Víno

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Budu rád za cokoliv...

klávesnice poslintána, zase...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Tak nakonec poslána i poslední akce vcelku. takže poslední položka je tak trochu duplicitní.
Ono to má jistou edukativní hodnotu - mně to alespoň odhalilo docela důmyslný způsob dělání veřejných ochutnávek (aneb k čemu je dobár celá láhev).
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Díky moc!

Takhle mi ten formát dává velký smysl, nehledě k tomu, že já raději komornější akce (Superslaďáky byli ve 4 lidech!). Škoda,ž e se tento formát nehodí na obyčejnější vína...pro mne zatím velká červená nemají cenu a s jinými si to neumím úplně představit, respektive umím, ale nevím, zda by to dalo srovnatelně zajímavé výsledky.

Tedy samozřejmě, mít láhev Ch. dYquem 1989, Tokaji 1975, Ch. Caillou 1947, Hengst 1981 (sladký Tramín, samozřejmě) a nějaký Riesling z Mosely... to by šlo...:)

https://www.rocnikove-vino.cz/1947/60-c ... -1947.html
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Se čtyřmi zásadnějšími ryzlinky nebo se čtyřmi burgundskými chardonnay by to chodit mělo.
Petr Lipový tvrdí, že ta proměnlivost v čase by měla být někde od 85 bodů a myslím si to samé.
Čili, dostáváš se tam, že potřebuješ víno, které se solidní pravděpodobností, blížící se jistotě, bude mít nejméně 85 bodů.
Což nemusí být šílená bombastická záležitost.
RW to má nastavené někde na 90, a i to by šlo pořídit méně zběsile. Čtyři Volnay, třeba. Starší jsou zábavnější.

Tady šlo spíš o to opravdu probádat důkladněji nějakou slavnou vychytávku. A potvrdit teorii, že má cenu si občas něčeho koupit celou láhev, protože jedno ochutnání je tak trochu loterie.

Hm, a tady http://www.rarewine.cz/degustace-detail-164 mám hned dvě mezery v mapě... pokušení je to veliké, cena značná, peněz málo.

Tady je pak nejdražší víno na úplně jiný způsob http://www.jizni-svah.cz/2012/07/nejdra ... izice.html
sdílím autorovi skepsi k této akci
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 13. 11. 2017, 10:26, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Skleničky:
http://eshop.crystalex.cz/cz/e-shop/nap ... slevy.html
Odzkouším a dám vědět...ale prvotřídní víno bych v tom neriskoval...:)

Dobročinná degustace je milá věc, ale mimo mé časové i finanční moznosti....jo vyhrát Eurojackpot, tak si koupím garsonku poblíž a jsem v tom klatém místě co týden:)

Ten Block 42 je dost mimo....

Ale víc mne pobavila odkaz hned pod dobročinnou degustací na Alifeu - Albarino...ze prý může dosáhnout kvalit Sauvignonu blanc...do psí nohy...Albaríňo je Ryzlink! Vinař by ho musel hodně zmrvit, aby mu z toho vyšel soviňon...!
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Já si zrovna říkal, že Albariňo by tě mohlo zaujmout.

Sauvignon - to je pro mne taková divná kapitola. Vím, že existují velmi solidní a uznávané sauvignony z Loiry (Sancerre), je to docela zásadní francouzské víno, nicméně, já ho nikdy tak úplně nepochopil a ježto moji vinařští kamarádi ho většinou přímo nesnášejí, tak jeho výzkum u mne zůstal ve velmi předběžném stádiu. Článek o sauvignonu tu prostě není a asi nebude, ledaže se najde jiný badatel, statečnější a více pozitivní k této odrůdě.

Jinak zřejmě existuje typ milovníků bílého, co žádají tzv. "voňavky", do čehož spadá tramín, sauvignon a případně tímto směrem provedené víno, takové kytičkové. Část zapřisáhlých suchomilců tím zuřivě pohrdá, já se přiznám, že to nemám úplně ujasněné, pokud má víno nějaký důmyslnější, projev, nemám námitek ani proti kytičkám (ten Latricieres Chambertin to v sobě zrovna měl, jako jedno z pater).

Block 42 - prozkoumal jsem i tu českou variantu myšlenky jménem Edelspitz a je to zřejmě podobný případ. Past na snoba.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Když díky Petrovi L. jsem pár hodně kvalitních měl...a vím, kde je sehnat, navíc 12.10. je speciální degustačka na Rieslinky a očekávám, že tam nějaký taky bude:) pokud se vejde...

Jinak tohle jsi zaznamenal?
30. 11. 2017: PINOT NOIR z ročníku 2002
Ročník 2002 byl v Evropě hodně nevyrovnaný. Zatímco pro klíčové regiony Itálie, Španělsko a Rhonu znamenal katastrofu, v Burgundsku jásali. Kdo ale v průběhu let chutnal burgundská vína, zjišťoval, že se ne a ne otevřít a zpřístupnit. Dokonce zazněly hlasy, že se neotevřou nikdy. Jak je to opravdu? Ještě pořád tato vína „spí“? Ochutnáme nejen pinoty z Burgundska, ale porovnáme je s dalšími, možná překvapivými oblastmi…

- Pokud to jen trochu půjde, tak tam pujdu:)
Sauvignon - to je pro mne taková divná kapitola.
už jsem pil i slušné, ale pořád je to asi jediná odrůda, které se spíš vyhnu. Za voňavku bych jej tedy neoznačil, mne vždycky přišel takový trochu těžký...ale se mnou je to těžké, čím dál tím víc zjišťuji, že
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

]30. 11. 2017: PINOT NOIR z ročníku 2002
Ročník 2002 byl v Evropě hodně nevyrovnaný. Zatímco pro klíčové regiony Itálie, Španělsko a Rhonu znamenal katastrofu, v Burgundsku jásali. Kdo ale v průběhu let chutnal burgundská vína, zjišťoval, že se ne a ne otevřít a zpřístupnit. Dokonce zazněly hlasy, že se neotevřou nikdy. Jak je to opravdu? Ještě pořád tato vína „spí“?
Za mne je, vzhledem legendárnímu vínu č. 29 a jeho poslednímu exempláři, tahle otázka úplně zbytečná a vyjasněná.
2002 je ročník jako hrom, a jediný problém může vzniknout při setkání s nějakou těžkotonážní zběsilostí, viz poznámka na konci vín 30 a 31. 15 let je v takovém případě prostě málo a nemusí se to podařit dohnat ani hodně zběsilou dekantací.

Což tě zřejmě nemusí trápit, protože k podobným vínům zřejmě nemíříš. Takové Volnay by mělo fungovat jako hodinky.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Tak já zatím zkoumám a poznávám...kam zamířím si netroufám ani hádat a moc by mi nevadilo dlouho bloudit.

Treba vcera jsem poznal řepné víno, totiž valtickou polosladkou Pálavu v jakostní řadě...14,5 % alkoholu a 30+ g cukru? To doslazovali po vagonech...jediná dílčí rehabilitace je, že v hotelové restauraci stojí 150 kč...naštěstí mne kolegové zachránili od toho, abych musel odlít celou lahev...

Což mne napadá, nemá někdo nějaký nápad, jak v polních podmínkách ochladit lahev vína?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Zahlédnuta asi minuta ze seriálu Vinaři - v nějaké soutěži se český vinař zkouší prosadit tím, že tajně lahvuje moravské víno a vydává ho za české.

Někdo kdysi tvrdil, že se seriálu úspěšně daří urazit zároveň Moraváky i Pražáky a udělat z nich debily. Ukazuje se, že ještě stačí urazit i Čechy mimo Prahu.
Autoři neví nic o vínu, o Moravě, o Čechách, jsou jako Johny English, neví nic a o ničem.

EDIT - aha, Kamil Fila to byl, jak jinak https://www.csfd.cz/uzivatel/64-tetsuo/ ... strana-10/
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Tak první rada vůbec není špatná, to až druhá to zkazila...a ani s tím vínem to není úplně mimo, i když po hříchu je to víc o lidech než o víně...nebo alespoň o vinařích...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Světové ryzlinky – přiřazovací degustace by Petr Lipový, www.vineval.cz

Obrázek

Další výborná akce z nabídky vinevalu, zaměřená na jednu z nejtradičnějších a mj. i jednu z mých nejoblíbenějších odrůd - Ryzlink Rýnský. Degustace byla organizována tak, že jsme jako účastníci měli k dispozici seznam degustovaných vín se základními informacemi (místo původu, ročník, vinař), ale konkrétní víno ve skleničce jsme museli zkusit přiřadit sami.

0. Zavíňovací vzorek, který na slepo nebyl - Weingut Hoffranzen
https://alifea.cz/2723-weingut-hoffranz ... ocken-2015
Jednoduchá, příjemná suchá Mosela z velkého roku 2015, lehčí víno s jasnou mineralitou podkreslenou ovocem. Rád bych za tuto cenu poznal i nějakou sladší variantu téhož, věřím, že by byla ještě lepší, protože cukr by zvýraznil ovocitější tóny, ale nemusel by ubrat na mineralitě.

1. Chateau Ste Michelle 2015, stát Washington, Columbia Valley
Jednodušší, tělnatější s vyšším zbytkovým cukrem, pěkně zakulacené, ale ne úplně dohladka, pecky meruněk v chuti.
Myšlenka na nový svět se nabízela od počátku, i když nejsem schopen přesně říct proč, možná pro lehce umělou hravost způsobenou cukrem, který úplně nedával smysl? A pak bylo rozhodnutí jednoduché, víno rozhodně nebylo 6 let staré, navíc jižní polokoule je ještě o půl roku napřed.
Na vinifikaci spolupracuje dr. Loosen z Mosely. 83 b.

2. Josef Chromy 2011, Tasmánie
Složitější, komplexnější víno, ale výrazně tenčí, s kratší životností, ostřejší, samozřejmě minerální, s časem kyselinka vystupovala až příliš.
Nejtěžší otázka při určení tohoto vína byla, zda by to Petr natolik usnadnil, že dá oba novosvětské ryzlinky hned za sebou. Víno bylo starší, ale bez terciálních tónů, což k té jižní 2011 docela navádělo.
O tomto českém rodákovi jsem již slyšel dříve, rád jsem poznal i jeho víno. 81 b.

3. Chateau d´Orschwihr, Kessler, Grand Cru 2004, Alsasko
Přímočaré, citrusově bohaté – sušená kůra a starší jablíčka, silně přítomné terciální tóny. Víno bylo na hraně oxidativní vady (prý by mělo jít v restauraci vrátit), bez znalosti ročníku bych přidal cca 10 let, já byl tedy spokojen velmi.
Právě věk byl určujícím kritériem. Bylo zjevné, že to musí být, i přes tu polovadu, jedno z nejstarších vín, ale Mosela to nebyla.
Víno pochází z „vápenné“ části Alsaska – 85 b.

4. Domaine Hrabal, 2013, Hustopeče
Víno zaujalo úžasnou vůní, chuť však tak mocná nebyla, mineralita slabší, z ovoce ponejvíce jablíčka.
Zase byl asi největší nápovědou ročník, 2013 nebyl na Moravě zrovna dobrý (z poslední doby možná druhý nejslabší po 2014), slabší mineralita mohla vést buď na Moravu nebo do některých partií Alsaska, ale tohle víno, ač řemeslné zvládnuté perfektně, nebylo z roku 2008.
Nedostupné, prakticky legendární víno od bývalého šéfa ŠSV Velké Pavlovice. 84 b.

5. Johann Donabaum, Bergterrasen, Federspiel 2015, Wachau
Dojem kamenité roviny (žulová mineralita), drsnější dochuť kyselinky až veltlínské.
Že se jedná o dosti mladé víno bylo patrné zejména z kyselinky, navíc určitá podobnost s wachauskými veltlíny se taky nabízela.
Donabaum je označován za kometu či budoucnost Wachau. 83 b.

6. Kloster Eberbach, Berg Rottland, Spatlese Trockem 2011, Rheingau
Velmi slušné, mohutnější víno, ale s kratším trváním, jeho nejsilnější stránkou je nepochybně dochuť, která vyvolává dojem, že se zvedá kamsi nahoru a bere Vás s sebou.
Z hlediska přiřazování první neúspěch, že jde o německý ryzlink a nejde o Moselu, se poznat dalo, ale právě vzhledem ke kratšímu trvání jsem jej poslal do roku 2007 a do Rheinhessenu.
Kloster Eberbach je státem vlastněný klášter (natáčelo se zde Jméno růže), jeho vína se tak dají rozumně sehnat. 85 b. Toto víno bylo většinou přítomných oceněno jako nejlepší.

7. Lauerburg, Bernkasteler Badstube, Auslese Trocken 2003, Mosela
Velice jemné, grepovitá hořčinka v dochuti, žádné terciální tóny, nižší ovovcnost.
Ani zde jsem se netrefil, když jsem víno opět tipoval na Rheinhessen, ani ne tak vzhledem k věku, ale proto, že jsem nevěřil, že jde o Moselu, kyselinka/suchost vedla až k fádnímu projevu vína, což je na Mosele hřích. Taky způsobila, že víno (snad jen zatím) vůbec nevyzrávalo a mělo tak mladistvý projev.
Možná poslední auslese v suchém provedení (zákon to již nepřipouští, naštěstí). 83 b. Přesto, podle názoru ostatních druhé nejlepší víno degustace.

Vzorky 8 a 9 byly nalévány současně.
8. K.F. Groebe, Kirchspiel, Grosses Gewachs 2007, Rheinhessen
Silné terciální tóny, mohutná hořičnka v dochuti, víno již zřetelně za vrcholem, dosti suché, ale solidní jak kamenná kostel.
Tohle víno jasně říkalo, že není z Alsaska.
Rheinhessen je spíš velkoprodukční oblast, avšak najdou se světlé výjimky a toto je jedna z nich. 86 b.

9. Valentin Zusslin, Pfingstberg Grand Cru, 2008, Alsasko
Jemné chlebové tóny, přesto celkově spíš ostřejší, až stopy pepře, velmi pěkné mladé víno, které stále ještě dozrává.
No a Zusslin zbyl nakonec, francouzská elegance byla nepopiratelná a velmi příjemná.
Jedno z vinařství nejdéle a důsledně praktikujících biodynamické principy (sklizně v souladu s fázemi měsíce a pod). 87 b. Za mne jasně nejlepší, s velkým potenciálem, avšak u ostatních až třetí místo.

Citátem dne se stal výrok „takové zacházení vydrží jen černoch nebo ryzlink“.

Největším překvapením pak (zdánlivý) neúspěch hlavního favorita – Mosely, která porazila vlastně jen Chromého. Domnívám se však, že prostě byla jen na svou strukturu příliš mladá, za 20 let by mohla být perfektní.

Celkově se jednalo o velmi zajímavou akci, přičemž správné určení 7 z 9 vín mne potěšilo rovněž, byť se nejednalo jistě o nejtěžší varianty k určování.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Pro srovnání hodnocení Petra Lipového:

Chateau Ste Michelle 2015 - V: 83 b. / PL: 85 b.
Josef Chromy 2011 - V: 81 b. / PL: 86 b.
Chateau d´Orschwihr, Kessler, Grand Cru 2004 – V: 85 b. / PL: 87 b.
Domaine Hrabal, 2013 - V: 84 b. / PL: 86/87 b.
Johann Donabaum, Bergterrasen, Federspiel 2015 - V: 83 b. / PL: 87/88 b.
Kloster Eberbach, Berg Rottland, Spatlese Trockem 2011- V: 85 b. / PL: 88 b.
Lauerburg, Bernkasteler Badstube, Auslese Trocken 2003 - V: 83 b. / PL: 89/90 b.
K.F. Groebe, Kirchspiel, Grosses Gewachs 2007 - V: 86 b. / PL: 91 b.
Valentin Zusslin, Pfingstberg Grand Cru, 2008 -V: 87 b. / PL: 91 b.

Když vezmu rozdíl větší, než 3 body - což už je dost, nemělo by se to stávat
Chromy - rozdíl 5 bodů - víno mne bavilo, ale na ryzlink mi přišlo tenké a především ve sklence rychle degradovalo, což mi obojí přijde neryzlinkovité.
Donabaum - rozdíl 4,5 bodu - víno taky nebylo špatné, ale přišlo mi dosti podobné Veltlínům s ne úplně ryzlinkovskou kyselinkou.
Lauerburg - rozdíl 6,5 bodu! - no jo, Mosela, to je tak, když má člověk svá očekávání, která nejsou naplněna, rozhodně to nebylo. špatné víno, ale jednak mi přišlo na pití ještě až příliš mladé a druhak přes kyselinku jsem nebyl schopen úplně postřehnout další kvality.
Groebe - rozdíl 5 bodů - Vůbec ne špatné víno, ale ryzlink, který nevydrží 10 let?
Zusslin - rozdíl 4 body - projevem podobný Ryzlinku od Markuse ze stejného ročníku, o něco lepší, takže jsem přidal 2 body (kousek i za vítězství v degustaci), ale dát víc by bylo nespravedlivé vůči moravskému souputníkovi.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Různé drobnější zážitky.

1) Vinobraní v Liběšicích - miniaturní záležitost, pořádaná zejména vinařstvím Pod Sedlem, ale mají tu taky další okolní vinaře a pár Moraváků. Dost solidní výběr, mnohem příjemnější, než docela kolosální a trochu zběsilé Litoměřice.

2) Žernoseky pustily z drápů pinot 2015, Ovčáry. Papírově to vypadá dramaticky, porovnání s 2014 (Lovoš) lehce vítězí (asi 84-86) , nicméně Lovoš byl už několik dní starý v otevřené láhvi, takže to nebyl moc regulérní zápas.
Porovnání se Sedlem 2014 (vskutečnosti taky hlavně Ovčáry) nemá jasného vítěze, neb každá láhev ze Sedla je jiná (ta poslední byla náhodou skoro geniální, ale kdo ví, jestli to celé ještě nezraje a zda není teprve teď ten správný čas k otevření).

Rozdíly v hodnocení 4,5 bodu nebo 6,5 bodu - i to se stát může, viz dříve postované pojednání Jižního svahu o soutěži, kde to lítalo i o 10, zrovna Jižní svah versus Michlovský.
Je to přece jen subjektivní, a dost možná bych čekal, že jsi víc seřezal ostřejší exempláře. Tam se dá rozdíl předpokládat.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

To snad ani ne. Hlavní rozdíl vidím v metodice...pokud ryzlink ve sklence nevydrží ani 10 minut, tak jako pardon, ale 85 b. mu prostě nedám - pokud není 50+ let starý...

A ta Mosela - nemohu se zbavit dojmu, že je v tom víně chyba...jako kdyby kyselinka byla nějaká agresivnější a nedovolila vínu...nic, ani získat cukernatost, ani se začít vyvíjet...
askorban! To je to...jako by to někdo přehnal s kyselinou askorbovou při vinifikaci:/ ve sladším víně by byla nápadná, v suchém se schová za vinnou, ale zastaví zrání.

Když jsme u těch Žernosek, tak jejich Velká Vendule nebo Štěpánkova 2015 by tu degustaci s přehledem vyhráli...

EDIT: http://benesovsky.denik.cz/zpravy_regio ... 71015.html
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host