Ať žije český film...?

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od York »

midewiwin píše: 10. 3. 2018, 10:37Kdo je Emily Blunt?
V pohodě, mně nic neříkají ani ti Vívekové, Macháčkové, Hřebíčkové a tak :-)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od Argonantus »

York:
Nevěřím, že jsi na Viewegha nenarazil alespoň v debatě o Psaní.
Macháčka znám původně spíše skrz Mig 21, pak skrz televizní revoluci a teprve v třetím kole jako herce skrz ty Samotáře.
Někdo někde rozhodl, že je sympatický a okouzlující romantický typ.

Hřebíčková moc za znání nestojí, neznal bych ji, kdybych tak nepitval s Filovým odborným dohledem ty Muže v naději, což je IMHO esence všeho špatného na českém filmu. Dám to sem nevímpokolikáté, neb je to velmi ilustrující
https://magazin.aktualne.cz/kultura/fil ... le:711923/

Macháček i Hřebíčková jsou tam vyobrazeni, pro úplnost.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od York »

Dík, ale nějak nevím, proč by mě to mělo zajímat...

Ostatně jako skoro celý český film. Cesta do pravěku byla ve své době fajn, dál si teď asi nic nevybavím.

(Ehm, nejdřív jsem napsal Cesta do Pravěku...)


edit: Jo, ještě Ať žijí duchové a Císařův pekař. Jsou to samozřejmě staré věci, televizi jsem už nějakých 15 let nezapnul, možná víc.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od Sosacek »

York píše: 10. 3. 2018, 13:50 Dík, ale nějak nevím, proč by mě to mělo zajímat...

Ostatně jako skoro celý český film. Cesta do pravěku byla ve své době fajn, dál si teď asi nic nevybavím.
Tak proc lezes do diskuse o ceskem filmu? Abys lidem rekl, ze te nezajima?

Obrázek
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4817
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od midewiwin »

Dívala jsem se do žebříčku nejlepších filmů a nejvýš posazený opus, který bych s klidným svědomím označila za romantickou komedii, jsou Prázdniny v Římě na 65. místě. Teda věc příšerně stará.
Vlastně nevím, co to dokazuje. Snad jen, že to je žánr, od kterého se už nic nečeká ani ve světě.
Čas neexistuje.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od Argonantus »

Promiň, ale to je jak z Marsu.
Podle této teorie by cajdákové královny typu Julia Roberts nebo Sandra Bullock nemohly ani vzniknout, protože je obtížné v jejich filmografii najít něco jiného. Tyhle věci se točí furt pryč.
Jedním z motivů toho mého veselého Emily Blunt seznamu bylo, jak lze tohle téma udělat i docela inovativně a zábavně.

Co se týče českého publika, to každý rok pravidelně roní slzy nad Love Actually, Pretty woman a Titanicem, nebo si z nouze dávají opravdové starožitnosti jako Prázdniny v Římě (nedávno někdo zkoušel remake, k té aktuálnosti) a Kristiána.
Publikum je všude stejné.

Nenormální jsou čeští filmaři.

York:
Když to vezmu konstruktivně, nějaká poslední romantika se smí skrývat v pohádkách. Zřejmě po patřičném ocedulkování NAIVNÍ a POUZE PRO DĚTI.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od Sosacek »

A neni ceske publikum z romantickeho hlediska saturovano Ordinacemi a Ulicemi a takovymi vecmi? Normalne se filmy a televize berou jako separatni veci, ale tady to muze mit dopad. Nebo co ja vim, nesleduju to.

Z druhy strany me Argo napada dost lidi, kterym "povinna romanticka linka v uplne kazdem hollywoodskem filmu" dost leze na nervy. Samozrejme zalezi na tom, jak sikovne je udelana.

Kdyz kouknu do Top 100 na CSFD, a zamyslim se nad tim, co ma povinnou romantickou linku, tak vetsina filmu to tak nema - nebo ji ma fakt divne pokrivenou. Hm.
Naposledy upravil(a) Sosacek dne 10. 3. 2018, 17:40, celkem upraveno 1 x.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od jjelen »

midewiwin vs Argo: to že od toho nikdo nic nečeká neznamená, že se to nemůže vesele točit (viz ty sosovi telenovely... nikdo je nebere vážně, diváků si ale najdou dost a tvůrci mohou vesele vydělávat...)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od Argonantus »

Cokoli povinného je úlet. Povinná politická korektnost; povinná romantika; povinná sexuální scéna, povinná násilná scéna - nevyhnutelně to zdegeneruje do debility. Autor sice nemá nápad, ale narve to tam.
Tady bych zrovna podezíral ten "umělecký přínos producentů" - vyšlo nám v nějakých excelových tabulkách, že tam musí být hrdinka padající z okna a superhrdina ji musí zachránit.

Ale o tomhle asi smyčka neběží; já tvrdím, že zamilovat se je normální přirozený stav v lidském životě, a pokud se to pod nějakou obskurní záminkou vymaže, vznikají divně deformované příběhy. Nebo musí jít o téma, kde to opravdu nikomu nechybí, třeba ten Palach. Což ovšem vějíř témat docela slušně omezuje.

Stejně tak bych netvrdil, že láska musí být povinně nekvalitní, odfláknutá a debilní a telenovelovitá. To je přece blbost.

Já podezírám to zakletí novou vlnou. Jeden obskurní avantgardní styl, který byl zpočátku nápad, ale když se z toho stane jedině možný způsob nazírání světa, vznikne šílenství. Někdo to na těch školách mlátí do studentů kladivem a na opačném konci za to akademie rozdává ceny.
Národní hořkosladce laskaví umělci Svěrák, Hřebejk, Menzel mají docela velký problém udělat normální zamilovanou scénu. Já si žádnou nevybavuju. Teď máme ještě Bohdana Slámu a Vejdělka a Poledňákovou. Taky hustý.
A ti, co takové věci uměli, už vymřeli.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od Sosacek »

Podivej se na tech top sto filmu, a rekni, kdo se tam zamikuje a na to happyend?

V shawshenku ne. V rozhnevanych muzich ne. V terminatorivi 2 ne. V kmotrovi, schindlerove seznamu, v pulp fiction, v seven?

Obcas se tam neco takoveho vyskytne a je to mimiradne podezrele. Ve forrestu gumpovi, treba. V leonovi. Ve fight clubu.

Z tech filmu mi na klasicke "je to cele o necem jibnm, ale mame tam zenckou, tak se s ni glavni hrdina musi dat dohromady" prioada akorat na indiana jonese a star wars
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od Argonantus »

No vidíš, něco z tebe vypadlo. Taky Pán prstenů. Avatar. Temný rytíř. Blade Runner.
Pár věcí by se našlo, ne?

Nejde o to, že celé je to o něčem jiným, tak tam narvem trochu romantiky, ale zrovna v těchto příbězích to tam organicky patří a je to součást zápletky. Batman bez toho konce vyzní naprosto jinak. Třeba jako ta starší Burtonova verze, která dopadla přesně obráceně. Jsou to dvě rovnocenné možnosti, dobrý a špatný konec. Oboje může dávat smysl. Já netvrdím, že musí být povinně dobrý konec - když to udělal Cameron v Titanicu obráceně, měl s tím úspěch ještě větší. Ten Terminátor dostal přinejmenším mne, to je podobný případ.

Český film tuhle otázku prostě vůbec nikdy nepostaví.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od Sosacek »

Ja se priznam, ze jsem se ztratil v tom, o cem se bavime.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4817
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od midewiwin »

Začalo to tímhle postem
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 30#p528212
jenže nedošlo ke shodě, co se dá považovat za komedii ani co je to filmová romantika.
Jediná shoda je teoreticky možná jen v tom, co je a co není český film. Ale ani s tím asi není radno si začínat, aby se tu nenakupila hora mezních koprodukcí.

Ještě bych se měla pokusit vysvětlit, co jsem myslela tím, že od tohoto žánru už dnes nikdo nic moc nečeká: hlavně asi nikdo nečeká, že se romantické komedie ocitnou v popředí žebříčku nejlepších filmů.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od Vallun »

Národní hořkosladce laskaví umělci Svěrák, Hřebejk, Menzel mají docela velký problém udělat normální zamilovanou scénu.
Co Tmavomodrý svět? Tam to je, byť to sklouzne hodně do sladkobolna...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Argonantus píše: 10. 3. 2018, 16:59 Promiň, ale to je jak z Marsu.
Podle této teorie by cajdákové královny typu Julia Roberts nebo Sandra Bullock nemohly ani vzniknout, protože je obtížné v jejich filmografii najít něco jiného. Tyhle věci se točí furt pryč.
Tož to jo, točí se to furt, ale mezi nejlepšími filmy to prostě nebývá, takže pokud po převratu vznikly 4 dobré filmy, tak je asi přirozené, že romantická komedie mezi nimi nebude, stejně jako kdeco dalšího.
Ale jako jo, přesvědčili jste mě - romantické komedie se ve světě chrlí jedna za druhou, byť nejsou třeba nic úžasného, ale v Čechách je to všechno jen směs hořkosladkosti a uslintaného slizu, což asi divné je.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů