Sci-fi povídka roku (Warning: Facebook positive!)

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Sci-fi povídka roku (Warning: Facebook positive!)

Příspěvek od Ecthelion »

Kamarád nás poprosil, jestli bychom nemohli přeposlat dál informace k soutěži (případně snaze ji zachránit pro budoucí ročníky). :wink:
Hunter píše:Možná jste někde na webech zaregistrovali, že server pc.sk vyhlásil ve spolupráci s různými sponzory soutěž "sci-fi povídka roku" pro amatérské pisálky krátkých příběhů.

Možná teď čekáte, že budu škemrat o váš hlas, abych cosi vyhrál, ale tak to není.

Bohužel soutěž je koncipována tak, že cenu čitatelů vyhraje povídka s nejvíce hlasy. A co se nestalo. Hlupáci píší hloupé povídky, hlupáků je na světě většina, drží pospolu a samozřejmě mají nejvíc kamarádů na Fb, kteří pro jejich hloupé povídky hlasují.

Moje povídka (s názvem Pád, pokud byste si ji chtěli přečíst) šanci vyhrát nemá, ale je tu jiná, velmi kvalitní s názvem Jsem Laik, jíž autora ani neznám, ale rozhodně si zaslouží vyhrát a má díky své kvalitě překonat zatím vedoucí úžasná díla se jmény "Sérum smrti" a "Lidojedi" (ano, jejich kvalita je přesně taková, jaká se dá dle názvu očekávat, zhruba na úrovni filmu "Chvění 3: Obří červi opět zmutovali", pokud jste to někdo viděl).

Možná vás napadá, proč lobbuju za něco, z čeho nebudu mít žádný zisk. To je jednoduché, mám strach, že pokud vyhraje opravdu špatná povídka jen na základě mnoha hlasů stádovitých tupců, sponzoři se od soutěže odvrátí a její první ročník bude zároveň i poslední, což bych byl velmi nerad.

Proto vás prosím, kdož máte profil na Facebooku, prosím hlasujte na stránce http://apps.facebook.com/opinionpolls/i ... 1281132160 (snad je link správně) pro povídku číslo 20, Jsem laik.

A protože samozřejmě nechci, abyste hlasovali jen tak naslepo, zde je její znění:
Jsem laik.

Nikdy jsem neuměl řádně číst a počítám pouze na prstech. Neoslovily mě lety do vesmíru, nevěřím vědcům, nerýpu se v zemi, nemám rád kočky a jeptišky, těžko si zvykám na novoty, jsem odpůrcem pokroku. Neuznávám žádné náboženství a nehledám podstatu života. Je mi fuk, jestli jsem potomkem Adamova perpeta nebo buněčné fúze, neustřihnu rovně papír, protože neumím narýsovat rovnou čáru. Odmítám linie a zvracím z umění, ptačí zpěv mě neoslňuje a hudba unavuje. Skřípu podomním prodejcům prsty ve dveřích a trhám mouchám křídla. Nechápu politiku, pohrdám občanstvem, neznám hranice a jsem prototypem nevkusu. Vztahy mezi existencemi mi nic neříkají, nesnažím se o kontakt s jinými kreaturami, natož s galaxiemi. Zvracím z pohledu do zrcadla a rád děsím, avšak ve skutečnosti je mi to vlastně někde. Jedinou podstatu ve svém žití vidím v události, která se mi stala onoho léta, když teploty přesáhly 60°C a Sýrie podlehla útoku Ruska za zprznění hymny v roce 2010.

Potkal jsem ji. Nebyla hezká, neměla zuby a neustále nervózně těkala tou šíleností, však víte, jak tím vidí jen oni. Vyslal jsem paprsek, zavrávorala a pak upadla do časového kontinua. Myslel jsem, že je konec hned při začátku příběhu. Nepohnula ničím a když jsem vytáhl kapesní hodinky, jen těkla tím, čím vidí, však jsem to už říkal, ale stále se pohybovala v kruhu a neudělala víc než nic. Jsou pocity, které jednoho vyvedou z míry, a když žijete tak, jako se dnes žije, může mít pro vás jedno vyvedení katastrofální následky. Já ucítil něco, co se mě jindy netýkalo a potřeba odprostit její ústroj z kontinua přesáhla veškeré meze nevkusu mi tak vlastního. Mám spoustu hodinek, ale nemám je jen tak na rozhazování, abych tahal z bryndy každého, kdo do ní vleze. Říkal mi ten, co se celý svůj život tvářil, jako by mě stvořil, že osoba pohlaví, které nám není předem známo, ale jeví se jako úplně jiné, mnohdy za hodinky stojí, ale nikdy ne, pokud spadne do bryndy větší, než by jeden strojek dokázal napravit. Potřepal jsem brašnou a usmál se, když jsem neslyšel cinkot. V pořádku, dokud jeden nezaslechne dno, je vše jak má být. Pitomost házet takové dobré hodinky, ale zkusil jsem to poprvé, ačkoliv není pravdy ani za mák v tom, že kdo nic nezkusí, nic neztratí.

Nikdy si nevymýšlím. Já prostě nejsem dost kreativní. Jsem laik. Já vím, to každý ví. Opakuji se často a rád, protože proslovy nejsou mou doménou, jako konec konců nic, protože jsem ten laik. A tak nechávám vždy vše na druhých a nestěžuji si, když jsem pak odměněn, ale nikdo po mě nemůže řvát, že bych něco zkazil, když se ví, že jsem byl stvořen jako existence doplňková, jehož nudnost je bezmezná, ale nemá žádný účinek, protože ani nudit není mým posláním. Mé poslání není žádné, proto jsem celé ty roky jen byl a nechal se unášet, dokud mi do toho, čemu někteří říkají život, jiní existence a jiní zbytečnost nezasáhla tam ta. Já ji vysvobodil a vzpomněl si na něco, co bych správně ani neměl. Já vzpomněl na chlápka s korunou místo vlasů a protějšek pohlavím odlišný. Tehdy to bylo asi všechno jednodušší. Ti lidi byli lidmi, těžko tomu uvěřit. Jejich specializace byla předem daná, a tak se stali tyrany a podrobené obyvatelstvo dvou pohlaví jim sloužilo a žili šťastně? prý dlouho. Já udělal to, co ten korunovaný a připadal si najednou vlastně taky tak trochu korunovaný a k tomu vůl. A to vše bylo tak cizí jako nic nikdy na světě ani kde jinde komu jinému. Alespoň to říkal chlápek, se kterým jsem se sešel dávno po událostech toho divného léta, co se započala ta válka o tisíc let starý trapas.

Její komunikace byla bídná. Ve smyslu, že je konečně osvícená popadla mé rameno a škubala jím a vydávala hodně divné zvuky ne nepodobné vrnění motoru nějakého předpotopního autovynálezu. Usoudil jsem, opět velmi podivně, že je stará a tou pro mě již zůstala. Za celou existenci od své první součástky nepamatuji podivnější souznění než to, které sálalo z mého ramene, které však nikdy nebylo uzpůsobeno k uchopení a už vůbec ne k tahu. Já vím, co je horkost, a tak jsem navštívil někoho, kdo rozumí technice, ukázal rameno a stěžoval si na pálení, které není nepříjemné, ale znepokojuje mě jako laika, neboť nemám právo k něčemu takovému a jsem tu prostě k ničemu, díky čemuž jsem vlastně potřebný. Mechanik s tím svým kovovým úsměvem, který mě vždycky tak rozčiloval a kterého jsem se vlastně z celé prohlídky děsil nejvíc, konstatoval, že nechápe, jak k tomu došlo, ale svár je pevný a nemůže jej rozdělit. Ta stará stále předla a já, jelikož jsem k tomu nebyl vyroben, nepochopil jsem romantičnost toho okamžiku a neuvědomil si následky svazku, který právě vznikl.

Tohle byl prostě konec veškeré nicotné existence. Byl jsem nesmyslem beze smyslu, který se jednou náhodou setkal s nehodou, kterou neměl oprávnění řešit a ani vlastně vyvolat. Neměl jsem na ni zasvítit, protože jsem prostě neměl, a neměl jsem na ni házet ty hodinky. Jiskra a čas a stane se tohle, co vás chce vést zbytkem existence. Ale to by nebylo všechno, aby to všecko obrátilo. Ta moje stará, ona měla funkci a vlastně pořád má. Já netuším, co dělá, jsem laik a nepřísluší mi mít povědomí o všem větší než malé nebo raději žádné, ale ten svár se stal mostem ke smyslu. Nicota sice nepřestane být úplně nicotou ve spojení s něčím, ale když to něco má funkci, má to smysl. To říkají. A ona to říká. Vždy když nejvíce přede, mluví o smyslu, ale já o něm nesmím víc vědět. Ona říká, že jsem divné stvoření, ale ona je divnější.

Jsem laik. Nevím, z čeho je Země a proč vesmír je blíže než před tisíci léty. Vím jen, že se to říká, ale vlastně bych neměl ani to. Nesnáším hluk dlažebních kostek, když je vyhrabou archeologové a hází je na hromadu, omdlívám ze staré řeči a neučím se nové. Je mi jedno, že nikomu není nic jedno, ale nehodlám řešit nic, co mi nepřísluší. A to je nic. Ale ta stará, ta mi dala korunu. A nejsem vůl, ti už přece dávno vyhynuli, že.
Rád bych vám k tomu napsal, kdo je autorem, ale bohužel to nevím.

Kdo máte rádi sci-fi literaturu, záleží vám na kvalitě a chtěli byste třeba i podpořit budoucí české(/slovenské) spisovatele, prosím hlasujte a požádejte o to i své známé a kamarády.


Pro zasmátí přidávám i krátkou ukázku z nyní vedoucí geniální povídky Smrtící sérum. Behold!
"Ach, áno, to už bude asi hotové sérum. Vlož mi ho do batoha a pribaľ C-85." Matt a Creatív sa vybrali smerom ku gigantickému kovovému domu, ktorý chránilo približne 200 Spiderbaitov. Dvoch si odchytili pri zmene služby a prestrojili sa za nich.
"Sakra, brácho, tie potvory ale smrdia," zašeptal Creatív.
"To je teraz náš posledný problém." Vydali sa zadným vchodom do pevnosti.
"Spiderbaiti majú malé IQ , vďaka tomu si nevšimli, že máte na sebe prestrojenie," povedala Nancy Mattovi.
"Sme dnu. A čo teraz?" Spýtal sa Creatív.
"Musíme sa dostať do stredu jadra." Na holografickej mape ukázal na stred továrne, ktorá sa nachádzala v podzemí pevnosti. Cesta do továrne im trvala asi 30 minút a cestou zastrelili takmer 60 Spiderbaitov.
"Keby som pri tom nemohol prísť o život, robím to každý deň," tešil sa Creatív, no v tom ho zo zadu sotil jeden Spiderbait a prebodol laserovou dýkou.
"Nie!" Zvolal Matt a zabil netvora.
"Zobrali ste mi otca, Vidala a teraz aj Creatíva?! Toto vám nedarujem, hajzli!" Nabil kušu a začal utekať smerom k jadru.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Sci-fi povídka roku (Warning: Facebook positive!)

Příspěvek od Jarilo »

Wow, teda Smrtíci sérum je doopravdy silná káva :D .

Bohu(žel/dík) nemám FB, tak nepomůžu porazit ten brak, ale alespoň mě to konečně donutí oprášit a přebrousit nějaké starší věci psané do šuplíku =).
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Uživatelský avatar
Zmok
Příspěvky: 458
Registrován: 10. 2. 2007, 21:58
Bydliště: Praha

Re: Sci-fi povídka roku (Warning: Facebook positive!)

Příspěvek od Zmok »

V tomhle ohledu jsou nejlepší antipovídky Slavoje Vlčka na Fantasyplanet. Na Placentu jen tak nezapomenu :-)
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Sci-fi povídka roku (Warning: Facebook positive!)

Příspěvek od Invictus »

Placenta zabíjí.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Sci-fi povídka roku (Warning: Facebook positive!)

Příspěvek od Bajo »

Ja uz na ni taky nezapomenu $P Ted vazne, za sebe rikam, ze je podle me je placenta svym zpusobem fakt dobra :think:

Jinak abych nebyl OT. Co se Sci-fi povidky roku tyce, FB uz nemam, takze se asi nejake podpory ucastnit nemuzu. Ale asi bych se zamyslel nad tim, jestli pokud je system takto nastaven (tedy na kvantitu, nikoliv kvalitu), jestli nez se nad nim pokusit vyhrat, neni lepsi poohlednout se po jinem. Porotoze i kdyby se potvrdil predpoklad, ze vyhraje-li kvalitni povidka na zaklade teto vyzvy: soutez bude pokracovat dalsi rok. Od kud se bere jistota, ze pristi rok se nebude resit stejny problem?
Proc se radsi neucastnit souteze, kde nerozhoduje shaneni hlasu od kohokoliv (tedy velikost okruhu znamych), ale opravdu literarni kvality dila?
Uživatelský avatar
Hike
Příspěvky: 1203
Registrován: 23. 11. 2006, 06:39
Bydliště: Polička
Kontaktovat uživatele:

Re: Sci-fi povídka roku (Warning: Facebook positive!)

Příspěvek od Hike »

Bajo píše:Co se Sci-fi povidky roku tyce, FB uz nemam, takze se asi nejake podpory ucastnit nemuzu. Ale asi bych se zamyslel nad tim, jestli pokud je system takto nastaven (tedy na kvantitu, nikoliv kvalitu), jestli nez se nad nim pokusit vyhrat, neni lepsi poohlednout se po jinem. Porotoze i kdyby se potvrdil predpoklad, ze vyhraje-li kvalitni povidka na zaklade teto vyzvy: soutez bude pokracovat dalsi rok. Od kud se bere jistota, ze pristi rok se nebude resit stejny problem?
Proc se radsi neucastnit souteze, kde nerozhoduje shaneni hlasu od kohokoliv (tedy velikost okruhu znamych), ale opravdu literarni kvality dila?
+1 se vším všudy, (kromě detailu, že jsem FB ani nikdy neměl) ...

Ze strany nadějných a snad kvalitních (neumím to posoudit, nicméně daná povídka Jsem laik se mi nelíbí) autorů je prvotní chyba vůbec účast v takové soutěži "sežeň hordu klikačů".

Hlupáky neporazíš, můžeš se jim je vyhnout.
V městě je řád a pro každého práce, buď ještě rád, když huba voněmí.
Může tě hřát, že nejsi na voprátce, nebo že neležíš pár inchů pod zemí.
czhunter
Příspěvky: 1
Registrován: 13. 8. 2010, 10:15

Re: Sci-fi povídka roku (Warning: Facebook positive!)

Příspěvek od czhunter »

Aby bylo jasno, já jsem ten kamarád, který požádal o zveřejnění zde, tak odpovím na několik věcí :)
Proc se radsi neucastnit souteze, kde nerozhoduje shaneni hlasu od kohokoliv (tedy velikost okruhu znamych), ale opravdu literarni kvality dila?
To je jednoduché.
Protože neexistuje.
Pokud existuje, nikdo mimo nějakou velmi malou uzavřenou komunitu se o ní nedozví.
Pokud existuje a dozví se o ní veřejnost, ohodnocení (nebo to nazvěme "výhra") není pro většinu člověčenstva zajímavá. Že mi někde něco otisknou? A k čemu mi to je, když se nehodlám psaním ani živit, ani proslavit? Já jakožto ošklivý zlý a materiálně založený člověk prostě chtěl tu PC sestavu za 1200€ :)
(Tedy než jsem zjistil, že to bude pouze o tom mít co nejvíc přátel na Fb, bohužel značná část mých přátel zde ani nevládne žádným slovanským jazykem a požádat je o hlasování by mi přišlo poněkud trapné. Pak jsem veškeré osobní ambice na výhru vzdal.)
Od kud se bere jistota, ze pristi rok se nebude resit stejny problem?
Z toho, že mnoho účastníků se vyjádřilo, že při stejných pravidlech/principech se už dále nikdy účastnit nebudou. Sponzoři to sledují a vědí, že když takto odejdou všichni kvalitní autoři, a zbude jen brak vyhnaný spoustou přátel, nebude to pro ně mít cenu. A žádní sponzoři = žádná soutěž.
[...]autorů je prvotní chyba vůbec účast v takové soutěži "sežeň hordu klikačů".
Nepochybně je všechno chyba někoho jiného, to je jediná životní jistota v tomto složitém světě.
Autoři při psaní ještě nevěděli, jakým způsobem se bude o výherci hlasovat, v pravidlech byla pouze vágní zmínka o tom, že "hlasování proběhne externě mimo server pc.sk".
Že vy byste se nikdy tak lehkomyslně podaným pravidlům nepodrobili? Ale to byste možná udělali chybu, Fujitsu-Siemens to ve své soutěži měl formulováno velmi podobně a nakonec se ukázalo, že systém hlasování byl vcelku promyšlený ... a já si bohužel svou křišťálovou kouli rozbil, tak nevidím až tak moc věcí příštích.


Já nechci a nebudu nikoho do ničeho nutit, třeba si nehlasujte pro nic, můžete si povídky jen přečíst, některé jsou skutečně dobré, mnohé průměrné a jiné tak špatné, že se aspoň zasmějete :wink: (zejména povídku Vraždící bakterie doporučuji, ta je hodna svého jména!)
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Sci-fi povídka roku (Warning: Facebook positive!)

Příspěvek od Sosacek »

Nemel by ses aspon plazit po zemi kdyz uz skemras? Takhle to neni ono.
But nobody came.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sci-fi povídka roku (Warning: Facebook positive!)

Příspěvek od Argonantus »

Tohle by asi nemělo zemřít, už kvůli tomu Smrtícímu séru.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů