Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Sadako »

Vy vypadáte, že jste si snad nikdy nehráli s InterTranem/EuroTranem, když vás účinek automatického překladače na poezii tak fascinuje.

Naštěstí ne automatický překladač.
Canes vici ulularunt,
peregrinos vestigarunt;
ululabant miram rem:
prope esse lemurem.
.
..
...
Psi houfem ve vsi zavyli,
když ty pocestné zvětřili;
a vyli, vyli divnou věc:
žetě nablízku umrlec.
http://www.iliteratura.cz/Clanek/41313/ ... lus-florum
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od MarkyParky »

Hráli,
ale nikdy mne nenapadlo aplikovat to na poezii.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Vyhlídka: Poslední Hitlerova zteč

Příspěvek od Vallun »

Vratislav Vyhlídka – 2012: Poslední Hitlerova zteč

 
Tato kniha do tématu s otazníkem dokonale zapadá – najdou se jak slabší, tak docela silné stránky. Mezi ty slabší patří jak přepíčenost některých prvků, zejména souvisejících s fungováním okultních prvků. Ne, že by nebylo možné něčemu z toho věřit, ale aby to přímo fungovalo je už příliš. Stejně tak  některé aspekty hrátek s časem (běžná věc používaná pro výrobu potravin, cože?) jsou za hranou uvěřitelnosti i z hlediska daného žánru. Naopak je kniha docela čtivá a díky členění do krátkých scén působí autorův jinak ne zcela vybroušený jazyk přirozeně a snesitelně. Námět má řadu zajímavých prvků (proto jsem chvílemi podezříval z autorství Jersona...:) ale na druhou stranu i některé aspekty nepříjemně nelogické.  Za zmínku stojí i postavy, přesněji tedy osoba hlavního hrdiny, s nímž jediným se lze seznámit trochu více i zevnitř. Vzhledem k tomu, kolik toho nejprve zpacká, tak je vlastně logické, že jde o zapšklého mladého stalinistu…
 
Jo a je to v podstatě gamebook… z toho hlediska je zajímavý pro vypravěče jakožto studijní materiál, jak z hlediska budování scén, tak z hlediska přijatelných a nepřijatelných „kolejistických obratů“ (tím chci říct, že někdy jsou způsoby sjednocení dějových možností podány uvěřitelně a dobře, jindy naopak působí jako těžký railroad od pohledu).

 
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Jerson »

Psát jako autor pod takovým pseudonymem, to by mě opravdu nenapadlo :-)
Jaké okultní prvky tam má?

A je to tedy knížka, nebo gamebook? To jsem nepobral.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Vallun »

To je paradoxní - kopí osudu, archu úmluvy a další vykládá danikenovsky...ale telepatie, energetická pole a majský kalendář (Vril) fungují doslovně...a do toho mimozemštané dvojí provenience:)

Je to kniha, jen na konci kapitoly máš na výběr 2 možnosti pokračování... přičemž hned na začátku je jedna větev totálně magorská - útok zhrzeného profesora JČU na Cern:) navíc snad většina lidí, co to četla to četla jako knihu kapitolu po kapitole...když to totiž hraješ, tak o polovinu obsahu přijdeš...

Napadá mne, že mít to jako ebook, tak z toho udělám pbp dobrodružství... zajímalo by mne, jak moc by se to lišilo ve výsledku...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Vallun »

Zmatení jazyků aneb Bruselský cestopis - Veronika Valentová

- velmi slibný název a autorka, s níž jsem se pracovně potkal, nicméně se omlouvám, ale dobré to tedy není ani trochu:(

Kniha má 220 stránek, ale vlastně se tam nestane vůbec nic. Děj vůbec žádný a cestopisný popis se omezuje na to, že v Bruselu stále prší. Taky autorka píše, že se tam vůbec nedá vyznat a neustále tam bloudí. Jenže v celé knize akorát popisuje, jak je neschopná a nekompetentní a vlastně se práci spíše vyhýbá.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Vallun »

Senátor - Václav Láska

Kniha navazující na autorovu prvotinu Adovkát (u níž mám pocit, že jsem jí četl nejméně o 5 let dříve, než vyšla...) přináší slušně konstruovaný příběh s autobiografickými detaily zasazený do aktuální současnosti. Přestože jde o detektivku, bavila kniha i mne, neb obsahuje dost prvků spyromů. Obsah nikoho z pravidlených čtenářů RPGfora nepřekvapí, lze říct, že jde o takvou lite verzi zdejších Upírů... Řadu politiků lze snadno identifikovat, i když hlavní zápletka, na rozdíl od většiny detailů, je, domnovám se, zcela fiktivním propojením více osudů... Trochu na překážku je nadměrné využívání jmen z fotbalového prostředí (ne, že bych k tomu taky nesklouzával, pokud hledám jména pro cizince...:) a docela mne šokovala fakt nízká úroveň redakční úpravy - překlepy, hrubky a chyby v pádech/tvarech najdu i já:(

Nicméně celkově se kniha určitě řadí k tomu nejlepšímu ze současné české provenience.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Je možné, že Práce, radost, válka od Umbrtky je nejlepší dílo české poesie za posledních tak 120 let?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od OnGe »

Protože co Umrtka dělá, dobře dělá.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Vallun »

Eleshar_Vermillion píše: 8. 8. 2020, 13:04 Je možné, že Práce, radost, válka od Umbrtky je nejlepší dílo české poesie za posledních tak 120 let?
TRo přeci jen spíše ne, ale za posledních 40 dost možná:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Vallun »

Valhala - František Novotný

Čím začít, původně čtyřsvazkový román byl vydán jako jediná monstr kniha, což je z hlediska čtenáře dobře, ovšem z hlediska praktického to dobré není, protože nějakou dobu zabere, než to člověk přečte a kniha, byť v tvrdých deskách trpí a ani opatrný transport v batohu nesnáší beze stop.

Hlavním dojmem z celé mohutné knihy, kromě báječného čtenářského zážitku, byl postřeh, že se jedná o českou obdobu Malazské knihy padlých. A toho dojmu jsem se nezbavil, jen s tím dodatkem, že minimálně pro mne je to ještě lepší, protože pracuje i s realitou, která lépe umožňuje vyniknout spoustě zajímavých myšlenek, nemusí být v některých vecech tak popisná a více se sosutředí na samotný děj. Přestože mnohovrstevnatostí si s Malazem nezadá, spíše naopak, tak příběh je přeci jen konzistenmtnější a racionálnější.

Je poznat, že Novotný není profesionální spisovatel - najdou se pasáže, které nejsou literárně-technicky úplně doladěné. Ale většinou jazyk není třeba řešit, protože příběh Vás unáší dál a dál. Drobné technické nedostatky pak více než bohatě kompenzuje neskutečná imaginativnost díla.

Mimochodem, kniha by měla být úspěšná i podle požadavků teoretiků BLM, protože ten, kdo má největší zásluhu na porážce Zla je Martin Luther King, tentokráte v roli ungana Afriky:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od jjelen »

Přiznávám, že z Valhaly jsem lehce rozpačitý, jsou tam věci z nichž jsem byl nadšen i věci z kterých jsem byl... o dost méně nadšen.
Ale teda ústřední myšlenka je samozřejmě naprosto boží...
Nezná tu někdo btw Davida Brina a jeho Life-eaters/Thor meets Captain America? (to je něco podobného)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Vallun »

jjelen píše: 27. 9. 2020, 17:21 i věci z kterých jsem byl... o dost méně nadšen.
Např.?
Nezná tu někdo btw Davida Brina a jeho Life-eaters/Thor meets Captain America? (to je něco podobného)
Jo, je tam zmíněno víc věcí, u nichž jsem usoudil, že si je potřebuji přečíst:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Dorian
Příspěvky: 171
Registrován: 3. 10. 2009, 12:20

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Dorian »

U Valhaly je pro mě základní problém že jsme jí nikdy v celé šíři nepochopil - vlastně už nechápu ani celou tu šarádu na konci první knihy jež se snaží trochu vysvětlit ta fiktivní nacistická dokumentace. Vlastně si ani nejsem jistý zda to do sebe skutečně zapadá.

Ale ty obrazy co to vyvolává jsou božské: zamrzlá Socha Svobody, „snílci“ v Kalifornii, nacistická rekonstrukce Kafkovy proměny, betonové Castel de Monte nad Prahou, Kefer v tajné knihovně pod Asgardem-Stalingradem. I jen kvůli tomuhle všemu podle mě stojí za to si to přečíst.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od York »

Dorian píše: 27. 9. 2020, 19:36U Valhaly je pro mě základní problém že jsme jí nikdy v celé šíři nepochopil.
To pro Malaz platí taky ;)
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Cor a 13 hostů