Víno

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Jinak nevím proč řešit loňské Milesimes když ty letošní vypadají daleko zajímavěji.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

No, nelze říct, že by to nebylo zajímavé... i když pár připomínek bych našel - v reklamně je uvedeno mj. Volnay, ale v přehledu ho nevidím, naopak je tam mladší bratr jednoho z mála burgundských, co mi leží doma:) a jsou tam ty patnáctky...hmmm hmmm:/


Jdeš tam ve čtvrtek?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Milesime 2018 – program https://www.merlot.cz/images/download/B ... M_DEG_.pdf
- Hlavní efekt zdálky je, že strašně ubylo no name parcel Bourgogne, a naopak přibyla vznešenější jména. Což je za mne dobře, střed mne obvykle zajímá víc, než low end. Pro jiné to zas tak dobře nemusí, protože lze očekávat stoupnutí celkové cenové hladiny

- V bílých to není zas až tak horké, z těch „velkých“ jsou tam dvě Puligny a dva Meursaulty, což by mne rozhodně ze židle nezvedlo. Navíc Puligny Enseigneres jsme právě nedávno řešili, to je těch 92, a tudíž jasný favorit. Vysloveně mne zajímá hlavně Nuit St Georges, zda to náhodou není ten bílý pinot noir. Bílé z této apelace jsem nikdy nepotkal, jen bájná vyprávění starců.

- Mnohem rajcovnější je červená sestava s jediným Bourgoigne rouge (a ten má zrovna zajímavého výrobce, bude to „Chambertin zpoza plotu“), s dost fajn okrajovkami (moje oblíbené Santenay a Monthélie), ale zato z middle class se třemi Pommardy (!), po jednom Chambolle, Saint Denis a Gevrey, a k tomu Vosne Romanée, čímž jsou tak nějak vymezeni devadesátkoví favoriti. Mezi nimi do daleka ční Pommard 1 Cru Les Grands Epenots, s tou grand cru parcelou, se starším ročníkem 2011 a s Lucienem le Moinem na vlajce, to už nebude middle class (cena mne děsí, ještě jsem ji neviděl), je to tak horký favorit, že by bylo překvapením, kdyby nevyhrálo.

- Stran toho ročníku 15 mají mnohem víc lákavosti ty okrajovky, neb už budou poživatelné. Jinak favorit mezi nimi je Pommard Croix Blanche (navzdory matoucímu názvu červený), a možná Morey, vše ostatní bude tenčí a lehčí.

- Volnay tam vskutku není. Zastupuje ho Chambolle, které tam minule nebylo. A které je pro všechny Valluny možná zásadní.

- Řízená část obsahuje namachrovaný další Pommard Bilardet, nejspíš devadesátka s příšernou cenou, a další Meursault, který rozdrtí vše bílé, s cenou ještě příšernější, protože Charmes a Le Moine navrch.

- Nejspíš se tam nedostanu a těším se, jak moc se od těchto papírových předpokladů odchýlí badatelé.

Mimochodem – a to tě asi potěší – lovím náhodně z Vinevalích veřejnosti uvolněných stránek coby reklama toto:
České vinařství Chrámce Ryzlink rýnský "Košer", zemské víno, suché 2007 84
Petr Kočařík Pinot noir, zemské víno 2009 86
Jaroslav Osička, Chardonnay, zemské víno 2009 87
Springer Jara, Chardonnay 2009 88

A to se bavíme o vášnivě diskutované Moravské elitě všech elit, vína, nad kterými jásali čarodějové vyšších levelů, třeba Jižní svah. Možná je někde něco podobně dobrého – třeba ty moje české žernosecké vynálezy - ale těžko nějak moc lepšího. Takže do těch devadesátek většinou tak nějak kus chybí, právě, jak bych si myslel.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Tak uvidíme, pokud mají místo, tak zajdu a uvidíš ve srovnání s Petrem, jak moc jsem mimo :D Takže díky předem za návod, na co si dát extra pozor:) ale když už tam pujdu, tak doufám, že ochutnám všechno:)

Celkově mám s touto akcí hlavně ten problém, že pořád chci hlavně poznat tuzemská vína...jenže pak to člověk srovná a...

Sobota, Litoměřice?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Sadako asi hlavně - kdybys někde slyšela chválu na Mavrodaphne (0,5 l za 169 kč) co má nyní Lidl v akci, tak tomu nevěř, je to dost tuctová likérovka, není špatná nebo tak, ale totálně bez chapadel:) naštestí i téměř bez síry...;)

Tak jsem zvědav, místo na BM na mne zbylo:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Vinařské Litoměřice,
nikdy více!
Akce to špatná není,
ale zaplatíte nemalé jmění.

Za vlez si vyždají
250 kusů tvrdé české měny.
A o pětinu více,
pokud chcete zjistit, že v katalogu stejně nic nezjistíte.

Za každý vzorek pak,
přes chip prolijete nejméně deseťák,
a tím myslím vážení,
10 korun na dlani.


Ale za ty lepší vzorky chtěli až 4 žetonky (40 Kč), za Luis Girardota pak kaček 50. Čip šlo neštěstí dobíjet i platební kartou. Vlezné a katalog nikoliv. Určitou ekonomickou alternativou by bylo degustovat jen soutěžní vína, která byla nabízena ve vzláštních panelech. (Pak by celá degustace, bez katalogu,a le se skleničkou v ceně vyšla na cca 650 Kč - vstupné a 40 vzorků a to stále vůbec není málo). Nicméně tam zase byli jen pořadatelé bez hlubších znalostí. Za zmínku stojí Tramín červený vyrobený kachetinskou metodou, od ZD Sedlec, které nabídlo mnoho zajímavýhc zatáček celkem za nějakých 87 b.

K jednotlivým vínum těžko něco říct, protože katalog byl tak nepřehledný, že hledat jednotlivá vína, aby si člověk mohl dělat poznámky nešlo dost dobře stíhat. Naopak pozitivní bylo, že byl docela prostor si s vinaři popovídat a řada z nich tam byla osobně...stejně tak jako třeba "král vín" Branko Černý.

Ze vzorků rozhodně zaujaly oba Pinoty od Vianřství pod Sedlem, Hibernal 2016 z bílovického vinařství Púrynky, Sedlec bodoval i v kategorii slaďáků, ať již Vlašákem 2013 či Chardonnay 2017.

Celá akce probíhá v kulturním domě a bezprostředně priléhajícím gotickém hradu, jež tedy zvenčí vypadá ještě docela dobře, ale vevnitř je plný betonu, hliníku a trochu skla:(

EDIT: ještě trocha doplňků:
Překvapily České dráhy, dojely na čas (byť za cenu toho, že ze Všetat navazující rychlík odjel o něco víc, než 2 minuty dříve) než dle JŘ měl), takže cesta mi trvala zhruba stejně jako kamkoliv do centra v Praze. A navíc Litoměřice mám rád, a to nejen proto, že OS Litoměřice byl první soud, kde jsem se účastnil jednání jako zástupce ČR (i když tohle řízení dosud neskončilo - běží 13 let).

Skleničky stejné jako v Zaječí - vypadají hezky, ale jsou to ta divná OIV s prodlouženou korunkou...Mělník má lepší.

Sekt Aurora brut má divný špunt z měkého diamu (možná to ani není ideam ale prostě drť), na který jsme museli být tři, abychom ho vyndali.

Sehnal jsem Auxerrois z VSV Karlštejn, takže raritní degustaci mám hotovou:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

16. MDK Tramín červený

Argonantova předběžná zpráva o Tramínu
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 64#p266764
K tomu textu se těžko něco dodává, je napsán s citem i znalostí.

Název a původ
Tramín červený, dle VIVC Traminer Rot, německy a v Alsasku Gewürztraminer, francouzsky často Savagnin, se možná jmenuje podle italského městečka Tramino v regionu Trentino - Alto Adige. U nás pak Princ červený či Ryvola jsou nejpoužívanější lidové názvy. Nicméně odkud tato velmi starobylá odrůda pochází, je předmětem dohadů. Podle genetických výzkumů je bližší révě lesní než jakákoliv jiná běžná odrůda. Podle jistých rezistentních schopností by to mohlo být z oblasti Alsaska či jižního Německa. To nejnověji potvrzují i zjištění švýcarského ampelografa Dr. José Vouillamoze, který důkazy nachází v genetickém profilu odrůdy v porovnání s profilem a místem původu autochtonních odrůd, kterým je Tramín rodičovskou odrůdou. Mimochodem, podle některých Alsasanů jsou Gewürztraminer (Tramín kořenný) a Savagnin Rosé odlišné mutace/variety. Tramín kořenný má mít červenější bobule a umírněnou aromatiku.

Popis
Ty se vyznačují menším hroznem i bobulemi, slabším růstem a tenčím révím, které dobře vyzrává a odolává mrazu. Typické jsou pro ně vína vysoké kvality s vysokým obsahem kořenitých a vonných látek, tedy složitější, komplexní „vícezatáčková“. Tramín umí předvést výborné výkony ve všech polohách sladkosti, avšak nejjistější je uprostřed stupnice (polosuché/polosladké), na rozdíl třeba od Ryzlinku, který dominuje v obou krajních polohách, ač rovněž umí bodovat v celém spektru.

V Alsasku patří mezi 7 vznešených odrůd, z nichž lze vyrábět vína Cru (dokonce spolu s Ryzlinkem, Muškátem Ottonel a Pinotem gris v kategorii Grand Cru, Sylvánské zelené, Pinot noir a Pinot Blanc pak tovří prosté Cru). V německé Falci pak lze nalézt vinici, která je Tramínem nepřetržitě osázena přes 400 let.

Rozšíření
Výměra Tramínem osázených vinic dosahuje celosvětově necelých 10 000 ha (a pomalu stoupá), z toho 2 500 je v Alsasku, 660 ha v ČR, Austrálie 850, Německo 840 ha, Rakousko 700 ha, Oregon 700 ha Kalifornie 640 ha, zbytek Francie (vyjma Alsaska) 500 ha, Slovensko 320 ha, Jihoafrická republika 300 ha, Nový Zéland 300 ha, Chorvatsko 200 ha. Tramín je i vhodným materiálem pro tvorbu novošlechtěných odrůd, z nichž u nás nejznámější je jistě Pálava (x Muller Thurga), dále Děvín (x Veltlínské červenobílé), Vrboska (x Čabanská perla) – raná burčáková odrůda, Milia (slovenská verze Pálavy, více muškátová, rannější) a Aromína (Děvín x Irsai Olivier). V minulosti možná stála za takovými slavnými odrůdami jako je Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené či Sauvignon.

Patří do nejkvalitnějších „ryzlinkových“ poloh, kde má zajištěn dostatek tepla, přestože dozrává i v polohách horších. Na chladnějších a větrných stanovištích nespolehlivě odkvétá. Má v oblibě hluboké, výživné, záhřevné půdy, kde dobře roste. Na mělkých, chudých půdách i na velmi vápenatých půdách roste slabě, keře degenerují a trpí chlorózou. Na lehkých půdách jsou vína netypická. Raší mezi posledními odrůdami a pozdě i kvete, další vývoj je už rychlejší, zaměká spolu se středně pozdními odrůdami. Velmi rychle hromadí cukr a technologická zralost nastává v ČR v polovině října a to při vysoké cukernatosti. Hrozny vydrží dlouho na keřích, což TČ předurčuje k výrobě přívlastkových vín.

V české odrůdové knize je zapsán od jejího založení v roce 1941. Za nejslavnější místní Tramíny jsou považovány ty z Čejkovic na Moravě v Čechách z Velkých Žernosek. V této kategorii můžeme soupeřit s absolutní světovou špičkou. Mimochodem Gewürztraminer Furstentum SGN 1994, Weinbach, Alsasko je druhé nejlepší víno, co jsem kdy měl…

Víno
Technologicky je Tramín náročný, mošt mívá menší aciditu, kterou je třeba zachovat a pomocí vyšších dávek síry uchovat víno svěží. O Tramínu se říká, že je „požírač síry“. Také je třeba ponechat dostatečné množství zbytkového cukru, kvůli harmonii vína, Tramínu cukr „sluší“. Můžeme se setkat i s Tramínem z pozdních sklizní s velmi vysokým zbytkovým cukrem, který bývá obzvláště těžký a ceněný, nebo s víny slámovými a s botrytickými výběry, které přidávají tóny ušlechtilé plísně. Zejména ve světě se pak setkáme i s Tramínem zcela suchým, lehčím, který by se měl pít mladý. Ten se snáze srovnává s víny jiných odrůd a více vyhovuje požadavkům obchodníků. Tramín výrazně reaguje na stanoviště a tak, i když má své typické aroma, ještě do něj přispívá nezaměnitelnými tóny terroiru, není nikdy stejný a nezevšední.

Vína nejsou určena pro běžnou spotřebu, ale pro vzácné a slavnostní příležitosti. Vypije se jich většinou méně než vín z méně aromatických odrůd, která často přímo pobízejí k pití. Tramín se navíc i poměrně snadno přepije. Vína lze často poznat už podle jejich zabarvení, jsou zlatožlutá, intenzivnější barvy, než u jiných odrůd, s jasnými zlatavými odlesky, někdy s jemným růžovým reflexem. Mívají vyšší obsah alkoholu a glycerolu, po zakroužení ve sklence zanechávají výrazné oblouky (mosty). Vyšší viskozita vína ve sklence a kapka, rozetřená mezi bříšky prstů svědčí o olejnatosti vín. Některé tramíny se vyznačují aroma exotického ovoce, jako liči, mango či papája, do které se mísí květnaté tóny muškátů a růží. Chuť je těžká, plná, velmi kořenná, extraktivní, s nižší kyselostí a s dominantním „parfémovým“ aroma. Pocit na patře a v ústech je jemný, plný, bohatý, hřejivě alkoholický, hutný až olejnatý. Dochuť by měla být příjemná a velmi dlouhá.

Typová vína Tramínu jsou ve vůni osobitá, snadno rozpoznatelná, mají intenzívní kořenitě medové až bezové vůně a koncentrované, kořenité chuti. Ve vůni a chuti můžeme hledat čajovou růži, koření, med, hrozinky, tropické ovoce, kompotované ovoce, meruňky, květ fialky či pivoňky, zázvor, skořici, lékořici, karamel, liči, mango, mučenku, grapefruit, květ černého bezu. ale někdy se mohou přidat také muškátové tóny. Vína jsou charakterizována jako silná, alkohol není v rovnováze s kyselinami. Vhodnost ke skladování je průměrná až dobrá, pokud má víno vyšší aciditu. Ležením v láhvi se aroma zušlechťuje.

0. Ridgeview Bloomsburry 2014, brut, Sussex (UK) (VOL 12 %) – 85 b. (nehlasováno).
Zavíňovací vzorek byl tentokrát „něco lepšího“ od Aliefi - na počest jednoho kolegy, co se vrátil z mise v Afghánistánu a také druhého kolegy, jemuž naopak začíná mise otcovská.
Jemné – cukr, ač brut, tak boj s kyselinkou neprohrával a dal vzniknout vyváženému, hladšímu vínu, svěží, jen s náznakem chlebovinkových tónů. Docela podobné Sealsfieldovi, který je sice méně důstojný svým tělem, ale silnější v chuti s trošinku větší jiskrou.

1. Vinařství Pavlov, Pavlov – Nad jezerem, PS 2016 – 79 b. - 0 hlasů. Mojelahve.cz
Vzorek byl mírně handicapován vyšší než ideální teplotou. Zlatoleská barva, ve vůni méně zralé mandarinky, k nimž se v chuti přidává grep, v dochuti pak grep přechází v ostřejší hořčinku. Celkově je víno spíš plošší a nezralostí vyvolává až dojem mladé trávy.

2. Tetur, Velké Bílovice, PS 2016 – 82 b. – 0 hlasů. Mojelahve.cz
Zlatooranžová barva, velmi lesklá. Šťavnaté víno s ostřejší kyselinkou a dominujícími tóny meruněk a meruňkových pecek, které v dochuti přecházejí až k oříškům. Pořád mladé víno, ale s náznaky odrůdové komplexnosti.

3. Mikrosvín - Flower line, mikulovská podoblast, PS 2016 – 82 b. – 1 hlas. Mojelahve.cz
Svěží, lehčí, velmi pitelné s tóny banánů, manga a tropického ovoce vůbec. Spíš Savignon, než Tramín.

4. Víno Škrobák, Čejkovice – Niva hrbatá, VzH 2016 – 84 b. – 0 hlasů. Mojelahve.cz
Sušší, kořenité víno, s velikým potenciálem ale dosud příliš mladé s převládajícími tóny nezralého ovoce.

5. B/V, Mutěnice-Úlehle, VzH 2015 – 81 b. – 0 hlasů. Mojelahve.cz
První dojem naznačoval až sud, v chuti však převládla grepovitost a nic moc kolem, což vytvářelo výsledný až dutý a rozhodně nevyvážený dojem.

6. J. P. Muller, Marlenheim, Alsasko 2013 – 85 b. – 5 hlasů – stříbrná.
Hezky nazrálé víno, které podle vůně zřejmě z poloviny zrálo v sudu. Dominují tóny lehkého meruňkového kompotu s kořením a peckovinou, velmi harmonické. Trochu jsem se obával, zda u v podstatě supermarketové záležitosti nebude pozdě, ale bylo na vrcholu.

7. Petr Bíza, Čejkovice – Novosady, VzH 2013 – 88 b. – 9 hlasů – zlatá. Mojelahve.cz
Sytě zlatá barva, ve vůni med a sušené ovoce, meloun, hřebíček, jablka, silné tělo, dlouhá dochuť. Velmi osobité, velmi tramínové. Blízko vrcholu, k mocnějšímu hodnocení mu paradoxně asi chyběla lepší konkurence, v níž by vynikl ještě více.

8. Žernosecké ví, Velké Žernoseky, PS 2014 - 86 b. – 2 hlasy Mojelahve.cz
Med s kokosem ve vůni předznamenal jemně silné, zakulacené hebké víno. Na výsledném dojmu se ale trochu podepsal velmi slabý ročník 2014.

9. Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, VzH 2014 - 84 b. – 3 hlasy – bronzová. Mojelahve.cz
Slabý ročník se paradoxně neprojevil u příjemně nasládlého ovocitého a svěžího vína možná trochu potlačil odrůdovou pikantnost, ale tím jen podtrhl celkovou harmonii.

10. Krist (šarže pro Víno a Delikatesy), Milotice – Šidleny, VzH 2015 – 81 b. – 0 hlasů Mojelahve.cz
Květinkové – mokré květy třesní, květy bezinek a růže, trochu zralé, rozházené, ostřejší kyselinka. Bude ještě lepší, ale je třeba vystihnout přesný okamžik ke konzumaci (snad jaro 2019).

11. Znovín Znojmo, Chvalovice - Dívčí hora, PS 2008 – 85 b. – 0 hlasů Mojelahve.cz
Zralé víno, tenčí, přesto chuťově bohaté, lehounce pikantní s příjemnou kyselinkou, a přece hladké.

12. Lahofer, PS 2016 – 82 b. – 0 hlasů Mojelahve.cz
Výrazně sladké, nepříliš odrůdové, dominantní kyselinka, nikoliv nepříjemná – díky 46 g/l cukru.

Degustace proběhla improvizovaně na slepo – když chybí obaly, postačí plátěná taška. Sám sebe musím pochválit, neb jsem spokojený se seřazením vín a ani po degustaci a reakcích kolegů bych je neměnil, i když prohodit Žernoseky a Bízu by asi oběma vínům neuškodilo.
Naposledy upravil(a) Vallun dne 25. 4. 2018, 22:33, celkem upraveno 3 x.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

To není překvapivý vvýsledek.
85 bodů je hodně na jakýkoli způsob, kdyby naše vína častěji kotila tolik, vůbec bych si nestěžoval. 88 je ještě víc.
A Čejkovice, to je taky v tramínech zásadní věc, soudě podle několika starších Škrobákovin. Pokud dopadl Bíza i Žernoseky nad Alsaskem, není si nač stěžovat a cenově není moc co řešit.
Co by za to jiné odrůdy daly.

Žernoseky 14 vůbec nejsou špatné, ale trochu mne na nich štve ta směs tratí, nějak to odflákli, bo bylo málo vína. Později se obě tratě zase zjevily - Pod Lovošem (čili vskutečnosti Lovosice, překvapivě) a Nad Školou, což jsou vskutečnosti Žalohostice.

jinak pokud je vedle řeč o vinařských filmech, tuhle jsem zase sjížděl tohle https://www.csfd.cz/film/235141-vino-roku/prehled/
plete se to hodně s Dobrým ročníkem, daleko známějším, kde je více vztahů.
Tady je zase podstatně více vína, docela historické vyprávění, jak v Americe objevili blbnutí s vínem. Alan Rickman si roli vysloveně užíval. A Cheval Blanc za 50 dolarů, to byla doba...
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Zase - nevím přesně, jak moc to Alsasko bylo kvalitní, asi na úrovni lepší supermarketovky - Žernoseky, Škrobáka ani Bízu v supermarketu neseženeš a ceny 200-300 Kč taky už nejsou úplně nejmenší...(cca 10 EUR za naše vína oproti 14 za Alsasko). Ale ano, tady ta kvalita je:)

Pod Lovošem mám 2 x v 2016 a počítám, dky to otevřít, hnedtak to nebude:) TA 2014ka...nemohu říct, že by zklamala, ale očekával jsem,že bude lepší Bízy, což nebyla. Stejně tak Škrobák poleze určitě výš, na těch 86 taky, jen chce čas...:)

Dobrý ročník shlédnu, ale sledujfilmy prudí s adblockem...:/ a zítra Millesime...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Bourgogne Millésimes 2009 - 2016 by Merlot d´Or

1. Chablis 2015, Billaud Simon - 86 b. Dobré, alkoholově ostré, suší, lehká mineralita. Fajn pití.
2. Chablis 1er Cru Mont de Milieu 2014, Billaud Simon - 87 b. Silnější (plěnjší tělo), kyselejší. Objektivně lepší, ale nevim úplně na jakou příležitost.
3. Bourgogne blanc Les Femelottes 2016, Chavy-Chouet - 87 b. Slaně fortifikovaná dochuť, fajn.
4. Macon Loché Cuvée du Clocher 2015, Tripoz - 85 b. Kysele fortifikovaná dochuť, lékařské kapky.
5. Pouilly Loché 1ere Réserve 2014, Tollot-Beaut - 86 b. Zelenné oddénky, ostřejší alkohol.
6. Saint-Véran Les Morats 2014, Château de Fuissé - 84 b. Slabší, méně výrazné.
7. Maranges blanc 2012, Chevrot - 86+2 b. Lehce nazrálé, minerální, kořenité, asi oxydativnější. Mňamka, to bych mohl na jednu stranu se to enbere příliš vážně, an druhou stranu už je to pestřejší skrze drobné terciální tóny:)
8. Saint Romain 2015, Thierry et Pascale Matrot - 85 b. Ve vůni krásně projeven sud, chuť výrazně slabší a nepříjemně sušší.
9. Meursault Les Narvaux 2015, Chavy-Chouet - 85 b. Jemné, lehce nasládlé, nic extra.
10. Meursault 2013, David Butterfield - 86 b. Klasika, dobrá, ale mladá.
11. Puligny Montrachet Les Enseigneres 2016, Chavy-Chouet - 87 b. Sakra, já měl dojem, že Les Enseigneres je 1er cru! Dobré, mladé, ale ještě suché - nezintegrované.
12. Puligny Montrachet 1er Cru Les Champs Gains 2015, Michel Bouzereau - 85 b.
13. Nuits St. Georges 1er Cru Les Terres Blanches 2012, Lucien Le Moine - 86 b.

nebyl: 2014 Saint Aubin 1er Cru Clos du Meix Hubert Lamy

1. Bourgogne rouge 2015, Rossignol-Trapet - 83 b. Teplý alkohol, mladé, třešně, nezaujalo.
2. Chorey les Beaune 2015, Tollot-Beaut - 85 b. Jemnější, tělnatější, fajn, rubínová barva.
3. Auxey-Duresses rouge 2015, Thierry et Pascale Matrot - 84 b. Dobré, červené, méně výrazné.
4. Santenay Les Cornieres 2015, Caroline Morey - 86 b. Dobré, ale neprozrálé, vystupoval líh.
5. Monthelie 1er Cru Les Champs Fulliot 2015, Parent - 85 b. Drsnější.
6. Aloxe Corton 2015, Tollot-Beaut - 84 b. Mladé, ostřejší, přímé.
7. Beaune 1er Cru Les Cent Vignes 2013, Albert Morot - 86 b. Stopy zralosti a všeho možného dalšího.
8. Savigny les Beaune Les Bourgeots 2012, Simon Bize - 85 b. Ostré, kořenité, suché.
9. Givry rouge 1er Cru - A Vigne Rouge 2011, François Lumpp - 87 b. Dobré, zajímavé bohaté v chuti, jemnější, energické.

10. Pommard 1er Cru Les Chanlins 2014, Chavy-Chouet - 85 b. Tanin, drsnější, dobré.
11. Pommard La Croix Blanche 2015, Parent - 83 b. Mladé, hodně tvrdé, nevycválané, sporný potenciál.
12. Pommard 1er Cru Les Grands Epenots 2011, Lucien Le Moine - 88 b. Trochu nazrálé, trochu mladé, pestré, co člověk to jiný názor, trochu přesně vymezený chuťový chaos. Zřejmě míchá oxydativní a reduktivní partie vína.
13. Savigny les Beaune Les Bourgeots 2012, Simon Bize - 85 b. Ostré kořenité, suché.
14. Morey-Saint-Denis 2015, Marchand-Grillot - 85 b. Mladé, ostré, kaštanové tóny, ale baví.
15. Nuits St. Georges 2014, Arnoux-Lachaux - 84 b. Trpčí, taniny.
16. Gevrey Chambertin vieilles vignes 2014, Rossignol-Trapet - 83 b. Trpčí, složitější, něco chybí.
17. Chambolle Musigny 2012, Arnoux-Lachaux - 85 b. Suchotrpké, méně výrazné, hrubší.
18. Vosne Romanée 2009, Domaine d'Eugénie - 86 b. Mocné víno, ani mladé ani zralé, potřebovalo by svou mohutnost nějak projevit, ansměrovat - dozrát.

"řízeně"
Pommard Billardet 2010, Lucien Le Moine - Hospices - 87 b. Dobré, ale červené, vzhledme k ročníku trochu zklamání.
Meursault-Charmes 1er Cru Baherze de Lanlay 2010, Lucien Le Moine - Hospices - 90 b. Sud, špička, zase ta podivná směs zralosti a mládí, mnoho co ke zkoumání, krásné víno.
- obě vína pocházejí ze sudů koupených přímo Merlotem.

Řízenost spočívala v tom, že tam nějaká paní vysvětlila, co je to aukce Hospices le Beaune:/ Jediný nový údaj byl, že peníze z aukce jsou vázány jen na lékařský výzkum a snad přístrojové vybavení.

Lucien le Moin - firma vinaře arménského původu, nemá vlasntí vinice, vytváří netipická, velmi osobitá vína.

2010 - ročník, který je vlemi dobrý ve všech oblatech Francie - max jednou za 20 let.

Prostředí penthausu v hotelu Milenium nebylo nejhorší, ale na mne příliš snobské a když to srovnám se stejnou kvalitou pokoje v již neexistujícím hotelu Praha, tak zde jsou lepší materiály a zpracování, ale myšlenka, um a výhled byly v Pze lepší.
Navíc množství lidí bylo taky pro mne nadlimitní...pár známých tváří z podobných akcí...

Obrázek
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Milesime 2018

- Mont de Milieu, na jakou příležitost – nechat ve sklepě co nejdéle, co ti nervy stačí, a pak to dáš k bombastické slavnostní večeři, třeba s mořskými plody, a svět bude žasnout. Tak staré Chablis se proměňuje věkem až neuvěřitelně. 4 roky málo, 8 let lepší, 10 let ideální. A ceny nebývají až tak šílené.
- Bourgogne blanc les Femelottes 2016 za 87 bodů – tvoje hodnocení je silně ovlivněno tím, že máš rád zralejší vína. Nejlehčí víno je nejrychleji k použití. Což opačně sráží vína, které bych viděl závažněji, ale je na ně všeobecně moc brzo. Celá akce je cvičení na téma „zda z toho někdy bude devadesátka nebo ne“
- Vůbec tahle série homelesích vín dostala docela hodně vysoké známky, na to, že komentář nezní moc nadšeně (alkohol, zelené oddenky u Pouilly Loché)
- Maranges blanc, v jistém smyslu jeden z vítězů degustace, opět zapadá do mojí teorie, neb je 2012, což je jednak starší a jednak měkčí ročník, vína z něj budou hotovější než kterákolik jiná okolo. Jinak Maranges je fajn okrajová apelace, je levná, neb na ni všichni zapomínají, akorát se málo vyskytuje.
- Saint Roman je u mne obvykle loser a pochybuji, že dostalo někdy 85. Jedna z mála apelací, co nemá žádné Premiere cru. A má to důvod. Meursaulti skoro stejně? No toto. Pak určitě ber radši Saint Roman, rozhodně ušetříš. Za mne je to opět na Valluna příliš mladé víno (tady máš tu údajnou přirozenou nasládlost chardonnay…).
- Les Enseigneres, když koukám dodatečně na tu tvoji pozvánku, možná fakt není 1 Cru, i když se s ním nadělalo hodně a měl jsem k němu nedávno dlouhatánský exkurz, neb v tom ročníku 2016 dostalo těch hrůzostrašných firemních 92. Takže 2015 za 87 je opravdu podezřele málo. A napoprvé to taky nevypadalo, chtělo to nechat ho malinko rozležet ve sklenici, pak se roztáhlo do obludných rozměrů.
- V každém případě, když se to ze čtyř podobných vín, dvou Meursaultů a dvou Puligny, nepovzneslo nad nejlepší okrajovky ani jednou, to už je na pováženou. Loni si matně pamatuji, že Meursault Butterfield byl bezva a nejsem si jist, zda to nebyl dokonce ten samý (musím zapátrat v záznamech).
- Nuits St. Georges by mne zajímal, zda to bylo chardonnay, nebo něco jiného. Dost raritní záležitost. A ještě Lucien le Moine navrch.

- Stran červených – Chorey le Beaune bývá stejný tragéd jako Saint Roman, 85 u mne dostal snad jen ve verzi od Leroy (jo, fakt se zjevila taková divná kombinace). Vůbec to vypadá podobně – okrajovky dávají zahulit vznešenějším místům, anžto jsou prostě rychleji k pití.
- Beaune Les cent Vignes – loni jsme se nad Morotovým Beaune shodli na dálku s Petrem Lipovým, že tady pomalu končí sranda a začínají vážná vína. Parcela je moje oblíbená, v jedné speciální konstelaci dokonce v Legendárních. Vidle do toho mohl hodit ročník.
-
- Pommardy, vrátanie Billardet. Píšu si u Valluna jasný neúspěch.
Ono je má hlavně cenu zkoumat spíš po deseti letech, nebo taky daleko víc; pět let může být ještě přehlídka taninových orgií. Sporný potenciál? Hm, možná došlo k nějaké záhadné katastrofě, ale spíš bych to viděl tak, že Le Croix Noir nás oba přežije. O Epenots pak škoda mluvit. Zažil jsem přesně jediný příliš starý a unavený, neb byl 1959.
- Chambertin je ten samý případ, to je docela tvrďák. Do mladých Cortonů se být tebou ani moc nehrnu, ty jsou ještě zběsilejší.
- Morey by umělo víc. A Chambolle, to jsem přímo rozčarován. Tam jsem čekal tajně osudový zásah. Suchotrpké, 2012? Zřejmě nerozjeté, tentýž ročník loni recenzovaný zde, a jako docela paráda.

- Vosne Romanée 2009, to je konstelace, co si o úspěch přímo koleduje. Cena, předpokládám, poměrně strašná.
- Bahezre de Lanlay – vyhrál, ale asi to moc nepřekvapí, Charmes je oficiálně ceněn stejně jako Genevrieres, P.H. v tomto místě dává obvykle 93 nebo tak nějak. Vskutečnosti má Hospices čtyři srovnatelná Cuvée, dvakrát Charmes a dvakrát Genevrieres. O žádné nelze jasně tvrdit, že je slabší. Naše společnost je ulítlá na Phillipe le Bpn, ono je to také nejserióznější (Filip Dobrý je Burgundský asi nejslavnější král a Cuvée je jedno z půdobních raně novověkých). Ceny bývají 100 euro a hůře.
- Lucien le Moine je dost vysoce hodnocený, stačí se podívat na ceny – nejen zde, ale i Premier wines, tam je mají taky. Dělají čistě jako negocianti z cizích hroznů. Merlot d Or s nimi mají vysoce nadstandardní vztahy, je to jedna z často nabízených firem. A dělají to hodně dobře, já prchám hlavně před těmi cenami. Loni byl jasně nejlepší červené Pomard Raymond Cyrot, Hospices de Beaune – opět jasná shoda s Petrem Lipovým, za mne tak 91 – ale Le Moinovská cena mne prostě vyhnala.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Jako ano, máš pravdu, ta akce není pro mne - já burgundské nakupovat nechci, nemohu a nebudu. Na to, abych odhadoval budoucí potenciál se necítím - pokud mi ho víno samo nechce říct. A velká část lidí na té akci ani její formát není moje krevní skupina, to taky dělá dost:/ Skleničky typu zalomené OIV (muj pracovní název na něco, co se snaží dělat dojem designem ne kvalitou). U bílých to blyo velké negativum, u červených už úplný průser - kor když to srovnávám s Rare Wine, kde máš top sklo, špičkovou přípravu lahví a ideální ostatní podmínky. Petr Lipový to možná zvládne odstínit, já ne. Navíc s jendou sklenkou,v horku a poněkud hektické atmosféře nebyl čas to víno nechat otevřít:/

Vůbec tahle série homelesích vín dostala docela hodně vysoké známky, na to, že komentář nezní moc nadšeně - ono je to těžké, ta vína objektivně byla kvalitní, burgundská, řemeslně bez vady...být to z Moravy, tak je vynáším do nebes (ale doufám, že dám stejné bodové hodnocení..) takhle to byla jen slušná burgundská a popisovat klasickou barikovou šardonku by nemělo smysl:)

Nuit st. Geroges podle mne určitě Chardonnay...

Ty dva Meursaulty a Montrachety z P. byly patrně "nejsilnější", s větším potenciálem, ale zase skrze to strašlivě mladičké.

Les Enseignéres opravdu není 1er cru, tak to jsme si pamatoval špatně, pardon:( ale to,že je to přes silničku od GC Bienvenues-Bâtard-Montrachet, platí, jen 1er cru jsou taky přes ulici, ale na stejné vrstevnici, tohle je o chlup níže...
Obrázek

Croix Blanche působil podivně, jako by ses pokoušel udělat velké víno z příliš slabých hroznů, nebo naopak udělal ve vinifikaci nějakou triviální botu, ale o podrobnostech se tam lidi dost dohadovali. Každopádně to narušuje mou představu geniality ročníku 2015. A ta 2011 naopak geniální víno byla, vlastně největším "negativem" bylo to, že na Pommard le Moin bylpříliš hravý, málo vážný na ten pojem.

Ceny za láhev, náhodně:
Maranges - 640 Kč; Chablis prosté 560 Kč; Chablis 1er Cru 940 Kč; Les Femelottes a Macon - obé 450 Kč; St. Romain 730 Kč
Nuits St. Georges - 2 660 Kč; Les Enseigneres 915 Kč Champs Gains 2 570 Kč,

Meursault Charmes de Lanlay (HdB) - 4 560 Kč
Billardet 2 770 Kč

Bourgogne rouge 575 Kč, Chorey 745 Kč
Les Grands Epenots 2 990 Kč, Vosné Romanée 2 360 Kč
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Petr Lipový spáchal opoziční reportáž.
Někde to vidí stejně, třeba má taky výhrady ke sklu a k tomu, že pinoty byly dost zavřené - možná se to dalo dohnat dekantací.

Jinak ale vidí potenciál zhruba tam, kde se to dalo čekat. U těch větších jmen. A díky němu si ujasňuji, že to Ensignéres bylo lautr to samé, 2016. A Maranges mu připadá až moc - no, prostě je to staré víno, moc nebádat a užít si ho dokud to jde.
já burgundské nakupovat nechci, nemohu a nebudu.
No, speciálně Celnice není v cenách žádný zázrak, jako obvykle. Jinde uděláš větší štěstí.
A starší ročníky jsou dost rozebrané.
Dobrá vína mnohem lépe. Ulovil jsem třeba 1999, AOC Saint Denis, pod tisícovku. A desítky a jedenáctky se tam stále vyskytují.
Každopádně to narušuje mou představu geniality ročníku 2015. A ta 2011 naopak geniální víno byla, vlastně největším "negativem" bylo to, že na Pommard le Moin bylpříliš hravý, málo vážný na ten pojem.
Jo. On je 2015 trošku podezřele lehký. O 2011 jsem vyslechl mnoho nadávání, ale dnes jsou to bezva vína a obvykle drží daleko lépe, než "hotovější" 2012. Já jedenáctkám docela věřím a mám s nimi docela dobré zkušenosti. U patnáctek se ještě verdikt může změnit.
Jinak Pommardy jsou často hravé, ba až skoro střelené. Bizarní je, že takto vydrží ještě 40 let, nebo možná i víc. A různé zmatky v chuti se obvykle dají srovnat dekantací. Jako všechno dobrý, jen ta cena dobrá naprosto není. Jak tak bohužel u le Moina bývá. Vlastně jsem od této firmy nikdy nic nekoupil, neb prostě všechno drahé, případně zběsile drahé (Bahezre de Lanlay). Ochutnáš, pokýváš hlavou a koupíš to od někoho jiného za polovinu.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Já uznávám burgundské obou barev jako geniální vína, užiju si je..., ale mnohem raději na degustaci, s výkladem... Abych si sám pro sebe koupil láhev mi pořád ještě přijde moc de lux na mne (byť párkrát už jsem podlehl:). A zatím ještě dám raději 400 Kč Konečnému za jeho víno z roku 2000 nebo 1999, nebude lepší, ale naše...zajímavé...
Jinak Pommardy jsou často hravé, ba až skoro střelené.
To jsem si potom cos o nich psal vůbec nepředstavoval, pro mne to víno, co má zvuk - na rozdíl od Klodevužó:)

Jinak u Tramínů jsou dopňovány odkazy na lahve;)

http://www.vineval.cz/Articles/0308
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Den rosé na Hradě 2018
- pro zjevný nezájem jen telegraficky, abyhc sám nezapomněl.
- nejpodařenější z návštěv, protože tentokráte se dostavilo celé zdravé jádro MDK a v partě je to lepší, zvláště při sharování vzorků, kdy jeden vyšel na 5 Kč a ne na 15, kolik stál žetonek, a k tomu 200 Kč za vstup (v ceně ale byla sklenička)
- ještě v 10 hod to šlo, ale po jedné hodine je tam nável a nejlepší vína docházejí (vzhledem k tomu,že jsme pcotivě nechávali sladká nakonec, tam jsme o nejméně tři zajímavé vzorky přišli)

Vína
- nejlepší bylo hned první - Zweigeltrebe rosé frizante 2016 od Škrobáka, druhé typově totožné víno od ZD Nemčičky se umístilo na druhém místě. Velkého uznání, a to i za barvu se pak dostalo Alibernetu rovněž od Škrobáka a Pinotu noir od Vajbarů z Kobylí.
Tato vína překonala i vychvalovaného Srávka, jehož Rosé Nad Zahrady (VzH 2016) získalo 83 b. - protože bylo uděláno na dojem poroty, ne na to,a by mělo byť jen náznak osobnosti.
- nominálně zajímavé, ale pcoyhbně kvalitní vína nabízelo Vinařství Rauš - André klaret sur lie (podivná kombinace) 2016 či cuvée Pinotu noir a André zrající v dubových a akátových sudech
- na opačném konci spektra skončily Ch.Valtice s Zweigelem rosé 2016 PS Kovacs - 75 b.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Zpět na „Kultura“