Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Argonantus »

No jo, Chatrč.
Dech mi to nezatajilo, ale rozhodně zaujalo. Narozdíl od jednoho křesťana, co s tím měl problémy.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Vallun »

Dick Durham - Neuvěřitelná námořní dobrodružství

Autor trochu přehání, řada popisovaných případů je dokonce obecně známá, ale přesto jde častokrát člověku mráz po zádech nebo nevěřícně kroutí hlavou, když čte výbor nejzajímavějších příběhů z moře...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od morech11 »

a ešte jedna - Susanna Kaysen, Girl Interrupted
ani táto, ani chatrč mi vyslovene netajili dych, ale sú pre mňa v mnohých veciach dôležitejšie, než kopa inej beletrie, ktorú som čítal, budem sa k nim vracať viac než raz a tak patria viac sem, než do toho druhého vlánkna
Wild West

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Wild West »

Morech:

Pro tebe asi ta Gone girl by Gillian Flynn. A dechberoucí to je, takže to sem patří.
Wild West

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Wild West »

Tak ještě pár pětihvězdových klasik, hraničící s dechberoucností, co jsem zatím na str. 3 neřekl:

1) Bílá velryba, Herman Melville
2) Příběhy Arthura Gordona Pyma, E.A.Poe
3) Egypťan Sinuhet, Mika Waltari
4) 452 stupňů Fahrenheita, Ray Bradbury
5) Pán Much, William Golding
6) Historie světa v 10 1/2 kapitole, Julian Barnes
7) Kruté šprýmy, Munro Saki (teda jako povídky, ale pár z nich je opravdu geniálních)
8) Klub sebevrahů, R.L.Stevenson
9) Neviditelný, H.G.Wells
10) Myši Natalie Mooshaberové, Ladislav Fuks, aby jako nějací Češi, dosahující této kategorie
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Faskal »

Rád se přidám k předřečníkům: Napoleon z Notting Hillu.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Wild West

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Wild West »

Proč jsem v tomto tématu ještě neřekl slovo Neuromancer?
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Sosacek »

Use of Weapons.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Lemmy »

Ernest Cline - Ready player one

Jedna z nejlepších knih, co jsem v poslední době četl a jedna z mála knih, která udržela mojí pozornost od začátku do konce, což se mi stává převážně jen u některých titulů Pratchetta + výjimečně několika dalších titulů od dalších autorů (Pratchetta uvádím vlastně proto, že ho čtu jako autora v podstatě nejčastěji).
Na to, že nemám rád blízkou budoucnost zasazenou do konkrétního roku (vzhledem k tomu, že když určitý rok proběhne jinak, jedná se v podstatě o alternativní současnost s alternativní budoucností a často bývají představy podoby dané etapy zpětně spíš pro smích) a nejsem hráč videoher nebo počítačových her (ač se v některých herních významech orientuji v podstatě mě bavilo pouze pár her pár let přes pubertu), tahle kniha byla super.

Možná to dělá styl jakým je napsaná / možná to, že jde o geekovinu, kde se objevují taky termíny jako Gyrax, Will Wheaton, Blade Runner, Neuromancer, Dungeon and Dragons, Jestřábí žena atd ... a člověk, který zná většinu těchto termínů v knize prostě cítí, že dost čtenářů tyhle termíny znát nebude, což ho trochu víc přibližuje k autorovi / možná pro tu inspiraci osmdesátkovou a částečně devadesátkovou popkulturou / možná pro to, že je jednoduše napínavá a dobrá.
Doporučuji.

+ Taková perlička je to, že se uvažuje o zfilmování (tohle by chtělo tři filmy s dobře pořešeným využíváním autorských práv dalších titulů, pokud by nemělo jít jen o holý osek knihy) a měl by se okolo toho snad motat i Nolan.

V Databázi knih hodnoceno na 90 procent:
http://www.databazeknih.cz/knihy/ready- ... one-119273
Wild West

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Wild West »

Chaim Potok: Vyvolení.

je to už starý zážitek, ale tady by asi chybět neměl. Zejména pro ty, co rádi řeší vztahy rodiče/děti.
Jo, a je to totální realismus.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Jorge Luis Borges - Zrcadlo a maska (souborné vydání Borgesových povídek).

Až nebudu tak líná, doplním toho víc, ale zejména Babylonská knihovna, Kruhové zříceniny a Loterie v Babylonu byly přímý zásah.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Wild West

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Wild West »

Babylonská knihovna. Kdybych byl Faskal, napíšu tři vykřičníky.

Tahle povídka je kupodivu jedna z úplně nejstarších scifi, které četl mladistvý Argonantus a které mu ukázaly, že lze i jinak, než Bohumil Říha. Vyšla totiž v té bájné antologii Labyrint (viz článek o scifi v Drakkaru).

Jinak asi největší vliv měla Borgesova geniální hláška "Jednorožec neexistuje", tuším, že z Fantastické zoologie.
Borges je dobro.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od midewiwin »

Dostávám se do fáze, kdy už si jen matně vybavuju, jaké to bylo, když se mi při četbě zatajil dech.
Vzácně si aspoň vzpomenu, která povídka či kniha to byla.
Lavreněv, Jedenačtyřicátý.
Nejvíc mě na tom asi fascinovalo, že i v haldě oficiální sovětské literatury z občanské války se objeví taková perla. Úžasné finále.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Faskal »

... a já jim to řeknu.

Tak jsem si doháněl vzdělání, a namyšleně jsem chodil kolem s knihou, a když se někdo zeptal, co to čtu, tak jsem řekl: "Iliadu".

Bylo to naprosto úchvatné a překvapilo mě to hned z několika směrů. Nejdříve tím, že jsem tak nějak věděl, o čem ty trójské války byly, ale ta kniha byla úplně o něčem jiném - nějaká jablka a důvody, proč tam bojují? Achillovy paty? (což je mladší vynález) Láokoón a dřevěné koně (přidružený mýtus), že ta válka nějak dopadne?
Celé to bylo výhradně o hněvu Achillově. Na začátku se vytočil a kniha končí v momentě, kdy chlap pochopí, jak jsou si navzájem s tím druhým týpkem podobní a přestane se stavět na hlavu.
Mezi tím je jenom brutální řežba spatterpunkových detailů a epických rozměrů.

Co mě tam překvapilo, jsou hlavně dvě věci:
- jsou tam hrozně zajímavé postavy. Kromě těch tisíců, co se tam jenom mihnou stylem: "A hrdina bodl chlapa xyz, syna xz zezadu do hlavy, trudné kopí prošlo skrz, přeseklo jazyk, a ubohý xyz skousl kov svými zuby," a pak tam ti, co jste o nich už určitě někde slyšeli. Na tvtropes nicméně tvrdí, že došlo k jakémusi posunu hodnot a já s nimi musím souhlasit, třeba ten Achilles mi přišel jako kolosální zmetek a ať žije Hektor
- jazyk. Co bych vám vyprávěl, určitě to do vás hustili. Ale je to fakt perfektní. Jak mám rád různé poezie v próze, tak se mi i ty hexametry docela obstojně četly, i když to chce jisté odhodlání. A další věc - je to celé psané jaksi, ehm, filmovým způsobem. Ta kniha naprosto úchvatně pracuje s kamerou. Je to zajímavé kompozičně v tom, že se počítá, že celý cyklus mýtů znáte, a začne in media res a stejně tak znenadání skončí.

Prostě super a musím si sehnat to volné pokračování.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Argonantus »

Podobný překvapivý a možná i dechberoucí zážitek byl pro mne Beowulf.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů