Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Vallun »

No, co jsem se koukal, tak tohle tvrdí jen jeden zdroj (zrejmě sám Kyša) na databazeknih.cz a obecné minění je, že buď úplně kecá nebo je jen jeden z týmu. Kazdopádně to, že Kyša = Kotleta je už zastaralý názor, fak3.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Obrázek

Ten bude mít radost, že mu to ještě někdo žere.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Vallun »

No, tak třeba tady: https://www.facebook.com/groups/1615253 ... ment_reply označují za kanadský žertík tvrzení, že Kyše je Kotleta...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Vallun »

Saturnin se vrací

Kniha, která vznikala u nás ne zcela běžným způsobem, kdy nakladatelství si zajistilo práva na pokračování a hledalo spisovatele, který jej napíše, přičemž dědicové práv byli ve výběrové komisi. Soutěž prý dosti jednoznačně vyhrál Miroslav Macek, známý bonviván a politik jež proslul fackou na účet Davida Ratha.

Kniha samotná není špatná ve svém zadání - stylově je to velmi čistý Saturnin. Žel nic víc, chybí jakákoliv nadstavba, něco nového či alespoň orpavdu zajímavého. Knihu tak lze označit za saturninovský metadon... Ale je to příjemné a rychlé čtení, kdyby jendotlivé příběhy byly zasazeny do Saturninovy knihy, tak čtenář nerozpozná Macka od Jirotky...

Pozn. pro Arga - Macek je taky pěkná mrcha - při návštěvě tvrze jednoho ze známých přepadne Saturnin místní vinný sklep, jež zakončí tím, že si odveze bedničku Ch. Margaux ve výborném ročníku (neuveden)...a dědeček vypráví jak popíjel Sangiovese 1888 :(

Honocení: 2+
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Vallun (offshore)

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Vallun (offshore) »

https://www.lidovky.cz/na-capkovi-je-vs ... gn=kolotoc
LN: Co je na Čapkovi špatně?

Všechno. Je to maloburžoazní autor, kterého si pro jeho žurnalistické hry oblíbili zejména politici. Ale vaši lepší kritici to viděli už za jeho života.

LN: Kdo podle vás stojí z české literatury za pozornost?

Velmi si vážím Jaroslava Durycha a Richarda Weinera. A někdy to nejsou spisovatelé, ale jednotlivé knihy, třeba satirické romány Jaroslava Marii nebo próza Jednoročáci Alfonse Sedláčka – to je nejlepší český román o první světové válce od frontového vojáka, co jsem kdy četl. Jenže lidi tohle dneska nezajímá.
Durych, Weiner? to mi dosti zavání pokrytectvím...
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Argonantus »

Imho politický názor a ne estetický.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Můžeš vysvětlit to "pokrytectví?"
Pynsent dlouhodobě propaguje české dekadenty jako počátek české moderní literatury.

Spíš mě zarazil Alfons Sedláček, kterého mám spojeného s Vládci Kremlu (= židobolševici) a tou rozkošnou novinářskou výpravou na Ukrajinu v roce 1942 organizovanou týpkem jménem Wolfgang Wolfram von Wolmar (to jméno musím někdy použít v RPG), vedoucím protektorátního PR v Praze. Po válce většina z oněch novinářů skončila v base za kolaboraci a snad i nějaký rozsudek smrti padl.
Ale asi psal i před válkou, respektive mezi válkami.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Vallun »

Durych je přesně to jméno, co bych řekl, kdyby se mne někdo na tu otázku zeptal a já chtěl působit jako hustý intelektuál střídmě konzervativního střihu.

a Weiner taky, (i když ten by byl na delší rozbor) takový ten autor na ukázání toho, že nejsem homofob, židofob a já nevim, co ještě...

Psal mezi válkami o první světové a to bylo dobré, pak asi zblbl...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Hm, já u Durycha vždycky přemýšlela, jak moc se doma bičoval a jestli v dětství toužil býti stylitou.
Weiner mě dvakrát nezaujal, ale moc jsem toho od něj nečetla.
Ptala jsem se proto, že především ani jednoho z nich nepovažuju za nějakou exotiku, nadto pro bohemistu, určitě by vyškrábl něco mnohem obskurnějšího - a hlavně nevím, v čem je to pokrytectví. Jakože čte v noci pod peřinou Čapka a na veřejnosti se nad ním ofrňuje?
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Vallun »

Právě, není to vůbec exotika, nebo vůlbec originální, mne to přijde takové prvoplánové...

Od Weinera jsem četl cosi, co psal do novin (nevim už zda to byla jen reportáž nebo fejeton) a sronávali jsme to ve škole právě s Čapkem - Weiner byl dobrý, uměl vystihnout atmosféru (trochu mi v něčem připomínal Karla Kyncla).
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od midewiwin »

Kdyby bylo v Británii dvacet profesorů české literatury a jedním z nich byl excentrik typu Roberta Pynsenta, bylo by všechno v pořádku. Bohužel, Pynsentovy zajímavé provokace a výstřednosti berou často lidé, kteří o české kultuře vědí velmi málo, za normální, standardní a konvenční hodnocení. Tak se obraz české kultury v zahraničí dost podstatnou měrou zkresluje. Nápravou nemůže být Roberta Pynsenta umlčovat či zhrzeně zesměšňovat, ale vstupovat s ním do erudované debaty a uvádět jeho excentrická tvrzení přesvědčivě a věcně na pravou míru.
Napsal bohemista Igor Hájek.
Jiní říkají, že Pynsent je velký mystifikátor.
Jsou ovšem i tací, co si myslí, že Pynsent o Češích a české literatuře píše hlavně proto, že je vůbec, ale vůbec nemá rád.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Durycha jsem nemohl vystát (stejně jako všechny ty Čepy, Demly atd.). Weiner mi nic neříká, ale na druhou stranu ten Čapek... já si nemohu pomoci, ale mně přišel vždycky takový plytký, místy až infantilní. Čili že někomu připadá nějaký bláznivý katolík se zálibou v lidské ubohosti zajímavější, mě až zase tak nešokuje.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od midewiwin »

Durych mi vždycky připadal divný. Nevím, jestli znáte Boží duhu, jak tam pohřbívá napůl rozloženou mrtvolu a jak se v tom popisu matlá...
To mi pak Čapkova "plytkost" přijde snesitelnější. Zvlášť u oběda.
Tady jsem vyhrabala korespondenci ohledně ankety "Proč nejsem komunistou?", respektive Durychův neotištěný příspěvek a Čapkovu reakci:
https://legacy.blisty.cz/art/51942.html
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Příspěvek od Fritzs »

Durych mne zcela minul, bo jsem buran a ne intelektuál, ale včil vidím, že je to narušený sadomaso thanatofilní pervert podle mého gusta. jak začím s Durychem?
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

On byl úchylný snad úplně všude, viz ta midewiwin zmiňovaná Boží duha.
Za sebe bych doporučila tlustopis Služebníci neužiteční, životopisný román o Karlu Spinolovi, jezuitském misionáři v Japonsku, který po ničem netoužil víc než po mučednické smrti a taky se mu jí v Nagasaki dostalo. Je to velmi... barokní. A zapálené, pun intended.
Heslo ve slovníku české literatury: http://www.slovnikceskeliteratury.cz/sh ... docId=1405
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů