Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
ilgir
pěšák

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od ilgir » 31. 10. 2009, 23:27

Nezamlouvá se mi ani jejich styl života, ani jejich tvorba (která se ho docela dost týká). :wink: Chjo, jsem myslel, že už mám od beatniků nadosmrti pokoj, a teď mě s nimi straší Raven. Stejně si myslím, že se na tyhle budižkničemy, omylem proniknuvší do učebnic literatury, během pár desítek let zapomene...
Vůbec, co si myslíte o literatuře, tak jak se vyučuje? Nejsou v osmovách i vyloženě přebytečné věci? Zmiňují se stovky autorů, ale studenti si stejně zapamatují jen mizivý zlomek z toho. Anebo je dobré aspoň zmínit úplně každého, aby měli studenti široký výběr?
Nepoužívat nebo vrátit!
DrD II: Hry Mocných

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 1. 11. 2009, 00:01

Myslim si, ze nez to, co je v osnovach dobre a co spatne, je spis horsi celkovy koncept. Ze se uci historie literatury (a jak si ji co nejlepe zprotivit), misto toho aby se opravdu ucila literatura, jeji chapani a aby ucila a motivovala kazdeho si tam najit ty hodnoty, ktere ho oslovuji, v odpovidajich knihach.
Metagame - Blog o stolních RPG: historie, teorie, indies, oldies...
Oblíbené hry: Old DnD/retro clones, Over the Edge, VtM, Střepy snů, Polaris
Hraju: Advanced Dungeons and Dragons 1E, Labyrinth Lord
Hraješ? Anotuj! $:)

Fritzs

Příspěvek od Fritzs » 1. 11. 2009, 08:21

Bajo: Todle říká každý češtinář... nicméně někde sem četl, že vysoká škola po mě, pokud bych studoval například český jazyk a literaturu, bude vyžadovat právě ono "vidění historických souvislostí".
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 1. 11. 2009, 08:40

Ono proti dějinám se brojí ve všech odvětvích, ale bez nějakého přiměřeného přehledu o minulosti daného oboru to podle mého fakt nejde. Samozřejmě je otázka, jaký rozsah je přiměřený. A rovněž je obvykle třeba se více zaměřit na mkdoernější dobu, než na dobu dávno minulou...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Jakub

Příspěvek od Jakub » 1. 11. 2009, 10:38

Bajo píše:Myslim si, ze nez to, co je v osnovach dobre a co spatne, je spis horsi celkovy koncept. Ze se uci historie literatury (a jak si ji co nejlepe zprotivit), misto toho aby se opravdu ucila literatura, jeji chapani a aby ucila a motivovala kazdeho si tam najit ty hodnoty, ktere ho oslovuji, v odpovidajich knihach.
Jo, tohle mi taky vadilo. A vadilo to i učitelům bohemistiky na vejšce, ale pak jsme stejně i tam měli hlavně literární historii, pěkně rozdělenou jako na střední škole. Tvrdili, že to musí dělat, protože většina z nás se stane učiteli a na střední škole se to takhle učí. Samozřejmě, na střední škole se to takhle učí mimo jiné proto, že jsou na tohle vychováváni učitelé. Takže začarovaný kruh.

Možná bych přežil učení se historii literatury, ale ještě horší je, jak je to rozfázované podle věku. Pamatuju se, že devátenácté století jsme se učili někde v jedenácti, kdy jsme třeba museli číst Babičku. Babičku jsem pak znovu čet, když mi bylo dvacet, a došlo mi, jak je absurdní, chtít po jedenáctiletých číst něco takového. Podobně je to s dalšími autory devatenáctého století, které škola dokáže výborně zprotivit, protože vyžaduje jejich čtení strašně brzo.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 1. 11. 2009, 11:28

Otázka je, zda je předmětem "světovost" díla pisatelova, tedy, zda je uznáván i v zahraničí.
Pak je nasnadě ten Meyrink, Kafka, Hašek, Čapek, Kundera, Havel.

Nebo je otázka míněna tak, co se líbí vám osobně.
Za mne mají hlas z doby obrození - Mácha, Erben, Havlíček, Neruda a snad Arbes. Zbytek zahodit.
Pak jsou ten Meyrink a Kafka - rozhodně.
Z první republiky je toho víc - Čapek, Langer, Poláček, ale třeba i Olbracht nebo Vančura. Nebo Jaroslav Havlíček. Ono tehdy docela dost lidí umělo technicky dobře psát.
Z pozdějších dob Ladislav Fuks, Václav Havel; z opačného břehu třeba Jiří Šotola. Moc lidí napsalo jednu dobrou knihu, třeba Karel Michal, nebo Jana Moravcová, ale dnes jsou zapomenuti.
No, a ta postmoderna... to už se kryjeme s Faskalovými výzkumy ve fantastice.
Vilma Kadlečková, pravím přísně. Miloš Urban. Málokdy čtu něco novodobého českého - v tom souhlasím se Sadako. Ale úplně bych to nebalil.

Ilgir: Nezval, Volker, Zeyer, Kundera, Páral, Šrámek - to je zrovna celkem nula bodů. Souhlas se Sadako.
Nosím také hrdě legitimace nepřátel Babičky a nepřátel Švejka.

Jo, a deklaruji veřejně slepotu k lyrickým básním. Což básníky nespravedlivě poškozuje.

ilgir
pěšák

Příspěvek od ilgir » 1. 11. 2009, 11:57

Argo: Že nemáš rád Švejka, to docela chápu, je to další jedna věc ze sta tisíc, v níž se shodneš s mým otcem. Proč ale dáváš Zeyerovi nula bodů, tomu nerozumím. Tři legendy o krucifixu jsou výtečné.
Nepoužívat nebo vrátit!
DrD II: Hry Mocných

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 1. 11. 2009, 12:52

Nezval, Volker, Zeyer, Kundera, Páral, Šrámek
Zařadit Šrámka k těm sotatním břídilum se mi ani trochu nelíbí, i když chápu,že zase jiným se nemusí líbit Šrámek...

Jinak přemýšlím, za co mohl dostat kladné body Neruda? Snažil jsme se od něj pár věcí přečíst a je to prostě nudné, nevzrušivé... Za název Žerty dravé a hravé by zasloužil... Ve svém čtenářském deníku mám k tomuto dílku poznamenáno "dravosti jako šafránu a hravost žádná, za pět."

Mácha dejme tomu, nějakou kvalitu má, sice jej nemusím, ale "něco uměl"...

Meyrink, Kafka - dost daleko do mé krevní skupiny, polovina přípravy k maturitě byl u nás Kafkův Zemjemier v TV zpracování, pořád dokola interpretovaný...obávám se,ž emi to stačilo do konce života...

Arbes - jo, u něj se leccos najít dá, ale že bych ho hledal v knihovně...

Havlíček s Erbenem mají hlavní přínos mimo vlastní belůetristickou tvorbu...

Z ostatních bych vyzdvihl toho Langera, ten je moc fajn:)

Jakub

Příspěvek od Jakub » 1. 11. 2009, 13:46

Argonantus píše:
Z první republiky je toho víc - Čapek, Langer, Poláček, ale třeba i Olbracht nebo Vančura. Nebo Jaroslav Havlíček. Ono tehdy docela dost lidí umělo technicky dobře psát.
Jo, první republika byla úplná kulturní exploze. A souhlasím s tvým pocitem, že ať už si o autorech z té doby myslíš cokoliv, tak se musí uznat, že uměli psát. Prostě znali řemeslo. Vždycky jsem si myslel, že podobná kulturní exploze jako v první republice nastane v devadesátých letech. A potom v jednadvacátém století. Ale nikdy jsem nic takového nepostřehl. Nevím, jestli jsem něco neminul.
No, a ta postmoderna... to už se kryjeme s Faskalovými výzkumy ve fantastice.
Vilma Kadlečková, pravím přísně. Miloš Urban. Málokdy čtu něco novodobého českého - v tom souhlasím se Sadako. Ale úplně bych to nebalil.
Překvapuje mě, že tu ještě nikdo ze současné literatury nezmínil Michala Ajvaze. Neuvěřitelně nápaditý autor.
Vallun píše:
Nezval, Volker, Zeyer, Kundera, Páral, Šrámek
Zařadit Šrámka k těm sotatním břídilum se mi ani trochu nelíbí, i když chápu,že zase jiným se nemusí líbit Šrámek...
mně se nikdy moc nelíbil Šrámek. Na druhou stranu, mám hodně rád Nezvala, Wolkera, Zeyera, Kunderu a Párala, takže taky nevím, co mezi těmihle autory Šrámek dělá :>;o)
Jinak přemýšlím, za co mohl dostat kladné body Neruda? Snažil jsme se od něj pár věcí přečíst a je to prostě nudné, nevzrušivé... Za název Žerty dravé a hravé by zasloužil... Ve svém čtenářském deníku mám k tomuto dílku poznamenáno "dravosti jako šafránu a hravost žádná, za pět."
Jo, Neruda asi patří mezi "časové" autory, víc toho mohl říct v devatenáctém století než dneska. Nedávno jsem četl jeho sloupky a překvapilo mě, jak zdůrazňoval toleranci a emancipaci, v čemž podle mě docela předběhl dobu. Neruda je pro mě vůbec velmi důležitý hlavně jako novinář. Rozpoznal třeba jako z prvních význam Dvořáka a propagoval ho v době, kdy to byl ještě neznámý varhaník, který sem tam napíše nějakou tu skladbu.
Havlíček s Erbenem mají hlavní přínos mimo vlastní belůetristickou tvorbu...
u Havlíčka bych tohle chápal, ale proč si to myslíš u Erbena?

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 1. 11. 2009, 13:52

Jo, Neruda asi patří mezi "časové" autory, víc toho mohl říct v devatenáctém století než dneska. Nedávno jsem četl jeho sloupky a překvapilo mě, jak zdůrazňoval toleranci a emancipaci, v čemž podle mě docela předběhl dobu. Neruda je pro mě vůbec velmi důležitý hlavně jako novinář. Rozpoznal třeba jako z prvních význam Dvořáka a propagoval ho v době, kdy to byl ještě neznámý varhaník, který sem tam napíše nějakou tu skladbu.
Jo, nepopírám,že Neruda nebyl chytrej, ale prostě jako literát mi už nemá tolik co dát...alespoň takový pocit z něj mám...
u Havlíčka bych tohle chápal, ale proč si to myslíš u Erbena?
Co si pamatuji byl to hlavně sběratel pohádek a pověstí (což není takd ocela vlastní literární tvorba) a pak historik a teoretik literatury, snad i učitel, až pak autor...

Sadako
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako » 1. 11. 2009, 14:01

Ha, dík za připomenutí Ajvaze. Potkala jsem se s pár jeho povídkami (Návrat starého varana) a dobré to bylo...a úplně mi vypadlo, že jsem si od něj chtěla opatřit i něco dalšího.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!

Jakub

Příspěvek od Jakub » 1. 11. 2009, 14:04

Vallun píše:Jo, nepopírám,že Neruda nebyl chytrej, ale prostě jako literát mi už nemá tolik co dát...alespoň takový pocit z něj mám...
Tenhle pocit docela chápu. I když, Povídky Malostranské tě taky nezaujaly? Hlavně teda Týden v tíchém domě a Figurky.
Co si pamatuji byl to hlavně sběratel pohádek a pověstí (což není takd ocela vlastní literární tvorba) a pak historik a teoretik literatury, snad i učitel, až pak autor...
Částečně ano. I když třeba taková Kytice jsou jeho básně, jen velmi volně inspirované lidovou slovesností. Obecně sběratelé lidové tvořivosti v devatenáctém století, myslím, byli v první řadě autoři a až pak sběratelé. Jak Němcová, tak Erben, neměli problém pohádky hodně upravit, když se jim originál moc nelíbil.

Jakub

Příspěvek od Jakub » 1. 11. 2009, 14:09

Sadako - jestli se ti líbily jeho povídky, tak z románů budeš nadšená. Používá v nich podobné triky, ale je to o několik úrovní lepší, protože má čas postupně vybalit všechny bizarní nápady a propojit je dohromady. Obzvlášť doporučuju Tyrkysového orla a Prázdné ulice.

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 1. 11. 2009, 14:34

Jakub - Povídky jsem přečetl, ale "nezaujaly" mne natolik abych si z nich něco pamatoval (ono je to ale taky nějakých...13 let).
Částečně ano. I když třeba taková Kytice jsou jeho básně, jen velmi volně inspirované lidovou slovesností. Obecně sběratelé lidové tvořivosti v devatenáctém století, myslím, byli v první řadě autoři a až pak sběratelé. Jak Němcová, tak Erben, neměli problém pohádky hodně upravit, když se jim originál moc nelíbil.
Ale jo, to tak nějak vim:) Ale když to čtu, tak si vždycky vybavím Franceovou...

Že bych toho Ajvaze skusil...?

Jakub

Příspěvek od Jakub » 1. 11. 2009, 14:43

Vallun píše:Že bych toho Ajvaze skusil...?
Zkus. Je to jeden z mála autorů, u kterého mi je líto, že není moc známý. A který by si to podle mě zasloužil spíš než třeba takový Urban.

Odpovědět

Zpět na „Kultura“