Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Argonantus »

Tak třeba ne Šlechta, ale třeba Mostecký nebo Žemlička.
Zkrátka, není to až tak nová myšlenka. Můj první opatrný pokus z roku 1989 visí v Drakkaru.

Hastrman samozřejmě. Ten je mi blízký místopisně i jinak. Urban je taky hodně dobrý spisovatel. Ale to už tu někde určitě padlo víckrát.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od ShadoWWW »

22. září letošního roku vyjde čtvrtý díl Letopisů Vukogvazdské družiny. Hurá!
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Karotka
Příspěvky: 1110
Registrován: 21. 9. 2011, 21:42
Bydliště: Praha

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Karotka »

Argonantus píše: 2. 5. 2017, 08:00 Hastrman samozřejmě. Ten je mi blízký místopisně i jinak. Urban je taky hodně dobrý spisovatel. Ale to už tu někde určitě padlo víckrát.
Ten se mi taky dost líbil. Hlavně ta první část.
Ondřej Havelka podle toho točí film. Mám z toho trochu strach, ale třeba to bude dobrý.

http://www.cestmir.cz/projekty-v-realiz ... emKey=cz_2

Tradiční jasnozřivost depresivních, často popisovaná jako radikální nezúčastněnost ve vztahu k lidským starostem, se projevuje v první řadě nezájmem o problémy, které vskutku nejsou příliš zajímavé.
(M. Houellebecq)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Vallun »

ShadoWWW píše: 17. 7. 2017, 21:33 22. září letošního roku vyjde čtvrtý díl Letopisů Vukogvazdské družiny. Hurá!
:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Moc pěkný článek o horrorových aspektech Foglarova díla
https://blazitko.wordpress.com/2015/02/ ... a-foglara/
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od ilgir »

No tak to je ovšem naprosto luxusní rozbor. Měl bych si prečíst ty Foglarovy povídky...
Mohl mít Foglar načteného Lovecrafta? Aspoň něco?
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Argonantus »

Já si to také konečně přečetl a je to moc dobrý článek, vskutku. Trefil přesně to podstatné, proč jsme Foglara kdysi vlastně četli a co nás na něm fascinovalo. Výstavba dramatické scény byla velmi zdařilá, a technicky opravdu silně připomíná Lovecrafta (spousta adjektiv, popis počasí, dlouhé vytváření nálady). Takže ten nápad s crossem Lovecrafta a Foglara vlastně vůbec není nelogický, jakkoli překvapivý.

Dodám ještě poznámku, že nejen horor, ale i thriller; Foglar uměl úžasně držet situaci "těsně před výstřelem", kdy nic nakonec nevystřelí, ale víme, že by mohlo. Za všechny ta opravdu geniální záležitost hledání Tleskačova deníku v kůlně - napadá mne v tehdy čteném málo srovnatelného.

Ale - a teď přijdou ty mínusy:
1) Foglar si dramatický význam podobných scén úplně neuvědomoval, protože je byl schopen do spousty příběhů nedat. Následkem čehož jsou strašně nudné a rozbředlé, výchovné tetičkovské nablblo - Hoši od Bobří řeky, ukázkově.

2) V rozboru mne zaujala informace, že Přístav volá je prvotina z poloviny třicátých let a Tajemná Řásnovka je z roku 1965. Četl jsem obě knihy a tehdy mne fascinovalo, už jako dítě, jak moc jsou stejné. Zjištění, že je mezi nimi 30 let, je až děsivé. Foglar je čímsi patologický, jak už tu někdo zjistil; jako osobnost zamrzl v klukovském čase. Což je možná zábavné ve 30 letech, ale v 60 je to dost úlet.

3) Díky tomu, že se mistr nevyvíjel, neposouvala se jeho technika psaní a zůstala na takové teenagerské úrovni. Což vám časem začne jít na nervy. Scény jsou dramatické, ale tak nějak pořád stejné. Některé manévry odhalíte jako klišé.

4) Což jsou zřejmě důvody, proč to na dospělé najednou nefunguje. Jakože vůbec. Tímhle se autor článku raději nezabýval a označil to opatrně za "dětský horor", což mi připadá tak trochu contradictio in adiecto. Omezený horor je méně hororem a tudíž je proti svému smyslu.

K Ilgirovu dotazu - pokládám to za zhola vyloučené. Lovecraft byl dlouhá léta i v Americe nejobskurnější vychytávka "brakového" a tudíž pro děti zcela nevhodného čtiva, u nás po něm není žádných stop až do legendárních objevů Škvoreckého a Jungwirtha a Zábrany, což nám bylo velmi důkladně popsáno v odkaze, který jsem někde dával u Lovecrafta. A to byli vysokoleveloví znalci, veřejnost si musela vystačit s jedinou a dost slabou povídkou Hrůzný stařec, přeloženo Zábranou v těch šedesátkách.
Exploze Lovecrafta, jeho překládání a čtení je čistě porevoluční záležitost.

Jinak názor na Foglara byl zde https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 87#p371987

EDIT: Ale co mohl znát, a znal skoro určitě, byl Poe. Ten se u nás četl už od obrození.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 3. 11. 2017, 11:04, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od OnGe »

Argonantus píše: 3. 11. 2017, 07:50Zjištění, že je mezi nimi 30 let, je až děsivé. Foglar je čímsi patologický, jak už tu někdo zjistil; jako osobnost zamrzl v klukovském čase. Což je možná zábavné ve 30 letech, ale v 60 je to dost úlet.
nj a podle všeho mu to vydrželo do 90. Počítám, že to dělá Foglara Foglarem a je to důvod, proč jsou Foglarovky taková pecka pro publikum kolem 10 let.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Argonantus »

A byla to pro tebe pecka v 10 letech?
Pokusné subjekty mi to hodily na hlavu, jak jsem psal v těch odkázaných smyčkách.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od OnGe »

Byla a jaká. Zbudovat si kdesi chatku z bedýnek a objevit louku s šafránem byl můj životní sen.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Já na Foglarovi vlastně doceňovala pouze ponurost a decentní horrorové prvky, jinak mi přišel nudný a propagující mně nesympatické ídeje. Ještě nechtěná homoerotika je kvalitně Trololo. Ale jinak mě totálně minul, asi nepřekpavě.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Jiří Karásek ze Lvovic!

Jak jsem naň mohla zapomenout. Skvělý cit pro obraz a atmosféru a to včetně poezie - dostala jsem včera ručně svázané Sexus Necans (takový dárek pro mne a zároveň pro mou RPG postavu) a má skvělé poetické obraty. Dokonce zvládá pro mne funkčně i opakování, na což se většinou tvářím ošklivě.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od jjelen »

Foglar se naposled řešil tady, že?
Dnešní Ilumináti :-)=
(https://www.facebook.com/PriznaniIlumin ... 3034679498 - jo, mohl bych to sem zkopírovat celé, ale je to moc dlouhý, tak radši ne)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Vallun »

František Kotleta, SPAD
První knížka, kterou jsem od Kotlety četl...i když, vzhledem k tomu, ze Kotleta je nejspíš autorský tým vedený Kulhánkem, tak to není tak docela přesné...
Akční postapo, které se odehrává v roce 2050, 22 let po jaderné válce, která začala ruskou okupací Ukrainy...takže námět trochu podobný jako Novotného Križník Thor, který je ale přeci jen lépe zpracován po stránce literární i taktické. Pro obě knížky je pak společný trochu přitažený závěr, kdy Češi zachraňují svět:)
Takže ano, pokud je dobré za 3, tak tohle je dobrá knížka, velmi čtivá, technicky solidní, dobrodružná literatura s menším vývojem postav, od počátku s levelem superhero, natural. Pouze jedna postava má nepřirozené schopnosti vědeckého původu.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Vallun píše: 2. 5. 2018, 07:24 vzhledem k tomu, ze Kotleta je nejspíš autorský tým vedený Kulhánkem
LOL, nene.
Kotleta je Leoš Kyša. Jsem měla za to, že tohle nejhůře střežené tajemství české fantastiky se už profláklo všude.

Což mi připomíná, čtu tohle http://www.epocha.cz/detailknihy.php?id=835
I více než sedmdesát let po skončení druhé světové války tvoří třetí říše a vše s ní spojené nedílnou součást naší historie, ale také popkultury. Dokonalí padouši, slizcí gestapáci, hororové obrazy koncentračních táborů, brutální řežby na bitevních polích od Atlantiku po Pacifik, od Evropy přes Afriku po Asii…, ale i bláznivé černé komedie nebo svérázné městské legendy.
Jen máloco kdy podnítilo tolik rozmanitých příběhů. Málokdo dokáže představovat tak dokonalé bezcharakterní zlé postavy nebo naopak terče parodie a posměchu jako nacisté. Právě proto jsme dali nacisty na hraní těm nejlepším spisovatelům a spisovatelkám domácí fantastiky napříč generacemi. Připravte se na popkulturní blitzkrieg, jaký jste ještě nezažili!
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů