Nejlepší filmy

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Argonantus » 26. 7. 2017, 08:31

Snobští režiséři?
To bych čekal úplně jiná jména. Lars von Trier, Sorentino, Steve Mc. Queen, třeba. Nebo nějaké íránské nebo kdovíjaké filmy s nádechem nějakého "ismu" https://www.csfd.cz/film/361860-sama-noci-tmou/prehled/
Pokud jsi mladistvým intelektuálem, můžeš na to balit holky s brejlema. (za nás to byl Felini, Bergman, Tarkovski zejména).
Když u toho někdo vydrží, jako třeba Bajo, pak ho lze teprve podezírat, že se mu tyhle věci opravdu líbí.
Proč ne.

Nicméně v tom seznamu je jeden chrlič popcornu vedle druhého. I když je dnes už leckdo z nich starší pán a občas se tváří namachrovaně (Spielberg), začal jako blockbusterový drtič boxofficemojo. Pravý intelektuál zkřiví tvář hnusem.

Nějak začínám stále víc věřit Walteru Kerrovi, že opravdu velké umění vznikne daleko častěji zkultivováním nějaké lidové zběsilosti, než že se snese z artového nebe za zpěvu chórů andělských. Jeho argumentem byl tehdy Shakesperare, ale ono je to furt to samé. Pravý "arťák" tam na úplné špici není ani jeden.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 26. 7. 2017, 08:56, celkem upraveno 1 x.

Quentin
Noob of The Round Table
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin » 26. 7. 2017, 08:39

Pravý intelektuál zkřiví tvář hnusem.
Který intelektuál upřímně zkřiví tvář nad Jurským Parkem?
http://2k6goblinu.blogspot.cz/

Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 26. 7. 2017, 08:52

Jeden můj známý ihned po shlédnutí (1993) pravil, že to je "mimořádně nepovedený film".
Takže ano, takový případ existuje.
A Oscara za nejlepší film to nedostalo, takže Akademie plná intelektuálů tehdy zjevně dala přednost jinému dílu (shodou okolností rovněž od Spielberga).

Já jsem viděl v Jurském parku přes značné nadšení taky určité mouchy; ten film byl pro mne důležitý tím, že mne donutil napsat si někam do kouta první minirecenzi na film v životě (možná bych ji dokonce někde i našel).

Jurský park je zásadní Spielbergův zářez do světa filmu, ale určitě ne nejdůležitější a ne jediný.
IMHO úplně nejdůležitější Spielbergův čin jsou Čelisti.
To je úplná reforma vesmíru. Jako totální. Od nich lze počítat nový věk, přelom letopočtu.
(Hm. Začínám si pohrávat s myšlenkou, že by to byl materiál na prima článek do Drakkaru).

EDIT:
Napínavá pochybnost, zda nemám ze svého superseznamu vyhnat Petera Jacksona.
Jestli to náhodou není případ režiséra toho jednoho geniálního filmu (resp. trojfilmu), ale ničeho dalšího.
Něco jako Petersen s tou ponorkou. Nebo ten Darabont, kterému na csfd sežrali i s chlupama jediný film a zbytek si nikdo nepamatuje.
Těch omylů u Jacksona začíná být nějak moc. Mám obtíže si vzpomenout na další film, co bych od něho chtěl vidět podruhé a potřetí.

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 26. 7. 2017, 09:40

Zase je to Film...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 26. 7. 2017, 09:54

Dumám nad zbytkem žebříčku režisérů
https://www.csfd.cz/tvurci/statistiky/?expand=fanclub

a zatímco v čele seznamu popcorn jasně vládl, následuje taková typická směs všeho možného i nemožného, jak to tak bývá, když se udělá průměr vkusu mnoha lidí.

Zkusím vylovit svůj ideální B tým režisérů, kde zpozorním, když je o nich řeč a mám tendenci se na to podívat, i když je to jinak mimo moje zájmy. Neb už mne kdysi někde pětihvězdně dostali. A vynechám staré machry, co už nežijí nebo už nic nenatočí a vše je o nich známo typu Hitchcock, Herzog nebo Peckinpah:

38.Zack Snyder (2227 fanoušků)
40.Luc Besson (2127 fanoušků)
56.Paul Greengrass (1391 fanoušků)
70.John Carpenter (1037 fanoušků)
88.David Cronenberg (728 fanoušků)
94.Tom Tykwer (641 fanoušků)
102.Paul Verhoeven (563 fanoušků)
120.Peter Weir (421 fanoušků)
168.Alex Proyas (232 fanoušků)
179.Kathryn Bigelow (203 fanoušků)

EDIT: Tady koukám, ještě pěkný ilustrační dodatek k tomu Boormanovi, proč je pro mne tak zásadní
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 72#p432372
Pod pojmem FILM mne napadnou asi tak tři až čtyři možnosti, toto je jedna z nich, ale když to řekne Vallun, tak je celkem jasno,. co tím mínil.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 26. 7. 2017, 10:53, celkem upraveno 1 x.

eerieBaatezu

Příspěvek od eerieBaatezu » 26. 7. 2017, 10:35

Argonantus píše:
26. 7. 2017, 08:52
EDIT:
Napínavá pochybnost, zda nemám ze svého superseznamu vyhnat Petera Jacksona.
Jestli to náhodou není případ režiséra toho jednoho geniálního filmu (resp. trojfilmu), ale ničeho dalšího.
Něco jako Petersen s tou ponorkou. Nebo ten Darabont, kterému na csfd sežrali i s chlupama jediný film a zbytek si nikdo nepamatuje.
Těch omylů u Jacksona začíná být nějak moc. Mám obtíže si vzpomenout na další film, co bych od něho chtěl vidět podruhé a potřetí.
Já jsem dokonce teď narazil na názor, že filmy Pána Prstenů jsou svou dramatickou strukturou totálně nezvládnuté. Podrobnosti přístě... až je zjistím. Ale pochází to od maníka, co píše scénáře a režíruje, takže možná trochu validní to bude.

York

Příspěvek od York » 26. 7. 2017, 11:06

Sosacek píše:
25. 7. 2017, 17:33
Jinak myslim, ze csfd je komunita lidi, co se zajimaji o filmy - zajimaji se o ne dost na to, aby lezli do komunity zabyvajici se filmy!
Znám pár lidí, kteří tam chodí zjišťovat, na jaké filmy se podívat a na jaké ne. Najdou si tam někoho, kdo dává filmům podobné hodnocení jako oni (tj. má zřejmě podobné preference) a berou pak jeho hodnocení jako dobrý odhad toho, jestli se nějaký další film bude líbit i jim.

Takže pokud se ten žebříček generuje z hodnocení jednotlivých filmů, tak to může být i celkem reprezentativní vzorek (na druhou stranu pořád jsou to lidé ochotní se zaregistrovat na nějakém webu a klikat tam svoje hodnocení).

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 27. 7. 2017, 08:44

Znám pár lidí, kteří tam chodí zjišťovat, na jaké filmy se podívat a na jaké ne. Najdou si tam někoho, kdo dává filmům podobné hodnocení jako oni (tj. má zřejmě podobné preference) a berou pak jeho hodnocení jako dobrý odhad toho, jestli se nějaký další film bude líbit i jim.
Samozřejmě. Lidé jsou vylepšení opičáci a hodně koukají po ostatních, co si mají správně myslet.
Nicméně, i když projdou fázi přesvědčení, že jejich názory jsou zcela originální a neopakovatelné, mohou nakonec zjistit to, co já, totiž, že jejich vkus - a potažmo "nejlepší filmy" - se až tak neliší od vkusu obecného. Až na pár výjimek a vychytávek, kde se rozcházejí.
Když projdu první stovku nejlepších filmů, pak s mnohými "avšak" a "jelikož" dojdu k závěru, že naprostá většina těch filmů tam být opravdu má.

Jiná složitá dimenze je, že žebříčky míchají dohromady naprosto nesouměřitelné disciplíny. Má nějakou výpovědní hodnotu srovnávat třeba Vojína Ryana a Dunkerk, ale nemá cenu řešit vedle nich Vesničko má středisková, i kdyby to hodnotil třeba ten samý člověk a dával podobně vysoká procenta (což se přesně na csfd často děje). Jsou to úplně jiná procenta a z jiných důvodů.
V tomto směru je hodnocení na csfd velmi matoucí coby rada, zda na to někdo má jít.

York

Příspěvek od York » 27. 7. 2017, 09:35

Argonantus píše:
27. 7. 2017, 08:44
Samozřejmě. Lidé jsou vylepšení opičáci a hodně koukají po ostatních, co si mají správně myslet.
Teď jsi ovšem to, co jsem napsal, postavil úplně na hlavu.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 27. 7. 2017, 09:54

Mně ještě víc jde na nervy, jak moc recykluju vlastní posty
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 83#p463683
skleróza řádí a je třeba najít novou myšlenku, jinak nemá cenu psát dál.

York

Příspěvek od York » 27. 7. 2017, 10:41

Možná to raději ještě trochu vysvětlím: Oni nekoukají po ostatních, aby zjistili, co si mají myslet, oni si vybírají, na co se podívat. A neřídí se při tom průměrným hodnocením (tj. co si myslí většina), ale hodnocením vytipované konkrétní osoby, která hodnotí filmy podobně jako oni. Samozřejmě se pak klidně může stát, že se jim ten film líbit nebude a dají mu nízké hodnocení - ale není to moc pravděpodobné.

Je to celkem jednoduchá logika: Když se ti líbily stejné knihy jako mně a já ti doporučím nějakou další, je zřejmě celkem vysoká šance, že se ti bude líbit taky.

Sosacek

Příspěvek od Sosacek » 27. 7. 2017, 10:44

Sic transit gloria mundi

eerieBaatezu

Příspěvek od eerieBaatezu » 1. 8. 2017, 17:43

Obrázek

Karotka

Příspěvek od Karotka » 1. 8. 2017, 18:19

Muž z Acapulca!
"Sežral ho žralok když telefonoval"
"With great power comes great bullshit." (Max Caulfield)

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 1. 8. 2017, 18:31

Uychle do vtulníku!
jo, to byl skvělý film, a někdo se tu hlásil k tomu, že ho obrátil k tomu, aby se stal spisovatelem (Sadako?)
Něco jako u mne opice, co zabila pana Garreta.

Odpovědět

Zpět na „Kultura“