Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Vallun »

Ken Follet - Pilíře země
Že Follet umí vyprávět mistrně příběh jsem věděl, ale že dokáže dát dohromady něco tak impozantního jsem nečekal. Kniha má sice 920 stránek, ale je to jedno - stejně to chcete přečíst na jeden zátah...

A je to o katedrálách! Kdyby někomu na divokém západě unikly mé předchozí zmínky...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Wild West

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Wild West »

Už mi to řeklo víc lidí a je to jedna z několika tlustých knih, na které se práší, že až bude jako čas.
Jiná byl ten Martin nedávno, kterého vyprudila debata (čtu to, když nečtu Vallunovy lodě a tak).

Stran tlustých knih o katedrálách - prošlo mi jich rukama několik, například Labyrint by Kate Mosse nebo Katedrála moře by Falcones.
Zatím asi stále vede Věž by Golding, který není až tak tlustý.
A proti Křižákům od Kossakové to byli zatím všechno saláti. To ale je jen lehce o architektuře, i když jsou tam hodně výpravné kulisy.
Wild West

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Wild West »

Už jsme to tu někde měli, ale nemělo by to zapadnout. vezme vám to dech, zejména to poslední (a je to krátké)

http://www.fantasyplanet.cz/clanek/anti ... y-placenta
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Raven »

Karate baby bylo skvělé! Úplně se mi zatajil dech.
Vlastně, ten úplný začátek mi připomínal nějakého Charmse. Nebo Viana. Ale dlužno říct, že ti takové věci dělali schválně...
Joanne Rutherfordová mala ťažký pôrod. Nerodila cisárskym rezom, ale dieťa, ktoré porodila, bolo veľmi ťažké. Malo bezmála päť kíl. Malo zvláštnu ostroružovú farbu. Zaplakalo tak mocne, že sa v nemocnici všetci zľakli a zháčili, čo sa deje. Napokon sa upokojili.
Nedialo sa nič.
/tady by to, myslím, Charms utnul/
Možno Sadako nebo Faskal přesně spojí

Jdu na Placentu
R
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Raven »

vyleze z ní chobotnice?
Nebo sumo s chapadlama?

edit: ok.
Karate Baby se mi líbilo víc, to mou jednu miliontinu duše snad i dojalo.
Na Placentě byl dobrý konec, ovšem, nepřikročila bych k tak radikálnímu řešení osudu hlavního hrdiny. Lepší by bylo, kdyby ji kolem sebe obmotal a vyrazil do světa
Protože to ta placenta ho nutila dělat zlé věci
R
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
Beefate
Příspěvky: 52
Registrován: 10. 9. 2013, 17:16

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Beefate »

Inu, všichni tady píšete Kinga, ale mě už poslední dobou jeho horory tak strašidelné nepřipadají... Posraný jsem byl upřímně jen z knihy To, která byla moje první. Ale stále Kinga čtu, něco v něm je, zejména mám rád tu tajemnou atmosféru a nevědomost. Moc nemusím jeho povídky, ale naopak miluji Temnou věž, kterou mám rozečtenou. Mimoto si myslím, že kdybych si To přečetl podruhé, už bych se strachu z kanálů nezbavil nikdy. (V průběhu čtení jsem měl hrozný strach, že za oknem uvidím klauna letícího na baloncích, jak se mi směje... Brr) $-o Stejně mi většina Kingů příjde spíš jako oddechovka, třeba Carrie jsem tak vnímal. A hned po Temné věži mám nejraději sbírku povídek Srdce v Atlantidě, kterou jsem vůbec nechápal...
Ale zase si nemyslete, že jsem nějaký tvrďák... U Pána Prstenů jsem bulil jak malá holka od té doby, co Dva hobiti vstoupili na úpatí Orodruiny až po konec a potom ještě slušných pár minut jen tak v posteli :D (Myslím, že to tady snad pro nikoho ani není spoiler 8) )
Občas žasnu nad Pratchettem... Zejména miluju knihu Soudné sestry na které už přes rok toužím jít do Divadla v Dlouhé.
Ale vím, že o oblíbených knihách se píše jinde, takže přejdu k těm, co mi vyrazili dech :D ...
1) Pán much (W. Golding) - dost jsem z toho nemohl a dost jsem to nechápal... Dlouho mi mnoho věcí vrtalo hlavou
2) Sto roků samoty (G. G. Marquéz) - Geniální, nejlepší... Ale po přečtení jsem měl pocit naprosté prázdnoty. Netuším proč. Musíte přečíst, abyste pochopili tu atmosféru. A po přečtení určitě doporučuji si poslechnout písničku jedné české punkové kapely: Papírová hyena
3) Čaroděj Zeměmoří (Le Guin) - Prý trochu pohádka, ale s neskutečnou poetikou. Průkopnice fantasy hned to Tolkienovi
4) Vrána (O'Barr) - Nenávist, odplata a vražda, která je správná. Komiks napsaný člověkem, který ztratil lásku, ale i přítele (jedna osoba). Nikdy předtím nic nepsal ani nekreslil a přesto napsal jedno ze tří nejlepších komiksových děl. A to už zní zajímavě...
5) Strážci (A. Moore) - Další komiks, ale o zvrácených superhrdinech. Komiks je založený na větě: "Kdo střeží ty, kdož střeží nás?". Plno geniálních nápadů a myšlenek a naprosto omračující charaktery (Rorschach).
6) Metro 2033 - Ohryzané nehty až do masa. A ten konec, proboha, ten konec...
A mnoho dalších, ale to už bych se upsal. Jen letmě zmíním: 451 stupňů fahrenheita; Růže pro Algernon; některé scény v Kmotrovi; Maus: Otcova krvavá pouť dějinami - autentický komiks o židech za 2. světové války (židé jsou myši, poláci prasata, němci kočky...); Tracyho tygr - kniha o lásce, ale žádná slaďárna. Jednoduše geniální
S láskou, Beefate
Jsem Ztracený... Nesmrtelný... Konec Inkarnací... Muž Tisíci Smrtí... Ten Bez Odpočinku...
Jeden Z Mnoha... Ten Jenž Ztratil život... Přinašeč Stínů... Zraněný...
Ten Kterého Drží v zajetí život... Přinášející Mizérii...
...Yemeth...
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Raven »

vítej, nová tváři s literárním přehledem. Přijmi plyšovou knihu (ať si máš co číst plyšovou lupou)
Tracyho tygr - kniha o lásce, ale žádná slaďárna. Jednoduše geniální
Tohle neznám, tos mě dostal
Řekni nám víc
hned po Temné věži mám nejraději sbírku povídek Srdce v Atlantidě, kterou jsem vůbec nechápal...
Můžeš mi osvětlit, jak se k sobě mají Srdce v Atlantidě s Hopkinsem a ten King? Já to jednou rozečetla a hrozně mě šokovalo, že to byla jen jedna z linek/povídek celých Srdcí v Atlantidě (ale jen jsem to tak proskákakala, ještě mi tam utkvěl muž, co se převlékal za veterána z Vietnamu, protože to byl neskutečný přivýdělek) a v originále byli muži ve žlutých pláštích. Nakolik přesně se to shodovalo s tím filmem už nevím, ale nic dalšího Kingovského/ala Kingovského už tak nezbožňuju.

Chudák Čuňas, dodnes jsem se z té facky, kterou dal pan spisovatel mně i své obrýlené postavě, nevzpamatovala

Marquéz, ach Marquéz

(poznámka Wild Westovi: ráda bych uvedla, že Marquéz byl další spisovatel, u kterého jsem zaznamenala fenomén osobní maniakálnosti a fanouškovství, ale přes 8 knih to asi nešlo)

Vrána: není spíš tohle o velké lásce...?

Watchmen: můj černobílý kocour se bude jmenovat Rorschach

Metro nepřečteno, bohužel

MAUS není nic horšího než si upéct dort z pracího prášku

Bradbury máme tu specializované téma o Dystopiích

A ještě jednou, vítej!
R
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Tracyho tygr?
Jestli to může být pro někoho doporučením, tak tuto knihu chovám v silné neoblibě.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Raven »

Proč, proč, proč?
(řekla bych málo incestu na tvůj vkus?, ale nechci pohoršit nové fóraře, když už tu konečně nějací jsou)
R
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Kdyby byli Tracy a ta jeho buchta sourozenci, možná by to mělo zajímavější náboj...nicméně, ta kniha mě iritovala jaksi od podstaty, taková hrozně sluníčková, melancholická způsobem, který nemám v lásce, moc mi neseděl jazyk...zkrátka, tohoto slavného autora si propříště odpustím.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Wild West

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Wild West »

Neužitečný přizvukovací post:
Beefate píše: 1) Pán much (W. Golding)
4) Vrána (O'Barr)
451 stupňů fahrenheita; Růže pro Algernon; některé scény v Kmotrovi; Maus: Otcova krvavá pouť dějinami
To je dobro.
Stran hororu - otevři téma Splatterpunk. Tam si píšeme my, úchyláci.
Uživatelský avatar
Beefate
Příspěvky: 52
Registrován: 10. 9. 2013, 17:16

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Beefate »

Možná je to touto pozdní dobou, ale poznámku o Srdcích v Atlantidě moc nechápu... Film jsem nezmiňoval a ani neviděl $P
A k Tracyho tygrovi... Ano, výrazy jako sluníčkový, barvitý, melancholický sedí. Kraťoulinká knížka, ale zasníte se u ní. Není to kniha na přemýšlení. Mimoto ale víc se mi líbila sbírka povídek Odvážný mladý muž na létající hrazdě. Ale těžko popisovat, musí se přečíst... Je to dost odlišné od ostatních děl.
A ano, Vrána je o lásce :D
Copak se Ti na Mausovi nelíbí?
A děkuji za uvítání, plyšovou knihu přečtu a založím do knihovničky (Určitě se tam nějak vejde, je to matematicky dokázáno, že se tam vleze vše)
Jsem Ztracený... Nesmrtelný... Konec Inkarnací... Muž Tisíci Smrtí... Ten Bez Odpočinku...
Jeden Z Mnoha... Ten Jenž Ztratil život... Přinašeč Stínů... Zraněný...
Ten Kterého Drží v zajetí život... Přinášející Mizérii...
...Yemeth...
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Raven »

MAUS se mi líbí velice velmi.
Je těžké nějak glosovat velká díla, která každý četl, takže jsem to pojala obvykle jen jako poznámku k nějakému momentu z jejich děje, či postavě, které ve mně tehdy něco zanechaly/mě natolik překvapily, že si je pamatuju ještě po letech
Ale možná jsem udělala neúmyslný spoiler k MAUS 2. Ale jen malý, ohledně toho, jak to bylo s pečením dortu
Odvážný mladý muž na létající hrazdě.
zní už podle názvu velmi dobře (i když vybírat si knihy podle názvu je dost riskantní podnik)

Já se vyjadřuju od přírody velmi nesrozumitelně a divně...
zmínil jsi Kinga
v mé hlavě: Miluju srdce v Atlantidě! On je Kingofil (aspoň do jisté míry 8) ), třeba mi objasní, nakolik jsou ta dokonalá filmová Srdce v Atlantidě shodná s knihou, kterou jsem marnotratně odložila

A co 1984, nebo V jako Vendeta?
R
"Make BDSM, not war, sister."
Wild West

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Wild West »

Odvážný mladý muž na létající hrazdě.
by James Thurber. U nás taky vyšly výběry Filosof a ústřice, Karneval. Další velevýznamný vzor Karla Čapka, a v lecčems i lepší, protože lehčí pero a zábavnější. Ale některé jeho bajky jsou málem geniální. Jo, dalo by se říci, že až dechberoucí.
Flash story jako lusk. Bubák to asi bude znát, a pokud ne, tak doporučuji. Midewiwin to zná stopro.

Můj oblíbený autor, a dost mne překvapuje, že jsem ho tu ještě nikdy nezmínil.
Uživatelský avatar
Beefate
Příspěvky: 52
Registrován: 10. 9. 2013, 17:16

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Beefate »

Ano, Maus: II jsem nečetl, jelikož ho nemáme v knihovně :(
Mimoto nastalo lehké nedorozumění. Knihu Odvážný mladý muž na létající hrazdě napsal William Saroyan, ten, co napsal Tracyho tygra. Co se tak dívám, tak onen James Thurber napsal knihu Zmatený muž na hrazde :D
Jsem Ztracený... Nesmrtelný... Konec Inkarnací... Muž Tisíci Smrtí... Ten Bez Odpočinku...
Jeden Z Mnoha... Ten Jenž Ztratil život... Přinašeč Stínů... Zraněný...
Ten Kterého Drží v zajetí život... Přinášející Mizérii...
...Yemeth...
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů