Hra o trůny

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Vallun
Kontaktovat uživatele:

Re: Hra o trůny

Příspěvek od Vallun » 27. 5. 2019, 03:50

Líbí se mi Argův návrh, že Led a Oheň jsou dvě různé apokalyptické katastrofy, takže Noční král by měl být na scéně ještě mnohem později, naopak Danyno šílenství ještě mnohem dříve
To, co z toho vyvozuješ je podle mne nezajímavé - pokud by se až do smrti Nočníkového krále jevil Oheň jako (skoro) dobro, tak by to bylo mnohem zajímavější, po jeho konci (spíše dřív, alespoň o epizodu) by měli znenáhla zjitovat, že to žádné dobro není a začít bojova ti proti němu, proto by měla Melisandra a Dondarion přežít jako už zcela posedlí Ohněm...

V každé epizodě Lepší 8. řady by měla zemřít alespoň jedna z části symaptická postava... TYriona vymyslel Argo skvěle, na záčátku první by měl zemřít v boji s Nemrtvými Tormund... na konci obléhání Zimohradu by Arya měla dorazit Jaimeho, aby získala jeoh tvář...
zjištění že konvenční taktika prostě nefunguje
tohle většina z nich ví...nedělejme z nich zbytečně větší blbce...může sehnat nějaká první obrana brodu cestou...tím,že zamrzne nějaká vod,a co "nidky" nezamrzla, protože fakt přichází Led. To by mohl být konec 1.E - v epické bitce ale Hurin zde umírá Tormund....

2.E Obrana Zimohradu - tady souhlas, ala Studená válka - nekonečný proud mrtvých proti precizní obraně. Tyrion umírá v kryptách zabit Nedem Starkem...Ohař umírá, aby umožnil Arye útok na Nightkinga....ta využije maskování, ale to padne jeho silou, když se víc přiblíží....Jaime zraněn přežije, ale je v posteli doražen Aryou...

To be continued...

Dále musí mít význam to, že byl Jon oživen Ohněm....asi zase zemře...v okamžiku triumfu....na původní ránu...

Drogon před zkázou Kings Landingu posílí tím, že sežere zastřeleného bratra... proto mu balisti neublíží...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

jjelen

Příspěvek od jjelen » 27. 5. 2019, 09:17

E_V: hustý!
teda mám trochu problém s "antiklimatickou" likvidací Aryi a Brana, ale tam je problém už v předchozích sériích, u Brana vlastně už pomalu na začátku knih. Lore kolem Vrány a assasínů by měl mít nějaký význam, ale s tím se v 8. řadě už těžko něco dělá
Dtto Tyrion, na druhou stranu taky moc nevím co s ním po smrti Tywina v
A taky Euron, ovšem z hlediska seriálu to co nastiňuješ dává smysl (já se pořád odmítám vzdát toho znepokojivýho,s temnou magií si pohrávajícího Vraního oka co se mihne v poslední knize, no)
Gregor +1 (jeho role v seriálu byla teda dost meh, byť jsem rád že sme se dočkali aspon souboje s bratrem, ač mi moc nedával smysl...)
Daenerys: já ti nevim, propojení mezi ní a drakem se mi nezdá, ale tak budiž...
Ovšem Jaime coby Azor Ahai je velkolepý, aluze na konec Robertova povstání skvělá. Že strašný NK padne po jedné ráně by mě asi zklamalo, ale furt méně jak v seriálu.
Osvobození white walkeři mi přijdou divný, ale mnohokráte lepší než instantní rozpad viděný v seriálu...

Eleshar_Vermillion
černá eminence

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 27. 5. 2019, 12:06

Líbí se mi Argův návrh, že Led a Oheň jsou dvě různé apokalyptické katastrofy, takže Noční král by měl být na scéně ještě mnohem později, naopak Danyno šílenství ještě mnohem dříve
Vallun píše:
27. 5. 2019, 03:50
To, co z toho vyvozuješ je podle mne nezajímavé - pokud by se až do smrti Nočníkového krále jevil Oheň jako (skoro) dobro, tak by to bylo mnohem zajímavější,
Ale vždyť přesně taks se jevil. Pnutí s Danaerys bylo čistě na politické úrovni, toho ohně tam moc nebylo, maximálně jako technický prostředek, zatímco Noční král byl na té zimě a ledu celý založený. Danaerys chtěla zlikvidovat otrokářský řád, což je něco s čímž se dá poměrně snadno ztotožnit, protože si tím naše civilisace taky prošla, takže s ní nebylo mít třeba většího problému než s jinými lidmi, jen ke konci prostě byla už dost nevybíravá. Že je skoro srovnatelná s Nočním králem, se ukázalo až úplně na konci, kdy vyhladila milionové město.
po jeho konci (spíše dřív, alespoň o epizodu) by měli znenáhla zjitovat, že to žádné dobro není a začít bojova ti proti němu, proto by měla Melisandra a Dondarion přežít jako už zcela posedlí Ohněm...
Ok, nejsem scénárista, tahal jsem si to včera večer z nosu. Asi by se tam našly detaily, které by šlo doladit.
zjištění že konvenční taktika prostě nefunguje
tohle většina z nich ví...nedělejme z nich zbytečně větší blbce...
Nejsem si jist, že to někdo ví, pokud nasadili své vojenské zdroje naprosto nesmyslným způsobem. Moje pointa byla, že i kdyby je nasadili dokonalým a vychytralým způsobem, tak dostanou na prdel, abychom jako viděli, jaký je Noční král masič, zatímco když pošlete nepravidelnou lehkou jízdu proti disciplinované těžké pěchotě, tak jste prostě kreténi a prohrát si zasloužíte, nemusí proti vám stát apokalyptický ledový nekromant.

Dále musí mít význam to, že byl Jon oživen Ohněm....asi zase zemře...v okamžiku triumfu....na původní ránu...
To jsem taky přemýšlel - spíš ne ani tak to oživení, protože oživený je tam kdejaký noname, ale spíše ty Melissandřiny vise směřující k tomu, že "vidí jen sníh" a tak.
teda mám trochu problém s "antiklimatickou" likvidací Aryi a Brana, ale tam je problém už v předchozích sériích, u Brana vlastně už pomalu na začátku knih.
Arya by byla antiklimaktická asi úmyslně, ale je pravda, že ta linie by zůstala zabitá.
Bran by byl klimaktický až až - ukázalo by se, že on je vlastně sám Nočním králem a že jeho hrátky s časem celou věc vlastně způsobily (jen do záznamu, není to můj nápad, koluje to po internetech v různých formách už léta a teď se to dopracovalo ve snaze drobnými zásahy odsračkovat E3).
Daenerys: já ti nevim, propojení mezi ní a drakem se mi nezdá, ale tak budiž...
Jen figura na to pokřtění meče dračím srdcem. Danaerys jak známo není drak, takže by to bylo dost za vlasy přitažené a chtěl bych tam právě ten trochu překvapivý zvrat (meč pokřtěný krví ze srdce dračí královny mi přijde trochu příliš explicitní:)). Ale s ohledem na to, že se jí ta vejce vylíhla za tak specifických okolností a že nějaké zdánlivě dračí atributy má (např. ta snížená hořlavost), tak bych to nějak vzal. Ale jak říkám, tahal jsem si to z nosu bez nějakého hlubokého promýšlení (a furt jsem přesvědčen, že by to byl důstojnější závěr než co je teď).
Ovšem Jaime coby Azor Ahai je velkolepý
Tohle jsem taky původně ukradl někde na internetu, ale jsem hrdý, jak jsem to rozpracoval, navíc myslím, že to dává smysl s tím, jaký má Jaime vlastně vývoj (Jon se moc nikam vlastně neposunul, spasitelský komplex měl od začátku) a jaké oběti musel přinést. Navíc Jaime je přeci králokat, takže se sluší, aby zabil:
- Cersei, královnu Sedmi království, svou milovanou/nenáviděnou sestru (pže Azor Ahai musel nějak obětovat svou manželku či co, aby udělal Lightbringer);
- Danaerys, dračí královnu východního kontinentu
- Nočního krále
Bylo by fajn, kdyby elfí McGuffin nějak odkazoval i na ty ostatní vraždy králů, ale nevím, jak to udělat, aby to nebylo příliš nápadné a byl tam na konci ten moment objevení, že vrah je celou dobu zahradník, když už si myslíme, že na žádné proroctví se nehrálo.
Osvobození white walkeři mi přijdou divný, ale mnohokráte lepší než instantní rozpad viděný v seriálu...
Mně taky, ale účelem bylo, aby se Long Night vrátil význam metafory pro dlouhou, temnou zimu namísto toho, že několik postav mělo fakt dlouhej, těžkej den.
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

midewiwin

Příspěvek od midewiwin » 27. 5. 2019, 13:22

Když už jste úspěšně odpravili Jona a na místo kata pro Dany je fronta, líbilo by se mi, kdyby se jako deus ex machina zjevil Duch a prokousl jí krček.
Vůbec mi připadá, že zlovlci se vytratili neadekvátně tomu, co slibovali na začátku. Nymeria například. Ta by se taky v závěru mohla hodit.
Čas neexistuje.

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 27. 5. 2019, 14:54

Já bych nechal Dany zabít Jona...jen nevím, zda nebýt ještě expresivnější...

A taky by byl dobrý vtip, kdyby to vypálil Drogon sám za sebe, bez ohledu na D. A ta za to trpěla....:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 27. 5. 2019, 16:44

Eleshar:
Tak by to napsal nějaký zlomyslný duch, třeba Tarantino, v duchu té školy „vyjebeme s divákem,“ ve snaze pozabíjet co nejvíce oblíbených postav a taky to trochu strhnout do parodie. Myslím, že Hra o trůny takto nikdy nefungovala. Logika dramatu je tím zcela opuštěna.

Konkrétně, pokud se rozhodneš zavraždit důležitou postavu, jako Arya, pak je třeba jí poskytnout velkolepý konec, a má k tomu mířit předchozí děj. Už vůbec ji pak nemůžeš zapomenout mezi řádky jako Sansu (nebo seriál Daario Naharyse). A nemyslím si ani to, že je účelem pozabíjet co nejvíc postav, i když si to mnozí fandové Hry myslí. Asi taky nebude fungovat, když necháš působit ty satelitní Jiné, ježto mají zákonitě menší dramatický efekt. Jedině snad, že bys mířil k nekonečnému seriálu, z nějakého Jiného vyleze Night King II, a tak dále (model Morgoth – Sauron).

Řekl bych, že klíčem ke všemu je odpovědět si na některé úplně základní otázky, které nechal Martin v pološeru (ale doufám, že on sám na ně odpověď dávno má):
1) Zda je hlavní Hra o trůny nebo Píseň ledu a ohně. Zda je cílem vyřešit, kdo bude sedět na trůnu, nebo zda je cílem zachránit svět (seriál volil jasně B, trůn je zlikvidován, Bran je spíš na parádu).

2) Kam míří lore Rudé kněžky, boha ohně a je-li nějaký Azor Ahai. Nebo jsou to jen takové kecy na utišení Stannise. Problém komplikuje to, že je tu ještě Berrik Dondarion, který v tom nějak jede taky (seriál na to spíš dlabe a byly to kecy)

3) Jaký je smysl draků v příběhu (trochu tonu doteď, asi to snad měl být ten marxismus a dokonalé zlo, a možná jen atomovka ve službách zla, patent golem v Císařově pekaři)

4) Je-li pak to Píseň o dětech Starků, nebo případně Píseň o dětech Starků a Lannisterů. (Seriál jasně volil Starky, s mírným přihlédnutím k Lannisterům, u tebe jsou z toho jen Lannisterové. Pak vzniká otázka, proč se se Starky tak dlouho taháme).

5) Kde se to vlastně má rozhodnout. Zda je to Zeď, Winterfell nebo Kings Landing. Podle mne byla v té rovnici ještě zanedbána Casterly rock, která má být tím důležitější, čím důležitější jsou Lannisterové. Pokud důležitá není, pak mohl Tyrion i Jaime zemřít už dávno. Osobně se mi totální vítězství Winterfellu, které volil seriál, jeví být synergické s podobně totální výhrou Starků. Kings Landing přichází o trůn a tím na konci už není moc zajímavé.

6) Gender studies. Původní dojem z prvé poloviny byl, že všechny ženské jsou příšerné krávy (Catelyn Stark, Sansa,) střídané s krávami extra nebezpečnými (Cersei, Daenerys, Rudá kněžka). V sedmé sérii jsem měl zase dojem, že to platilo hnutí feministek – svět ovládají totálně tři ženské, lithe chlapi jsou dobří jen k vykonávání závazných pokynů a svíjení se v obdivu. Seriál z toho zdrhnul ke slušnému kompromisu, s převahou žen (Sansa tvoří většinu sil v jakémkoli měření čehokoli.) Elesharův model je čistě střílečka pro chlapečky, kdo zhebne. (odpověď – skoro všichni, nemůžete se splést).

Máme-li základní směry, pak je teprve jasné, kam vlastně můžeme dojet. Když víme, že třeba Daenerys není hlavní postava – jen se nám sem připletla v ději – pak není důvod, aby seděla na trůnu. Víme-li, že Jaime je hlavní postava, pak má smysl mu svěřovat zásadní úlohu ve finále, jak činí třeba Elesharův návrh.

V polovině příběhu jsem navrhoval nechat Hru o trůny vyhrát dvojici Sansa – Tyrion, ježto privilegované postavení Jona a Daenerys bylo už příliš okaté. S tím, že tím nevyhnutelně vyjebu s prostšími diváky, kteří se mezitím do těch krásných mladých lidí zamilovali. Na konci je takový výsledek ještě jasnější, a dokonce už dost předržený – mělo se mnohem dříve.
Kromě Sansy a Tyriona připadal v úvahu skutečně Jaime, jako překvapivý obrat, ale určitě bez Cersei – pak by jeho náprava musela být reálná (a skončit s Brienne, což mi připadá trochu laciné. Kdyby ji fakt miloval, už jsou spolu dávno).

Jako potenciální Azor Ahai, spasitel světa, který kuchne Night Kinga, je opět nasnadě Jaime, ještě spíš, než na ten trůn, Brandon pomocí nějakého kouzla, John Snow (jasně), a Arya, jakž se nakonec stalo. Možná Ohař. Pak ještě náhoda (třeba drak o své vůli), ale to mi připadá úplně špatně.

Zkrátka, touhle finální tajenkou se podle mne propletli docela slušně. Zásadně lepší to být nemohlo, mohlo to být lepší o kousek.
A taky to mohlo být mnohem horší – Daenerys a její Little Pony odcházejí k trůnu, Tyrion jim rovná červený koberec, vše ozářeno zapadajícím sluncem nad ohořelými troskami Cersei, Eurona, Night Kinga a dalších ošklivých postav, které nemáme rádi.

P.S. Tyrion zavražděn v kryptě Nedem Starkem – extra přepíčený nápad, kterým lze uspět a lze si nabít nos, hodně záleží na provedení. Já bych sáhl kus vedle, po Catelyn Starkové, tam to totiž dává i jistý smysl coby retro úplného začátku.

Zabít Jona se nabízelo, ale tady měli strach, aby to nepřehnali (myslím, že ty protesty jsou zejména od milovníků Daenerys). Dvě ze tří nejoblíbenějších postav, to je dost.
Jinak zabití Jona tím drakem se jasně nabízelo a jsem docela rád, že z toho sešlo, bylo by to moc očividné.

Nápad na uplatnění zlovlků - jo, z děje vypadli už samotnému Martinovi, a určitě je to omyl. někdo má draky, někdo vlky, že.

Invictus
Nerozhodný volič
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus » 27. 5. 2019, 17:54

Argonantus píše:S tím, že tím nevyhnutelně vyjebu s prostšími diváky, kteří se mezitím do těch krásných mladých lidí zamilovali.
Tvl, to už je nějaká stařecká zatrpklost či co? $lol$
A zrovna teda prkno Jon a Daenerys, měli oblíbené snad jen ti nejprostší lidé a ani tím si nejsem jistý. Žiješ v bludu Argo.
Eleshar píše:Že je skoro srovnatelná s Nočním králem, se ukázalo až úplně na konci, kdy vyhladila milionové město.
Hele jak už to tady čtu asi podesáté. Já nevím kde vzali ten milion, ale to město, co tam bylo ukázané mělo tak možná 100-150 tisíc. obyvatel. Koukám, že Dubrovnik má 44., a k tomu přilepili nějakou CGI plochu navíc. Aji to naše prašivé Brno s těmi 380 tis. je tak velké, že z jednoho konce nedohlédnete na druhý, a to je plné sídlišť. Milion to se bavíme o Praze, což je urbanisticky moderní město, taky se spoustou sídlišť a obecně hodně vícepatrovými domy, na rozsáhlé ploše. Kdybyste chtěli vypalovat milionový Dubrovnik jedním drakem, tak si většina obyvatel stihne v klidu pobrat věci a vyjít ven.
Iron Within
Iron Without

jjelen

Příspěvek od jjelen » 27. 5. 2019, 18:00

Vůbec je škoda jak seriál zametl s veškerou magií, nadpřirozenem a tak: zbyli toliko Jiní ("antiklimaticky a předčasně" zlikvidovaní) a Dany s draky - ani jednoho se nešlo zbavit a draci sou tak COOOOOL, jinak bych byl málem v pokušení podezírat scénáristy že obé by skončilo v koši taky.
Bran a Vrána poněkud nevyužiti, ale za to fakt může předloha. Ne že by na to GRR kašlal úplně, ale tahle linka se mu t-a-k-s-t-r-a-š-n-ě v-l-e-č-e (jakože i na poměry zbytku ságy).
Vlci taky jsem doufal, vlastně pořád doufám že budou mít nějakou větší roli, Martina bych se tu ale přeci jen trochu zastal, tam vlky zatím úplně nezabalil (Aryin hafík furt běhá po Řekozemí, jak se občas tak nějak mezi řečí dozvíme, dokonce s ním ma Arya taky nějaký spojení či co).
Euron - je mi jasný že Argo prohlásí že vytahovat postavy z rukávu po 2500 stranách se nedělá, ale stejně myslím že tu byl značný potenciál, to naznačené blbnutí s magií taky mohlo hrát nějakou roli (kdyby z něj v seriálu neudělali piráta z Karibiku nebo z Vikingů ovšem)
Asasíni a bůh bez tváře - jak tuhle linii dořešil seriál vlastně? (mam temné podezření že tak nějak nijak...) Další moment co mohl být zásadní, bůh je vskutečnosti ten Velký jiný nebo nějaký jeho aspekt... anebo naopak může být další silou klíčovou pro porážku Night Kinga...)
Ohnivý bůh asi něco podobnýho (byť ten nám naštěstí tak úplně nevypadl, ale jako tu kdosi prohlašoval, aspoň ta Melisandra toho možná mohla předvést ke konci víc...)

Jinak s masakrem ještě více postav ve finále asi nějak velký problém nemám (jde o to jak, mno), ostatně v momentě kdy padá opona už žádných žijících postav vlastně nezbytně třeba není, ne? :D

Že zabitím NightKinga se problém s apokalypsou instantně a dokonale nevyřeší mi přijde v pohodě, rozhodně bych z toho nevyvozoval že by nutně následoval sequel o tom, kterak přeživší klaďasové loví zbytky Jiných a uklízí Westeros od hromad mrtvol, to by bylo celkem na prd.

Eleshar_Vermillion
černá eminence

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 27. 5. 2019, 18:30

Argonantus píše:
27. 5. 2019, 16:44
Eleshar:
Tak by to napsal nějaký zlomyslný duch, třeba Tarantino, v duchu té školy „vyjebeme s divákem,“ ve snaze pozabíjet co nejvíce oblíbených postav a taky to trochu strhnout do parodie. Myslím, že Hra o trůny takto nikdy nefungovala. Logika dramatu je tím zcela opuštěna.
Hra o trůny fungovala na chytrém zvratu. Tohle byl můj chabý pokus o pár chytrých zvratů.
Konkrétně, pokud se rozhodneš zavraždit důležitou postavu, jako Arya, pak je třeba jí poskytnout velkolepý konec, a má k tomu mířit předchozí děj.
Jasně, takto je to ideálně, nicméně tady jsme těch oblíbených postav měli poněkud mnoho, nemůže každá hvězda zazářit, někdo to prostě odnese, když jde kolem.
Už vůbec ji pak nemůžeš zapomenout mezi řádky jako Sansu (nebo seriál Daario Naharyse).
Jsem těch řádků měl poměrně málo na 10 episod. Se Sansou si pravda nevím moc rady.
A nemyslím si ani to, že je účelem pozabíjet co nejvíc postav, i když si to mnozí fandové Hry myslí.
To určitě ne, smyslem bylo opět, že se děje něco vážného a i lidi, kteří vydrželi dlouho, protože byli chytří nebo oblíbení, to nevyhnutelně taky odnesou. Navíc opět - byl to výcuc nástinu synopse desíti episod bez jakýchkoliv detailů, pokud nejsou fakt kruciální, myslím, že nějaký velkolepý odchod by se tam dal propašovat dost často.
Řekl bych, že klíčem ke všemu je odpovědět si na některé úplně základní otázky,
Bezvýhradně souhlasím.
4) Je-li pak to Píseň o dětech Starků, nebo případně Píseň o dětech Starků a Lannisterů. (Seriál jasně volil Starky, s mírným přihlédnutím k Lannisterům, u tebe jsou z toho jen Lannisterové. Pak vzniká otázka, proč se se Starky tak dlouho taháme).
To je asi pravda, ale ne tak moc - Starkové jsou ti, co to celé spískali, když Bran dal moc Tříoké vrány Nočnímu králi tím, že se do něj vtělil při transformaci a uvízl tam.
Elesharův model je čistě střílečka pro chlapečky, kdo zhebne. (odpověď – skoro všichni, nemůžete se splést).
Asi to mělo být trochu shakespearovsky tragické. Zemřou všichni, protože prostě přišla apokalypsa a Dlouhá noc. Svět lidí nezvítězil, jen si zajistil naději, že možná dojde k nějakému přežití (protože živí hráli hru o trůny, a nezpívali píseň ohně a ledu) v dlouhodobém horizontu, a to za cenu velkých kolaterálních ztrát jakož i strašlivých osobních obětí. Ale Dlouhá noc prostě bude dlouhá, možná 50 let, možná 200 let, nikoliv noční sněhová přeháňka.
V polovině příběhu jsem navrhoval nechat Hru o trůny vyhrát dvojici Sansa – Tyrion, ježto privilegované postavení Jona a Daenerys bylo už příliš okaté. S tím, že tím nevyhnutelně vyjebu s prostšími diváky, kteří se mezitím do těch krásných mladých lidí zamilovali. Na konci je takový výsledek ještě jasnější, a dokonce už dost předržený – mělo se mnohem dříve.
To je fajn. Já jsem přepisoval jen osmou sérii, nikoliv vše od knihy tři dále:)
Jako potenciální Azor Ahai, spasitel světa, který kuchne Night Kinga, je opět nasnadě... Možná Ohař.
Ohař by byl taky fajn. A aby to mohl dokončit, musel by zavražidt Aryu :s_grin:
P.S. Tyrion zavražděn v kryptě Nedem Starkem – extra přepíčený nápad, kterým lze uspět a lze si nabít nos, hodně záleží na provedení. Já bych sáhl kus vedle, po Catelyn Starkové, tam to totiž dává i jistý smysl coby retro úplného začátku.
Taky jsem o tom uvažoval, ale mám pochybnost o tom, že kdokoliv z nich je v kryptě reálně pohřbený, tak jsem to zavrhnul.
Invictus píše:Hele jak už to tady čtu asi podesáté. Já nevím kde vzali ten milion, ale to město, co tam bylo ukázané mělo tak možná 100-150 tisíc. obyvatel.
Mám pocit, že to tam opakovaně říkali, že tam žijí miliony lidí. Jaime teda myslím říkal, že zachránil půl milionu lidí kdysi dávno ve třetí sérii s Brienne, takže tam úplně konsistence není. Každopádně tak či tak za pár hodin je to solidní práce.

Invictus
Nerozhodný volič
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus » 27. 5. 2019, 19:41

Eleshar_Vermillion píše:
27. 5. 2019, 18:30
Hra o trůny fungovala na zvratu.
Měls tam chybu.
Ne jako vážně, tvářit se, že všechno bylo do série 7 úžasné a bezchybné, to tedy taky nemá smysl. Spousta těch zvratů byla z velké části postavena na shock effect, zvláště v seriálu to bylo zřejmé i vizuálně, a chytré bych napočítal na prstech jedné ruky.
Pro mě byla solidní 1 série, 2 celkem šla - ale spousta uhlí, a pak už to šlo pozvolna doprdele, se závěrečným propadem u 7 a 8. Méně zajímavého děje, více zbytečných postav a odboček, méně konzistence postav, méně uvěřitelnosti, více teleportace.
Mám pocit, že to tam opakovaně říkali, že tam žijí miliony lidí. Jaime teda myslím říkal, že zachránil půl milionu lidí kdysi dávno ve třetí sérii s Brienne, takže tam úplně konsistence není. Každopádně tak či tak za pár hodin je to solidní práce.
No, to že to říkají, je sice super, ale když pak ukážou město o rozloze menší než Olomouc, a vypálí ho skoro realtime, a tváří se u toho, jakože to má být nějak dramatické, tak jako sorry ale nějak to nefunguje.
A obléhající armáda o velikosti pár tisíc maňasů, kterou by milion obyvatel umlátilo čepicemi, tomu taky nepomáhá.
A jako chápu, že prostě nemají prachy na to udělat obří armády a města and shit. Ale 1) tak ať megalomansky nehází miliony, když nemají ponětí, co to reálně znamená, 2) pokud chtějí zničit město jedním drakem, tak si mají promyslet tu logistiku.
Iron Within
Iron Without

Eleshar_Vermillion
černá eminence

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 27. 5. 2019, 20:04

Konstantinopol taky měla pár kiláků a žil tam milion lidí. Jinak tohle je fakt věc rozpočtu, nesmyslnými čísly hází už Martin.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 28. 5. 2019, 15:32

Invictus:
Nechápu to o té zahořklosti – komentuju to, co vymyslel Eleshar a symetricky i pánové Benioff a Weiss.

Stran oblíbenosti Daenerys – na nejrůznějších anketách i po hovorech s mnoha známými se Daenerys jeví co oblíbená postava. Předjíždí ji snad jen Tyrion a Arya. S Jonem nemám úplně jasno. Ale přít o to se nemíním, není to tak důležité.

Stran milionů v Kings Landing souhlasím, je to mnohokrát přehrávaný problém (Historie, města). Ve středověkém městě – i renesančním – nemají miliony co pohledávat, smysl dávají desítky tisíc. Je to jasná nesoudělnost Martinova maximalismu a pokusů seriálu to celé uvést do reality s přijatelným rozpočtem (ona ani ta Zeď nemá dvěstě metrů, i když je computerová). Samozřejmě to někdo měl vymést z dialogů a nedal to.
I kdyby bylo Kings Landing veliké jako Béziers, které mělo asi 25.000 jednoho dne upálených obyvatel, byl by to stejně neodpustitelný a absurdní zločin. Je pravda, že ty „zanedbatelné vedlejší ztráty“ u těch předchozích dobývacích akcí už tak nesrovnatelně nevypadají. Prvních Dothraků, kteří pod vedením Daenerys vymřeli, bylo asi 40.000.

Jjelen:
Úplný souhlas s tou magií.
Měl jsem původně dojem, že magie ve Hře je nastavena k trvalému mírnému růstu, asi jako narůstání temnot Harryho Pottera – postupně se překlopíme někam trochu jinam, než jsme začali. Zpočátku magii vůbec nelze zaznamenat – jsou to jen bajky staré chůvy a tlachy prostitutek – pak se začne překvapivě zjevovat (Renly, Jaquen H´gar nebo strana 568), pak ji přibývá, až budeme na konci někde v Pánovi prstenů.
Jenže Martin je strašně chaotický duch, který v tom zjevně měl sám totální bordel. Občas někoho resurektnul, ale pak nevěděl co s ním. A také nevíme, proč a jak to dělal. Benioff a Weiss to zkoušeli uklidit, skončilo to tak nějak divně mezi.

Draci od začátku zápasí s tím, že jsou cool poník pro holčičku, nebo mají taky nějaký opravdu zásadní význam, ale i po shlédnutí poslední série nemám úplně jasnou odpověď. Rudá kněžka ve finále je čistě cool, jak zapaluje ty meče. Smysl už dávno nemá žádný. Její misi jsem nepochopil.
Causa boha bez tváře se taky tak nějak divně rozesrala. Arya samozřejmě měla ve finále tenhle efekt využít. Můj typ byla zombie té holčičky Mormontové. Smysl to nedává stále, ale alespoň by to dojelo do dramatického cíle.

S Euronem nesouhlas. Další testosteronový debil, po té, co jsme mraky podobných už odpravili. Postava zbytečná, s potenciálem, že všechno, co bys mu chtěl připsat, mohl udělat někdo jiný. Vůbec celý rod Greyjoy je totální minela. Theonova sestra, proč jako?
Měl jsem tentýž problém už s Boltoním bastardem – jako bychom měli těch šílených sadistů v ději málo a museli vyrábět další. Proč ji třeba neznásilnil Gregor Cleggane? Nebo sám Baelish? Nebo – a to je zvláště fascinující – Stannis Baratheon, z jakýchsi náboženských důvodů?

Zabití mnoha postav nastat v bitvě s nemrtvými mohlo (opticky to taky tak vypadalo), problém je jen to přehození Daenerys na konec. Musí ti tam zbýt někdo, kdo zmasakruje Kings Landing. Cersei je ostatně taky vybavena z kufru vytaženým vojskem (koupila ho v hypermarketu v Essosu).
Tohle jsou právě důvody, proč měla být Daenerys za mne tuhá už dávno. Oblouk je šíleně předržený ve všech případech, a proto jsem navrhoval to dát do sedmé série, epizoda 4. Vyřeší se tím polovina problémů série následné. Na konci nepotřebuješ Dothraky (mimochodem resurektované vlastně podruhé, ježto nám v bitvě zřejmě všichni pomřeli, ne?), ani Nesmrtelné (kteří jsou rovněž po asi šesti bitvách s přibližně 50% optickými ztrátami v každé bitvě… no nic). Seveřanů stačí malá hrstka nad troskami (včetně Divokých, co mají taky hodně za sebou).

Eleshar:
Mnohatisícistranový příběh nevystačí s laciným efektem „všechny postavy mrtvé.“ Shakespearovi to chodilo v jedné celovečerní epizodce. U strašně dlouhé věci vznikne pocit, že jsme s tím ztráceli čas. Ostatně, pro tohle jsem odložil knihy – na straně 3000 jsme začali s novými postavami, a ty jsme za 300 stran pozabíjeli znova. Dál už je to nejspíš stejné.

Podle mne zásadních postav, blížících se protagonistům, zase tak mnoho není. První kategorie s červeným kobercem je jedině Jon, Tyrion, Daenerys a možná zbylé Starkovic dvě sestry + Bran (?). Ostatní jsou všichni k diskusi a s výhradami.

Čímž se dostáváme k té jedné z těch základních otázek – v oficiální verzi je jasná převaha Starků, jsou v tom od začátku a vyprávění nám podsunulo jejich pohled na věc. Mají nejsolidnější lore – chrání svět před katastrofou ze severu. Nechtějí trůn, chtějí zachránit svět. To je IMHO zcela zásadní důvod, proč je favorizovat.

Příběh se s nimi stejně moc nemazal, velmi překvapivě zavraždil tatínka, když nám dlouho podsouval, že je to hlavní postava, pak i maminku a nejstaršího syna, vrátanie jeho nové krásné a těhotné ženy (stařecká zahořklost, zřejmě); pak ještě kuchli Rickona, o kterém jsme to už dost čekali (takže to možná bylo zbytečné), a hodně se řezalo do Jona (jednou ho dokonce regulérně zabili).
Seriál podle mne volil rozumnou polovinu přeživších Starků.

Jasný důvod je zabít ještě Brana, tady se shodujeme. Držet ho v ději bylo šílené. Omluvit to mohlo jedině nějaké hyperkouzlo ve finále, tady se shodujeme. Já bych ale asi udělal hyperkouzlo daleko dřív. Pak by se vidělo.

Zabít Aryu nemá jiný důvod, než že moc nevíme co s ní (trochu jako Tyrion, ale mnohem méně drasticky, sem tam se vložila nějaká udržovací vražda). Myslím, že tahle postava, bloudící dějem, dědic Ohaře a všech dalších putujících maníků, by naopak měla jasně přežít. Mám ale problém s tím, koho má vlastně zabít, pokud ne Night Kinga.

Sansu zabít nelze, protože to je konečný a ultimátní vítěz Hry o trůny. A docela mne těší, že to leckomu ušlo – bylo to provedeno elegantně a bez nějakých podezřelých triků.
Jon skončil jakýmsi kompromisem, a nepřipadá mi to špatné. Šlo ho zabít, ale podruhé už to moc nemá smysl.
Takže stran Starků se ve výsledku lze podle mne posunout o jednu zásadní mrtvolu, ale víc ne.

U Lannisterů je to opět otázka koncepce. Mohli umřít všichni, pakliže je to prokletý rod a vedlejší stopa od začátku. Jisto je, že nemůže přežít Joffrey, Cersei ani Tywin, a tak se také stalo.

Tyrion zradil svůj rod a prodral se v prvních sériích na pozici zřejmě úplně nejoblíbenější postavy. Tím setrvačností doplachtil až do cíle, za cenu volnoběhu v celé polovině děje. Můj původní nápad – že vyhraje Sansa a Tyrion, což se skoro stalo – by předpokládal, že by se dodělala druhá polovina děje k této postavě. Pravděpodobně by to sežralo nějakou postavu další, která by se díky tomu vůbec neobjevila, nebo zemřela daleko dřív. Jiná cesta je slavná Tyrionova smrt ve finále, ta hlavní oběť, která ukazuje, že invaze zombií není úplná sranda.

Jaime je taky bezva postava, s hluboce založeným lore, akorát je mi líto, že se na ní Martin vykvajzl v prvních dvou sériích a začal si jí všímat až později. Jaime může být osudový hybatel děje, jakožto královrah; trochu konkuruje Arye, ale to mi nepřipadá být velký problém. Cersei by mohl docela efektně zabít on (mnohem důslednější oblouk, než Daenerys – Jon, kteří k sobě zas až tak nepatří). Nemůže být ale vítězem Hry o trůny, je jako Arya, pohybuje se. A jeho souvislost s Night Kingem mi uniká.
V zásadě se mi jeví být bráchové možnou alternativou – jeden tragicky zemře, druhý přežije, ježto se tak nějak zaprodá starkovskému vidění světa – zachraňuje svět a na trůn se vykašle. Tím máme z krku ty Lannistery.

Baratheonové a Targaryenové jsou IMHO od začátku falešná stopa a dobře tak. Oboje se perou o trůn, nic jiného, na záchranu světa totálně dlabou všichni. Pryč s nimi.

Stannis – který jediný o svět projevil trochu zájem - mohl vydržet déle a lépe, tady souhlas s Invictovými dávnými protesty, podle mne to byl přesně ten týpek, který mohl vysvětlit, že na trůn nemá nikdo „právo.“ Je to jen iluze, daná jedním z mnoha možných výkladů. Tím se jeho linka totálně dubluje s Danerys. Vůbec jsou tyhlety dublety prokletím a jedním z hlavních zdrojů uhlí (Viserys je identický s Joffreym, Lysa Arryn s Cersei, a tak dále). V obou případech tu zůstalo nedořešené to ohnivé lore, které je v tom bludu utvrzovalo.
Prostě, ať to přehazuju, jak chci, na konci se liším od oficiální verze jen velmi málo. Spíš bych měnil pořadí událostí, než výsledek.

Koncepce dlouhé noci – to je zase problém, protože to není příběh na mnoho tisíc stran. Nemůžeš tisíce stran je trpět, trpět a zase trpět, to by nikoho nebavilo. Problém Theona Greyjoye, tahle postava je prostě totálně přepíčená tím naivně darkcool stylem – rozsekáme, ji, pak ji rozsekáme ještě jednou a což, abychom ji ještě namočili do kyseliny? Žádné Sadako video pro úchyly nevydrží mučit postavy déle než jeden film. Já se obvykle nudím už po čtvrt hodině.

Podle mne scénáristi udělali tu samou zkušenost, co Rowlingová – jakmile protrhneme hráze a vypustíme Voldemorta na svět, najednou už to jde všechno šíleně rychle a plno drobných problémů nás přestává zajímat. Zastřelený drak? Meh. Popravená Missandei? Meh, nuda.

Rowlingová protrhla hráze na konci čtvrtého dílu, tedy skoro přesně v polovině příběhu, načež si uvědomila, co provedla, a celý pátý díl uměle nacpala Voldemorta zpátky do klece tím, že o něm vlastně nikdo neví krom Harryho, a šestý díl ještě utopila do vzpomínek, takže válka fakticky propukne až v úplně posledním díle.

Benioff a Weiss byli opatrnější, Zeď prorvali až na konci sedmé série, po nekonečném odkládání, ale i oni zjistili, že moc neví, co s tím. Takže první dvě epizody prokecali o očekávání katastrofy – no, dejme tomu – a ve třetím díle zabrali katastrofou celou epizodu, aby pak zjistili, že jsou úplně na konci a moc nemají co vyslat.

Já myslím, že bys z toho vydojil tak tři, čtyři epizody. Jedna prohraná bitva, falešné finále, s tím, že to vlastně proběhlo v sedmé sérii – Zeď padla. Věřil bych jedné nebo dvěma epizodám, dělaným jako ta část Arya – survival zombie horor, všichni se plíží, ježto všude jsou mrtvoly. Přesouvat se do Kings Landing není žádný důvod. Trůn tam není a v této situaci nikoho nezajímá. Svět se zachraňuje u Zdi, nebo ve Winterfellu, jinde to nemá smysl. Protože Starkové. Pobíjení spousty komparsistů v terénu ti vydrží na pár minut. Už ta bitva byla na hraně udržitelnosti dlouhá.

Takže mi prostě srůstají sedmá a osmá řada do jediné, a iluze „delší“ války s nemrtvými vzniká hlavně tím, že se zkracuje to okolo.
V maximální verzi zásadních úprav s vynecháním linií – kde se moje pozornost začíná upínat na trojúhlelník postav Stannis – Sansa – Tyrion, která by vyřešila možná úplně vše - se vlastně stane to samé – ubude uhlí a prostor pro tahanice s nemrtvými narostou relativně.

jjelen

Příspěvek od jjelen » 28. 5. 2019, 16:40

Taky potkávám spíš lidi kterým je Daenerys bud víceméně ukradená nebo je štve. To ovšem bude dost malý vzorek diváctva, existují také lidi co dceru pojmenují Daenerys nebo Khaleesi (celkem by mě zajímalo jak se tito teď tváří)

Protrhávání hrází: hmm, fakt to musí jít od tohohle momentu tak strašně rychle? Ne, neříkám že musíme sledovat v real timeu jak mašírují zombíci x-dní až týdnů ode zdi k Zimohradu nebo ještě mnohem dál ale jako... jedna rozhodující bitva je jako hotovo? Vážně je to jediná možnost?
Třeba na tom zmíněném HP mě tohle zpětně asi dost štve. 5-6 knih se tam vlastně jen tak poflakuje a po nějakých 3000 stran si vzpomene že má zlikvidovat Voldemorta a začne se honit za viteály

Euron: jo jo, další postava, jako by jich už nebylo dost, navíc pozdě představená... ale těch pár momentů co se objevuje v 4/5 knize vypadá zajímavě, s verzí seriálovou nemá moc společného
Starkové: ještě mě napadá zda je fakt nutno jen tak zlikvidovat Rickona ježto je to postava určená k porážce bez nějakého většího efektu. By mi přišla škoda (ono ani ten Robb nezařval jen tak beze všeho, že jo... Catelyn možná jo, ale ta neni Starkovic vlastně... a v knize se vrátila, těžko říct zda z toho má být jako nějaký efekt). Já jsem se na vlčí dítě vychovávané mezi kanibaly celkem těšil :-)= By mohl tak trochu nahradit Ramsayho třeba (a když jsme u toho spojování postav, s neBoltonem se dost překrývá i Theon, vyhodit krakatice a na jejich místo strčit Boltony, hm...)

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 28. 5. 2019, 17:46

Já právě vyhodil i Boltony a místo nich strčil Stannise.
Ono by to mělo hromadu zajímavých efektů - například Stannis končil kus od Boltona, a tak nějak dost neurčitě a nepřesvědčivě (tam by ty Yorkovy nadávky o railroadu seděly nějak víc). A všechny ty tři postavy se tam motaly.

Rudá kněžka řekne, že jediná možnost k trůnu je mít Sansu, políbenou ohněm (nebo co, ježto má ty draky), Stannis zřejmě ugriluje původní manželku (to se tak nějak stalo, musím si to najít - jo, ona to vlastně byla Tara Fitzgeraldová superstar, nejzapomenutější filmová hvězda celé Hry), Sansa ho zoufale nechce, už se s jedním magorem potkala, vlastně zjistí, že už jednoho manžela má, najednou se Tyrion nejeví tak mizerný manžel, jako předtím; Tyrion je chycen, nucen zapudit manželkou, dějou se s nimi stále šílenější věci, to slavné znásilnění, Tyrion mučen a ponižován opět, nakonec prchají, a Bitva - nikoli bastardů, ale Stannise s Jonem, dřívější spojenci se zákonitě hádají o Sansu a vládu nad severem a vůbec. Nicméně konec může být stejný, s těmi psy a tak.
Ještě se tam mohou mihnout ti draci, pro připomenutí. Tím máme vlastně Daenerys způlky nahrazenou, Stannis má vlastně stejné důvody a je taky objektivně král, jak to, že to furt nikdo nechce uznat...

Tak nějak v šesté sérii a ten podstatně větší prostor pro Tyriona. Pokud si zaslouží princeznu, vyhraje Hru a nezabiju ho.
A taky mám problém s Baelishem. Děsně se mi líbí ta varianta, jak ho Sansa vyhodí za Lysou, coby konec poloviny děje.

Rickon jako oběť byl skoro navíc, ježto hlavní vtip byl obětování Jona. Rickon je vůbec navíc, když už nevíme co s Branem. Martin si nechal spousty rezervních postav a stejně mu nestačí, takže dodává v průběhu další, typicky stejné, jako ty co neuváženě už zabil.

Dumám, co s big hero Jonem ve finále, pakliže by vypadla Daenerys.

jjelen

Příspěvek od jjelen » 28. 5. 2019, 18:07

Bolton je spíš Tywin než Stannis. Dělá hrozný věci "pro dobro rodiny" (případně pro sebe a tváří se jakože pro rodinu). Prostě takový nějaký "typický brutální feudál".
Stannis je naopak fanatik (byť v knize se taky stará přinejmenším o dceru, rozhodně líp než v seriálu :D) pro princip. Právo a tak. "Není nic děsivějšího než skutečně spravedlivý muž."

Jon a Tyrion: tak vždycky lze vytáhnout ten děsivě znějící trojúhelník z prvního Martinova nástřelu, jen Aryu nahradí Sansa, žeano :-)=

Bran: že nevíme co s ním? Nesouhlasím, možná nevíme spolu s autorem "co přesně s ním", že má mít jakousi mystickou a zcela klíčovou úlohu je zjevné. Třeba přivolat děti lesa... nebo zvládnout jinak nezvladatelného draka/draky... nebo tak něco.

Odpovědět

Zpět na „Kultura“