Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Argonantus »

Bram Klein - Ukradená známka
nenápadná kriminálka, náhodně vybraná v knihkupectví. Nějaký známky - to by mohlo být zajímavý, že.

Na straně 30 najednou zjevení a kognitivní disonance, neb hlavní antihrdina je skutečná postava a já ho dokonce znám, kupoval a prodával jsem od něho známky.
Okamžitě mi docvakává, že to není žádná veselá kriminálka, ale pravda pravdoucí, což se prozrazuje dalšími a dalšími detaily, které vím odjinud, ale je nepochopitelné, že to ví nějaký starý Holandský dramatik co se o známky až doposud moc nezajímal.

Následuje úžasný večer, kde ožívá celý ten propojený svět Františka Langera a filatelistických povídek, který byl taky dokonale skutečný (upřesním, že hlavní hrdina pan Král je vlastně budován podle skutečného pana Hirsche, největšího hrdiny ze všech, který se v Kleinově příběhu taky mihne). Na Langera to vlastně plynule navazuje, ukazuje, co bylo dál. I když Klein zjevně o Langerovi nikdy neslyšel.
Někde na okraji do toho patřím já a můj již mrtvý otec, vzdálená česká paralela té holandské dvojice.

Jo, a taky jsou tam legionáři a Masaryk a vznik republiky, viděný z naprosto odlišného a úžasného úhlu. Oslava sto let republiky, jak jsem si ji představoval a zatím oficiálně nedostal; perfektní portrét, ve vší velikosti i malosti, opravdové hrdinství vedle trochy směšnosti a neumětelství, padouch i hrdina, ne tak úplně chceme být jedna rodina.

Autor píše pro divadlo a je to viděl, udělal z toho divadelní drama, místy je to naivní a místy neobratné, ale je to jedno, obsah je tak strhující, že vás to nezajímá. Pět hvězd. Nadšení.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od midewiwin »

Podle dnešních zpráv antihrdina Pytlíček zemřel. V médiích vzpomenut jako nejvýznamnější český filatelista, ač v knize Brama Kleina je jasně označen za zloděje a podvodníka.
Čas neexistuje.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Kniha či povídka, která vám zatajila dech

Příspěvek od Argonantus »

Zaznamenal jsem.
Jinak podvodník to byl odedávna. Na to bych nepotřeboval pana Kleina.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů