Sucker Punch

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Resurrection »

Pár linků co mozna neco osvetli:

- Snyder explains meaning of the Sucker Punch
- Interpretation (spoilers!) Samotnej clanek vcelku banalni a pomerne deravy co se podpory tvrzeni tyce, nicmene komentare pod tim jsou docela dobre a obsahuji snad vsechny mozne interpretace. Diskuze misty krvava, ale vecna a bez flameu. :-)
- Kruta realita ratingu aneb znasilneni je v USA na PG13
- Feministicky pohled Tohle me dost zaujalo, vzhledem k neridkym reakcim typu "ten film dehonestuje zeny a divky apod." Docela in-line se Snyderem i tou Browningovou, takze message se urcite dostal misty skrz. :D I kdyz prekvapive to zas tak moc neni..
- Ta Filova recenze Doporucuju, docela privede k zamysleni. (zaver je teda imho trochu mimo, ale budiz, Fila zrejme neni hrac rpg ani obrazec conu, budiz mu odpusteno :-))
- Jedna drsna kritika Snyder zrejme tal do ziveho, lol. Povsimnete si linie, kterou ke kritice autor zvolil a pak to konfrontujte treba jen s tim, co Snyder zamyslel viz prvni link. Docela solidni zasah do cerneho (i kdyby to byla nahoda, o cemz tedy velmi silne pochybuji).

PS. odpovim Qentinovi v dalsim postu
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Resurrection »

Quentin píše:res: Nechce se mi ten film celej pomlouvat, kdyz jsem to videl jen jednou a mam kratkou pamet.

Ale treba ty boje tam byli uplne zbytecne, jestli to melo podporit nejakou vysinutou antisexistickou antigeek pointu, tak je mi z toho zle. A jestli tam opravdu meli bejt jako cool boje, tak to byl fail, pac nemeli vliv na dej a byli safe. Je to jako v rpgckach, kazdej vi, ze boje jsou casto ty nejhustci sceny, presto u bezvyznamnyho random encounteru usina i ten nejvetsi munchkin.

Porad jeste pripoustim moznost, ze jsem ten film nepochopil. Cetl jsem nejaky recenze a nikdo nerika nic, co bych tam nevidel. Ne ze by se mi filmy s vice interpretacema nelibily, ale je to zase jako s rpgckama. Nekdy je hra o nicem, ale je to zábava (transformers), nekdy je to awesome a jeste zajimave, ze si nepamatujes jen hlasky, ale i hezkou zapletku (inception treba)
Myslim, ze vcelku i rozumim. Osobne jsem cekal, ze se budu citit presne takhle, ale oproti ocekavani to tak nedopadlo. Mozna proto, ze mnoho-interpretacni filmy mam dost rad.

Ohledne tech boju mi to prijde docela zajimave. V obdobnych filmech jsou totiz hlavnim tematem a je v nich nevyrcenym pravidlem, ze jsou "safe". Rozdil tady je v tom, ze je to dopredu jasne (i kdyz ten posledni uplne safe nakonec nebyl..) a jsou tam tak jakoby prvoplanove. Uziva si je clovek o to min? Mozna, ale me to tak naopak prislo lepsi. Cistsi a jakoby poctivejsi. Ruzne cool efekty jsou pak dovedeny ad absurdum. Opet, snizuje to zabavu a pozitek? Opet mozna, ale zas na druhou stranu klasickych boju clovek videl stovky a tohle bylo proste vzdycky hrozne "over the top" a treba pro me to bylo docela i osvezeni. Proste souhlasim s tim, ze vliv na pribeh byl vlastne nulovy, ale to pojeti proste bylo jine (chces-li divne) a to treba zvladnulo udrzet moji pozornost. Ale je mi jasne, ze to tak nebude fungovat univerzalne.

ad antisexisticka geekovina: V tehle rovince se moc nevyznam, ale treba ten kontrast muzskych (hnusaku a slizounu) a tech holek byl dost brutalni a skutecne "k zbliti". Nejak to ale i tak nevnimam negativne, ale jako docela drsne postouchnuti teda. :-)
a nekdy je hra "kvalitni" ale sezeni neni zabavne (sucker punch)
Tohle bych vyzdvih. Opravdu sezeni nebylo zabavne? A proc nebylo? Pro vyse zminene? Mozna, mozna a mozna. Presto mi prijde, ze odsoudit to jako ciste destruktivni proste neni spravne. Minimalne me to donutilo docela k zamysleni a pokud se pridrzim toho prirovnani s rpg, tak urcite stereotypni uvazovani tezko prekonas lepe, nez to dovest ad-absurdum (ale ne parodicky), az to cloveka proste doslova bodne. Pravda, mozna si to neuzil v klasickem slova smyslu (zabava), ale byl to spatny film/hra?
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Quentin »

Pravda, mozna si to neuzil v klasickem slova smyslu (zabava), ale byl to spatny film/hra?
U hry to platí určitě. U filmu nevim. Nevzpomínám si na žádný, který by mě nebavil, a přesto bych řekl, že se mi líbil.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Bajo »

Ha, tak takových já jsem viděl. Třeba Smrt v Benátkách 8)
Uživatelský avatar
Ebon Hand
Temný paladin
Příspěvky: 1806
Registrován: 13. 5. 2003, 15:07
Bydliště: Čertův příbytek

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Ebon Hand »

Tak se mi to moc líbilo, dávám 90%!
Není to akční film, je to psycho drama a akce jsou jen alegorie duševního boje a strádání.
Závěr po lobotomii, kdy není úplně jisté, že dostanou otčímá, mi přišel dost hustý.
A je kocour v troubě!
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Sosacek »

Me to prislo fakt dobry.

Mrzelo me, ze jsem tu holku nikdy nevidel tancit 8) ale pritom, jak to ze nekomu v level1 tancila mohlo znamena ze nekoho v level0 vojela je to asi dobre.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Argonantus »

Úplně pozdě a jindy - to je opravdu pozoruhodný film. Jak vidno, jde to i bez Nolana, a v mnohém lépe - méně to tlačí na pilu v důležitých momentech. A natočil to Snyder, člověk, od kterého po 300 už nečekám vůbec nic.

Zajímavé, že všichni ignorují naprosto zřejmý klíč - to je nová verze One flick over the cockoo´s nest. Dokonce to i - nesnadný spoiler - úplně stejně skončí.

Téměř naprostý souhlas s Resurrectionem a nesouhlas s Quentinem; ten film se tváří zdálky trochu jako akční žánrovka, ale akční žánrovka to není ani trochu; asi jako kdybyste Brazilu nutili, že je to především zápas s nestvůrou.
Celkem zajimava mi taky prisla myslenka, ze jde o utok na zanr

Možná na ten typ diváka, co jde na akční mlátičku a nehledá v tom žádný smysl; tady je akce minimum, vskutečnosti neexistující (tedy, vlastně existující, ale v reálu vypadá úplně jinak), a je v tom jen ten smysl; je to epos o svobodě.
Hodně akčních mlátiček původně mělo smysl. Vlastně všechny nejlepší.
Tedy ze skutecnou realitu vubec neuvidime a cele je to souboj schizofrenni mysli.

To mne také napadlo, že žádná Babydoll vůbec není.
Jenže to by bylo nesnesitelně depresivní a ten smysl by si to samo zničilo ("žádná svoboda není").

Moje o půl závitu optimističtější "Kukačková" teorie ovšem s Babydoll jako reálnou postavou počítá a pak je konstrukce ještě složitější a originálnější; část reality předává nespolehlivý vypravěč jinému, spolehlivějšímu, a odtud to má teprve divák; část reality je směs vyprávění těchto obou (ten přímý vhled přidal barvy) a teprve nakonec je reál.
Wise man alias autobusak i jakovy v realu

Tohle právě může mít řadu vysvětlení; například ve zprostředkované realitě nespolehlivého vypravěče nejspíš neměl obličej, a dosadila si ho tam vypravěčka. Nebo je také možné, že tenhle obličeje mají všechny kladné postavy, co pomáhají (fakt jich totiž není moc). Nebo konečně autobusáka znala, neb se tam nějak musela dostat (a proto se jeho obličej pojí se svobodou).
Jo a zapomel jsem, ze Sweet Pea je hlas vypravecky...
To je takové to malé alibi Agathy Christie, velejemné varování, podle kterého to divák zpětně může dešifrovat, ale při prvním pohledu mu to moc nenapoví, co se vlastně děje.
Quentin píše:Ale treba ty boje tam byli uplne zbytecne
Spoliler mode on - boje tam nebyly zbytečné, byly naprosto reálné, jak nám nakonec prozradí ten policajt, vymyšlený byl tanec (a proto ho Sosáček nikdy neviděl). Jen v reálu nevypadaly tak bombasticky. To si k tomu může přidat vyšinutá geekovská/schizofrenní mysl.
pac nemeli vliv na dej a byli safe.
Přesně obráceně - měly vliv na děj jako jediné a byly naprosto unsafe, protože obvykle někdo umřel.
Resurrection píše:Ohledne tech boju mi to prijde docela zajimave. V obdobnych filmech jsou totiz hlavnim tematem a je v nich nevyrcenym pravidlem, ze jsou "safe". Rozdil tady je v tom, ze je to dopredu jasne (i kdyz ten posledni uplne safe nakonec nebyl..) a jsou tam tak jakoby prvoplanove. Uziva si je clovek o to min?

Užívá si člověk míň film, ve kterém se celou dobu děje něco úplně jiného, než se zdá? Fight club, Beautifull mind, Gone girl? Soudě podle rostoucího počtu podobných věcí se mi zdá, že si to plno diváků zvrhle užívá a chtějí být mateni.
ad antisexisticka geekovina: V tehle rovince se moc nevyznam, ale treba ten kontrast muzskych (hnusaku a slizounu) a tech holek byl dost brutalni a skutecne "k zbliti".

Až na to, že wise man je muž.
To je tak s těmi jednoduchými módními interpretacemi.
Uživatelský avatar
Karotka
Příspěvky: 1110
Registrován: 21. 9. 2011, 21:42
Bydliště: Praha

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Karotka »

Wow.
Vy byste mi snad dovedli vysvětlit i Jodorowskyho Svatou horu nebo Lynchovy králíky.

Já mám tyhle filmy rád. Jednak jsou výtvarně hezký, takže se na ně prostě dívám a jednak se tváří, že jako mají nějaký smysl, který sice úplně nepobírám rozumem, ale spíš to jako tak nějak cítím (nechci psát že srdcem).
Vlastně mám tak trochu strach, že kdybych je úplně pochopil rozumem, ztratily by pro mě část svého kouzla.

Každopádně dík za připomenutí Sucker Punche, hned si jdu pustit soundtrack a hurá do práce!

Tradiční jasnozřivost depresivních, často popisovaná jako radikální nezúčastněnost ve vztahu k lidským starostem, se projevuje v první řadě nezájmem o problémy, které vskutku nejsou příliš zajímavé.
(M. Houellebecq)
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Sucker Punch

Příspěvek od eerieBaatezu »

Týjo tady je téma o Sucker Punch, jo? Tenhle film kritici nejvíc strhali, většina lidí to pochopila jako absolutní nerd fetiš, totiž emulaci počítačové hry na filmovém plátně v kombinaci s prasáckým okukováním školaček v minisukních... a já jen, asi jsem viděl jiný film.... $lol$ Jasně, skáčou tam mladý holky se zbraněma a zabíjejí obrovské potvory, ale o tom ten film není, jak to asi většina lidí (ne)pobrala. Mě fakt Snyder překvapil, že napsal něco takového, ale chudákovi se mu nedostalo snad žádného uznání. (Jsem teď projel nějaká review od kritiků a brutálně ho sundali. Takovýhle lidi jsou placený za to, že píšou o filmech, když mají evidentně iq toho houpacího koně.) Snad se Snyder s kritikami zahojí na Batman v Superman. $:)
Souhlasím s Argem, že je to fakt pozoruhodný film, ale viděl jsem ho před těmi čtyřmi lety, takže bych si ho měl zopakovat, abych měl čerství pohled na věc. Je to fakt nolanovina (i když Nolan by to imo natočil úplně jinak), ale tím svým konceptem určitě. Safra, budu si to muset pustit, abych si připomněl, jak to vlastně všechno v tom filmu je a o čem to je. $D
Obrázek
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Sosacek »

Argonantus píše:Zajímavé, že všichni ignorují naprosto zřejmý klíč - to je nová verze One flick over the cockoo´s nest. Dokonce to i - nesnadný spoiler - úplně stejně skončí.
Ted si pripadam jak idiot.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Argonantus »

Ještě mne napadá jistá zvrhlá podoba s Prométheem, kde jdu taky naprosto proti davu; u Prométhea zřejmě všichni čekali, jak to bude geniální, a nebyli připraveni na radostně debilní mlátičku.
U Sucker Punche všichni čekali, jak to bude radostně debilní mlátička, a ono to bylo proradně geniální.
V obou případech klíče, co si vzalo publikum do kina, naprosto nefungují.

EDIT: Vskutečnosti jsem nad tímhle tématem přemýšlel, zda ho mám nechat napospas Faskalovým mazacím vášním, ale nakonec si myslím, že je to škoda. V téhle podivnosti je veliká síla (teda, tím nechci naznačovat, že by měl někdo vymýšlet pokračování; to by fakt dopadlo tragicky).
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 23. 11. 2015, 12:10, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Jerson »

Musel jsem se podívat, kolik jsem tomu filmu dal po shlédnutí, a ty dvě hvězdy stále odpovídají tomu, co si o něm myslím dneska. Vzpomínám si hlavně na okamžik, kdy holka vezme do ruky kulomet Vickers a krátkou dávkou sestřelí Zeppelin - v tu chvíli celé kino vybuchlo smíchy.
Možná že boje neměly být hlavním tématem filmu, a byly celé ve snovém světě, kde je možné cokoliv, ale pak už tam klidně můžou pobíhat králíčci s palicí a mlátit do hlavy obří roboty.
Znám mnohem lepší filmy s nejasnou realitou.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Argonantus »

Jersone, sem s mnohem lepšími filmy s nejasnou realitou.

Zkus si představit, jak blondýna vypráví, jak jí schizofrenička vyprávěla, jak si představuje světovou válku s kulomety a leteckými bitvami, když při tom vskutečnosti kradou zřízenci zapalovač a zakládají požár.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Sosacek »

Vedel jsi Jersone, ze jsi nam o tom K-Paxu rekl uz 24krat?

Co clovek neudela s daty z rpgf. The mind, it boggles.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Jerson »

Nevěděl, ale tentokrát jsem měl namysli Prokletý ostrov.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů