[Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od Argonantus »

hawkkeye píše:The Peabody Heritage jsem našel zas že napsal August Derleth spolu s / na základě poznámek Lovecrafta.

Přesně tak. A Lovecraft byl dávno mrtev. Podle všeho je to Derlethova mystifikace - kdo ví, jestli vůbec nějaké Lovecraftovyy poznámky existovaly (nikdo nic podobného nenašel, a že se toho našlo hodně). U nás to vyšlo v druhém výbory Lovecrafta Bezejmenné město s tím, že je to Lovecraft bez dalšího, což se od té doby traduje.

Nejúspěšnější Derlethova kulišárna je, že vyšel v Čechách úplně poprvé již v šedesátých letech spolu s úplně prvním Lovecraftem, a nikdo o tom nevěděl.
v těhle spisech sou všechny verze v CZ které autor dokázal vypátrat.
No, nejsou - ten základní Lovecraftiánský net jich ukazuje podstatně víc, protože tam jsou jednak ty juvenilie a jednak daleko víc kolaborací, vydalo by to na další knihu. Kolaborace nevyšly proto, že tam většinou ještě nejsou volná autorská práva, neb druhý spoluautor umřel později.
http://www.hplovecraft.com/writings/fiction/chrono.aspx
V povídce Přízrak temnoty (The Haunter of the Dark) se vyskytuje Robert Blake
To je jiná slavná historie - jde o sérii, kterou začal Bloch tím, že si od kamaráda Lovecrafta vyžádal povolení ho zavraždit, takže napsal povídku, kde Lovecrafta vycucne nějaký mimozemský upír (Shambler from the stars). Lovecraft na to navázal touto povídkou Haunter of the dark, kde zase zavraždil Blocha. A mělo to ještě třetí díl, daleko po Lovecraftově smrti, Shadows from the Steeple, co napsal zase Bloch. Toihle objevil už Škvorecký.
je nesmírně zajímavé si přečíst ty tři povídky, jak je Blochův styl nakonec úplně jiný, než Lovecraftův, i když ctil Lovecrafta jako velkého učitele. Přízrak z temnoty je jinak nádherná povídka, poslední velký Lovecraft.
Ty fragmenty se menují: Azathoth, Potomek, Kniha, Cosi v měsíčním světle.

Aha, tak ty všechny vyšly. Akorát zvlášť.
Poezie a bohové je krátká povídka o snu nějaké Marcie o bozích v Parnasu, napsal ji společně s Annou Helenou Crofts.
Prostě jedna z těch kolaborací.

A jinak tu docela dublujeme debatu o Lovecraftovi - tam se tohle všechno už někde řešilo.
hawkkeye

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od hawkkeye »

Ok, už končím. Jen jsem chtěl ukázat že ono to už někde pokoutně vyšlo, v jiném překladu (dle všeho Alchymista v SPISY H. P. L. - svazek 2: VOLÁNÍ CTHULHU a jiné horrory, a Zvíře v jeskyni v SPISY H. P. LOVECRAFTA - svazek 9. - SNY V ČARODĚJNICKÉM DOMĚ a jiné horrory. Alespoň tak je to u nich udané). Obě povídky však u sebe nemají Saudkovy ilustrace, na rozdíl od většiny dalších povídek v tom dokumentu... Ale blíž sem k tomu nepátral. Poslední otázka: vyšlo ještě v CZ něco co nebylo v těchhle spisech, klidně i kolaborace (kromě těch juvenálií, ty už mám přečtené)? Rád bych věděl jestli musím něco u HPL dohnat v CZ.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od Argonantus »

hawkkeye píše:Jen jsem chtěl ukázat že ono to už někde pokoutně vyšlo, v jiném překladu (dle všeho Alchymista v SPISY H. P. L. - svazek 2: VOLÁNÍ CTHULHU a jiné horrory, a Zvíře v jeskyni v SPISY H. P. LOVECRAFTA - svazek 9. - SNY V ČARODĚJNICKÉM DOMĚ a jiné horrory. Alespoň tak je to u nich udané).
Já to i nadále popírám.
http://www.databazeknih.cz/knihy/spisy- ... ulhu-25226 - tady není alchymista
http://www.databazeknih.cz/knihy/spisy- ... dome-12028 - tady není Zvíře v jeskyni.
Spisy Zlatého koně (žluté) jsou lautr to samé, co vyšlo v civilizovanější podobě během naší debaty 2010 a dále, tyto knížky: http://www.databazeknih.cz/knihy/hrobka-58059

Oboje počínají Hrobkou, starší věci oficiálně nevydal v ČR nikdo a nikdy, což nevylučuje možnost, že si je někdo sám přeložil a pověsil na nějaký net (o jednom jsme se bavili v debatě, měl tam například neúplné Zdi Eryxu, pokud se pamatuju, a ty taky nikdo nikdy nevydal, zřejmě kvůli autorským právům).
Ten tvůj seznam nedává smysl, neb obsahuje některé věci dvakrát, a některé dvakrát pod různými jmény.
Vypadá to právě jako něčí net, kam si naskenoval sebrané spisy a doplnil to nějakými vlastními překlady.

Ještě můžeme vydat zbylé rané věci (mám je doma v computeru), a pár těch kolaborací, které jsou bezpečné, ale to vyžaduje trochu pátrání.
vyšlo ještě v CZ něco co nebylo v těchhle spisech, klidně i kolaborace (kromě těch juvenálií, ty už mám přečtené)? Rád bych věděl jestli musím něco u HPL dohnat v CZ.
No, jak říkám, nezaručuji, že na nějakém netu někde někdo něco upirátil a pověsil. jen se o tom v žádném oficiálním seznamu nelze dočíst.
Na tom předchozím anglickém odkazu jsou údajně úplně všechny mistrovy povídky, které kdo dokázal dohledat.
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2105
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od PardGalen »

Ve zdech Eryxu byla otištěna v Ikarii v roce 91. Jestli vám to pomůže.
Always bring a gun to a puppet fight
hawkkeye

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od hawkkeye »

Nevím jak to bylo přeloženo, jenom že bylo a udávám info které je v (e)knížce ve které jsem to četl. Ale určitě to existovalo dřív, bo sem ty dvě povídky četl spolu s ostatními v prvním semestru na výšce (tj. kolem 2010, a datum v dokumentu udává že vznikl v 2008). Jestli chceš, múžu ti to poslat na mail, mně by taky docela zajimalo jak a kde to fakt vyšlo (jestli pomúže, většina těch povídek vyšla, jaks udal, v Sebraných spisech žlutého koně a mají u sebe i Saudkovy ilustrace. Alchymista i Zvíře v jeskyni však jsou bez doprovodného obrázku). Co se týče překladú, povídky co tam jsou 2x jsou ve dvou rúzných překladech, ale zřejmě jen ty které autor dokumentu vypátral a/nebo ho zaujali (zdá se mi že absolutně neřešil vydání v tvrdých knihách atď.)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od Argonantus »

No, kdybys napověděl, kdo a kde to vydal jako e-knihu, pak bychom byli třeba dál.
Zlatý kůň zcela jistě nevyšel jako e-kniha, neb v té době nebylo nic podobného ještě vynalezeno.
Sebrané spisy 2010 a násl. nevyšly jako e-kniha rovněž.
hawkkeye

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od hawkkeye »

Já to mám jako dokument nebo eknihu v pc, ve wordu, už od roku 2010 a v tom dokumentu (eknize) je napsáno datum vzniku 2008. Už po třetí ti navrhuju že ti to pošlu na mail pro bližší prozkoumání, stačí mi dát mailovou adresu:)
hawkkeye

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od hawkkeye »

PS: taky mne začalo zajimat kde, jak (a jestli) to vyšlo. Odpovědět nevím, protože jsem se k tomu dostal jak slepý k houslím na začátku období co jsem se začal zajimat o Lovecrafta.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od Argonantus »

No, já právě odpadám pro nedostatek času k podobnému zkoumání. Ale dělám si čárku do nevysvětlených záhad vesmíru.
hawkkeye

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od hawkkeye »

Hele, tak ono to tam vyšlo... Ve spisech žlutého koně. Teď jsem si rozklikl ty odkazy cos poslal. V http://www.databazeknih.cz/povidky-z-kn ... ulhu-25226 si vyber ´povídky´ a hned první je Alchymista, v tom druhém ( http://www.databazeknih.cz/povidky-z-kn ... dome-12028 ) je zas Zvíře v jeskyni. Tak to vyšlo přesně jak je napsané v těch mích sebraných spisech (které jsou teda (zřejmě) neoficiální digitalizací Spisú žlutého koně).
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od Argonantus »

Aha. Sypu si popel na hlavu a blbě koukám. Ty pravdu máš.

Takže chybí jen ta ještě časnější série, Malá skleněná láhev (1898), Tajemství hřbitova (1898), Záhadná loď (1902) a Tajemné jeskyně neboli dobrodružství Johna Leese (1898). Z čehož už část vyšla taky, via Drakkar.
Pak mám ještě toho Houdiniho a ten Eryx, a asi by šlo dát dohromady Hazel Head, s ohledem na to, co tvrdil Koubič.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 14. 11. 2016, 12:16, celkem upraveno 1 x.
hawkkeye

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od hawkkeye »

Ty první 4 neznám (a jestli by bylo potřeba rád se zúčastním překladu, i když teď pomalu dělám na Gullivarovy). Ale Ve zdech Eryxu vyšlo (SPISY H. P. LOVECRAFTA - svazek 3. - HRŮZA V DUNWICHI a jiné horrory), a Houdinim zřejmě myslíš Uvězněn s faraony, to vyšlo (SPISY H. P. LOVECRAFTA - svazek 8. - UVĚZNĚN S FARAÓNY a jiné horrory).
hawkkeye

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od hawkkeye »

40 procent Gullivara přeloženo.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od Argonantus »

dvoják
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 7. 2. 2017, 20:55, celkem upraveno 1 x.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od Argonantus »

Zde připomenu, že kardinální otázka u každé fantazie a jádrem všech možných definic je ta Elesharova triáda mimetické - parabolické - mytologické fikce.

U sword and sorcery, zcela samozřejmě, se už moc neuvažuje o jiné možnosti, než o mimetické fikci. Autor ví, že se to nestalo, a vypráví to čistě pro zábavu. V tomto směru je to už plně moderní literatura.

Ve středověku tohle neplatilo skoro vůbec a v době rytířských románů je v tom těžké nejasno.
Jednoduché to není, protože minulou smyčku jsme skončili arabskými pohádkami a Šahnáme, kde to na mimetickou fikci vypadá dost jasně, a také se mi zjevil z vlastních řad Kosmas a hadačka na Turském poli, což je vlastně čistokrevný horor.

Jo, a tady nekromantím štěpné mezishrnutí
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 98#p370298
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 7. 2. 2017, 20:55, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů