Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Wild West

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Wild West »

Beefate:
Aha, ona je to záměna dvou podobných názvů. mea culpa.
Wild West

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Wild West »

William Saroyan, dodávám ještě; já nevzdělanec.
Uživatelský avatar
Beefate
Příspěvky: 52
Registrován: 10. 9. 2013, 17:16

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Beefate »

Beethoven byl taky hovado... A co vytvořil 8)
Jsem Ztracený... Nesmrtelný... Konec Inkarnací... Muž Tisíci Smrtí... Ten Bez Odpočinku...
Jeden Z Mnoha... Ten Jenž Ztratil život... Přinašeč Stínů... Zraněný...
Ten Kterého Drží v zajetí život... Přinášející Mizérii...
...Yemeth...
Uživatelský avatar
Beefate
Příspěvky: 52
Registrován: 10. 9. 2013, 17:16

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Beefate »

Ach, špatně jsem pochopil Tvůj komentář... Četl jsem "...je nezvdělanec" :D
Jsem Ztracený... Nesmrtelný... Konec Inkarnací... Muž Tisíci Smrtí... Ten Bez Odpočinku...
Jeden Z Mnoha... Ten Jenž Ztratil život... Přinašeč Stínů... Zraněný...
Ten Kterého Drží v zajetí život... Přinášející Mizérii...
...Yemeth...
Wild West

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Wild West »

Tak jo, pokud je třeba navázat na tvůj hlavní vstup (což je otázka), zkusím to jinak
Beefate píše:Inu, všichni tady píšete Kinga
Já jsem z těch, co spontánně a z první vody nenapsali Kinga. A to se považuji asi ze 4/10 za hororistu. Protože Lovecraft, protože Barker, protože několik dalších. King vůbec není špatný, ale není jediný a ani nejlepší.
U Pána Prstenů jsem bulil jak malá holka

No, já jsem nebulil, ale od té dávné doby, kdy jsem to četl poprvé (v samizdatu, 1986) jen s obtížemi hledám podobně silný zážitek ze čtení. Přečetl jsem to za 4 dny, neb se to muselo vrátit. Tolkien, jak zjistíš, je jeden z těch výtečníků, co to tu dotáhli na samostatnou debatu.
Občas žasnu nad Pratchettem...

Ten to taky dotáhl na samostatnou debatu.
1) Pán much (W. Golding)
Skvělá kniha; ale mému naturelu odpovídá starožitnější a méně známá Věž.
2) Sto roků samoty (G. G. Marquéz)

Mhm. Několik lidí kolm mne Marqueze miluje, já jsem k němu naplno cestu nikdy nenašel. Na to, aby mne to šokovalo, je to dost měkké, a na to, aby mne to povzneslo, je to na povrchu věcí. Trochu jako Coleho. Já mám s těmi hispánci vůbec nějaké potíže; nejlépe asi Jorge Louis Borghes.
3) Čaroděj Zeměmoří (Le Guin)
-věc, kterou také postihl efekt terminátora - dnes takto vypadá kdeco, (třeba Rečková), tehdy to bylo docela zjevení. Jinak pokud se chceš prokopat do hlubších vrstev fantasy před Tolkiena, doporučuji úžasnou Bifiho debatu o Zabudnutej literatúre. Rozhodně to stojí zato.
451 stupňů fahrenheita; Růže pro Algernon;

Výbory povídek, co vycházely v 60tých letech a podobně - jsou tam skvělé věci. většinou scifi, fantasy ještě nebyla u nás vynalezena (a na západě vlastně taky moc ne; zakladatelská kniha Lina Cartera vyšla, tuším, 1973).
Maus je výborný.
Uživatelský avatar
Fingalen
Příspěvky: 1198
Registrován: 25. 1. 2007, 13:39
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Fingalen »

Wild West píše:-věc, kterou také postihl efekt terminátora - dnes takto vypadá kdeco, (třeba Rečková)
Nejaký konkrétný tip do zoznamu, ktorý má šancu podpísať sa do mňa podobne?
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.
Wild West

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Wild West »

Fingalen:
nějak nevím, co se po mně chce. Na to moje běžná slovenština nestačí.
Jak mám doporučit něco, co doporučit nechci?
Uživatelský avatar
Fingalen
Příspěvky: 1198
Registrován: 25. 1. 2007, 13:39
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Fingalen »

LeGuinovej Zememorie je pre mňa jedna z najzásadnejších knižiek bez ohľadu na dobu, kedy som to čítal (a to aj pri opakovanom čítaní). Mám pocit, že to pre mňa predčilo aj veľkú väčšinu novších diel. Ak Rečková (či niekto ďalší) píše podobné kvalitné príbehy, rád by som si na ne niekedy časom našiel chvíľku a zistil, či sú mi schopné poskytnúť niečo podobné.
A otázka teda znela, v ktorých konkrétnych knihách podľa teba môže čitateľ nájsť to, čo v LeGuinovej.
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.
Wild West

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Wild West »

Asi nejsem ten pravý k zodpovězení otázky.
Uživatelský avatar
Fingalen
Příspěvky: 1198
Registrován: 25. 1. 2007, 13:39
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Fingalen »

Aha, už asi rozumiem. ULG mala niečo do seba v kontexte svojej doby, dnes už je jej štýl a (a možno i obsah) natoľko prevarený, že už nemá, čím osloviť. Neskoršie kópie (či nasledovníci) sú na tom podobne. Podobne ako nasledovníci Terminátora. Správne?
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.
Wild West

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Wild West »

Přesně tak. Vůbec nevidím, čím je dnes Le Guinnová zvláštní a čím se liší od milionu napodobenin. Jedině tím morálním zadostiučiněním, že to dělala takto třicet let před všemi ostatními.
Uživatelský avatar
Fingalen
Příspěvky: 1198
Registrován: 25. 1. 2007, 13:39
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Fingalen »

Možno tým, že čítam málo kníh a mladšie napodobeniny ma nejako poobchádzali. Možno tým, že si ma našla v správnom čase alebo prostý fakt, že coming-of-age príbehy majú pre mňa ešte stále dôležitú osobnú hodnotu. Možno tou jemnou poetikou, ktorá nie je agresívna a predsa nenudí. Neskôr som podobnú našiel až pri Susan Clarkovej (Jonathan Strange a pán Norrel) a vyvodil si z toho, že to bude vecou ženského pera a pohľadu na svet. To mi neskôr rozvrátil Holdstock (v Lavondyss) a Rothfuss v Mene vetra. Samotná skutočnosť, že zrovna tieto knihy patria všetky do mojej TOP10 a zároveň sú všetky svojim spôsobom coming of age story (i keď u toho Norrela je to také trochu otázne) mi naznačuje, že to asi bude dobrý smer úvah.
Ale je fakt, že čím novšie LeGuinovej knihy, tým menej na mňa fungovali.
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od midewiwin »

Naléhavý dotaz zde.
Asi s tím tajením dechu trochu přeháním, to bych si pamatovala všechno.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Raven »

Zodpovězeno tam
R
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od morech11 »

ja teda asi vobec nebudem originalny, ale dostal som tip na Chatrc (Will P. Young) a bol to dobry tip (a vobec nie offtopic ;)), tak ho potichu posuvam sem
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů