[Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Wild West

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od Wild West »

Přemýšlím, kam se posunula tato zásadní objevitelská debata před 16. 1. 2013, 13:45 , kde je komplexní shrnutí

a vidím, že tu možná ještě nebyl zdůrazněn docela měřitelný podíl kouzelníků na vznik fantastické literatury. Což zase poněkud komplikuje víru, že fantazie je jen takové fantazírování a konstruování z ničeho; nejvíc se fantazii věnují ti, co s tím mají jaksi zkušenost.
Tady je http://en.wikipedia.org/wiki/Hermetic_O ... ed_members
seznam známých členů jediného velmi slavného anglického řádu; jeho překryv se spisovateli fantastické literatury je asi dostatečně zřejmý.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32329
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od Vallun »

Wild West píše:Tady je http://en.wikipedia.org/wiki/Hermetic_O ... ed_members
seznam známých členů jediného velmi slavného anglického řádu; jeho překryv se spisovateli fantastické literatury je asi dostatečně zřejmý.
Jestli se nemýlím, tak jeho členem byl chvíli i Churchill.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Blaine
Příspěvky: 1018
Registrován: 29. 7. 2009, 17:51

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od Blaine »

Vallun píše:Jestli se nemýlím, tak jeho členem byl chvíli i Churchill.
To ma z toho, ze se tak kamaradil s Doktorem.
Majitel herny Pod Kotlem v Jihlave.
Jsem přístupný všemu!:)
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Koukám do edičního plánu Arga, příští rok má vyjít Abbotův Flatland pod názvem Plochozemí - vlastně ani nevím, jestli to není úplně první české vydání.
http://www.floowie.com/cs/cti/edicni-pl ... cseni/100/
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9048
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od Faskal »

Příští rok? Já jsem si to objednal na Vánoce od rodičů a budu se tvářit překvapeně.

Edit (vskutečnosti ne): Jo, tohle je ale od "B4U Publishing", jmenuje se to Plochozemě, a je to z letošního roku.
Naoki dělá do knižního nakladatelství?
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Teda, ono to asi vyjde ještě letos, je to 2013/2014.
Mělo jsem kafe později, než obvykle a je to sakra znát.

Ono je tam víc zajímavých věcí.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od Raven »

Neví Argonantus (nebo někdo další), kde je k dohledání prohlášení Ondřeje Neffa o Johnu Carterovi, které se nese v duchu - "jako do dvanácti let dobrý"?
R
"Make BDSM, not war, sister."
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od Argonantus »

Raven píše:Neví Argonantus
Argonantovo google-fu našlo jen tohle http://neviditelnypes.lidovky.cz/film-1 ... ultura_wag
kde o věci mluví nadšenec Fencl, nikoli Neff (odkazoval jsem minule jeho docela zajímavé pojednání o Machenovi).

Cartrer mne zatím zcela dokonale míjí; kdysi dávno byl dokonale utajen, začal se nořit v devadeátých letech zo zabudnutia, nicméně postižen těžkým "efektem Terminátora" - má za sebou milion napodobenin a odvozenin, mnohdy lepších. Ježto nesnáším i ty napodobeniny (Star Wars), originál mne zatím nijak nelákal.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od Raven »

Aha, já jsem měla za to, že to tu na mě někdo vytáhl, že má z Cartera zážitek jako Ondřej Neff, že ve dvanácti (by) to ušlo, a nikdo jiný, kdo by se s tím na mě mohl vytasit než ty, mě nenapadl.
Tak se omlouvám za své špinavé podezření.
R
"Make BDSM, not war, sister."
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od Argonantus »

No, Neff tedy v mém případě neušel ani ve dvanácti. Nelíbil se mi.
Docela dobré jeho novinářské věci o literatuře, vlastní psaní dost děs.
Ale to jen tak na okraj.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od Ecthelion »

Dočetl jsem The Roots od the Mountains od Williama Morrise. Jako knížka to sice bylo trochu rozvleklé, ale hrozně příjemné a má to moc pěkný příběh. Scéna dobývání Silver-Dale by se nemusela stydět ani vedle Bitvy na Pellenorských polích, to byla vážně pecka.

Koukám, že Morris v seznamu v záhlaví stránky chybí, což je chybka - protože přinesl do fantastické literatury zásadní změnu. V průběhu devatenáctého století byly takové příběhy zasazovány do dalekých zemí, snových světů, dávné historie, nebo budoucnosti. Morris pak jako první použil zcela vymyšlené fantasy světy, čímž dost výrazně ovlivnil pozdější autory. Jeho knihy byly inspirací pro Narnii od C.S.Lewise a také pro knihy J.R.R.Tolkiena (především pro Hobita).
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od Argonantus »

Já jsem nad Morrisem několikrát jásal, například v Drakkaru o Historické fikci (tuším té prostřední), už si nejsem jist, jestli i v této debatě.
pro Tolkienisty a milovníky Britského impéria by měl být vpravdě zásadní. A je to vskutečnosti nejzákladnější zakladatel fantazy, jakého jsem vůbec objevil.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od Ecthelion »

Dočetl jsem teď i The House of the Wolfings, která chronologicky The Roots of the Mountains předchází a na tom textu je to trochu vidět. The Roots of the Mountains mi celkově přišla mnohem vyzrálejší a čtivější, ale za přečtení stojí obě - v The House of the Wolfings jsou krásné momenty, celý ten setting je prostě kouzelný a jsou tam motivy, které člověk poznává z Tolkiena (hlavní hrdina Thiodolf si vzal za svou ženu Wood-Sun, která je nesmrtelná a pochází z rodu blízkého bohům... a celou knihou se prolíná motiv lásky smrtelníka s nesmrtelnou dívkou, přičemž moment, kdy zoufalá Wood-Sun prosí Thiodolfa, aby nešel do bitvy, ve které zemře, ale zůstal ještě chvíli s ní... se přímo ozývá v Arwen a Aragornovi).

Co mě iritovalo hodně je, že velká část rozohovorů je vedena pomocí písní a veršů, přičemž používá i hodně kenningů, čímž pádem se to obtížněji sleduje. V The Roots of the Mountains se už na to vykašlal, ale zase zkoušel používat archaickou formu jazyka (takže je to plné "cometh", "sayeth" a podobně), ale na to jsem si zvykl rychle.
hawkkeye

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od hawkkeye »

Zdravím, jelikož mnoho významných děl predtolkienovské fantastické literatury nebylo přeloženo do češtiny nebo slovenčiny, rozhodl jsem začat některá postupně překládat (samozřejmě jenom ty s open licence, zháním je přes Project Guttenberg). Začal jsem z Lieut. Gullivar Jones: His Vacations ( https://en.wikipedia.org/wiki/Lieut._Gu ... s_Vacation ) známém také poz názvem Gulliver of Mars. Docela zapomenuté a dúležité dílko, které hodně ovplyvnilo např. takového Burroughse (a hlavní postava má lítající koberec, heč!). Chtěl bych to uveřejňovat na stránce, zřejmě kúli práci zvládnu tak každý týden jednu kapitolu, a postupně přejít k překladu dalších dúležitých dílek (mám v hledáčku a už i přečtené Hodgsonovy Boats of Glen Carrig, Blackwoodovy povídky Wendigo a Willows, Maker of the Moons od Chamberse a samozřejmě Polidoriho Vampyre). Chtěl bych se jen zeptat jestli by o něco podobného vúbec byl zájem (a kde jinde se ptát než v tématu o fantastice že?) a samozřejmě nepohrdnu návrhy na jiná, u nás nevyšlá díla.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: [Zabudnutá literatúra] Predtolkienovská fantastika

Příspěvek od Argonantus »

Geniální. Udělám maximum pro to, aby se to vydalo.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti