Nejlepší filmy

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od jjelen »

Tenkrát na západě je samozřejmě boží. Ale nejlepčí western je jen jeden a tenhle to neni :-)=
A sedm statečných taky ne (ty zas neuchvátili mě, i když jsem je viděl snad jen jednou a to ješě v dost útlém věku, hm)
Excalibur taktéž boží, ale jestli první vážně míněný fantasy... nevešli by se sem nějací Nibelungové? (ok, X-verzí Draculy sem cpát nebudu a zůstanu jen u "klasický fantasy")
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Log 1=0 »

Přiznám se, že film není moje velká vášeň, a spoustu klasických klasik klasického fondu jsem neviděl. Můj výběr tím je zkreslen možná víc, než mým excentrickým (no, pravda, na některé místní experty nemám ani vzdáleně) vkusem. Ale tak pojeďme.

Animovaný
Panika v městečku
Na rovinu, nemám rád anime, takže se podržme západního břehu. Budou tu hlavně, možná výhradně pohádky. Mám rád Pixarovky, líbily se mi všechny tři díly Příběhu hraček, Hledá se Nemo, Ratatouie i Úžasňákovi. Ale na top to nemá. Kouzlo klasické animace v mém srdci hájí hlavně 12 úkolů pro Asterixe. Ostatní asterixovky mám vlastně taky rád, ale trpí morem adaptací: Jsou moc podobné předloze. Za modelínu samozřejmě Aardmanovky. Shaun ve filmu, Wallece a Gromit, Slepičí úlet. Oceňuji i Tima Burtona, ale nějak si vybavuji jen Mrtvou nevěstu. Ale abychom poznali vítěze, musíme odložit příčetnost. Nejradši mám totiž naprosto ulítlou francouzskou šílenost, o které ani po shlédnutí nevíte, o čem to proboha byla.

Dobrodružný
Indiana Jones a poslední křížová výprava
Samozřejmě že jsem viděl spousty dobrodružných věcí. Ale skutečně utkvět v hlavě se podařilo máločemu. Zmíním Jurský park a Honbu za diamantem. Ale myslím, že i ti, co mají větší přehled, budou souhlasit, že tady je král jasný. Zbývá vybrat díl.

Dokumentární
Nikiho rodina
Všechny ty krásné filmy o živých i vymřelých zvířátkách se seriozními i vtipnými komentáři prominou, že si nepamatuji jejich názvy, že se mi pletou se seriály a že musí ustoupit něčemu lidštějšímu.

Drama
Náš vůdce
Nemám rád takové ty dusné psychologické věci, kde i všichni ubližují. Ale pár dramat hodných pozornosti jsem přeci jen viděl. Dvanáct rozhněvaných mužů a Dvanáct, americký originál a ostudu rozhodně nedělající ruský remake o dvanácti mužích, rozhodujících o vině a nevině. Pak La Havre, svým optimismem se blížícím komedii, ale přeci jen patří spíš sem. Kapitalismus ve dvou hodinách, čili Wall Street. Dojemný zabiják Leon. A věc ze které jsem nespal půl noci, protože nahlíží až děsivě do duše mas.

Fantasy
Princezna nevěsta
Ano, všichni čekáme, že u všech vyhraje Pán prstenů. Co do významu by to zasloužil. Co do osobního impaktu bych zase měl vybrat Faunův labyrint. Ale já si jako kritérium vybral znovusledovatelnost. A to vyhrává něco lehčího a pohádkovějšího. Ale pořád klasického.

Hudební
Sweeny Todd

Přemýšlel jsem, jestli mám tenhle žánr zařadit, je tu trochu do počtu. O titul se tu strhl čistý duel. A i když mám Swing girls docela rád, musím uznat, že soupeřit s vraždícím holičem z filmu Tima Burtona je nadlidský úkol.

Komedie
Limonádový Joe
Dobrá, tohle bude na dlouho. Ze světa Život Briana, Monty Python a Svatý grál, Laponská odyssea, Zlaté časy na Richmondu, Bezstarostný sex, Bože, jak hluboko jsem klesla, Diktátor, ten Chaplinův, Jednotka příliš rychlého nasazení, Velký flám, Návrat velkého blondýna, Válka Roseových, Zbrusu nový zákon, to všechno jsou věci které mi vyvolávají úsměv jen při vzpomínce. Z domova to jsou Vesničko má středisková, Marečku, podejte mi pero, Hoří má panenko, Happy end, Adéla ještě nevečeřela, Tajemný hrad v Karpatech Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky a hlavně vítěz.

Romantický
Prázdniny v Římě
Spousta výše i níže uvedených filmů má romantické zápletky, ale jako žánrové zařazení to z vyššího výběru přijmu jen u Lásky nebeské a u vítěze s kouzelnou Audrey.

Sci-Fi
Pozemšťan
Space opera jako staré Star Wars nebo Star Trek:První kontakt? Skvělé, ale ne. Akřní věci jako tři díly Terminátora nebo druhý díl Vetřelců? Nic proti ale taky ne. Naivní, ale příjemně levicové Elysium? Ne. Naivní agitka, tak naivní, že se skoro nedá považovat za agitku, hyppie hyperutopie s trochou satiry, ze které by Argonanta patrně trefil šlak, při jejímž sledování je nutno se odpojit od systému? No, bylo by to hezké, ale ne fér, nejlepší film Nádherná zelená není. Tak co? Žánrově těžko zařaditelný, ale nesmírně silný film, který připomíná divadelní hru, a sci-foi je jen kvůli pár větám, které ho trochu distancují od fantasy? Ten jo.

Thiller
Mlčení jehňátek
A tady to bude rychlé, protože si pamatuju jen jeden film, co tu stojí za zmínku.

Čestné zmínky to trochu přibližují Doporučením, ale ony jsou ta témata beztak trochu duplicitní.

EDITOVÁNO
Naposledy upravil(a) Log 1=0 dne 23. 3. 2018, 23:55, celkem upraveno 1 x.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Sosacek »

dafuq
But nobody came.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Se mu rozbilo formátování. Asi.
jjelen píše:Ale nejlepčí western je jen jeden a tenhle to neni
Také jsem si ve slově Proposition všimla několika překlepů.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Log 1=0 »

Se mu rozbilo formátování. Asi.
Bez mučení se přiznávám, že jsem tím něco sledoval, ale nevypadalo to tak dobře, jak jsem doufal. Předělal jsem to.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od eerieBaatezu »

No, já se nestačím divit. Věci jako Hanebný pancharti v top 10 nejlepších filmů všech dob, jo? No tywe.
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Argonantus »

Kontrakomenty:

1) Pokud někdo nějaký film někoho jiného nedává, pak je to obvykle cvičení na téma
"jak jsem nedal příliš výraznou stylizaci, která mi zrovna neseděla".
Třeba Midewiwin a Tenkrát na západě, naopak já a Velká země (paradoxně mají ty věci mnoho společného). Nebo já a Faunův labyrint. Nebo teď nově eerie a Pancharti.

2) Rozhodně nelze nic z předneseného označit za nudné nebo nezajímavé. Ty co znám mi připadají většinou taky hodně skvělé a o některých jsem i uvažoval coby alternativách (Leon, Pulp fiction; Podraz do toho "oldies" seznamu).

3) U Sadako jsem čekal Herzoga (a přišlo to), a taky toho Jeremyho Ironse s pedofilními sklony.

4) U Sosáčka jsem čekal želvu.

5) Midewiwin má plno filmů, u kterých díky za připomenutí - (Stará puška - starší sestra Terminátora v disciplíně "nejjednodušší film na světě"). Fanny a Alexandr je boží a je to možná nejlepší Bergman.

6) S těmi velkofilmy je zřejmě ta potíž, že je tam plno těch producentských zájmů, které to tlačí do nenápadité univerzální břečky (to je ten problém Marvelu, co točí furt ten samý film dokola). Filmy, co tu padly, byly vesměs strašně osobité. Pokud se tam dostal nějaký velkofilm, tak je to dost rarita (Pán prstenů).

7) Sedm statečných je úplně přesně "old oldies", úplně první z mých nejoblíbenějších filmů, když jsem byl hodně malý. Jak jsem narazil na Spielberga, bylo všechno jinak.

8) Chybí pár dříve strašně ceněných jmen, třeba Kubrick, a je to zřejmě změna generací. Nebo že tu není Bajo, ten měl rád takové oficiální klády.

9) Log 1=0:
Když sjedeš na začátek debaty, zjistíš, že jsme úplně všichni mimo nějaké klasické fláky. Pohled na film se průběžně mění, zřejmě i celosvětově. Stačí kouknout na ty senzmay csfd, to nemá se starými vzývanými velikány dávno nic společného, nebo i ten Empire 500, kam pronikly i takové zběsilosti jako Bad taste. Tomu říkám nekonvenční přístup...
http://www.imdb.com/list/ls003073623/
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 24. 3. 2018, 09:06, celkem upraveno 3 x.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Sosacek »

Sakra Kubrick tam chybi, protoze mi vypadl Mechanicky pomeranc. Jsem vedel, ze jeste neco chci. No, kdyz jsem si nevzpomnel, tak to asi neco vypovida.

Saaakra, ale mel tam bejt.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Vallun »

Mne třeba zase vypadl Den nezávislosti:/
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Argonantus »

Kubrick asi Shinning, za mne. A nožná Full metall jacket.
Ale už se mi to taky sune spíš do oldies seznamu.
Jako skvělý, ale nic moc nového od těch filmů už nečekám.

Jo, a Sosi, co Verhoeven? Tys byl přesně ten, kdo by ho tu asi hájil nejvíc.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Sosacek »

A zelvu nevim, proc jsem vynechal. Jakoze, napadlo me "nova zelva byla super, ale ne mezi nejlepsima" a stara mi vypadla, a pritom mi hlavou proleti neco o slzach v desti tak jednou tydne.

Abych rozepsal to osobni (psal jsi osobite, a to je podle me neco jineho) - me se vic libi filmy, kde jsou nejaci typci a resi svoje veci, ne kde se zachranuje svet. Obcas se na to rad podivam, ale nemam s tim zadnou "connection".

Marvel se snazi udelat filmy kde je oboji, a moc jim to nejde. Treba poslednim star wars se to darilo o dost lip - hlavni konflik byl, ze velky mentor rekl "to mrdam", resilo se, jestli hlavni hrdinka je loser kdyz neni slechtic, a hlavni zaporak byl slizkej stalkujici uchyl, misto komiksovyho zaporaka niciciho svet.

Hm.
But nobody came.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Sosacek »

Hele, to je tezky. Jedna vec je seznam "hej, tohle jsou fakt dobry filmy - dobrej napad, dobre natoceny, dobry herci, skvelej vysledek". Druha vec je seznam "po dokoukani tehdle filmu jsem byl nekdo jinej nez predtim".(*)

Ja daval ten druhej, a z toho mi samozrejme vypadnou filmy, co jsou sice fakt dobry, nebo fakt prdel, ale ... nejsou to filmy, ze kterych mam pocit, jak kdyby mi nekdo ryl poesii do duse rozzhavenym nozem.

(*): specialni pripad je Aronofsky, kde po dokoukani clovek rekne "hej, ted uz nikdy v zivote nepoznam radost".
But nobody came.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Invictus »

Udělat top 10 mám strašný problém, jakože těch 5 hvězd mám určitě desítky, věřím, že přes stovku v pohodě. Ale vybrat z nich nějaké opravdu perfektní na úkor jiných mi přijde dost těžké. A navíc někde u vrcholu mám i z mého pohledu takové málo profláklé věci jako Hotel Rwanda, nebo Wrestler. Souhlasím také s tím, že ty nejlepší filmy obvykle mají společný jakýsi detail na osobní příběh či jak to nazvat, věnují se reálnému či věrohodnému zobrazení emocí. Což btw do jisté míry platí i pro toho pána Prstenů.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Karotka
Příspěvky: 1110
Registrován: 21. 9. 2011, 21:42
Bydliště: Praha

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Karotka »

Panika v městečku
Je fakt skvělá. A teda opravím tě, není francouzská, ale belgická. Přijde mi to, jako když kluci hrajou. Prostě se jede pořád dál, barjaký šílený nápad se akceptuje, naprosto netušíš, co se bude dít za chvíli.

Film je výbornej, ale dobrý jsou i ty kratičký epizody, který jsou i na youtube
https://www.youtube.com/watch?v=cnvkm6tvYLU

Tradiční jasnozřivost depresivních, často popisovaná jako radikální nezúčastněnost ve vztahu k lidským starostem, se projevuje v první řadě nezájmem o problémy, které vskutku nejsou příliš zajímavé.
(M. Houellebecq)
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od jjelen »

Sadako: no, já měl trapně na mysli dalšího Leoneho... a teď přemejšlím viděl-li jsem proposition nebo ne (ale chystal jsem se naň... jinak z novějších věcí ještě Bone Tomahawk, byť to s těmi Australany ani Leonnem nemá zas tak společnýho... možná brutalitu s prvními a tempo s druhým...)
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů