Víno

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Vallunův rozcestník byl aktualizován a doplněn:)

Aktualizace:

Top Ten Lifetime - cizina
1. Ch. dYquem 1989
2. Tramín 1994
3. Tokay 5, 1999
4. Erdener Treppchen Riesling Auslese 1975
5. Volnay 1er Cru Clos de la Bousse 1998
6. Karcher 1995
7. Ch. Pichon Comtesse Lalande 1973. Bordeaux
8. Urziger Wurtzgartner Riesling Auslese 1997, Karl Erbes, Mosela
9. Corton Charlemagne Grand Cru 1990
10. Brut Millesime 1989, Serge Mathieu, Champagne
Statistika: 5 x cuvée :eyecrazy: ; Brodeaux 2x, Burgundsko 3x, Mosela 2x, 1x Alsasko, Tokaj, Rakousko


Top Ten Lifetime - ČR
1. Ch. dYquem 1989 (to není chyba...)
2. Scarabeus 2013, Škrobák
3. Ryzlink rýnský 2009 od ZD Zaječí
4. Ryzlink rýnský 2015 od Štěpánka
5. Ryzlink vlašský 2009 od Znovínu
6. Charles Sealsfield od Znovínu
7. Pálava 2006 od Znovínu
8. Tramín červený 2003 od Znovínu
9. Cuvée Přátelství, mj. od Škrobáka
10. Mopr ze Žernosek

EDIT:
Xavier Vignon - wine producer from Chateauneuf du Pape and Rhone - made a 2 year study on the relation between water and wine. His findings were amazing. He let's people taste 3 different type (very mineralic/salty, almost no salt and a balanced one) of water and 3 different types of wine (CDP/Rhone, Burgundy and Bordeaux). he found a direct relationship between water and wine taste. Salty water people favour Rhone/CDP, no salt people = Burgundy and balanced prefer Bordeaux. The water around CDP is very mineralic and these salts are of course also making it into the wine making it more salty.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Pěti cuvée se nějak nemohu ve tvém světovém seznamu dopočítat.
Yquem a Brut Milesime.
Karcher - už si nepamatuju, zda je to odrůda.
Burgundy jsou obě monoodrůdové, jako skoro vždycky, ryzlinky z Mosely taky.

Jinak můj lifeseznam - bez pořadí - vysvítá z legendárních vín.
Pořadí by asi vylezlo z těch hrubých bodů. Velmi jasná jsou první čtyři místa (konec legendárních vín), dál je to jasné o dost méně, zejména s ohledem na to, že netuším, jak srovnávat úplně různá vína (bílé a červené).
Bubliny a slaďáky by u mne neměly šanci.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Cuvée jsou 1 3 6 7 a 10...

Ono to pořadí má stále menší hodnotu, jen jsem skrze snahu doplnit svuj rozcestník o legendární české lahve, chtěl udělat to rozčlenění na naše a cizí...:)

Napsal bych, že dYquem by se prokopalo...ale dokud neochutnáš, neuvěříš:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Aha, Pichona Komtesu jsem zase přehlédl já. Tokaj je IMHO čistý muškát, jakž se to dělávalo. Ale možná se pletu.

Jinak - těch vysoce hodnocených a drahých a vznešených vín jsem potkal už víc. Třeba Chevalier Montrachet Grand cru od Luciena le Moine, 94,5 bodů, a klidně bych jim to hodnocení podepsal. Beychevelle 1959, o něm jinde. Nebo konečně ten Krug, kde znalci umírají nadšením. Halt mne to za srdce úplně nevzalo, to se prostě v estetice stává.
S tímto vědomím se úmyslně vyhýbám podobným zážitkům, protože mám vždycky pocit, že jsem se vetřel na cizí večírek.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Tokaj - putnový, ten pravý, je směs muškátu žlutého, lipoviny a furmitu, dnes jsou povoleny dvě další nové odrůdy, Zéta...a nevim...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

No vida. Zase jsem chytřejší.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

7. MDK - Letní vína

Opět v komorní sestavě sedmi osob (z 1/7 obměněných), ale přesto fajn.

Téma tentokrát mělo vyhovět romanistické sekci požadující neodrůdový přístup a téma Letní vína se více než nabízelo.

0. Mucha sekt demi sec - od Soare sektu - vyrábí se v Německu:( 80 b. - hezké zakulacené víno, dělané, a to úspěšně, na líbivost.

1. Tramín červený 2016, MZV od Vinařství Kurka - 80 b., hodnocení ZDE, zatím nejpodařenější víno od Kurky

2. Tramín červený 2011, MZV od ZD Sedlec - 84 b., hodnocení ZDE Zajímavý projev zrání, víno bylo od počátku slabší, přeci jen jde o zemské, ale po šesti letech přeci jen dosáhlo vrcholu, byť bych se neodvažoval jej uchovávat déle, očekávám, že sešup by byl příkrý...

3. Ryzlink vlašský 2015, botritický VzH od Pechora, hodnocení ZDE. Pechora jsem zde dokonce dvakrát inzeroval, že jde o zajímavé nové vinařství nabízející za rozumný peníz pestrou nabídku botritických a jiných sladkých vín. Realita je trochu složitější - zdá se, že Pechor je nová image Rosenberg Winery - společnosti, která dostala pokutu za porušování pravidel pro BIOprodukty - s bioprodukcí nadále pokračují, ale na vínech jí neuvádí.

4. Dornfelder rosé 2016, Rheinhessen - 81 b. sladké, aromatické, docela zajímavé, z levnější lidlové edice, pokud je k dostání i v ČR, tak skvělá volba pro Sadako - cthulu pink.

5. André rosé 2015, MZV od DeVino - 82 b., hodnocení ZDE. Víno náhodně vybrané ve vinotéce, skokan večera, příjemné překvapení.

6. Frankovka rosé 2016, VOC Kobylí, Víno z Kobylí - 77 b., hodnocení ZDE. Nejsušší víno, VOC a nejslabší kousek.

7. Frankovka rosé 2013, VzH od ZD Sedlec - 89 b., hodnocení ZDE. Dokonalý kontrapunkt k předchozí lahvi - doklad toho,ž ei rosé umí a někdy potřebuje zrát.

No, hned na úvod nastala chyba - zapomněl jsem připravit degustační listy.
Vítězem byl jednoznačně Ryzlink vlašský - jednomyslně zvolen vítězem, druhé místo obsadila nepřekvapivě Sedlecká Frankovka, pro mne o chlup lepší, vyváženější a vyzrálejší. Na třetím místě pak skončilo André, i když já bych preferoval zajímavě nazrálý Tramín od Sedlece:) Nicméně až na Kobylí byla všechna vína nadprůměrná, zajímavá:)
Naposledy upravil(a) Vallun dne 9. 8. 2017, 20:24, celkem upraveno 1 x.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Trochu mne zmátlo, že Frankovka je "letní víno", pak se ukázalo, že je tím míněno rosé. Pak to dává smysl.
Ryzlink Výběr z hroznů je už hodně vážně míněné víno, ze sestavy trochu vybočuje a není divu, že vyhrál.
Taky mne mátla zkratka "MZV", ale pak jsem pochopil, že to je Mizerné Zemské Víno.

Jinak posílám sedmou sérii Legendárních vín.

A tohle je pěkné http://www.vineval.cz/Articles/0049
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Argo - díky za zprávu...zajímavé, moc:)

Ten Ryzlink byl Vlašák...hodně dobrý, ale za mne - od botritidy ze solidní parcely očekávám trochu víc...a taky chyběl pocit, že za 6 let bude lepší:/

Jinak pro zajímavost, ve "sklípku" aktuálně mám 127 lahví (+4 portská)
- z toho 3 červená (bordeaux, Volnay a sladká Gruzie) a 4 rosé/klarety (včetně 2 čes. champagne)
- z toho 27 zahraničních (11 x Francie, 10 x Německo, 1x Slovensko, 1 Jihoafrická republika, 1x Lucembusko, 1x Itálie, 1x Maďarsko, 1 x Gruzie,
- průměrné stáří 6,5 roku (nejstarší láhev 1979, 10 archivů)
- nejvíce lahví je od Znovínu, na druhém místě pak Sedlec, ze zahraničních Dieter Sunner z Mosely - 5 ks:)
- nejvíce je VzH, pak PS, třetí místo ostatní (3x Alsace Grand Cru)
- odrůdy: Tramín 19; Ryzlink rýnský 18; Rulandské šedé 14; Pálava 9; Chardonnay 8; a pro zajímavost cuvée asi 3 (u některých lahví fakt netuším:(
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

To ses do toho pustil hodně velkoryse. Já toho určitě nemám víc. A zdrcující většina je místních českých (nikoli moravských).
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Když chceš, aby něco zbylo na stárnutí, tak to trochu zásobu chce - mam i lahve s plánovanou konzumací po roce 2035:)...navíc je to rekordní stav:)

Česká mam myslim 3, dvakrát Žernoseky a jednou mělnický podivný sekt...

Výhledově má poklesnout podíl ciziny...růst věk lahví, růst podíl lahví s úplnymi informacemi (což komplikují dary...)...neodhadnu vývoj odrůdove skladby...pořád ještě pátrám po raritkách, ale očekávám, že polorarity už naopak budu mít odkoštované a tak se zvýrazní podíl výše uvedených...

Ještě cenové rozpětí nejlevnější víno za 99,-, nejdražší za 730,- a to je zrovna červené:) průměná cena je 160 Kč, lahví nad 350,- 4 ks, vše cizina...tady nepočítám Veuve Cliquot od Naokiho:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

trochu vzdělávací pojednání o blanc de blancs
http://www.jizni-svah.cz/2017/08/blanc- ... staci.html

a hodně mi mluví z duše tohle
http://www.jizni-svah.cz/2017/08/teplot ... pagne.html
- nelze dost zdůraznit, že zejména ty body a čísla jsou subjektivní a liší se od člověka k člověku, od lahve k lahvi a od okamžiku k okamžiku.

Jinak stran stárnutí vín ve sklepě - mám několik typických situací:
1) Víno, které bylo skvělé, dokonce legendární, a zbyla poslední láhev; poslední dvě lahve, a já jsem zvědav, jaké bude za 5 a za 10 let (pinot Žernoseky 2009, třeba).

2) Víno, o kterém jsem si dost jist, že je vznešené a dobré, ale je teprve pět let staré a rozhodně by se mělo ještě dalších deset let počkat (Clos de Vougeot 2011)

3) Víno, které je dobré, je dost staré, ale stále ještě dumám, zda se nemá přesto počkat ještě dál. (Pommard 2000).

4) Víno, které tam je, ale jeho otevření nějak odkládám, možná se mi do toho nechce (slámová botrytida vlašský ryzlink 2007)

5) Víno, které je zatlučené v takové bedničce, takže na něj nemůžu a říkám si, že je to docela dobře (dvě levná Bordeaux 2012)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Hm...facebook je malej, ve skupině Burgundská vína jsou "všichni, až na Arga" - Belcarnen, Šetka (nedávno zmiňovaný), Sklenička...

Ten článek o padělání vína je zajímavý, ale týká se čistě trestního jednání - vezmeš jednu flašku a přemaluješ jí na dražší...sviňárna to je, ale více mne trápí ty malé, páchané samotnými vinaři...:(

článek o blancs de blancs jsem četl - a samotnou degustaci oželel skrze růžovou svatbu, ale dostal mne ten závěr:((
(slámová botrytida vlašský ryzlink 2007)
- u mne by patřila do kategorie č. 3
Víno, které bylo skvělé, dokonce legendární, a zbyla poslední láhev;
ano, tohle se mi stalo jen jednou - u Štěpánkova "moselského" ryzlinku, jinak nakupuji láhve po jedno, dvou...a vlastně u Sealsfielda, kterého jsem ale dokupoval...

Já naopak méně kvalitní vína řadím bezohledně dopředu:) A právě tabulka mi má pomoci udržet disciplínu:)

EDIT: existuje jedno jediné burgundské 1er Cru vyrobené čistě z Aligoté. Je to 1er cru Clos des Monts Luisants ze slavné domény Ponsot v Morey Saint Denis. To musí být velmi vzácná perlička:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

K editu - jiné odrůdy v Burgundsku jsou sice vychytávka, ale zase ne tak úplně ojedinělá.
někde výš je odkaz na Jižní svah, který tam má nějaké lahve čistě pinot blanc, častější jsou čistý pinot gris (pod místním krycím jménem beurot).
Většinou je to vychytávka nějaké parcely, a nejčastěji příměs (do 15%, nebo tak nějak).

Aligoté je v tomhle asi nejčastější, má dokonce celou svoji speciální apelaci Bouzeron (je v Chalonais, jižně od Cote D´Or , soused Mercurey a Rully a Givry a Montagny).
Do červeného podobně zasahuje gamay, i když to je hlavně v Beaujolais (to je ta úplně nejjižnější část housenky, vede skoro až k Lyonu).
Když na to jdeš opravdu vědecky, najdeš v Burgundsku nakonec asi deset odrůd. Auxerrois, třeba. Nebo trézot (o kterém jinak nikdo nikdy neslyšel).
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Můj dotaz, který výše uvedenou debatu (na fcb) vyvolal, směřoval k "vyšším přívlastkům", tedy k vínům/odrůdám, která jsou víc než jen vesnické bourgogne, a ta jsou tedy nejspíš 4 - Pinot noir a Chardonnay všade, Aligoté výše uvedené a snad Gamay na jihu. Ostatní se vyskytují, zle je přimýchávat do těch 10/15 % a vedous e debaty o tom, jak moc se to skutečně dělá:)

Ale 1er cru Auxerrois by existovat nemělo...tedy ne z Burgundska:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů