náboženských představ, a pak konstruovali několik protichůdných vysvětlení, proč to tak je? Proč by si ho nevymysleli tak, aby do nich seděl? Nebo proč se za takového proroka rovnou někdo neprohlásil?
Naproti tomu se mohl někdo za toho proroka prohlásit (což tam a tehdy dělalo spousta pomatenců) a Římané ho mohli ukřižovat (což se občas dělo). Žádné zvláštní otázky k tomu nevidím.
Takže buďto máme jednoduché vysvětlení bez výrazných nejasností, nebo složité vysvětlení, opírající se o existenci spiknutí, které m spoustu nevysvětlených nejasností. Prostě konspirační teorii. Ne, díky.
Takže exitoval, aby to dávalo smysl, protože fiktivní postava by musela být víc Mary Sue... Hele, nevim. Tohle mě úplně nepřesvědčilo.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: History fiction

Příspěvek od Argonantus »

Jerson:
Ona je tam samozřejmě taky hromada chyb historických.
Třeba spiknutí iluminátů píšící anglicky (s postavami, které jsou prakticky všechny Italové). V Šifře je král Filip na první křížové výpravě. Vztah tažení křesťanů proti pohanům k popravování čarodějnic (uletělo asi pět století nebo kolik). Vztah Merovejsů ke kristovým dědicům, což je už delší dobu prokázané falsum. Magdalenin hrob je známý, dokonce jsou dva a ani jeden z nich není v Louvru.
Všechny tyhle věci jsou jasné chyby, právě jako to vloupání do CERNu, nicméně nic z toho v ději vlastně nemuselo být a nemá to na děj vliv. Kdyby Brown nebyl lajdák, mohl to všechno vychytat a nemusel prudit Jersony. Myslím ale, že na většinu čtenářů by to nemělo vliv.

Log 1=0:
1) Dan Brown nepíše na základě historie, ale konspiračních teorií. Ty jsou samy o sobě směsí reality a fikce.

Jo, přesně tak.
Protože je toho názoru, jako leckdo z nás, že čistá historie je celkem nuda a můžeš si to najít na wikipedii a je zbytečné o tom psát román. Historická fikce 2 a 3 díl.
připadá jako důvod k přeřazení do čisté fikce, pro mě za mě.
Tohle je právě terminologický chaos.
Každé vyprávění je fikce (anglicky fiction), z podstaty věci, včetně realismu a včetně Browna. Jsou tam neexistujícíc postavy, které říkají a dělají věci, které se nestaly.
Tvrdil jsem něco malinko jiného (já, a wikipedie, a zřejmě ta Jersonova kamarádka), že Brownovo psaní je na hraně realismu a fantastické literatury, konkrétně scifi.

Opakem fiction čili beletrie je literatura faktu - skuteční lidé říkají a dělají to (a jenom to) co opravdu řekly a udělaly. Nikdo ani na vteřinu netvrdil, že by Brown nebo prakticky cokoli, o čem se tu bavíme na snad všech debatách, jakkoli souviselo s literaturou faltu.

Jinak Jerson je na mrtvici z detailu, kterého si všiml, a není na mrtvici z detailů, kterých si nevšiml, to je asi tak celé.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: History fiction

Příspěvek od Log 1=0 »

Chyba. Kniha vyšla v roce 2000, LHC spustili 2008.
To z toho ale v nejmenším nedělá sci-fi.
Vyrobenou v CERNu, protože božská částice a z toho plynoucí problémy v otázkách víry ;) Bez toho odstraníš jedno z témat.
Božská částice je novinářský blábol.
Vracíme se k tomu, že klidně může vzniknout kvalitní literární či filmové dílo o tématu, o kterém ví autor "píču a šišky" (teď neřešme, že filmové Anděly a démony za takové dílo nepovažuji). Ale těžko potom bude splňovat nějaké "balancování na hraně reality a fikce".
Takže exitoval, aby to dávalo smysl, protože fiktivní postava by musela být víc Mary Sue... Hele, nevim. Tohle mě úplně nepřesvědčilo.
Pravděpodobně existoval, protože je mnohem pravděpodobnější, že vznikne sekta inspirovaná nedávno popraveným prorokem/bláznivým kazatelem, než sekta, která si zakladatele vymyslí, do jeho životopisu si jednotně vloží nesrovnalosti s vlastním učením, ale nevymyslí žádné řešení, jak to uvést v soulad, to se řeší až dodatečně několika různými vylučujícími se způsoby. Sorry, to druhé ne že je méně pravděpodobné, ono to ani moc nedává smysl.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od Jerson »

Argonantus píše: 19. 7. 2018, 14:35Jinak Jerson je na mrtvici z detailu, kterého si všiml, a není na mrtvici z detailů, kterých si nevšiml, to je asi tak celé.
Ale houby. já jen říkám, že kvůli těmhle "detailům" nejde o žádné balancování na hraně reality. Ty jsi dodal další věci, které nesedí historicky - nevím kolik jich je třeba v Šifře, protože historie starší než 100 let mě nebere. Ale díky tomu je tenhle Brownův román a následný film prostě klasická smyšlenina, která se v zásadě neliší od jiných - pokud znáš fakta, nemůžeš si myslet, že by to tak mohlo být (až na existenci hlavní postavy).

Hlavně jsem se ohrazoval proti tomu, že nejlepší Brown jsou filmoví Andělé a Démoni. Pro mě z výše vypsaných důvodů nejsou a ani nemůžou být.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od OnGe »

Log 1=0 píše: 19. 7. 2018, 14:57 Pravděpodobně existoval, protože je mnohem pravděpodobnější, že vznikne sekta inspirovaná nedávno popraveným prorokem/bláznivým kazatelem, než sekta, která si zakladatele vymyslí, do jeho životopisu si jednotně vloží nesrovnalosti s vlastním učením, ale nevymyslí žádné řešení, jak to uvést v soulad, to se řeší až dodatečně několika různými vylučujícími se způsoby. Sorry, to druhé ne že je méně pravděpodobné, ono to ani moc nedává smysl.
A nebo se na tom podepsalo 2 000 let změn, šumu a nějaké to století ústní lidové slovesnosti předtím, než se to nějak kodifikovalo.

Prohlásit, že teze A je pravděpodobnějí než teze B a proto bude pravdivá, nic nedokazuje. Plochá Země je daleko praděpodobnější, protože z kulaté by to přeci muselo padat dolů. Ergo je Země plochá. Kulatá by ani nedávala smysl.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: History fiction

Příspěvek od ilgir »

Historicita Ježíše se zakládá na několika vzájemně nezávislých zdrojích (křesťanské, židovské, římské), což drtivé většině současných historiků stačí.
Stručně: https://en.wikipedia.org/wiki/Jesus#Sources
Obsáhle: https://en.wikipedia.org/wiki/Sources_f ... y_of_Jesus

Snahy zpochybňovat historicitu Ježíše nejvíc frčely v 19. století a byly ideologicky motivované (sekularizace). Dnes frčí jiné věci, třeba tohle: http://allthatsinteresting.com/phantom-time-hypothesis
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů