Nejlepší filmy

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od eerieBaatezu »

Na čemž je největší sranda, že to celé naaranžuje tak, aby to vypadalo jako trik. $lol$
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Argonantus »

eerieBaatezu píše: Ten film je o dvou obsesivních skoro až maniacích, idealistech, co neuznávají kompromisy, a podobně, osobně nemám minimální problém se s nimi ztotožnit, ale o kolika procentech populace to lze říct, to nevím.


Tak. Je mi jasné, že oba dva to mají tak nastaveno, jejich snaha udělat dokonalý trik je posedlost, asi jako drogy, a taková posedlost bývá zničující. A pro ně taky nakonec je zničující.
Chápu, proč jsi označil jako idealisty dva vrahy, ono se to tak úplně nevylučuje, ale je to trochu zneklidňující.
Lecter je taky idealista.

S tím ztotožněním - mám pocit, že je to Vonnegutovo pravidlo nevím kolik, "dejte čtenáři alespoň jednoho hrdinu, aby se s ním mohl ztotožnit" - pokud bude zájem, najdu v Psaní tu smyčku debaty, už jsme to řešili několikrát.
Je to zřejmě hodně základní obecné pravidlo vyprávění, při kterém dojde k jakémusi nevědomému přecvaknutí diváka/čtenáře do postavy hrdiny. To ne Conan, ale JÁ, ČTENÁŘ, zmlátím dinosaura dokulata a u nohou se mi svíjejí lithe krasavice.

Pokud je vyprávění studená sociologická studie o problematickém hrdinovi, jako třeba Vlk z Wall Street nebo Hannibal, objeví se pravidelně mrmlající čtenář, který praví, že je to studené, nějak mu to tak úplně nesedlo a nikdo se mu v tom nelíbí (viz někde na filmech).

Pakliže jsme v kategorii Nejlepší filmy, mám dojem, že Nolan naráží na tento problém docela pravidelně. Batman je na jeho poměry ještě výjimečně přijatelný a sympatický hrdina.

Když se vrátím k té Ospalé díře, myslím, že supernerd Ichabod Crane může narážet u mnoha diváků podobným způsobem. Je šílený na hranici zábavné figurky (Sheldon Cooper), takže ho asi leckdo bude mít problém brát vážně. Šílený supernerd Burton automaticky vyrábí ve svých filmech vyhublé černovlasé neurastenické vlastní autoportréty jak na běžícím pásu (prakticky ve všech filmech, opět u Batmana to je nejméně výrazné, neb byl hodně svázán s předlohou).

Tohle mají Nolan s Burtonem taky společné. A asi jim to brání v tom, aby dosáhli tak obrovský úspěch, jako Spielberg nebo Cameron, jejichž hrdinové jsou tak nějak srozumitelnější.

EDIT: A už to mám viewtopic.php?p=398817#p398817
EDIT II: A stojí zato si projet vstupní příspěvek této debaty, jak moc se věci časem mění.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Pepa »

Jerson: Tak ono jako přemluvit někoho (a nemusí to být ani tvůj vlastní klon), aby s tebou spolupracoval, a v noci ho držet pod zámkem, není vůbec jednoduché... A i kdyby to bylo jednoduché, tak mi to přijde dost děsivé. (Ačkoliv teda nevím, zda děsivější, než svoje klony vytvářet a zabíjet... Ale tak třeba stokrát by to šlo :wink:)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22625
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Jerson »

Jak "v noci ho držet pod zámkem"? Pod tím "zámkem" bychom se samozřejmě střídali podobně, jako se střídali ti dva druzí bratři. A svůj klon přemlouvat nemusím - když se rozhodnu, že si vytvořím svůj fyzický klon, abych mohl spolupracovat, tak onen vytvořený klon bude mít (nebo by měl mít) stejný pohled na věc jako já, rozhodně ve chvíli stvoření.

To bylo ostatně ve filmu vidět, když se Hugh Jackman (jméno postavy si nepamatuju) rozhodne vytvořit svou kopii s tím, že ji následně zastřelí - jeho kopie v okamžiku stvoření ví, co se originál chystá udělat, a už taky dost silně tuší, že (originál) své rozhodnutí nezmění, i když se přesto pokusí ho přesvědčit.
Zrovna tahle scéna se mi líbila hodně, a až na druhé sledování mi došlo, že pak nějakým způsobem musel dojít k závěru, že bude lepší vždycky zabíjet originál (a to dost hnusným způsobem). Prostě opravdu obětování všeho včetně sama sebe pro dosažení dokonalého efektu.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Pepa »

Jerson píše:Jak "v noci ho držet pod zámkem"? Pod tím "zámkem" bychom se samozřejmě střídali podobně, jako se střídali ti dva druzí bratři. A svůj klon přemlouvat nemusím - když se rozhodnu, že si vytvořím svůj fyzický klon, abych mohl spolupracovat, tak onen vytvořený klon bude mít (nebo by měl mít) stejný pohled na věc jako já, rozhodně ve chvíli stvoření.
Tak jestli má ten dvojník v okamžiku stvoření i stejné vědomí, to mi teda vůbec jasné není... Takhle jsem to z toho filmu tedy vážně nepochopil...
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od eerieBaatezu »

Pepa píše:
Jerson píše:Jak "v noci ho držet pod zámkem"? Pod tím "zámkem" bychom se samozřejmě střídali podobně, jako se střídali ti dva druzí bratři. A svůj klon přemlouvat nemusím - když se rozhodnu, že si vytvořím svůj fyzický klon, abych mohl spolupracovat, tak onen vytvořený klon bude mít (nebo by měl mít) stejný pohled na věc jako já, rozhodně ve chvíli stvoření.
Tak jestli má ten dvojník v okamžiku stvoření i stejné vědomí, to mi teda vůbec jasné není... Takhle jsem to z toho filmu tedy vážně nepochopil...
Ten klon měl autonomní vědomí a byla to kopie originálu, ve chvíli stvoření měla tytéž vzpomínky a podobně, což ale neimplikuje to, že se bude rozhodovat nadále stejně jako originál, že bude klidně spolupracoval a podobně.
Jerson píše:To bylo ostatně ve filmu vidět, když se Hugh Jackman (jméno postavy si nepamatuju) rozhodne vytvořit svou kopii s tím, že ji následně zastřelí - jeho kopie v okamžiku stvoření ví, co se originál chystá udělat, a už taky dost silně tuší, že (originál) své rozhodnutí nezmění, i když se přesto pokusí ho přesvědčit.Zrovna tahle scéna se mi líbila hodně, a až na druhé sledování mi došlo, že pak nějakým způsobem musel dojít k závěru, že bude lepší vždycky zabíjet originál (a to dost hnusným způsobem). Prostě opravdu obětování všeho včetně sama sebe pro dosažení dokonalého efektu.
Tady je problém v tom, jak si to kdo interpretuje. Na netu lze najít spoustu debat, kdo je originál a kdo kopie.

Navíc přímo ve filmu je hláška, kdy Angier popisuje horor s tím "trikem" spojenej, když říká: "It took courage to climb into that machine every night... Not knowing if I'd be the Prestige.... Or the man in the box..."
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Argonantus »

Žebříček Empire 500, což je seznam, ve kterém vidím snad poprvé jakýsi smysl (i když výhrady by se určitě taky našly)
https://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/

ukazuje to, jak časem prorazí plno filmů, které ve své době tak úplně pochopeny nebyly (třeba s tím seznamem Oscarů se to místy poučně nekryje)
Mé úplně nejoblíbenější filmy jsou tam prakticky všechny, i když divně seřazené.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Argonantus »

Koukám, jak je můj vkus naprosto tuctový, neb kdysi sem vrhnutý a už postarší žebříček nejlepších filmů/režisérů
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 34#p295234
povážlivě kopíruje masový názor na režiséry na csfd:

1.Quentin Tarantino (29647 fanoušků)
2.Steven Spielberg (28982 fanoušků)
3.Christopher Nolan (23818 fanoušků)
4.Tim Burton (22308 fanoušků)
5.James Cameron (17380 fanoušků)
6.Ridley Scott (15041 fanoušků)
7.David Fincher (14699 fanoušků)
8.Peter Jackson (14293 fanoušků)
9.Miloš Forman (11968 fanoušků)
10.Martin Scorsese (11773 fanoušků)

Uletěl jim jenom Shyamalan a Boorman, dnes už zřejmě minulost. A Herz, což je vychytávka.
Místo toho maj Tarantina, Nolana a Scorseseho.
Tarantina bych asi dnes už uznal taky, i když ne na první místo.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 25. 7. 2017, 17:09, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od eerieBaatezu »

Argonantus píše: 25. 7. 2017, 15:06 Koukám, jak je můj vkus naprosto tuctový
Ale třeba máš ty filmy a filmaře rád z úplně odlišných a netuctových důvodů. :)
Obrázek
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32332
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Vallun »

Kdyby to někoho zajímalo:

1.Quentin Tarantino - OK
2.Steven Spielberg - OK
3.Christopher Nolan - Počkám, až uvidím Dunkirk
4.Tim Burton - FUUUJ
5.James Cameron - no..nevim
6.Ridley Scott - OK
7.David Fincher - z hlavy si nic nevybavím...co tam tedy dělá?
8.Peter Jackson - Jasně, i když to s ním jde dost z kopce...
9.Miloš Forman - OK
10.Martin Scorsese - OK, neměl by být výše?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Argonantus »

Já bych klidně nechal všech 13, kdyby bylo víc místa.
Trochu problém mám u Scorsese - je to ctihodný klasik, který mne zas až tak nikdy úplně nedostal.

Vallune, Cameron? Ty jovka, to by byla možná moje úplně první volba, kdybych byl nakonec nucen jmenovat toho úplně nejvíc. A stačila k tomu jeho prvotní béčková záležitost, bez které bych nevznikl (a nápověda - Piraňa 2 to není). Ty další skvosty jsou už nad plán.

Vallune, Burton? Bez něho bys neměl ani toho Pána prstenů, nakonec. A Eerie by neměl Batmana. Nikdo tak nezměnil svět fantazy filmování jako on. Do té doby to byly takový laciný béčka z latexu, kde se žádná fantazie zásadně nevyskytovala. A že by měl jít radši do důchodu? No, to bohužel platí pro polovinu seznamu, včetně Spielberga, Camerona a Scotta.

Valune, Fincher? Zřejmě na něho málo koukáš, jinak by ta otázka těžko padla. Stačí říct třeba jen Seven. Nebo Fight club. Každý režisér natočí časem slabší věci; ale Fincher má tu zajímavost, že to z nějakého důvodu ještě neudělal. Málokdo dosáhl stavu, kdy má v červeném úplně všechny filmy, a zřejmě tak hodlá ještě dlouho setrvat. Za mne nějak nevím film, který by byl na méně než čtyři hvězdy (dohady jsou o Mužích, co nenávidí ženy, a to jsem zrovna neviděl).

Jinak tuctovost mého pohledu byla značně otřesena při pohledu na následujících deset míst na csfd - tam jich zas pro změnu většinu nesnáším.

Clint Eastwood (10128 fanoušků) - krutečku, ne!
Stanley Kubrick (9531 fanoušků) - Jo, ten jo. Ale už je taky hodně out.
George Lucas (7028 fanoušků) - Nikdy.
Darren Aronofsky (6392 fanoušků) - Hm, nevím, nejistota.
Michael Bay (6391 fanoušků) - Kristova noho - Troška světového filmu.
Woody Allen (6343 fanoušků) - Ach jo.
David Lynch (6066 fanoušků) - Jo, ten jo.
Robert Zemeckis (5803 fanoušků) - Ten občas hodně jo, ale má toho za sebou moc.
Frank Darabont (4622 fanoušků) - Hm.
Guy Ritchie (4035 fanoušků) - nejistota, nejasno - jeden skvělý film, jinak střídavě oblačno.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Invictus »

Argonantus píše: 25. 7. 2017, 17:30Málokdo dosáhl stavu, kdy má v červeném úplně všechny filmy, a zřejmě tak hodlá ještě dlouho setrvat.
No možná už nadešel jeho čas:
https://www.csfd.cz/film/359553-world-w ... ?type=film
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32332
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Vallun »

Především - já filmy prakticky nestíhám, takže proti drtivé většina z Vás jsem viděl nic.

Cameron - kdyby nenatočil Titanic a nezavázal se natočit Avatar 464, tak bych nepochyboval

Věřím tomu,že bez Burtona by naopak byl Pán prstenů mnohem lepší...

Já vůbec nekoukám na filmy podle režisérů:) Seven je hodně dobré, to beru... jinak mi přijde, že oproti ostatním dělá spíš méně...

a divím se, že ani v těch dalších není del Torro:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Sosacek
Příspěvky: 25784
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Sosacek »

Darabont a Aronofsky jsou fajn, ale jsou dost divni. Chybi mi del Toro.

Pak jsou typci, co na me hodne zapusobili, ale vlastne jsem od nich nevidel vsechno, takze nevim kolik je to konkretni film a kolik konzistentni typek - Fernando Meirelles, Cuarón, Alejandro González Iñárritu.

A vylozene divnejch artovejch typku me posledni dobou (teda pred dost lety a ted nedavno znovu) dostal Cristian Mungiu.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Sosacek
Příspěvky: 25784
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Nejlepší filmy

Příspěvek od Sosacek »

Jinak myslim, ze csfd je komunita lidi, co se zajimaji o filmy - zajimaji se o ne dost na to, aby lezli do komunity zabyvajici se filmy!

Nevim jestli je to "pohled maintreamoveho divaka" spis neco jako "pohled kritika a znalce filmu" takze o dost vic artovych, neznamych veci, a trochu vic slobismu. To nerikam proto, ze by to melo byt spatne - lidi chteji od filmu ruzne veci, a tak.

(treba Michael Bay se dobre hodi na to, aby clovek mohl dostat veci z hlavy. osobne nejsem fanousek, pac mi na tohle vic vyhovuje vodka)
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů