Seriály - recenze, doporučení, varování

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Funès v poslední době něco natočil?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Invictus píše: 8. 11. 2018, 19:38 Já myslím, že hlavně hrubě podceňujete efekt téměř stoleté nepřerušované tradice v průmyslové výrobě filmů. A to se týče režisérů, scénáristů, herců, filmových řemeslníků i veškeré infrastruktury okolo. To je obrovská konkurenční výhoda. A prakticky nelze jak dohnat.
York píše: 8. 11. 2018, 23:26To je nesmysl. Nežijeme za železnou oponou, nic nám nebrání učit se od nejlepších.

Samozřejmě dokud budeš mít přesně tenhle mindset, tj. "Nejde to, mají moc velký náskok a bude se jen dál a dál zvyšovat", tak je opravdu nikdy nedoženeš.
Podle mě je naopak klíčové uvědomovat si, že s tím, jak jsme malí a chudí, si prostě nemůžeme dovolit netočit výborné věci, jinak celá naše kultura s naší generací zanikne.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Invictus »

York píše: 8. 11. 2018, 23:26To je nesmysl. Nežijeme za železnou oponou, nic nám nebrání učit se od nejlepších.
Až na to, že ti nejlepší jsou v USA, kam pokud vím se nejezdí čeští filmaři ani učit, natož si dělat praxi*. To know-how fakt nevykoukáš z těch filmů. To není o mindsetu, ale o tom, že míra sofistikovanosti, zdrojů, a konkurence je tam úplně jinde než u nás, a nemá důvod se to nějak měnit. Že se můžou české filmy a seriály zlepšit, to je jisté, ostatně ony se tak i nějak plíživě zlepšují. Dožene česká top produkce tu top americkou? Not in a hundred years.
A místo toho, aby se naši umělci soustředili primárně na kvalitu, tak plodí řadu průměrných a podprůměrných rychlokvašek, aby bylo na chleba, čímž pochopitelně tu laťku moc neposouvají.

*z hlavy vlastně vím jen o Rodenovi, a to je bezkonkurečně nejlepší český herec, což asi taky není náhoda
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Invictus píše: 8. 11. 2018, 23:52 Až na to, že ti nejlepší jsou v USA, kam pokud vím se nejezdí čeští filmaři ani učit, natož si dělat praxi*.
Trochu jsem se ochomýtnul kolem čehosi a samozřejmě nemáš pravdu. Prý umíme velmi solidní kameru a máme výborné kaskadéry. Ty řemeslné věci prý máme docela slušně zmáknuté, ale moc to neumíme používat. Problém je v režii, scénářích, hercích, ti fakt jezdí tak leda do Karlových Varů se nažrat a od žádného cizáckého ksindlu si do toho kecat nedají.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Sosacek »

Eleshar_Vermillion píše: 8. 11. 2018, 23:46 Funès v poslední době něco natočil?
Eleshar_Vermillion píše: 8. 11. 2018, 23:18 Nemám ponětí. Ale kdykoliv jsem viděl jakýkoliv francouzský film, byli v něm herci, kteří hráli, nikoliv šašci, kteří se pitvořili.
But nobody came.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Sosacek »

Jinak kdyz clovek koukne na Fukovy recenze, tak tam sice na dost veci nadava, ale taky tam u hromady ceskych filmu rekl "tohle bylo super, je videt ze typek se ucil od X, dik takovejme lidem mam pocit ze se veci zlepsujou".

Ale ono to obvykle neni u thrilleru, horroru nebo marvelu, tj. jedinych zanru uznavanych na rpgf, zejo.
But nobody came.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

Sosacek píše: 8. 11. 2018, 22:05
Moje poznamka byla, ze cesti filmotvurci nedelaji bombasticke akcni filmy jako Marvel, kde se vsechno vyresi tim, ze Hrdina nekoho mlati pesti neni selhani, je to jenom jiny styl. Kdyz uz se bojuje, tak typci myslim casteji bojuji sami se sebou nez s nejaky fakt velkym typkem co po nich strili. Ten Rapl je myslim dobry priklad.A co vic, cesti hrdinove maji povoleno nevyhrat, nebo vyhrat ale za nejakou cenu - hraci modernich rpg jiste oceni "typicky castecny uspech".


Tsdy nevím, jestli tomu rozumím.
Marvelí superhrdina tu nevznikl a asi nevznikne a asi málokdo chce, aby vznikl (já asi nejmíň ze všech). Jasná závora jsou prachy, jiná dost jasná závora je, že Češi tohle prostě neberou vážně (já s tím mám taky problém). Vyleze z toho Limonádový Joe a Jedna ruka netleská.

Já na to navázal tím, že u nás se ovšem jde hrozně daleko, protože je už vzácný hrdina vůec, jakýkoli, i mnohem civilnější. Který nikoho nemlátí a ani se nepere. Hrdina v tom smyslu, že udělá něco výjimečného a statečného. Jako třeba Alois Rašín. Nebo Rapl, který je asi nejameričtější, neb se pere docela často (a často taky dostane na budku). Nebo Helena Kahnová.
Já jsem tu všechny nalezené hrdiny jmenoval a zdá se mi, že snaha se takové postavě vyhnout je až maniakální.
malokdy mam z filmu pocit, ze to oslavuje - mozna nejake filmy jsou "od svini svinim" ale "hele fakt chces bejt takovej/takova?"
O tomhle je právě velké procento Filových pojednání. Je fascinován tímto jevem a podrobně ho rozebírá. A po letech zkoumání uznávám, že má pravdu, předsedo. Zřejmě nesleduješ Vejdělkovy nebo Slámovy hity.
Na "nikdo se nikdy nechova hezky" ani nebudu hledat protipriklad, protoze je to moc jednoduche.
Tak do toho. Já fakt mám problém.
Stejne mi prijde divne mluvit o krizi.
Postoval jsem články nějakých lidí, co se tím narozdíl ode mne živí, a ti si to myslí. Lidi prostě nechodí do kina na české filmy.

O vědě a jiných disciplínách tu nemá cenu hovořit, stejnou šikmou plochu už navrhoval Ilgir.

A když se vrátím k tématu, u seriálů je problém možná ještě zřetelnější.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Sosacek píše: 9. 11. 2018, 00:11 Jinak kdyz clovek koukne na Fukovy recenze, tak tam sice na dost veci nadava, ale taky tam u hromady ceskych filmu rekl "tohle bylo super, je videt ze typek se ucil od X, dik takovejme lidem mam pocit ze se veci zlepsujou".
Ale ono to obvykle neni u thrilleru, horroru nebo marvelu, tj. jedinych zanru uznavanych na rpgf, zejo.
Ale píču a šišky.
Třeba když jsme v těch seriálech - já nebyla schopná koukat na Stranger Things. Pro autory asi toprí, protože já to nevydýchala z důvodu přílišné poltergeistovitosti, potažmo spielbergovitosti a mám dojem, že přesně o to jim šlo.
Naopak mě docela pobavilo Kosmo a krátké příběhy Tondy Blaníka a to mám dost bizarní smysl pro humor.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

Blaník je bezva. Ale má celovečerní film to není. Ten formát seriálu tu dává smysl.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od ilgir »

No, shodli jsme se, že točíme jen určité žánry a těm ostatním se vyhýbáme, a to už dávno. Souvisí to s věcmi jako zkušenosti, tradice, lenost. Z toho taky plyne ten vedlejší efekt "na české filmy nemá cenu chodit do kina". No, nemá, když jsou to všechno konverzační komedia a dramata.
Shodli jsme se, že některé naše filmy jsou fakt dobré (některé i dostaly Oscara) a většina stojí za houby. A že USA (překvapivě) těch dobrých vyprodukují víc. V absolutních číslech, ne poměrově.

Díky Sadako za obsáhlý příspěvek. Ale nevyčetl jsem z toho jednoznačnou odpověď na otázku, zda jsme měli někdy v historii období, kdy vznikalo výrazně více skvělých filmů než dnes.

Jestli tento stav nazývat slovem "krize" nebo ne, to už se neshodnem, neboť je to zcela subjektivní. Jsou lidé, kteří vidí krize na každém rohu, zatímco jiní raději těmito výrazy šetří.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

Odpovědi jsme dali se Sadako vedle.
tady lze místopisně jásat jen nad Raplem a Expoziturou, případně nadávat na Doktora Martina (nebo obráceně).
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Sosacek »

Nekdo mi rikal, ze The Expanse je sakra dobry scifi, po dlouhy dobe. Mate nekdo zkusenost?
But nobody came.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Quentin »

Sosacek píše: 2. 1. 2019, 23:13 Nekdo mi rikal, ze The Expanse je sakra dobry scifi, po dlouhy dobe. Mate nekdo zkusenost?
Měl pravdu :-)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Sosacek »

Jakoze je to i fakt scifi a ne jenom akcni serial ve scifi kulisach?
But nobody came.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Quentin »

Sosacek píše: 3. 1. 2019, 08:08 Jakoze je to i fakt scifi a ne jenom akcni serial ve scifi kulisach?
Určitě. Worldbuilding je tam sympatickej; myslim, že budeš spokojenej.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů