Víno

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Sosacek

Re: Víno

Příspěvek od Sosacek » 10. 8. 2019, 14:22

Vallun píše:
10. 8. 2019, 14:14
.a ani jedno prakticky neznám -
Zni jako neco, co by se melo napravit:)

Edit: ty Cejkovice si pisu do kalendre.
"Are you man or a woman?" "I'm a villian."
"What gender are you?" "Evil."
"Yeah, but what's in your pans?" "Doom."

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 11. 8. 2019, 00:27

13. Mělnický vinný košt 2019

Oproti minulým letům začínal košť za mírně deštivého počasí. Jak déšt pomalu ustával, přicházelo stále více lidí , až se u stánků začaly tvořit nepříjemné fronty. Ještě, že jsem měl velkou část vín nachutnanou z Pachtova koštu v Liblicích. Čekat dlouhé minut yna ne úplěn levný vzoerečk příliš mladého vína není ideální zábava. Na košty tohoto typu (placení za každý vzorek) je ideální chodit ve skupince a vzroky sdílet, pak se lze dostat na rozumnou cenu.

Stará známá jména přivezla obvyklou sestavu vím v drtivé většině ročníku 2018. Soudě nejen podle dnešní degtustace, 18ka má daleko k easy going ročníku. Nebude vůbec špatný, ale mladá vína zatím ptořebují zrát a zrát. Také mi přijde, že každý rok je zde více a více stánků s jinou, než vinnou nabídkou. Vcelku mne fascinuje, že se zde najdou dva stánky s údajně čerstvými mořskými plody. Velmi oblíbený, byť nikoliv u mne, byl i stankový bar s tvrdým alkoholem...

Z této ne zcela milé šedi vystoupil jedne vinař - hobík - Martin Krob, přímo z Mělníka, s vinicemi hned u městečka mezi částmi Blata a Velký Borek. Převážná část vinice ja na opuce. Nadšenec, autentista, byť není členem žádného ze spolků podobně orientovnaých vinařů dělající víno pro radost většinou v 70 l demižonech... Na stánku byl osobně a snad kvůli autentické nabídce tam nebylo tolik lidí, takže si šlo i popovídat. Vína označuje poupravenými názvy - Drsoň rýnský, Rulandské milé, Muškát přítulný, Šardonka mazlivá...což mi tedy nesedí ani trochu, ale správný název je vždy uveden v závorce. Vzhledem k tomu, že etikety nevede, tak ta jména potkáte jen na degustační nabídce.

Pokud jde o vína, tak platí přesný opak mého názoru na jejich názvy. Jsou výborná a rozhodně je mohu, což vedlo k tomu,že většina koštu se ensla ve znamení řízení degustace Krobových vín:

Drsoň rýsnký, zemské víno 2018 - 87 b.
- jasně, je mladé, bude určitě lepší, ale mne dostala ndáherná vůně kombinující dobrý hruškový kompot, hořké červené pomeračne a mahagonové dřevo

Šardonka mazlivá 2018 - 85 b.
- zřetelná mineralita a mladsitvá síla zelených jablíček kříčí "hele chablis" smad i na lidi, kteří vína z Chablis nikdy nepili.

Rulandské šedé 2018 - 86 b.
- původně nebylo v nabídce, neb vinař nevěděl, jestli stojí za to jej otvírat.Podle mne stálo, takže jej začal rozlévat.
- odrůdová olejová hebkost byla velmi patrně přítomna, k tomus toyp zbytkového cukru a přísnější kyselinka tvářící se, jak kdyby byla dlouhé měsíce školena v bariku, ač jej neviděla ani z rychlíku. Efektu je dosahováno několika měsíčním zráním na kalech.

Pinot milý (Rulandské modré) 2017 brq (85 b.) a 2018 (84 b.)
obě jsou to hodně hezká vína, 17ka je aktuálně o něco málo lepší, protože už začíná zrát, ale 18ka má obrovský potenicál a za 2-5 let, možná taky později, pokud vydrží, z ní bude velké víno.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 18. 8. 2019, 00:56

Rozhovor s Jaromírem Galou, jedním z TOPvinařů na Moravě:)

- produkce 40 tis tichého v Bavorech na Pálavě, 10tis sektů tamtéž a 30 tis tichého vedle v Kurdějově (samostatné vinařství Gurdau), z dalšího ajsně vpylývá,že finančně na tom je velmi dobře...
- úplně neuznává biovinařství, ale razí si svou verzi, v budoucnu by chtěl vinice, kde to půjde, obdělávat koňmi.
- pro zajištění statkových hnojiv si chce pořídit vlastní dobytek.
- biodynamiku vnímá ryze agronomicky, zjednodušeně jako způsob hnojení vinice...a tvrdí,že nefunguje, hm.
- má tři odrůdy bílého - Vlašák, Chardonnay a Sauvignon a chce je redukovat! :) zbavit se Sauvignonu :) :) Nicméně koupil další vinici v Kurdějově :(, protože na Pálavu dle něj Ryzlink (rýnský) :) nepatří, neb je tam moc vápna
- v červeném Pinot Noir :) a Merlot :(
- ve slabých ročnících vyšší řadu (Hermes, Bergus) nevyrábí, v nejslabších je přirpaven vyrábět jen sekty...
- "Bílá vína kvasí v dřevěných sudech. Pokud to ročník dovolí, začínáme spontánním prokvašením a vyšší alkoholy dokvášíme neutrální čistou kulturou." Ten člověk je vůl - místo toho, co by nechal víno takové, jaké jen může být, tak do něj narve další umělé kvasnice, aby bylo suché...:( Z logiky věci to musí dělat pak všichni tzv. autentisté...
- taky nelze říct, že by neřešil a zřejmě docela podrobně, hodnoty jako bosah ykselin, pH, a další, abyť spíš na vinici, než ve sklepě
- odmítá jak vína vyumělkovaná, tak neučesaná...
- v Krudějově má 80 % RR, klony z Alsaska, Wachau, Rheingau a Pfalzu, zbytek je Veltlín a Pinot blanc

Jarilo

Příspěvek od Jarilo » 18. 8. 2019, 18:22

Já jsem samozřejmě na víno v porovnání s Vallunem a Argem buran, ale stejně se na úrovni laika podělím o poslední dojmy:

- Marcinčák - procházeli jsme Mikulov a zaskočil jsem do jeho koštovacího sklípku. Ochutnal sem jak bílá i oranžová, nakonec sem si odvezl Pálavu, suchou, výběr z hroznů 2017 - ta mě dostala, že je suchá, bych tedy netipoval ani omylem, asi holt chuť Pálavy se nezapře.

- Michlovský z Rakvic - zatím jen (díky těhotné manželce) ochutnané jeho nealkoholické víno, mají mašinu z Austrálie, která víno pod tlakem odalkoholizuje. Zatím jsme chutnali jen bílé a růžové, lehce šumivé, na léto a pro řidiče či těhotné a další nepijáky naprosto super limča. Ve vinotéce na mě čeká jeho Hibernal 2015, pozdní sběr.

- Pak jsem ještě z Rakvic chutnal Bindera, už nevím co, ale chutnalo, protože jsem si to v rychlosti poznačil do mobilu.

Rok a něco zpět jsem měl košt na Modré u Starého města - tam jsem toho ochutnal spoustu a spoustu si toho poznamenal, ale to je na jindy, nicméně mě tehdy hodně okouzlila suchá a polosuchá vína, kterým jsem se do té doby docela vyhýbal a držel se Hibernalu, Pálavy, Tramínu atd.

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 21. 8. 2019, 10:33

38. Malý degustační klub – degustace 19. 8. 2019 na téma "Vinná Akademie I"

Cílem Vinné Akademie mělo být nasměrování hovorů více k vínu. To se podařilo jen částečně, neb příprava jednotlivých vínomilců byla různá, ne o všech vínech bylo možné zjistit dostatek informací (v tomto ohledu je jako obvykle zvláště tajemná spol. Bohemia Sekt, ale i Galovo Gurdau) a pozornost posluchačů měla rovněž kolísavou intenzitu.

0. Bohemia Sekt, Blanc de Noirs Brut – 82 b./0 hlasů
https://mojelahve.cz/vino/bohemia-sekt- ... aret-18932

1. Svatovavřinecké, ČZM 2017, LZV RnL – 83 b./0 hlasů
https://mojelahve.cz/vino/svatovavrinec ... vene-18934

2. Pinot noir ČZV 2017, Kraus – 81(+4) b./0 hlasů
https://mojelahve.cz/vino/rulandske-mod ... vene-18895

3. 12E Mezzo, Pirmitivo del Salento 2016, Taranto, Apulie ITA – 82 b./4 hlasy, třetí místo
Z webu: Velmi elegantní rubínová barva. Výrazná vůně s ovocnými tóny zralých švestek, třešňové marmelády a kakaa je doplněná jemným kořenitým aroma s vanilkovým závěrem. Víno s dobrou strukturou. Měkká chuť je bohatá na vyzrálé třísloviny. 12 měsíců na bariku, nejjižnější nejteplejší část Itálie (podpatek).
Výrazně tmavá barva. Silnější ovocitá vůně. V chuti i vůni lze přímo cítit horké jihoitalské slunce. Chuť je bohatá, příjemná, snadno přístupná, ale jednodušší, přímější s tóny směsi zahradního ovoce (marmeláda z toho, co zbylo po zavařování).

4. Svatovavřinecké, ČZM 2016 natur, LZV RnL – 86 b./2 hlasy
https://mojelahve.cz/vino/svatovavrinec ... vene-18933
Šampion mezi červenými víny, z vinice vysazené v roce 1954, vyrábí se jen 200 lahví a to bezzásahovou (naturální) metodou.

5. Chardonnay, PS 2017, Juřeník & Žďárský – 83 b.//2 hlasy
https://mojelahve.cz/vino/chardonnay-ve ... bile-15786

6. Ryzlink rýnský, MZV 2016, Juřeník & Žďárský – 87 b./4 hlasy, vítěz degustace
https://mojelahve.cz/vino/ryzlink-alter ... zove-13140

7. Ryzlink rýnský, PS 2018, Gurdau (J. Gala) – 81 b./3 hlasy
https://mojelahve.cz/vino/riesling-2018 ... bile-18919

8. Sauvignon šedý, PS 2015, Znovín - 84 b./0 hlasů
https://mojelahve.cz/vino/sauvignon-sed ... bile-11692
K doplnění na ML: Užijte si líbivé víno atraktivní odrůdy Sauvignon šedý, kterou pro Vás pěstujeme v Havraníkách na viniční trati Staré vinice. Víno je aromaticky velmi bohaté, ušlechtilé s vůní po vyzrálých broskvích, květu akátu nebo černém rybízu. V chuti oceníte laskavost příjemného zbytkového cukru vyváženého vzletnou kyselinou. Objevíte příchuť po vanilce, rozinkách nebo vyzrálých rynglích. Toto harmonické a dokonale čisté víno můžete podávat například ke kuřecímu masu nebo rybám. Má velmi dobré předpoklady k archivaci.

9. Sauvignon šedý, mzv 2007, Znovín – 86 b./1 hlas
https://mojelahve.cz/vino/sauvignon-sed ... bile-18935

10. Sylvánské zelené, VzB 2017, Volařík - 86 b./2 hlasy
https://mojelahve.cz/vino/sylvanske-zel ... bile-13069

11. Ryzlink rýnský, MZV 2015, Žiška – 86 b./4 hlasy, druhé místo
https://mojelahve.cz/vino/ryzlink-rynsk ... bile-18757

12. Sherry Duquesa, Pedro Ximenez (18 % VOL) – 88 b./vítěz mimo pořadí
Tmavá mahagonová barva, aroma rozinek, karamelu a dubového dřeva. Perfektně vyvážená, ideální k desertům.
U sherry lze reklamní popis jen podepsat, opravdová dobrůtka, bohatá chuť, náznak pražených oříšků.

Jedna z podařenějších degustací. Sebenekriticky musím podotknout, že jsem hrd na seřazení, které se podle mne fakt povedlo, včetně odvahy nasadit červená jako první. Určitá otázka byla kam zařadit Primitivo, neboť se nabízelo dát Svatovavřinecká k sobě, ovšem podle mého instinkt nezklamal – staré keře ve spojení s ideální polohou odvedly perfektní práci a výsledné víno fakt stálo za to, nejlepší tuzemské červené letošního roku, nejlepší Vavřinec vůbec. A docela dobrý přechod k naturálně pojatým vínům od Juřeníka a Žďárského. Gurdau překvapilo, šlo o mnohem lehčí, veselejší variantu ryzlinku, než bych čekal. Patrná snaha udělat víno ala Mosela, nicméně při největším optimismu – je třeba počkat, až dozrají keře, takhle se to má k moselskému ais jako Škoda MB 100 ke sportovním vozům.

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 21. 8. 2019, 10:40

Jarilo - abys nemyslel, že Tě nečteme:)
Otazka je, kolik má ta Marcinčakova Pálava cukru...podle webu jen 2,3 g/l...u něj bych tipoval i 5 nebo 6 g...kazdopádně je to tenčí biovíno, nic moc na archivaci, extrakt 19,3 na VzH je málo:/

Jo, tu vakuovou linku chci vidět, kolegové to hodně chválí...stála pres 8 Mega czk...ale je to nejlepší současná technologie...

Binder umí, má eshop na mojelahve.cz, takže je dobře dostupný...:)

V Modré u Velehradu jsem byl na přelomu července a srpna, vína ale nic moc:)

Jarilo

Příspěvek od Jarilo » 21. 8. 2019, 11:42

Vallun: Díky, tak já vím, že se pohybuju na úrovni nadšeného laika, nic pro vás =).

Jj, píšou 2,3 gramu, ale vážně mi to nepřijde tak málo sladké.

Přesně tak mi to říkali v Rakvicích, tak je to evidentně pravda. To víno fakt stojí za ochutnání, i čistě jako kuriozita.

Dík za tip na toho Bindera, asi časem objednám =).

Sosacek

Příspěvek od Sosacek » 21. 8. 2019, 11:59

Koupil jsem si vakuove spunty, takze nemusim vypot celou lahev. Asi nebudu alkoholik.
"Are you man or a woman?" "I'm a villian."
"What gender are you?" "Evil."
"Yeah, but what's in your pans?" "Doom."

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 22. 8. 2019, 05:44

Tak minimálně já jsem taky jen laik:) Pokud přijdu do styku s vínem pracovně, tak to nejsou milé záležitosti - a nemá to nic společného s jeho konzumací:)

Odalkoholizované víno - mne to naopak přijde super, kdyby vydrželo stejně jako alkoholické, tak mu dávám jednoznačně přednost:) jenže alkohol je pro trvanlivost vína důležitý....:/

Odpovědět

Zpět na „Kultura“