Víno

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Víno

Příspěvek od Faskal »

Nu, já si nemyslím, že by to byla záležitost celé vinice, jako je tomu dnes; ono je to hrozně pracné. Spíš to vidím tak, že když někde zůstal starý kmen a vinař chtěl vyzkoušet nějakou révu, co mu dovezli z dalekých krajů nebo od souseda, ... nebo s tou révou byl prostě spokojený, tak to na ten starý kmen narouboval. Už to je pro mě v kategorii "překvapivě běžné", mimo jiné proto, že jsem vůbec nevěděl, že to tam dělali. Autoři to popisují jako samozřejmou věc, zmiňují funkční metody, popisují je tak, že se podle popisu dají správně provést a jsou napsané ve dvou populárních knihách, jedné encyklopedii a druhé příručce pro farmáře. Také vycházím z použitého jazyka, to jsou prostě praktické rady někoho, kdo to běžně dělá, i když třeba ta teorie za tím je... dobová.

Nesouhlasím s tím, že bych skákal o několik století, já si právě myslím, že v té době jsou kořeny toho modernějšího přístupu k vinařství. Koukni třeba na Plinia. Ten sice odrůdy označuje podle původu (jako bychom my byli jiní), ale má o nich dobrý přehled a popisuje, jaký typ půdy a zavlažování potřebují, takové věci zjistíš jenom tehdy, když je zkoušíš pěstovat na různých místech.

Mimochodem, apiana je to, co si dnes myslíme, že byl muškát s malými bobulemi.
http://www.perseus.tufts.edu/hopper/tex ... :chapter=4
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Zajímavá diskuse....já se akorát přesunul k vinicím:) takže podrobněji odpovim, až se dostanu ke stroji...v Itálii je velký vliv klimatu taky, na "malé" ploše máme pohorské vinice Piemontu, které jsou podobné Alsasku...a naproti tomu subtropické polní vinice v Gargano...bohatí Římané měli vily na více místech a když chtěli oblíbené víno tam i tam...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Nu, já si nemyslím, že by to byla záležitost celé vinice, jako je tomu dnes; ono je to hrozně pracné. Spíš to vidím tak, že když někde zůstal starý kmen a vinař chtěl vyzkoušet nějakou révu, co mu dovezli z dalekých krajů nebo od souseda,


Jo. Tak nějak. Vychytávka, ale ne standard. A s Římany to zase nejspíš nadlouho zmizelo, jako kdeco.
A pak s tím mohl začít blbnout nějaký klášter, nebo velmi bohatý šlechtic. Který to vyčetl v Etymologiích Isidora ze Sevilly, pakliže to tam je (jeden ze skoro monopolních zdrojů antického vědění), nebo z něčeho, co se ztratilo. Než se dostali zpátky k tomu Pliniovi, tak to trvalo.
Autoři to popisují jako samozřejmou věc
to je právě to, co dělám i já - je to zatím spíš dojmologie, než věda.
Opravdový záznam gramotného vinaře - Římana - asi hned tal nenajdeme ("ta roubovaná vitis aminea mi jde na Monte Santa Maria lépe, než co jiného"), z hmotných památek jsou semínka, z nich roubování nevyčteš.
Těžce podezírám tyto úvahy z metodických chyb - "veškerá kulturní réva je roubovaná, ergo to tak bylo vždycky".
A nebo taky datel.
Destilace je známa taky zřejmě tisíce let. Z čehož naprosto neplyne, že by se tisíce let běžně používala.
Věc je ještě komplikovaná tím, že věda v Římě šla celkem lineárně dopředu, nevíme vždy, kam přesně došla, a pak šla pět stopletí dozadu, pak se vracela, a není jisté, že v těch samých stopách. Tak je to prakticky se vším - s těmi mlýny, katedrálami, atd.
Nesouhlasím s tím, že bych skákal o několik století, já si právě myslím, že v té době jsou kořeny toho modernějšího přístupu k vinařství. Koukni třeba na Plinia. Ten sice odrůdy označuje podle původu (jako bychom my byli jiní), ale má o nich dobrý přehled a popisuje, jaký typ půdy a zavlažování potřebují, takové věci zjistíš jenom tehdy, když je zkoušíš pěstovat na různých místech.
Krčím rameny. Kolik farmářů četlo?
Mimochodem, apiana je to, co si dnes myslíme, že byl muškát s malými bobulemi.
No, rozhodně patří mezi velmi podezřelé odrůdy, se kterou má cenu dělat právě nějaké prostocviky. Víno super luxus pro bohaté patricije, vedle toho roste nějaká zběsilá hypermarketovka jak za těch etrusků.
Poměr složek je jedno velké mystérium.
Ve středověku se mi dost jasně rýsuje, že to přesně takto fungovalo taky. To desátkové víno to naprosto jasně vysvětluje - máš dva různé motivy dvou různých cílů rozvoje, na kvalitu a na plodnost. Což je skoro opačný přístup.
Není blbé předpokládat, že Říman došel k něčemu podobnému.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

XXVIII. Zaječský vinný košt

S drobnou obměnou názvu, z něhož vypadl odkaz na zahrádkáře, přišla i mírná změna formátu a času zahájení, jinak se košt stále pořádá ve Vinařství Nosreti na Bílou sobotu. Jen začátek se posunul na pravé poledne, tedy alespoň oficiálně. Už pět minut před dvanáctou byla všechna místa u stolů ve vlastním klípku zcela obsazená. Na jednu stranu mi to vadí, ale na druhou chápu, že si místní chtějí košt udělat hlavně pro sebe. Cena už vzrostla na 250 Kč, ale zahrnuje skleničku i katalog

Změna formátu spočívala v tom, že vítězové odrůd a takzvaná prémiová vína byla k mání omezeně – každý návštěvník nafasoval kartičku s jejich čísly, která se odškrtávala při nalití, aby neměl tato výjimečná vína více než jednou. Stejně jich ale velká část záhy došla, takže polovinu vítězů jsem ani neměl šanci ochutnat. Za prémiová vína byly označeny lahve místních vinařů, které získaly nějaké větší zahraniční ocenění. To se týkalo vín z Vinařství U Kapličky, Vajbar, Pechor, Nosreti, Herůfek a Šabata. Celkem bylo vybráno 24 prémiovek, které získaly alespoň stříbrnou medaili v Bojnici nebo na Salonu vín. Nejlepší vína pak získala vleké zlaté medaile ve Španělsku, Francii či Německu.
Nejoceňovanějším vínem byla Chardonnay 2015 z Vinařství U Kapličky (Velká zlatá Festwine a 6 x další zlatá medaile v zahraničí), takže jsem jí zvolil jako první vzorek a resultát je jasný: nikdy více, přátelé. 74 bodů, rozložené víno, ve kterém se trumfovala hořkost s kyselostí, a jen kdesi zdálky problesklo cosi, co mohlo být kdysi i dobré. Můj tip, že se jednalo o víno udělané na okamžitý efekt, což je v mocném ročníku 2015 prakticky zločin, sklidil nejvyšší místní uznání „to sem nevěděl, že se v Praze taky někdo ve vínech vyzná…Mělník, aha! A kolik máš hlav synku?“ Moje obligátní odpověď, že mi uschne i plastová kytka v květináči, a protože mám víno rád, tak ho netrápím a raději si pro něj dojedu do Zaječí, vyvolala u pana předsedy hodnotitelské komise notné veselí.
Od téhož producenta nejvíce zaujal Pinot gris, PS 2017, který měl jakous strukturu a na Šedáka docela výraznou kyselinku (82 b.), čímž překonal Pinot blanc (77 b.) i o rok starší Ryzlink (81 b.). Vinařství Vajbar nepatří (stejně jako přísně komerční Kaplička) z jistých důvodů (cosi se proslýchá, že snad jako dováželi víc, než přiznali a svého času měli dost agresivní reklamní strategii) mezi mé oblíbence, ale Muškát moravský v provedení frizzante byl dosti podařený, lehčí letní pití, ale s dvěma či třemi zatáčkami chuti navíc, než lambrusco a za 159 Kč (eshop vinařství) je to dobrá koupě. Naopak kabinetní roséčka z roku 2016 v sesterských odrůdách André a Zweigeltrebe dobře nedopadla. Obě shodně za 79 b. (u ženy pak André dostalo dokonce ještě o 3 body méně).
Podle proposic výstavy však 79 b. stačí na bronzovou medaili, stříbrná je od 82 b. a zlatá od 85 b. Já bych bodový přepočet posunul o dva body nahoru (tzn. bronzovou od 81 b., zlatou od 87 b.). Pechor z Hustopečí předvedl své prima slaďáky v čele s Bobulovou Pálavou 2015 – 83 b.; Sauvignon 2015; Sylvánské zelené 2015 si oproti ochutnání před půlrokem docela polepšilo – na 82 b. Za zmínku stojí určitě nejmístnější Ryzlink 2015 přímo od Nosreti, získal solidních 84 b. a má potenciál jít ještě víš, a Herůfkovo Rulandské šedé z téhož roku (83 b.).
Celkově vypadal ročník 2015 jako výrazně lepší než 2016 a 2017, otázkou je, kolik z toho dělá to, že už alespoň trochu nazrál, na rozdíl od mláďat.

To se ukázalo i u vítězů odrůd, kde nejvíce zaujala Kapličkovská Pálava, údajně hroznový výběr, působila spíše ještě o třídu výš, mocná hora cukru se vším, co k tomu Pálava umí nabídnout. Výstavní porota jí udělila 92 b., a s tím se tedy ztotožnit nemohu – já jsem dal 86 b., 87 by ještě bylo uvěřitelných, ale další body navíc to nemělo čím zaplatit. Takže na tom, že hodnotím v průměru o 5 až 10 bodů přísněji než zdejší komis se nic nezměnilo. Ze suchýh vín bych vyzdvihl Ryzlink od Matějky z Hrušovan, jež získal solidních 84 b. (od komise pak 90 b.). Obě dvě vína v ročníku 2015. Nejvyšší komisní známku (92 b.) pak získal ještě Sauvignon PS 2015 od Šabaty, ačkoliv tuto odrůdu nemusím, tak tohle bylo víno sice dosti ostré, ale přesto velmi dobré, působilo poctivým dojmem (moje 83 b.); Zweigeltrebe rosé od Kotka z Čejkovic (nahořklé mládě – 81 b.) a Vajbarův Dornfelder – výrazný hutný, ale vcelku slušný (81 b.).

Vlašské Ryzlinky nenabízely žádné víno z roku 2015 nebo starší a jen pár kusů z roku 2016, otestoval jsem tedy druhé nejlépe hodnocené – od pana Frýberta ze Zaječí (dostal od komise 90 b.), víno nebylo vůbec špatné, ale dosud se nedokázal zakomponovat líh – 82 b. Veltlíny jsem chtěl stejně jako Cuvée a Müllerky přeskočit, ale pak mne zaujala vzorek č. 111 – sur-lie od Františka Studeného z Milovic a nebylo to vůbec špatné víno, jemnější, než obvyklé Veltlíny, ale stále dosti travnaté a hezké – 84 b., od poroty dostal jen o 3 body více.
U Neuburgského mne zaujal pan Pelka ze Starého Města, který soutěžil s ročníkem 2004! Od hodnotitelské poroty dostal jen 65 b., ale přesto jsem se rozhodl, že jej vyzkouším a chybu jsem neudělal, parádní, krásně a výrazně nazrálý Neuburg, jeden z nejlepších vůbec ode mne tedy 85 b. Od téhož vinaře jsem koštnul i Pálavu VzH 2013 a rovněž nebyla špatná, ideálně nazrálá, voňavá, jen už lehce slábnoucí – 82 b. Stejné hodnocení dostal i JUDr. Ševčík z Habrovan za VzH 2015 (ano, zlákalo mne k ochutnání jeho vzdělání). Nicméně nejlepší Pálavou a to i lepší než od Kapličky, byl cibébový výběr od Pechora, silně handycapovaný ročníkem (2017) přesto krásné víno s obřím potenciálem.

Rýňáky na Moravě nejsou ideální, proto jsem ochutnal jen dva – od pana Texla z Hrušovan (ten, co má i Bílý Tramín – koštovaný předloni v létě) VzB 2017, již velice světlá barva prozrazovala, že jde o tenčí víno, což je u bobuláče překvapivé a většinou škoda. Šlo o víno, které bych zařadil do kategorie selských, slušné řemeslo, ale ne víc, dobré sladké pití, což je ale u VzB RR promarněný potenciál. Druhým Ryzlinkem byl opětovně Jaroslav Pelka, tentokráte s ročníkem 2010, slabší hrozny a náročný ročník, ale výsledné víno nebylo vůbec marné, obě vína nakonec shodně 83 b. (podle komise Texl 85, Pelka 74 – zralá vína zde asi uznání nedosáhnou). Chardonky překvapivě rychle zmizely a po zážitku s kapličkovskou rychlokvaškou jsem neměl moc chuť zkoušet další, ale ročník 2013 od Valíčka z Topolan mne zlákal a hodnotil jsem shodně jako komise 81/82 b. – víno téměř výborné, ale dosti rychle se rozpadlo Pak jsem zkusil PS 2016 od paní Koudelkové z Brna, jedno z komisí nejhůře hodnocených vín, přičemž já bych tak přísný nebyl – jednoduché až strohé, ale hezky přímé suché víno, lehounce ala základní Chablis (tipnul bych si, že víno bylo děláno v hoodně starém baryku) – 80 b. si zaslouží spíše než komisionálních 74.

Rulandské šedé – citelně ubylo množství vzorků oproti dřívějšku, což je informace spíše překvapivá než mrzutá, neb tato „tažná“ odrůda je u mne stále častěji překračována zajímavějšími víny. Zaujal mne opětovně pan Pelka s ročníkem dokonce 2003 – nejstarší víno koštu, už trochu vlézala hořčinka, ale 15 let je na pozdní sběr slušný výkon – 81 b. (porota o 5 méně). U Sauvignonů mne zlákaly hroznové výběry z roku 2015, oba se zlatou medailí od zdejší poroty – Popický Židek a Zaječský Svět V Řádcích (cena za nej…název vinařství udělena…), obě vína 80/81 b ode mne a nic moc zážitek s nespojitými chutěmi, Židek je měl alespoň poskládané na sobě, takže byl o malý chlup lepší.

Tramíny…nedopadly, několik preferovaných tipů zmizelo záhy, co jsem nakonec ulovil tak jen telegraficky: Burian Jan, Zaječí PS 2015 – hořké nic – 78 b.; Valíček Topolany, TrČ kořenný VzH 2015 – sladké nic s ocasem – 81 b. a konečně JUDr. Ševčík Habrovany, VzH 2013 – fajn tramín, škoda, že sladký – 85 b. (shoda s porotou). Hibernal, od Čejkovic ženina oblíbená odrůda, Ryzlink light, a ne – vítěz, údajných 90 b., se u mne stěží vyškrábal na 80 b., neb grep vždy a všude….Jeho bráchanec Kerner z Rakvic od Jáchyma Rostislava, nebo snad Rostislava Jáchyma, 2017 byl tentokráte lepší, byť nepříliš odrůdový – 82 b. V klaretech vyhrál u poroty Pinot od Uhrů z Kostice, PS 2017 – 89 b. – ode mne o plný tucet bodů méně, hořký líh a jinak nic.
I když košt začal později, aby se návštěvníci stihli předtím naobědvat a tak omezili vliv alkoholu, ne zcela se zadařilo. K našemu stolu se vetřela skupina sympatických Slovenek, jejichž chování se s rostoucí hladinkou stávalo přátelštější a přátelštější, navíc se začalo v přilehlých prostorách stále více kouřit, což dosti snižovalo dojem z degustovaných vín.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Kolosalni reportáž. Stoji zato srovnat se staršími.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Ano...ale vypovídá to spíš o mém pohledu a rozhledu, než o samotném koštu...navíc jsem tentokráte za cca stejný čas nachutnal méně vín, což mne trochu mrzí. Ta vína sice nelze označit za zdejší špičku, ale určitě jsou celkově dobrá, nadprůměrná...lepší, než větsine produkce na mělnickém koštu, o kus slabší, než Čejkovice...

Jen mam stále víc pocit, že komise je docela mimo...žádné z těch vín nebyla 90ka...ani nemohla být, když jsou příliš mladá...:/
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

komise je docela mimo...žádné z těch vín nebyla 90ka...ani nemohla být, když jsou příliš mladá...:/
Tohle jsme tu měli už mockrát a konstatoval to kdekdo významnější jinde, třeba Belcarnen. Nebo taky causa Tarapaca https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 60#p509460
Řečeno trefně s tím kapitánem z honby za Bismarckem, "vašich 23 uzlů není mými 23 uzly, pane."

IMHO je to prostě malá zkušenost se slavnými světovými víny, byť třebas téže odrůdy. Sám víš, že v baterii ryzlinkových devadesátek a více odněkud z Mosely nebo Rheingau nebo Alsaska není moc snadné vyniknout a člověk by hodně dumal, co by se do takové party odvážil z tuzemska zařadit, aby to nebyl debakl.
Ono se na dálku snadno tlachá, kterak má náš fotbalový klub mezinárodní kvality. Ale pak přijede Barcelona.
To je důvod, proč dělám rád ochutnávky s mezinárodní kombinací. Viz ta předminulá zrovna
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 24#p527824
Česko zrovna stíhalo, ale byly to hodně skvělé místní skvosty vedle dost běžných zahraničních, a bylo to dost vyrovnané. S tím, že jsme nasadili laťku někde na realistických 85, což u nás stále není nic samozřejmého.
92? to už bych očekával andělské chóry a tak něco. U nás se vyskytuje jednou, maximálně dvakrát za deset let, sestro, a pokaždé je kolem toho velikánská diskuse. Dvakrát na jedné místní ochutnávce v Zaječí asi fakt ne.

Zajímavá nabídka, kterou jsem objevil dost nedávno
https://www.vinnyshop.cz/18-bourgogne#/price-176-12782
komentuji i pro lidi, co nejsou Vallun, kdyby je to zlákalo.
Funguje jedině po netu, zkušenosti zatím nejsou.
Co je na tom zajímavého se ukáže po srovnání podle cen od nejlevnějšího.
Úplně nejlevnější jsou poloviční lahve 0,375, bacha na to.

Když začnu od první „dospělé“ láhve Saint Veran 2016, už ta nemusí být vůbec špatná (je to regionem Maconnais), střelil bych na dálku někde mezi 80-85, jako v této kategorii. Takové Santenay o něco dál bývá dobro v bílé i červené verzi (předminulá ochutnávka).
Jasný typ je Chablis 1 Cru Mont de Milieu, moc dobrá parcela a navíc bezva ročník. Nechat ležet pár let a dosáhnete i nad těch 85.
O něco dál snad nejlevnější mně známý Meursault a Pommard, oba pod 1000 Kč, dnes už jinde moc neuvidíte, milé děti. A oba dva patnáctky jako bonus. A levné Volnay, podobný případ, bohužel jen 2013. Tam už lze pošilhávat i po té devadesátce.

V kategorii „těsně nad tisíc“ je Chablis Grand cru Vaudesir 2015 a další Pommard Noizons, zajímavý tím, že to je magnum flaška a rovnou 2009. A Meursault Genevrieres 2015, ano TEN Meursault, nejlepší ve vesmíru (za mne asi jasná volba).
A jeden z posledních Grand cru Cortonů, které ještě spatříte s touto cenou (já do něj nejdu kvůli ročníku). Tam už fakt 92 vážně hrozí.

V kategorii „hodně drahé“ dumám nad Meursaultem Genevrieres v magnum lahvi (vím, kdo by to vypil). A pro mne působivá je vedle sebe postavená legendární trojice Clos de Vougeot* 2011, Clos Saint Denis** 2010 a Clos de Beze*** 2008, nic výrazně úžasnějšího si už nelze představit, vypuká jemná hra výrobců a ročníků. Andělské chóry, do superkategorie levně a homelesácky (jako fakt). Teda pokud jste na pinot, jinak na to dlabejte.

Dál už nic, na ty poslední lze už jen mlsně koukat z hodně velké dálky. Možná by nakoukly i za 95 bodů, ale možná taky datel a nebude to lepší, než předchozí parta. Za cenu dvoj a trojnásobnou. Poslední dvě položky mají cenu takříkajíc obvyklou, jinde není lépe.

* Sedm ryb; jinak nad tímto výrobcem a ročníkem cellartracker šílí
** nedávno speciální glosa
*** Ztracené ženy
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Jo dvě.....

92 b.

Pál V. U Kapličky, VzH 2017 (V: 86 b.)
Sau Šabata, Zaječí, PS 2017 (V: 83 b.)

Zwe rosé Milan Knotek, Čejkovice PS 2017 (V: 81 b.)

Dorn Vajbar, Zaječí, 2017 (V: 81 b.)


91 b.

RV Aurora Šakvice, 2017
VZ Josef Valíček, Topolany, 24° NM, 2017
Neu Fr. Hanák, Zaječí, PS 2017
Sau Miroslav Matocha, Milovice, PS 2017
Sau Pavel Binder, Rakvice, PS 2016

Fra rosé Petr Novotný, Popice, 2017
And rosé Zborovský, V. Pavlovice, Kab 2016



90 b.

RV Přemysl Frýbert, Zaječí, 2017 (V: 81 b.)
RV Milan Knotek, Čejkovice PS 2017
VZ Milan Knotek, Čejkovice Kab 2017
Neu Václav Kuba, H. Bojanovice, PS 2017
Neu Ladislav Pálka ml., Zaječí PS 2017
Neu Karel Pálka, Zaječí, PS 2017
MT Miroslav Popovský, Zaječí, Kab 2017
Pál Marek Gertner, St. Podvorov, VzH 2017
RR Matějka+Ušela, Hrušovany PS 2017 (V: 84 b.)
Sau Fr. Hanák, Zaječí, PS 2017
Sau Svět V Řádcích, Zaječí, VzH 2015 (V: 80 b.)
Hib Marek Gertner, St. Podvorov, PS 2017 (V: 80 b.)
Solaris Zborovský, V Pavlovice VzB 2017

Pinot rosé, Gastvín, Hrušovany, VzH 2017

CabMor Šimon Bartoš, Rakvice, 2017



Ten eshop je až podezřele levný...dej vědět, az si objednáš, je tam pár položek v 1 ks:/

S tim mezinárodním srovnáním souhlas...u Tramínu ho plánuji nasadit...;)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Je to až podezřele levné
Naopak; tohle jsou v zásadě rozumné ceny, které lze stále objevit v Burgundsku. AOC z velké apelace jako třeba Meursault, Pommard, Volnay, Chambertin a tak podobně, od nějakého obyčejného výrobce – a přesto docela dobrého – bývala k mání něco přes 20 euro, teď se to posunulo spíš přes 30, ale ať násobíš, jak chceš, je to furt bezpečně pod 1000 Kč. A to jsou právě vína olizující zespoda 90 bodů, která už – navzdory tvrzení Zaječické komise – u nás spíš nejsou, nebo jsou jen zatraceně vzácně. A vlastně důvod, proč se zabývám Burgundskem. AOC Sant Aubin je sice fajn, ale nemá cenu kvůli němu cestovat ke všem čertům.
1 Cru nebo Hospices nebo jiná vychytávka se pak sunou k těm 50 euro. Což dává prostor někde mezi 1000 a 2000 Kč. To má smysl ještě víc.

Srovnej můj asi nejoblíbenější http://www.dobravina.cz/vina/vsechna-vi ... bourgogne/ které je v tuto chvíli spíš přehlídka toho, co nedávno měli, ale už to nemají. Přesto tam lze stále najít hodně dobré věci. Hromada nijak moc drahých a často zajímavých okrajovek, a za nimi – někde na třetí straně - lze najít v kategorii slavné AOC třeba Morey Saint Denis za 900 Kč, o kus dál jen o kousek dražší Chambolle Musigny. A Chambertin, sice jen AOC, ale ze stoletých keřů.
Vada tohoto podniku je hlavně v tom neaktuálním netu a na místě samém (Praha 5, Stodůlky) lze objevit zase plno pozoruhodných lahví, které zdálky nejsou vidět. Na posledních dvou stranách se lze – přes mnoho vyprodaných - dopátrat několika hodně namakaných lahví v cenách, které jsou jinde už jasná minulost. Třeba opít se zdvojnásobeným množstvím tohoto http://www.dobravina.cz/catalog/1076--m ... 1c-magnum/ vůbec není špatný konec, zkoušeli jsme to s normální lahví a o těch 92 bodech by se tu možná i uvažovat dalo. Je to tím, že takové věci tam opravdu zůstaly viset z minulosti, je to zbytek a nové ročníky jsou beznadějně dražší.

Na tom webu good wine lover je cenový vývoj posledních let perfektně vidět u těch Vougeotů Liger Belair – mají tam 2011, 2012, 2013 a 2014, cena stále roste, při čemž je vskutečnosti jasně nejlepší 2011, která je zrovna nejlevnější. Za nárůst ceny nemůže nějaké zlepšování ročníků, ale Číňani a světová móda.

Třetí levný web je jezkovin https://www.jezkovin.eu/category/burgun ... /cervena/6 kde jsou k vidění taky dnes už dost neuvěřitelné věci, základních AOC do 1000 Kč je tam hromada a pak třeba Cortony pod 2000 Kč s ročníky 2005 navrch. Zatím jsem se tam bál nakupovat kvůli temným dodatkům v podmínkách, že „nemáme-li ročník, pošleme vám jiný“, což moc nechci slyšet; taky tam mají plno gramatických chyb v názvech, které si roky nejsou schopni opravit, zkrátka, vůbec je to divná parta. Opravdu neuvěřitelné je tohle https://www.jezkovin.eu/product/cervena ... u-2005/177 opět v nejlepší možné verzi 2005. Hlavní problém je, že o výrobci jsem nikde neslyšel (jakože vůbec nikdy, žádná letmo zahlédnutá láhev někde), a nepodařilo se mi ho vygooglovat. Takže to může být dobrodružství s velmi nejasným koncem. A to si zřejmě říká víc lidí, takže tam ta láhev furt záhadně visí. Až budu mít někdy cestu kolem Hradce…

Jako s tím, že si low end a střed vozíme z Burgundska, v Čechách má cenu nakupovat jen vychytávky, na které jsme jinde nenarazili, nebo něco díky tajům převozů a přepočtů tak zajímavé a levné, že to v Burgundsku asi nebude lepší. Třeba ten Meursalt Genevrieres za 1500 – Patriarche za něj chtěla už před pár lety 110 euro, a určitě se to nezlepšilo. A Lignierovo Bonnes Mares Grand cru, to byl třeba opravdu kolosální zázrak, koupený v Čechách 2017 http://www.dobravina.cz/catalog/333--bo ... e-lignier/

Teď se ještě nedá poznat…

Tohle je druhá velmi zajímavá poznámka. Dá se to poznat a zkušený obchodník to dokonce musí poznat, pokud chce vydělat. Jinak je odsouzen kupovat vína, u kterých už víme, že jsou skvělá, za ceny, které stanovil někdo, kdo už to věděl taky a dřív.
Já se to právě horko těžko učím – poslední akce třeba byla přesně cvičení na tohle téma. Pokud kupuješ stále ještě relativně nový ročník 2015, ono ti nic jiného ani nezbude, pokud do toho nejdeš čistě jen na základě úvahy „minule to bylo skvělé víno, 2015 je lepší ročník, potažmo to bude ještě lepší“. V zásadě takto vybírám u vychozených výrobců a vín, 2015 jsme brali dokonce en primeur partii známých hitů, zatím všechny fungují.

Ale nové a neznámé víno zatím nevychozeného autora – třeba to Puligny 2016 – to je víra, že je to těch „budoucích 92“, na základě toho, jak vypadá teď. A kdybych to uměl před lety, mohl jsem mít třeba Batard Montrachet 2011 za 110 euro, bratru 93 bodů, jak se ukázalo později. Což mi tehdy připadalo moc peněz. Dnes tak leda ve snu. Montrachety GC jsem prostě vymazal z mysli.
Některé důležité znaky – třeba to „uhlí“ v chuti mladého pinotu – už poznám. Konkrétně to měla dvě naprosto démonická vína, Vougeot od De la Tour, a Clos de Beze od Damoy, oboje 2015, ochutnáno 2015, tedy ještě před sudováním. Znalci tvrdili už tehdy 95 nebo 96. Zpětně jsem to uhlí potkal ve zbytkové podobě ještě u Richebourgu – který vizí stále v nabídce RW, ten samý – a dal jsem 96, takže zpětně soudím, že znalci asi fakt nekecali. Jako úplně nejgeniálnější možné víno. Potkáte-li levné zánovní uhlí, určitě berte, pokud na to stačí prasátko, neb to zřejmě bude jen strašlivácky dražší. Tento Vougeot je ostatně v Praze k mání http://www.1er.cz/Product/1029381/Tour- ... -Cru--2015

Ale jindy stále tápu. Třeba rozlišit u podobné zánovní šílenosti situaci „zavřené víno“ od „příliš krátké tělo“ nemusí být snadné, a je to zrovna dost osudný rozdíl, který v budoucnu znamená drasticky jiný výsledek. Viz úvahy nad Charlemagne nedávno, tam to přesně bylo k vidění a naše učená komise se na tom neshodovala, jak to zrovna je.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Naopak; tohle jsou v zásadě rozumné ceny, které lze stále objevit v Burgundsku.
Anmo, ale v porovnání s jinými shopy v Praze mi to přišlo mile levné, tedy podezřelé:)
A to jsou právě vína olizující zespoda 90 bodů, která už – navzdory tvrzení Zaječické komise – u nás spíš nejsou, nebo jsou jen zatraceně vzácně.
A tam, kde máš slušnou jistotu, že takovou hodnotu udělají, tak jsi tou cenou na podobných hodnotách (viz vinevalí srovnávací degustace).
Na tom webu good wine lover je cenový vývoj posledních let perfektně vidět u těch Vougeotů Liger Belair – mají tam 2011, 2012, 2013 a 2014, cena stále roste, při čemž je vskutečnosti jasně nejlepší 2011, která je zrovna nejlevnější. Za nárůst ceny nemůže nějaké zlepšování ročníků, ale Číňani a světová móda.
Tomuhle absoluitně nerozumím, ten ročník je v lepší kondici/zralejší, obecně lepší a levnější?? Já bych to jako obchodník dělal tak, že když přijde nový ročník, který je dražší, tak starší a lepší ročník zdražím ještě víc, ne? Ale já nemám obchodního ducha...:/
Třeba ten Meursalt Genevrieres za 1500
No, to je fakt perla... :think:
Opravdu neuvěřitelné je tohle Domaine Bernhard Gras
Belcarnen píše:Našel jsem u Ježkovínu v prodeji. A pak nějakou zprávu o tom, že jejich prostory v Beaune obsadili kvůli podvodu, a další že jsou v likvidaci :-) Chytré knihy o nich mlčí.
Doporučuji napsat Ježkovi, ať se k tomu vyjádří :) Já bych spíš nekupoval...
***
Sám víš, že v baterii ryzlinkových devadesátek a více odněkud z Mosely nebo Rheingau nebo Alsaska není moc snadné vyniknout a člověk by hodně dumal, co by se do takové party odvážil z tuzemska zařadit, aby to nebyl debakl.
Rozhodně, ale najdeš...:) V Chardonnayje ten rozdíl propastný...
Teď se ještě nedá poznat…
Tohle je druhá velmi zajímavá poznámka. Dá se to poznat a zkušený obchodník to dokonce musí poznat, pokud chce vydělat.
Teď se přiznám,že nevím přesně na co narážíš?
Já se to právě horko těžko učím –
u mne je to tak,že na mne víno někdy promluví a tuším, jindy mlčí a netroufám hádat...

2015 má být okolosální ročník a u červených burgund dokonce legendární, možný ročník století (už jsem to psal...) Takže koupit pár lahví na ležení by to orpavdu chtělo, ale nemám dovahu dát 26 tisíc do tuctu Volany, byť nesporně excelentních...:/
Některé důležité znaky – třeba to „uhlí“ v chuti mladého pinotu – už poznám.
V Pinotech máš nejméně stokrát větší znalosti než já...navíc já vlastně neměl mladé burgundské, kromě pár vyjímek jsem všechno ochutnal, u Rare Wine:) A nebyl jsem ani v Burgundsku dosud...:/

Jo, ještě kl Zaječí - skleničky - byvše nabiflován Petrem Lipovým jsem se zaměřil na skleničky, každý návštěvník si je koupí ve vstupném - ale nemusí je používat. Jedná se o sice hezké, ale protažené a uzavřené OIV, takže jinak řečeno dosti na nic..., resp. na dekoraci:/

EDIT: Aurelius VzH 2006 Znovín Znojmo - https://mojelahve.cz/vino/aurelius-2006 ... ?_fid=5c28 - za 180 Kč docela zklamání za 78 b., víno za zenitem, který snad ani nemělo...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Rudolf Ježek, ježkovín.cz píše: Nemám k němu (Domaine Bernhard Gras) žádné informace. Přestal jsem s nimi spolupracovat asi před pěti lety. Začal mít v problémy s kvalitou vína. Vždy reklamaci uznal. Potom opustil prodejnu v Beaune. To už jsem s nim nikdy nejednal. Za sebe bych nedoporučil.
Pak se není co divit, že je tam ta lahev pořád k mání...:)

EDIT: Společnost je v likvidaci od 3.8.2016 na prikaz Tribunal De Commerce De Dijon.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Tomuhle absoluitně nerozumím, ten ročník je v lepší kondici/zralejší, obecně lepší a levnější??
Přesně tak podivně to funguje. Když najdeš zapomenutý ročník 2005, je většinou navíc překvapivě levný (Ježek). To Bonnes Mares bylo dokonce 2002 (v roce 2017), což je ideální věk.
IMHO to vznikne tím, že přijde nová flaška, ocení ji a nechají viset, a jak chodí nové stále dražší, tak se stane nejlevnější. Ceny starých flašek mění snad jen Merlot D Or, který má sice všechno ale taky je obvykle zdaleka nejdražší (viz výprava nedávno).
Belcarnen píše:Našel jsem u Ježkovínu v prodeji. A pak nějakou zprávu o tom, že jejich prostory v Beaune obsadili kvůli podvodu, a další že jsou v likvidaci :-) Chytré knihy o nich mlčí.
Doporučuji napsat Ježkovi, ať se k tomu vyjádří :) Já bych spíš nekupoval...
Viz tvoje další poznámka. Já z toho měl přesně ten dojem a nešel jsem do toho. Už mám pár zkušeností s lahvemi, které papírově vycházely úžasně, ale pak je zabil ročník nebo šílený výrobce. A zlevněné to sice je, ale furt zatraceně drahé, daleko za cenami, o kterých jsem ochoten přemýšlet.
Teď se přiznám,že nevím přesně na co narážíš?
Poznat, že víno, které právě piju a je evidentně moc mladé, bude jednou dobré, ba výborné.
Předpovědět vývoj stárnutí. Nejen dle moudrých knih a empirie ("Pomard vydrží vše"), ale tento konkrétní Pommard, kolik tak má ještě před sebou a dokdy by bylo vhodné ho držet a hlavně, zda ho má cenu koupit.
2015 má být kolosální ročník a u červených burgund dokonce legendární
Možná. On se názor na ročníky vyvíjí, zatím to vypadá moc pěkně, ale hlodá ve mně malinká pochyba, zda nebude až moc rychlý a zda to víno vydrží. A zda to není lepší brácha 2007 a 2012 - hladké pitelné, bezva, ale moc nevydrží. Stárne o dost rychleji. Mám tam Monthelie a Santenay, to už je v pohodě a o moc lepší to asi nebude, mám Beaune, to je něco mezi, a mám Pommardy a Cortony, na ty nemá cenu sahat před rokem 2020 a něco. Pak nějaký testnu a uvidím.
Tohle je vždycky věda. 2002 měl být původně geniální, sláva nazdar, pak byli všichni trochu zklamaní, že jako dost tvrdé víno a nic moc, pak na něj všichni zapomněli pro jásání nad 2005, a dnes, zpětně, to hezky doběhlo a 2002 je fakt skvělý ročník.
Ročník století u století, které právě začalo, je poněkud ukvapenost. Už jsme měli 2005 a 2009, oba nejsou horší.
do tuctu Volnay
To taky nedělám. Míchám to, beru dvojice, trojice, šest maximum, a to většinou něčeho levnějšího (Santenay a Monthélie a tak).
Jednak mne 12 stejných lahví tak nebaví jako 12 různých, jednak nejsem zvědav na to, že zrovna tahle šarže z nějakého důvodu po dvou letech někam ujede a nevyvede se. 12 stejných lahví je u mne dost problém najít - nejspíš by šlo o nějaké to domácí, Žernoseky pinot 2015 a Sedlo pinot 2014, a ani si nejsem jist, zda jich je tolik.
já vlastně neměl mladé burgundské
Bourgogne Milesime, třeba, každoroční, ne až tak drahé. Loni jsem dal reportáž. To je přesně cvik na téma "jaké to bude za pár let"
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 70#p506270
a k téže akci mistr Lipový
http://www.vineval.cz/Articles/0253#prettyPhoto
a ještě dodám, že jsem svoji minireportáž mířil jen na levnější kusy, které si může kdokoli koupit, i když nechce ve víně moc bádat, a má to pro něho cenu; a nechtěl jsem to zavalit lavinou jmen a informací; pokud by ale byl zájem, mohu uvolnit reportáž celou.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Koukám že jsem se mýlil. Alifea má clos de bousse na známém miste přímo v domečku.
https://alifea.cz/6710-domaine-la-pouss ... opole-2011
baťovská cena za lepší ročník, ty horší a novější jsou dražší, stejná hra.
tady ještě pěkná vysvětlující mapa http://www.naturalfoodandwine.com/index ... -di-P.Essa
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Já už myslel, žes tam byl dneska osobně...já taky, pro perličku k Tramínum:)

Jako tohle je dost dobrá nabídka! Teda šílená, ale za špičkové víno v hodně slušném ročníku - i když 90 b. dle RP je spíš lepší průměr...

Ano, ta mapa taky vypovídá hodně, 3 - tato parcela je přímo uprostřed:) A taky stojí za zmínku č. 1 Le Village - krásná ironie:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Kdepak, já jsem testoval ten první web, co se ti zdál podezřele levný. Co jsem vybral zas až tak levné nebylo, ale dodali.
Od Alifea jsem vlastně ještě nikdy nic nekoupil. I když tam mají taky zajímavé věci.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů