Seriály - recenze, doporučení, varování

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus » 1. 4. 2020, 19:54

Ještě důležitý dodatek k těm Stranger things
- psáno před shlédnutím poslední epizody II. řady, a tam bacha, konec je ošklivě předvídatelný a doplazí se jen ztěžka jak Meresjev.
Poslední scéna je jak zlopověstný konec Harryho Pottera - když to vypnete o kus dřív, nebudete litovat.
Ale dejme tomu.

Co je ale důležité - kdyby se náhodou spustila III. řada, OKAMŽITĚ VYPNĚTE přehrávací zařízení, ať je jakékoli.
Nepamatuji tak příšerný sešup, jako je tohle; to jsou jakési humory nebo co. Nezkoušejte to pochopit a ve vlastním zájmu rychle utečte. Scénáristi zřejmě zešíleli.

A k těm Twinn Peaks - bylo to na počátku devadesátek něco tak nepopsatelně nového, že skoro u všeho by člověk psal vykřičníky. Seriál (!), ta nejodpadovější umělecká forma, dával smysl (!) ne šest, ne třináct, ale rovnou třicet (!) dílů, byl fantastický (!), nadpřirozený (!), dokonce hororový (!!), úplně všechny postavy byly důležité (!!), člověk neměl tušení, co se stane (!) ne v celé epizodě, ale mnohdy ani v příští minutě (!).
Nikdy žádný seriál neudělal tak velký dojem. Možná vrcholné epizody Hry o Trůny a pár dalších, ale to bylo odpracováno solidními vagony nudy a tvrdé nádeničiny přehazování uhelné sloje.

Ano, Twinn Peaks mělo pomalá místa. Občas úmyslně a nesnesitelně pomalá; třeba scény v té pruhované místnosti. Jenže ty byly nejvíc boží ze všeho. Jediné Absolutní Jinde, jaké bylo tehdy k mání.

Ano, některé seriály se vydaly podobným směrem. Halt každá úspěšná věc má mraky napodobenin. Ale je to jako s Lovecraftem - žádná z těch jeho kopií ho vlastně tak úplně nedohnala.

Invictus
Nerozhodný volič
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus » 2. 4. 2020, 11:04

Argonantus píše:
1. 4. 2020, 19:54
A k těm Twinn Peaks - bylo to na počátku devadesátek něco tak nepopsatelně nového, že skoro u všeho by člověk psal vykřičníky.
Já to viděl o dost později než ty, takže ta míra nostalgie a revolučnosti je nižší, ale jinak se asi shodujeme.
Ještě teď před týdnem jsem dokoukal tu novou sérii: https://www.csfd.cz/film/70049-mestecko ... n/prehled/
Ale mám z toho takové rozporuplné pocity. Celkově asi dojem dobrý, spousta prvků a hlavní styl zůstala zachována, a na hodně předchozích událostech se dobře stavělo. Jen i to přišlo moc ohnuté trendu dnešní produkce pro dospělé, například jak se neumírá jak na běžícím páse a pokud možno v šokujícím provedení, tak to není ono.
Iron Within
Iron Without

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 6. 4. 2020, 11:24

Na základě Argovo recenze jsem začal sledovat Stranger Things, protože se to velmi podobalo univerzálnímu dobrodružství pro RPG, které tvořím, abych zjistil, že je to prakticky moje připravovaná hra převedená na obrazovku. Dobře, ne úplně.
V prvé řadě je dost blbý nápad sledovat tenhle seriál od půlnoci do půl třetí v noci. Lekací scény jsou dost ošklivé, i když nabeton vím že přijdou, a hlavně s některými obrazy v hlavě se hůř usíná. Nejdůležitější ale je, že snad každý díl končí cliffhangerem, takže chci vědět, jak ten náznak dopadne, takže koukám na druhý a třetí díl a pak mám za tři hodiny vstát do práce.

Když odhlédnu od toho, tak jediné co mě lehce irituje jsou některé schopnosti Eleven, nebo možná to že se ukážou strašně brzy a jen jako efekt pro pobavení. Co se mi ale moc líbí, že je to seriál "jakoby ze skutečného světa". Tedy kluci hrajou DnD, a když se setkají s něčím děsivým, mluví o místech z Pána Prstenů, a nestvůrách z Bestiáře, a místech ze settingu. Když potkají holku s paranormálními schopnostmi, komentují to příměry k X-manům. Btw. to že je seriál zasazen někdy do 80. let(?) tomu taky dost prospělo, mnohem lepší než kdyby šlo o moderní dobu.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 6. 4. 2020, 12:43

Tak pro velký úspěch poznámka k třetí řadě.
A. totiž přemohla zvědavost, překonala první epizodu a zdrtili jsme i třetí řadu (já tedy výběrově a nesoustavně; občas mne příliš brutální humor vyhnal.).

Víceméně celá řada důvodů, proč být otrávený:
1) Děti nám vyrostly, takže máme místo dětí + teenage mutantů už jen samé teenage mutanty. Takže se řeší vztahy, láska a humory furt dokola. Vše, co jsem chválil na pojetí dětí na začátku, tak tady není. To, co jste nejvíc nenáviděli na Harry Potterovi, tak toho je tu podstatně víc. Jakože beze srandy.

2) Celá mateřská škola teenage mutantů se rozrostla nad očekávání; ke zbytečným slonům Fufíkům odminule se přidává ještě Erica a Robin. Obě jsou zábavné a fajn, ale poněkud na úkor původních postav. Vše, co dělají, mohl dělat někdo jiný. Než si ujasníte, kde kdo je a co dělá, tak je scény konec.

3) Rusové. Ona to byla kravina už v prvních dvou řadách; paranoidní strach z Rusů nemá v 80tých letech co pohledávat, to jsou padesátky. V osmdesátých se Rusové postupně měnili v celkem podřadný národ, který je zdrojem netušeného veselí. Přidat sem "skutečné" Rusy, vskutečnosti karikované comicsové postavy, ubírá zcela zbytečně Jerson body uvěřitelnosti, aniž by z toho byl jakýkoli prospěch. Proti vstupním docela zlověstným "bad men" je to totální sešup.

4) Je to šíleně rozbité. Vlastně nejsem schopen vyprávět děj třetí řady v nějaké souvislosti; je to smršť epizodních scének, co na sebe moc nenavazují. V první a druhé sérii byl jádrem děje Will, co se s ním děje, tady nic takového není.

5) Postava Eleven jde úplně do kopru. Teenagersky se zamiluje, ztrácí zlověstnou výlučnost, nakonec i schopnosti. Kdyby tam nebyla, nic moc by se nestalo.

6) Dospělí jsou daleko kreténštější a zkurvenější, než kdykoli předtím.

Nová jsou strašidla, víceméně zcela na téma Věc; lze souhlasit s těmi, co tvrdí, že místy je to možná i strašidelnější, než předtím. Bohužel ale dost nekonzistentně; občasná skvělá scéna či epizoda je vzápětí zavalena nějakými teenage emo kravinami. Hvězdný bod série je epizoda v nemocnici; není moc originální, ale je rozhodně boží.

Celkem to ale na víc než tři hvězdy není, a první epizoda je pure trash, dokoukat lze jen pod strašnými hrozbami a pod vlivem silných halucinogenních látek.

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 6. 4. 2020, 13:20

Argonantus píše:
6. 4. 2020, 12:43
3) Rusové. Ona to byla kravina už v prvních dvou řadách; paranoidní strach z Rusů nemá v 80tých letech co pohledávat, to jsou padesátky. V osmdesátých se Rusové postupně měnili v celkem podřadný národ, který je zdrojem netušeného veselí. Přidat sem "skutečné" Rusy, vskutečnosti karikované comicsové postavy, ubírá zcela zbytečně Jerson body uvěřitelnosti, aniž by z toho byl jakýkoli prospěch. Proti vstupním docela zlověstným "bad men" je to totální sešup.
Neni toto spise odkaz na filmovou, nez realnou kulturu 80. let? Ja jsem na 80. beckach vyrustal a prijde mi, ze Rusove, jako zaporaci, do toho filmove zapadaji. :think:

Edit: btw. na podobne tema In season 3, Stranger Things’ celebration of ’80s pop culture becomes a political ideology
Metagame - Blog o stolních RPG: historie, teorie, indies, oldies...
Oblíbené hry: Old DnD/retro clones, Over the Edge, VtM, Střepy snů, Polaris
Hraju: Advanced Dungeons and Dragons 1E, Labyrinth Lord
Hraješ? Napiš recenzi! $:)

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 6. 4. 2020, 13:45

Já vyrůstal v 80. letech a pamatuju si, že mezi některými z nás byl strach z útoku skutečný. A když v roce 1991 došlo k válce v zálivu, tak jeden kluk ve třídě celkem vážně šířil, že "zítra vypukne třetí světová válka a už se taky nemusíme probudit" (byli jsme v šesté třídě, takže to byly spíše názory jeho rodičů.)

Jsem sice teprve u S01e06, ale strach z rusů v 80. letech mi nepřijde nic až tak moc divného, i když samozřejmě by měl být menší než v 60. letech. Přeci jen už šlo o dobu společných kosmických programů a odzbrojení a tak, ale zase si dovedu představit, že do Indianského zapadákova takové myšlenky ještě nedorazily.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 6. 4. 2020, 14:20

Útok Rusů na americký obchodní dům někde uprostřed Středozápadu je béčková magořina, hodná padesátých let. V osmdesátkách to tak už dávno nefungovalo.
Rusové jako záporňáci museli být vyhledáni na příslušných místech, třeba v Afganistánu (Rambo III), nebo přímo v Moskvě (Rudé horko).
Tohle působí v osmdesátkách jako anachronismus. Asi jako když ti do druhé světové vpadnou barevní vojáčci z 19. století.
Padesátkoví Rusové i Osmdesátkoví jsou hodně odlišní, i když vidění z Ameriky, a tedy dost nepřesně. V osmdesátkách by těžko teenager řekl Rusovi "ty Chruščove", ježto by nejspíš stěží věděl, kdo to je. Nasnadě je "ty Brežněve". 1984 už byl výběr i větší. A tak je to se vším ruským v příběhu.

Mezi padesátými a osmdesátými lety je 30 let, a pro nás to byla totální propast, protože padesátky jsme nezažili ("kdysi dávno, než jsme se narodili"), kdežto osmdesátky jsme prožili napřímo, i když bez většiny amerických filmů (ty se zlýma Rusama nám nedávali, to jsme doháněli se zpožděním). Reálie nám připadají naprosto jiné a na první pohled odlišné - od tvaru aut přes telefony a trvalé, co měly holky na hlavě (typická osmdesátková šílenost. Sarah Connorová i Ripleyová, mimochodem).

Druhá věc je, že si seriál se změnou záporňáků nijak moc nepomohl. Nerozvíjí svůj svět, ale odbočil jinam. Asi jako kdyby v Pánovi prstenů najednou začali řešit nějakého Voldemorta.

hanss

Příspěvek od hanss » 6. 4. 2020, 14:35

Jerson píše:
6. 4. 2020, 13:45
...v 80. letech ... Přeci jen už šlo o dobu společných kosmických programů ...
Tím myslíš systém COSPAS-SARSAT? Imo povědomost o tom mezi lidi nepronikla a atmosféru doby nevytvářela.

(Ohledně pilotovaných kosmických letů v 80. letech Sověti a Američani spolupracovali s kdekým /a některé země to hrály na obě strany/, ale navzájem na sebe Američané se Sověty koukali hodně zdálky, po Sojuzu-Apollo zůstaly jen vzpomínky a spolupráce na Miru přišla až s polovinou devadesátek.)

midewiwin

Příspěvek od midewiwin » 6. 4. 2020, 15:18

....paranoidní strach z Rusů nemá v 80tých letech co pohledávat, to jsou padesátky. V osmdesátých se Rusové postupně měnili v celkem podřadný národ, který je zdrojem netušeného veselí.
To je myslím omyl.
V USA nevím, ale v západní Evropě vládla IMHO ještě po celou první polovinu osmdesátek panika z raket středního doletu. Aspoň nám to takhle vykládali naši přátelé z Holandska.
Lieber rot als tot. Docela je to myslím poznamenalo.
A to ještě nevěděli nic o tankistovi Argonantovi, co byl cvičen k třídenímu výletu k Rýnu.
Čas neexistuje.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 6. 4. 2020, 15:27

Midewiwin:
To nevěděl ani Argonantus. Tahle varianta je anachronismus i v době, kam paradoxně patří. Bylo to jedno z největších tajemství té doby, milá Sofie.
Kdyby mi někdo tohle celé vyprávěl, budu se s ním hádat, že se zbláznil.
Vůbec je škrtnutí jaderných raket pro lidi z té doby obtížný duševní cvik.

Strach z Rusů obecně a z raket je něco jiného, než obava, že ti Rusové tajně budují základnu pod místní sámoškou. To si IMHO nemysleli ani v Holandsku.

Na mne ten seriál dělá dojem, že ho vyráběli lidé, pro které jsou osmdesátky dávná minulost a hledali si to na wikipedii. Nebo byli tehdy dost malí a pamatují si to velmi mlhavě.

midewiwin

Příspěvek od midewiwin » 6. 4. 2020, 15:54

Holanďany strach z kutání pod místní sámoškou netrápil, to je pravda....
Ale stejně pro ně Rusové byli cosi jako divná rasa z vesmíru. Romulani nebo tak něco. Vynořovali se, leda aby někoho píchli deštníkem. A na olympiády vysílali umělohmotné roboty.
Tohle vidění samozřejmě neplatí pro tamní pátou kolonu.
Ten seriál, jak ho popisuješ, tomu zas tak moc neodporuje.
Čas neexistuje.

jjelen

Příspěvek od jjelen » 6. 4. 2020, 19:44

Stran strachu z Rusů v dobových filmech - co Red dawn z roku 1984?
Ale samozřejmě, padesátky to nejsou, pravda

Argonantus píše:
6. 4. 2020, 12:43
To, co jste nejvíc nenáviděli na Harry Potterovi, tak toho je tu podstatně víc. Jakože beze srandy.
Ha, tak to v tom nejsem sám?!

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 7. 4. 2020, 07:15

Jjelen:
teď nevím, jestli je poznámka o Harry Potterovi, nebo o Stranger Things.

Obecně mi připadá, že téma "jak jsou ti chlapci ve vztazích neobratní" je pro příběh stejně slabé a nezajímavé, jako "které boty si vezmu na sebe". Vůbec žádné drama v tom není, s opravdovou láskou to vlastně moc nesouvisí. Že si Dustin našel holku, to je sice fajn, ale ta v příběhu nevystupuje - až na jednu dokonale šílenou scénu - a je docela možné, že si pak najde nějakou jinou. A jediná osudově vypadající láska Mikea a Eleven je strašně blbě napsaná, vynechat ji, bude nám lépe.
Ve srovnání s hrůzami, které sužují městečko Hawkins, je to čisté mrhání časem.

V Potterovi byla tahle témata dost důkladně rozředěná stovkami stran textu o něčem úplně jiném, a jen občas to na člověka baflo v nějaké koncentrované scéně čirého nablbla, asi jako ten ples ve čtvrtém dílu (ve filmu zachovaný a tím pádem ještě zdůrazněný). Jinak jsme se s leckým - naposledy tuším se Sadako - shodli, že Rowlingová je co do vztahů značný trol a moc by se do toho neměla pouštět.
Pro autory Strange Things to platí dvojnásob, nevzpomínám si na jedinou dvojici, které bych opravdu fandil, a poslední řada je v tomhle dost nesnesitelná.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 7. 4. 2020, 09:21, celkem upraveno 1 x.

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 7. 4. 2020, 09:09

Včera jsem dokoukal první řadu Stranger Things a za mě dobré, a ani neříkám, že by se příběh vylepšil přenesením do 30. let. I když mám tedy jisté pochybnosti o klukovi, který by měsíc po zavlečení do paralelního světa a úniku před hnusnou potvorou v klidu hrál DnD, ale to je asi detail.

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 7. 4. 2020, 10:31

Locke & Key + trailer nekdo videl? Je to z podobneho soudku "mystery s detmi v ustredni uloze" (ale uz ne popkulturni retro). Atmfosferou a nametem na pomezi Kinga a Gaimana (tusim ze komixovou predlohu psal Kinguv syn). Urcite stoji za zhlednuti. Na prvni radu Stranger Things to nema (ani na druhou), ale jsou tam dobre napady vetsinou a atmosfera i hlavni zaporacka ma sve kouzlo. Nekdy bohuzal je potreba pretrpet dnes asi uz nutne teenage emo. Neni to nijak psychologicky ani filosoficky nosne, spis takova atmosfericka pohadka pro dospele.

Jinak za me z posledni doby urcite pozitivne prekvapil serial Watchmen + trailer (jako puvdni film to dobre neni, ale Lindelof v tom je poznat, pokud jste videli Leftovers), je to hodne filosofujici o politickych tematech ( liberalismus x konservatismus) v kontextu superhrdinu zasazene v dystopicke Americe soucasnosti + ruzna mysteriozni nepochopitelna.

Za zminku take stoji novy Kingdom + trailer. Sokoro az Wuxia zombici ve stredoveke cine plne politickych intrik a konfucianismu by se dalo rici.

A naopak zklamala druha serie Altered Carbon a to na vsech urovnich :-(
Metagame - Blog o stolních RPG: historie, teorie, indies, oldies...
Oblíbené hry: Old DnD/retro clones, Over the Edge, VtM, Střepy snů, Polaris
Hraju: Advanced Dungeons and Dragons 1E, Labyrinth Lord
Hraješ? Napiš recenzi! $:)

Odpovědět

Zpět na „Kultura“