Víno

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Malá páteční degustace č. 5

0. Irsai Oliver 2017 Gutta Fortunae - 76 b., komise 58 b (ze dvou hlasů)
- víno pro zajímavost vzaté jako zavíňovací vzorek, už před rokem prý nebyl nic moc...

1. Tramín červený PS 2017, Moravčík - 80 b., komise 80,3 b.

2. Tramín červený PS 2017, Nosreti - 83 b., komise 81,6 b.

- ukázalo se, že Tramín orpavdu pár gramů cukru potřebuje, aby ze sebe dostal víc. První byl přísně suchý a ač pitlený, tak ne úplně zábavný. Druhý byl, ač polosuchý, citelně zajímavější.

3. Ryzlink rýnský VzH 2015, B/V - 86 b., komise 84,8 b.
- očekávaný vítěz zvítězil, nejvyšší přívlastek a skvělý ročník vykonaly své.

4. Rulandské Modré BLONDE, PS klaret 2016, Na soutoku - 85 b., komise 84,1 b.
- víno trefené pravděpodobně na vrcholu lahvového vyzrávání, což je na jednu stranu hezké, na stranu druhou pokud už tříletý pinot nebude lepší, tak to není úplně ideální.

5. Melange (RM-CS), PS klaret 2009, Marcus - 84 b., komise 79,3 b.
- po blondýně zrzka, co jiného:)
- měl jsem podruhé přesně po 4 letech, a tentokráte překvapivě lepší. Ale jak je vidět podle hodnocení, tak zralé víno nechutná všem a tohle víno nabízelo především svou zralost...pitolnost byla zachována díky snad nesmrtelné CS kyselince.

6. Cuvée Bernety (CS-Merlot), mzv 2016, Krásná Hora - 83 b., komise 81,7 b.
- překvapivě o kus lepší, než větší ročník 2015, nejspíš tím, že je přístupnější - dříve vyzrává, ale kdo to má sakra u červených poznat, že?

Celkově byla degustace příjemným překvapením - bál jsem se, že celková suchost bude více vadit.
Příště na MDŽ téma "vína pro ženy" :)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Ještě mají vertikálku na Clos de la Bousse, v sesterském podniku Alifea
Jinak Škrobák je vinařem roku.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Vím, ale 2 000 Kč za maldá vína se mi zdá trochu moc:/ Když jsme viděl nabídku, tak jsem si řekl, že do 1 500 za to dám...

Ano, a těší mne to:) Hlasoval bych pro něj taky...

Jinak se zdá, že přejdeme na apelační systém...:)

V novinách však nic nového - idnes žehrá nad nízkou úrodou...
- tady asi nemusím vypsiovat, co vše je na tom článku špatně...(a kdyby to někoho zajímalo, tak jsem se trochu rozohnil v diskusi...:)
- v podstatě 6 tun hroznů stačí - to jsou 4 tisíce špičkových lahví z hektaru...

Na srpavení nálady pak Pálava VzH 2015 od Štěpánka - 88 bodů, radost v lahvi.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

29. MDK - Pinot gris/Roučí šedé

Rulandské šedé (zkratka RŠ, mezinárodně používaný název Pinot Gris) je starobylá francouzská moštová odrůda, révy vinné (Vitis vinifera), pocházející pravděpodobně z oblasti Burgundska, spontánní pupenová mutace odrůdy Rulandské modré (Pinot Noir), odkud se rozšířila po celé Francii, zvláště do oblasti Champagne. Do Maďarska se dostala již ve 14. století, stejně tak do Čech, spolu s odrůdou Rulandské modré.

Plodem jsou malé bobule (7-15 mm, 1-1,3 g) nejednotné velikosti, s výrazným voskovým povlakem, slupka je tenká až střední, barva bobule je šedorůžová až modravě šedá, dužina je bez zabarvení, šťavnatá a rozplývavá, sladké, neutrální chuti. Stopečky bobulí jsou krátké, obtížně oddělitelné. Semeno je hruškovitého tvaru, středně velké, se zahnutým zobáčkem. Hrozen je malý až středně velký, krátce válcovitý, velmi hustý, kompaktní, zřídka s křidélky, s velmi krátkou, silnou a tvrdou stopkou.

Celá skupina odrůd Pinot (otázka, jak moc tam patří Chardonnay - z vinařského hlediska ano) je dnes rozšířena po celém světě. K tradičním oblastem pěstování odrůdy Rulandské šedé patří samozřejmě Francie, odrůda je zde pěstována v Alsasku (kde je povolena pro vína Grand Cru), v Burgundsku, v oblasti Moselle a jako historická odrůda i v Champagne. V Německu byla roku 2007 pěstována na 4.413 ha, tedy na více než 3 % plochy vinic, v Rakousku na 300 ha, v Austrálii na 2.469 ha, na Novém Zélandu na 1.146 ha, ve Švýcarsku na 172 ha, na Slovensku na 100 ha, celkem bylo odrůdou osazeno roku 2005 cca 15.000 ha. V roce 2015 pak v ČR zaujímala 912,5 ha a její výměry narůstají - od roku 2011 o 128 ha, tím přeskočil Chardonku, Bílého bratra a Zweigeltrebe. Aktuálně je (v roce 2015 byl) na osmém místě v pořadí dle výměry.

V Německu svého času rozšiřoval odrůdu Johann Seger Ruland ze Speyeru, který v roce 1711 našel několik keřů ve zpustlé zahradě ve Falci a dále je namnožil a selektoval. Odrůda od té doby nese jeho jméno nejen v Německu, ale i v Česku. Označení Rulandské šedé v češtině není příliš vhodné, protože se tato odrůda u nás pěstovala již dávno před narozením pana Rulanda. V Maďarsku se například nazývá Szürkebarát, v překladu „šedý mnich“, podle mnichů cisterciáků, kteří na přání císaře Karla IV. vysadili odrůdu u Balatonu. V Alsasku je nazývána Tokayer. Původní český název je Roučí šedé. V České republice je povoleno uvádět na etiketě i název Pinot Gris. Mezinárodní název skupiny „Pinot“ vychází z francouzského slova „pin“, v překladu „pinie, borovice“. Hrozen odrůd této skupiny je totiž poměrně malý a velmi kompaktní, svým vzhledem opravdu může připomínat šišku borovice pinie. Přídomek „gris“, česky "šedý", označuje barvu bobulí. Do Státní odrůdové knihy České republiky byla odrůda zapsána od roku 1941 do roku 1993 pod názvem Burgundské šedé, od roku 1993 pod názvem Rulandské šedé. Název Burgundské šedé se musel změnit na základě rozhodnutí soudu v Haagu, vycházejícího z mezinárodní lisabonské dohody na ochranu označení původu a tehdejšího nesouhlasu vinařské veřejnosti s daleko vhodnějším názvem Pinot Gris, který má odrůda v celém vinařském světě.

Rulandské šedé vyžaduje dobré polohy, i když není tak náročné jako Ryzlink rýnský nebo Rulandské bílé. Velmi vhodné jsou teplé jižní a jihozápadní svahy. Extraktivní látky se tvoří zvláště v hlubokých, dostatečně vododržných a výživných hlinitých půdách s vyšším obsahem CaCO3, odrůda nesnáší mělké a písčité suché půdy. Za to se ale odmění poměrně spolehlivými výnosy a slušnou průměrnou kvalitou vín, kde je ale rizikem výpadek kyselin. Spolehlivosti napomáhá vyšší množství glycerolů vyvolávající nasládlý dojem. Typické charakteristiky – hedvábný až olejovitý projev, silnější aromatika, plné tělo, elegantní ovocitost – se projevují zejména u vyšších přívlastků. X aktuální Italský experiment "pinot grigio" - opačný přístup - velkoobjemové pěstování, delší macerace - narůžovělé řidší vodička, ale překvapivě komerčně úspěšná.

Výše uvedené je převážně z wikipedie:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rulandsk% ... A1ed%C3%A9
Pro více informací: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 89#p267189

Přehled vín:

0. Gisborne, 2018 (SH) New Zealand - 75 b./0 hlasů
Původně jsme chtěl jako zavíňovací vzorek ono italské Pinot Grigio, ale v už nebylo, tak jsem místo toho vzal pro zajímavost zástupce Nového světa.
Víno bylo suché, krátké s vystupující kyselinkou. Dochuť kratší, ale široká, dutá. Z ovoce snad planá jablka, ale spíše z dálky.
Zrovna se tedy nejednalo o typického novosvětského zástupce a výkon byl za cenu 149 Kč vlastně zklamáním.

1. Zámecké vinařství Bzenec (Colection 1508), PS 2017 - 79 b./0 hlasů
Barva sytě zlatější. Vůně spíš slabší, ale patrné bezinyk a citrusy. Chuti dominuje výrazná kyselinka, záhy se však mění a je překryta hořičkou. Dosti mladé ale s nejistým potenciálem.

2. Vinařství Pastorek, VzH 2017 - 83 b./0 hlasů
Mohutnějuší tělo a ostřejší struktura podkreslená hořčinkou. V chuti a trochu ve vůni tóny banánů, ale rychle mizí. Výrazně světlá, čirá barva.

3. Vinselekt Michlovský, PS 2016 - 81 b./0 hlasů
Prvnímu dojmu dominuje vůně sudu a neobvyklá zlatobílá barva. Následně jemné koření vytváří mírně pikantní dojem, ale po vyprchání sudových tónů vlastně téměř prázdné.

4. Vinařství NEPRAŠ & Co., jak 2017, Maidenstein - 83 b./1 hlas
Vůně lesního ovoce (možná typicky neprašovská?), v pozadí lékořice (snad až kozí pysk?). V chuti neurčitý dotek dřeva. Víno výrazně mladé, s potenciálem, ale i tak příjemně zábavné.

5. NEPRAŠ & Co., PS 2014 - 85 b./5 hlasů, stříbrná medaile MDK
Tmavozlatá barva, vůně slabší, ale s dávkou elegance po sudu. Počínající zralost s patrným alkoholem vytváří dojem až fortifikvoaného vína. Celkově velmi slušné víno, které ještě chvíli může zrát.

6. Mikrosvín Mikulov, VzH 2009- 84 b./1 hlas
Méně výrazné, primálně zralé. Náznaky medu a nemálo místa, kde chybí cukr. Hezké kontury, ale bez plnosti/výplně. Rychlejší přechod do hořčinky, než by bylo ideální, ale docela zábavná kyselinka, zejména na Roučí šedé.

7. Nové Vinařství, PS 2017 - 79 b./2 hlasy
Voňavé a šťavnaté, typicky Novovinařské... ale ovocitost umělá, v dochuti patrná hořčinka. Lze usuzovat na 15 % Sauvignonu.

8. Vinařství Bařina, mzv 2015 - 84 b./3 hlasy
Animální tóny, sud a vápencové podloží intenzity až čistého mokrého psa. Chuť velmi hravá a zábavná se stopami cukru. Víno nepochybně kvalitní, hezky nazrávající, neaspiruje na velikost, ale na potěšení a pobavení pijícího. A v tom rozhodně neselhává.

9. Víno Škrobák, VzH 2013 Scarabeus - 90 b./7 hlasů, vítěz degustace!
Víno! Barik, téměř zralé. Druhým nadechnutím chvilkový dojem kanagonu. V projevu mladé, svěží, med, lípa. Sametové, precizní struktura, dlouhá, mohutná dochuť.

10. Víno Křížák, mzv 2017 - 76 b./0 hlasů
Tenčí, nijaké, zacxukřená hořčinka a nic dále.

11. Vinařství Vaďura, VzH 2015 - 79 b./0 hlasů
Sladce plytké, s podivnou dochutí. Jednoduchéí, přímočaré, snadno dostupné, ale absence osobitosti až bolí.

12. Znovín Znojmo, VzH 2014, Šobes - 87 b./2 hlasy
Kouřové aroma připomíná až křesající křemen, jedinečné a pěkné. Hravě elegantní směs cukru a kyselinky, ale přitom zachovaná odůrdová hebkost projevu a čistá struktura. Dochuť delší, plná, krásně navazující. Parádní víno, jak velké, tak zábavné, ještě má potenicál.

13. Vinařství Šabata, VzB sur-lie 2015 - 86 b./3 hlasy
Víno stále mladé s výraznými karamelovými tóny, plnější s až tokajskou chuťovou plností, alsaský styl. Prima.

Celkově rozhodně podařená degustace s řadou pokusů o najití slušného suchého Roučí šedého, což se u Nepraše určitě pdoařilo, i když mne osobně zaujal víc jak Šobes, tak Šabata. Vítězem se stal dle mého očekávání Scarabeus od Škrobáků - vinaře roku 2018. Ostatně, i Šobes má královský zápis - při oficiální návštěvě ČR si Alžběta II. nechala dolít ještě jednu sklenku právě tohoto vína z ročníku 1993.

Obrázek
Naposledy upravil(a) Vallun dne 10. 2. 2019, 19:45, celkem upraveno 1 x.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

V E15 je ne nezajímavý rozhovor s Vlastimilem Neprašilem (43) členem představenstva JT Wine Holding odpovědným za akvizice v ČR.

 

https://www.e15.cz/rozhovory/obnovit-he ... il-1355788

 

Za investice překračující 200 milionů korun koupili dvě vinařství – od Rose Steel Kolby a od Templářů Reisten, takž mají parcely z obou strany Novomlýnských nádrží, každé vinařství něco málo přes 40 ha vinic. Investují jak do vinohradů, tak do marketingu vína, o investici do technologií výroby se už tolik nemluví. Zmiňuje se jen nákup 600 l sudů.

 

Ten člověk krom techniky vystudoval i vinařství, což se projevuje v množství používaných vinařských pojmů, avšak podle mne nikoliv v porozumění vínu jako takovému. Naznačí, že chce redukovat počet odrůd a vybrat ty, které se hodí nejvíc – super myšlenka – kdyby z něj vzápětí nevylezlo, že to z 9 zredukují na 6. Ano, je to pokrok, ale na homogenní vinici pěstovat oba Ryzlinky, Veltlín a Burgundy? Jde to, ale fakt to není ideální skladba pro jeden stejný terroir. V Pouzdřanech bych se na Vlašáky a Veltlín vykašlal. Na Rulandské bílé určitě a na zbytek Pinotů (gris a Chardonnay) asi taky. Místo nich zkusil Pálavu a Mopr – chtějí v řadě Classic nabízet lehká vína s nižším obsahem alkoholu na rychlou spotřebu. To Mopr umí.

V hlavní řadě Selection pak chtějí nabízet sudové varianty z odrůd RR, RV, RB, VZ a CS. Takže skoro určitě suchá vína…Navíc, pokud mluví o tom, že chce vhodné odrůdy a vytáhne Cabernet Sauvignon, tak nevím… Navíc to chce cpát do lahví burgundského typu, proč? A pak řada Premium – což bude taky v burgundských lahvích budou kyvéčka! Neví jaká, ale už ví, že budou velká… Ekonomicky ten projekt skoro určitě uspěje, mají dost prostředků, aby to rozjeli minimálně slušně, a dneska se víno kupuje hodně, ale zda je to opravdu to nejlepší, čeho lze dosáhnout, to nevím… Ale hlavně, že ví, že víno je marketingový a vztahový nástroj:/
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Vína z minerálních podloží– slepá degustace by Petr Lipový, vineval.cz

Další výborná akce z nabídky vinevalu, tentokráte se zaměřením na vína pocházející z terroir výrazně ovlivněných minerálním podložím. Možná reakce na nedávný velký článek, žel v angličtině, který se snaží biologicky dokázat, že obsah minerálních látek v půdě nemá vliv na kvalitu vína, že jde jen o subjektivní dojem, zřejmě podpořený spíše fyzikálními vlivy hornin, než čím jiným. Sranda je, že na fcb se okamžitě objevil člověk, který závěry článku vydával za své vlastní výzkumy a kritizoval lidi zmiňující mineralitu vína jako zpátečníky.

1. Cappella Sant´Andrea, Vernaccia di San Gimignaou, „Clara Stella“, DOCG 2016, Toskánsko – 81 b.
Odrůda Vernaccia byla v minulosti velmi oblíbená, slavná, pak následoval výrazný úpadek na úroveň téměř stolních vín, ale v posledních 10-15 se opět vrací na výsluní.
Víno z bio-organické produkce.
Výrazně až hrubě minerální a suché, nápadně mladistvá svěžest kyselinky (až dojem perlení) v chuti se ne zcela shoduje se zralejší vůní podpořenou sudem. V chuti meruňky a ještě spíš suché meruňkové pecky.

2. Weingut Tement, Sauvignon blanc, „Sausaler“ 2015, Steiermark – 84 b.
Víno s glascapem, který pak vůbec nešel do lahve vrátit. Top vinař Štýrska.
Břidlicové podloží, jež napomáhá prozrávání - držením a odrážením tepla.
Příjemná ovocitá vůně rybízového a jahodového lupení s květy. V chuti krásná, níže položena mineralita, ale mezitím ne zcela ideální, výrazná hořčinka.

3. Peter Schandl, Furmint, 2012, Burgenland – 85 b., 1 hlas
Příjemně hravé víno, lehce vyhlazené cukrem, lehce minerální struktura, ale přesto spíše nekomplikované víno. Ve sklence bavilo, ale výraznější dojmy mezi ostatními víny nezanechalo.

4.Chateau De Varennes, Savennieres AOC 2012, Loira – 84 b., 1 hlas
Víno z odrůdy Cehnin blanc, jež má dle PL druhý nejlepší potenciál zrát, po RR, samozřejmě. A jedna z velmi mála aromaticky neutrálních odrůd s vysokou kyselinkou. Savenierres je vápencová plotna s lokálními výskyty čedičů.
Chuti i vůni dominovala vysoká kyselinka projevu jahodové směsi (lesní i zahradní jahody, jahodové lupení, trochu žvýkačka) tvořící až jakýsi horský masiv v chuti. Rovněž byl patrný barikový sud. Senzorická zralost byla vyšší, než by odpovídalo věku a ne úplně pravidelná.

5. Pichler-Krutzler, Grüner Veltliner „Wunderburg“ Smaragd 2012, Wachau – 83 b.
Víno otevřené cca 10 hodin přesto putovalo ještě na chvíli do karafy.
Mohutné, silné, nahořklé, tělnaté víno, Přezrálé meruňky, prý vosková čelí plástev, dlouhá hořká dochuť jadýrek z meruňkových pecek, silný alkohol.

6. Domaine Ostertag, Riesling „Muenchberg“, GC 2009, Alsace – 87 b. – 7 hlasů
V Alsasku prý ročník 2009 slabší než 2007, který dostal až 98 b.
Bohatá vůně, med, citrusy (prý vápenec), jablka (prý hlína), lípa. Komplexnost a textura na vysoké úrovni. Zralejší, přesto hravé a spíše lehčí (snadno pitelné) víno. Povedený ryzlink.

7. Francois Mikulski, Burgogne Aligoté, 2008, Meursault – 85 b.
Na rozdíl od některých jiných aligoté si toto nehrálo tolik na Chardonnay – hravé, lehké víno s příjemně perlící kyselinkou, patrný sud a příjemná zralost. Zábavné, akorát k pití.

8. Domaine Jean Dauvissat, Chablis 1er Cru 2012 „Vaillons“ – 84 b.
Víno ještě dosti mladé, zvláště v porovnání s ostatními Burgundami. Brutálně minerální, první dojem až nasládlý, pak ale o to výraznější hořčinka. Ne zcela uspořádané, ale silné víno.

9. J. Moreau & Fils, Chablis GC 2006 „Vaudesir“ – 87 b., 5 hlasů
První dojem byly tóny tabáku, víno mocné, harmonické, plné, precizně texturované. Výborné chablis.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Víno, vínečko... sestavil Vráťa Ebr
Typická výstřižková knížka, které principielně nemám moc rád, navíc v první polovině zazní jen jeden rozumný příspěvek, a to od Vladimíra Železného, kterého taky nemusím..., mluví o tom,že většína vína se vypije příliš mladá a ze špatných sklenic, což je pravda.
DRuhá polovina je lepší - zazněla tam informace o tom,že si Královna oblíbila Rulandské šedé ze Šobesu, které ochutnala v roce 1996 v Praze, dokonce porušila protkol a nechala si nalít druhou sklenku z téže lahve:) Informace o to milejší, že jsme jí četl krátce před MDKčkem s termínem Pinto gris a s připravenou správnou lahví, jen to byl ročník 2014 a ne 1993:)

Na závěr povídá autor i pár věcí o sobě - a to je taky síla - narodil se v pankrácké věznici a krátce potom byla jeho matka popravena nacisty za odbojovou činnost manžela - který byl porpaven v den jeho narození.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

MDK 30 (18.2.2019) „Pravý x levý břeh Trkmanky“

Obrázek

Soutěže pravý vs. levý břeh se obvykle odehrávají s víny z Bordeaux, kde levý (jižní) břeh Garonny má vína založená spíše na Cabernetu sauvignon a pravý více na Merlotu. V soubojích titánů se tak utkávají Ch. Margaux proti Pomerol Petrus, v epické, avšak marné bitvě, neb nejlepší bordeaux nalezneme na březích říčky Le Ciron na zámku d´Yquem:)

Trkmanka (místně též Svodnica) je malá řeka v okresech Hodonín a Břeclav v Jihomoravském kraji. Je to levostranný přítok řeky Dyje dlouhý 41,7 km. Plocha povodí Trkmanky měří 359,0 km². Průměrný průtok Trkmanky u ústí činí 0,44 m³/s. Stoletá voda zde dosahuje 57,0 m³/s. Největším přítokem Trkmanky co se délky toku, plochy povodí a vodnosti týče je Spálený potok, na jehož levém břehu se nachází vinice pod Kumstátem. Tento pravostranný přítok se slévá s Trkmankou pramenící ve Ždánických vrších kousek pod obcí Krumvíř, jižně od přípojné trati spojující Krumvíř a Klobouky s drahou Zaječí – Hodonín. V minulosti se v tomto prostoru nacházelo Kobylské jezero s rozlohou asi 10 km2, bohaté na ryby a s polobraktickou (částečně slanou) vodou. Jezero bylo vysušeno ve 30. letech 19 století a opětovně v 60. letech století 20.

Levý břeh říčky Trkmanky reprezentuje Rodinné vinařství Jedlička, dříve Jedlička Novák. Rodinné vinařství založené v roce 2004 hospodaří na 45 ha vinohradů (asi 170 000 hlav) v tratích Terasy, Čtvrtě a Kraví hora, vše v integrované produkci. Jedná se o prvotřídní polohy vinic s hlinito-písčitou půdou bohatou na hořčík. Vinohrady v těchto místech jsou zmiňovány již v roce 1355, od těch dob jsou tu prakticky nepřetržitě. Sídlem vinařství je v Bořeticích historický areál prvorepublikového vinařského družstva VINOPA, který byl vybudován v roce 1932 a v roce 2005 byl kompletně zrekonstruován při zachování původní podoby hlavní budovy. Při výrobě červeného vína se vinařství vrací k tradičním postupům – používá delší maceraci (nakvášení) rmutu. Bílá vína vyrábíme technologií řízeného kvašení s použitím teroarních kvasinek. Díky tomuto spojení vzniká ve vinařství víno, které si nese charakteristické odrůdové znaky, aroma a zachovává si přitom výrazně svůj terroir.

Z toho taky vyplývá, že název je mírně zavádějící, asi nejlepší bořetická viniční trať – Kraví hora se nachází na pravém břehu Trkmanky, která Bořeticemi přímo protéká. Tudíž přesnější název by byl severní x jižní břeh Kobylského jezera – kdyby jej v minulosti nevysušili kvůli pěstování cukrovky.

Proti tomu pravý břeh reprezentuje Vinařství Pod Kumstátem, za nímž stojí synovci legendárního Jožky Valihracha - Vít a Antonín ml. Původně Valihrachovi vyráběli víno společně, jak se ale jejich podnikání rozrůstalo a z původního vinného závodu místního JZD vznikly dva samostatné sklepy, z nichž ten mladší dostal v roce 2012 jméno Vinařství Pod Kumstátem podle lokality, kde se nachází většina tratí z celkem 5 hektarů vinic, ale dokupují i hrozny a produkují tak až 40 tisíc lahví vína a k tomu i vína sudová. Programově se zaměřují na tzv. vína selská.

Krumvíř je nejsevernější z moravských viničních obcí, tedy alespoň z těch vážně míněných, a představuje nejsevernější výběžek Velkopavlovické podoblasti. Jeho poloha z hlediska zeměpisné šířky odpovídá např. alsaskému Trimbachu.


Kumstát, Sauvignon, PS 2017 – 85 b., 9 hlasů - vítěz degustace
Krásně šťavnaté a voňavé (směs zralého žlutého ovoce, bezový květ) víno, příjemně ovocité, zábavné, osvěžující, velmi snadno pitelné. V chuti jasně přítomný cukr skvěle vyvažující svěží kyselinku, dochuť delší, prozrazující mladost, rozháranost vína s mírně vystupující hořčinkou.

Jedlička, Veltlínské Zelené, PS 2015 - 84 b., 0 hlasů
Primární dojem vyvolává sud, byť nejde o barikové víno, celkově by vliv sudu šlo vyjádřit jako ¾ barik – ale zda jde o směs partií nebo o nějaké větší, či starší sudy jsem nepoznal. Víno je celkově vyvážené, byť s vyšší přesto velmi elegantní (kaštanovou… připomíná mí svou elegancí vzhled kaštanového dřeva /barva i textura/) kyselinkou. Víno již mírně nazrávající, přesto ne zcela dospělé a hodně rakouského stylu ala Wachau, možná spíše Kremstall.

Kolo 1: Souboj rizikových kyselin
Vyhrál Sauvignon 11 – 0 (celkově 1:0)
Sauvignon navíc prakticky všichni správně určili, naopak Veltlínské netrefil nikdo, ač se jednalo o podařené víno. Bylo jasné, že první víno bude mít výhodu – buď v cukru, nebo ve zralosti. Nakonec se cukr projevil jako výraznější faktor, což jsem upřímně u vinařství, které se samo prezentuje jako výrobce selských vín, nečekal. Každopádně šlo o mocný začátek degustace, neb Sauvignon bylo podařené letní pití, kdežto Veltlín komplexnější, složitější ale také elegantnější víno a jeden z nejlepších tuzemských veltlínů vůbec

Valihrach, Roučí šedé, PS 2015 – 84 b., 1 hlas
Víno složitější, z počátku hůře přístupné, jakoby schované, což vzhledem k sametové vyváženosti působilo až nijakým dojmem, ale po otevření vystoupila přirozená elegance odrůdy doprovázená určitou lehkostí (absence u RŠ obvyklých těžších olejových tónů), ale přesto plností těla a jasnou strukturou. Víno téměř zralé, ale stále s velkým potenciálem.

Jedlička, Ryzlink Rýnský, PS 2015 – 85 b., 3 hlasy
Cíleně mohutné víno s vysokou elegancí, hravá, širší ale mírně plošší chuť s patrnou kyselinkou. Náznaky jitrocelového sirupu a bylinných až lékařských kapek (lehoulince štiplavý alkohol).

Kolo 2: Souboj velkých 2015tek
Vyhrál (salonní – vítěz Salonu vín 2018) Ryzlink 8 – 3 (celkově 1:1, na hlasy 14:8)
Valihrach, jako hodný pomáhající strýček, by ocenil trochu nižší teplotu a potřeboval více práce ve sklence. Proti předchozí dvojici se jednalo o méně přístupná vína, i když podobně komplexní jako veltlín. Obě bych rád ochutnal, stejně jako Sauvignon za několik více let (2021/2022), zatímco u Ryzlinku mám jistotu a u Roučí naději s jistotou hraničící, že budou výrazně lepší, tak u Sauvignonu nevím a jen doufám.

Jedlička, Ryzlink Rýnský, PS 2016 – 81 b., 0 hlasů
Lehce ovocitě voňavé, lípa až lipový med, vcelku hravé, výraznější kyselinka, v dochuti ne zcela příjemná hořčinka, mladé.

Kumstát, Cabernet Sauvignon klaret, PS 2017 - 81 b., 7 hlasů – druhé místo
Ve vůni rybízové listí, v chuti řidší, ale sladká švestková šťáva, mírně vodové, což je u CSka ale na pováženou.

Kolo 3: Souboj elegantních kyselinek
Vyhrál Cabernet Sauvignon klaret 9 – 1 (celkově 2:1, na hlasy 23:9)
Slabší flight, přesto nešlo o vyloženě špatná vína, jen v porovnání s předchozími poněkud jednodušší. Poznámka: „Tomáš zdržuje.“ (Chtěl zřejmě vyjádřit, že se toto kolo zdržuje hlasování).

Kumstát, Zweigeltrebe rosé, PS 2017 – 80 b., 0 hlasů
Méně výrazné víno, pocitově až řídké s trochou cukru kolem. Neodrůdové, byť bez patrných vad nebo nedobrot.

Jedlička, Svatovavřinecké, voc 2015 – 81 b., 0 hlasů
Na červené docela jemné, lehounce kořenité víno s delší hořkou dochutí.

Kolo 4: Souboj dcery s otcem (rosé musí být dcera, ne?)
Vyhrál Vavřinec 7-4 (celkově 2:2, na hlasy 27:16)
Ač jsem se této dvojice trochu obával, tak nakonec dávala smysl a vyhrál, alespoň v souboji Vavřinec, ač téměř bez cukru (1,1 g/l) a zcela červený.

Jedlička, Fr, voc 2015 – 78 b., 0 hlasů
Echt červené, silná tříslovina, taková až typicky hospodská Frankovka.

Kumstát, André, mzv 2015 - 80 b., 0 hlasů
Maliny! Malinový kompot s malinovkou. Výraznější citrusová kyselinka jakoby z levné citronky, ale víno jinak spíše tenčí.

Kolo 5: Souboj matky se synem
Vyhrála Frankovka 7-4 (celkově 2:3, na hlasy 31:23)
Za mne nejslabší dvojička, kde André bylo zajímavé alespoň skrze malinovost.

Kumstát, Pinot, VzH 2015 – 84 b., 1 hlas
Sud s trochou živočišnosti. Jemnější, vyvážené a velmi elegantní víno s typicky odrůdovou barvou, zatím stále mladé, i když bez problémů pitelné.

Jedlička, Cuvée Túfary (CS, Merlot, SV) – 81 b., 1 hlas
Krásně temná barva, ale v chuti výrazné tříslo a ještě výraznější suchost.

Kolo 6: Velký francouzský souboj
Vyhrál Pinot 9 – 2. Celkově zvítězil, a nakonec i s převahou, Kumstát – z duelů to bylo sice 3:3, ale 40:25 na hlasy a podle celkového pořadí 18:4.
Burgundsko x Bordeaux. Flight s velikým potenciálem, který se úplně nenaplnil. Pinot bude ještě lepší, kdežto Boředó (bordeaux z Bořetic) se k otázce zralosti nevyslovilo vůbec nijak – ani mladé, ani zralé, zkrátka bezvěké. Což je škoda, terciální tóny a zjemnění věkem by mu jistě velmi prospěly.

Jinak paradoxní je, že na Suchý únor vyhjrála dvě nejsladší vína - a to v brutální převaze suchých kousků...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

MDK 31 (25.2.2019)- řádná degustace na téma Pinot blanc

Rulandské bílé (zkr. RB, mezinárodně používaný název Pinot blanc, dále též Burgundské bílé, Roučí bílé, Weisser Burgunder, Clevner, Pinot bianco) je starobylá moštová odrůda révy, pocházející pravděpodobně z (a)__________, spontánní pupenová mutace odrůdy Rulandské šedé (Pinot gris) či Rulandské modré (Pinot noir), selektovaná dále v 19. století v (b)__________ šlechtitelem Christianem Oberlinem, kde se nicméně odrůda prokazatelně pěstuje již od 14. století a dnes užívá k přípravě výrazných perlivých vín. O faktu, že se jedná o mutaci odrůdy Rulandské šedé, se lze přesvědčit na ojedinělých keřích révy, na kterých se mohou současně vyvíjet bílé i (c)_______ hrozny. Réva vinná (Vitis (d)________) odrůdy Rulandské bílé je jednodomá dřevitá pnoucí (e)_________. K tradičním oblastem pěstování odrůdy Rulandské bílé patří samozřejmě Francie (Alsasko, Burgundsko a Champagne). V Itálii byla odrůda pěstována na 6.192 ha (1982), v Německu na 3 589 ha (2007), dále ji najdeme například v Rakousku, ve Švýcarsku, celkově byla pěstována roku 2005 na 17 000 ha plochy vinic. Ve Státní odrůdové knize České republiky je odrůda zapsána pod názvem Burgundské bílé od roku (f)______ do roku 1993, od roku 1993 pod názvem Rulandské bílé. Název Burgundské bílé se musel změnit na základě rozhodnutí soudu v Haagu, vycházejícího z mezinárodní lisabonské dohody na ochranu označení původu a tehdejšího nesouhlasu vinařské veřejnosti s daleko vhodnějším názvem Pinot blanc, který má odrůda v celém vinařském světě. V ČR rostla na (g)______ ha (2011), a patřila tak na první místo mezi rulandskými odrůdami, v roce 2015 však s výměrou 811,83 (4,69 % celkové plochy vinic) zaujímá až třetí místo mezi burgundami a 10. celkově.

Označení tří členů skupiny odrůd Pinot názvem „Rulandské“ je paradoxní. Název „Rulandské“ původně vycházel z německého názvu odrůdy Pinot Gris, tedy „Ruländer“. O rozšíření odrůdy Pinot Gris v Německu se totiž zasloužil (h)________ Johann Seger Ruland ze Speyeru. Ale neexistuje žádný důvod k pojmenování jeho jménem dalších dvou burgundských odrůd. Český název Rulandské pro celou skupinu burgundských odrůd se tak stal světovou raritou. Odrůda klade vysoké nároky na polohu i půdy. Polohy vyžaduje (i)________, vhodné jsou mírné svahy s jižní expozicí. Půdy jsou vhodné záhřevné, hlubší, dostatečně vododržné a s vyšším obsahem (j)______, který podporuje tvorbu aromatických látek. Nejlepší jsou půdy štěrkovité, hlinité nebo sprašové, sucho snáší odrůda dobře. K dosažení slušné kvality nesmějí být výnosy příliš vysoké a vyzrálost hroznů musí být alespoň rovna pozdnímu sběru. Při nadměrném výnosu nebo u nedozrálých hroznů jsou vína hrubá, tvrdá, prázdná a žádným ležením se nezlepší. RB je vhodné pro tvorbu výběrů z hroznů, ale také výběrů z bobulí i botrytických výběrů, což umožňuje výraznější (k)________, jíž se nejvíce liší od Roučí šedého. Současně je to výborná surovina pro šumivá vína a také pro zrání v barikových sudech ((l)________). Kyselina vín těchto vyšších kategorií je zralá, ležením se taková vína ještě více zaplňují a získávají na viskozitě, jejich barevné tóny se zvýrazní. Pěstována je i v těch částech Moravy, kde nedává valného smyslu, neb produkuje "tu správnoě křupavou" moravskou kyslelinku.

Bangalore District - ind. Kempe Gowda, podle města Bangalore (od 2006 se tento koloniální název nesmí používat), část státu Karnataka, cca 600 km severně od jižní špičky Indie (poloostrov Kanyakumari) a 300 km východně od západního pobřeží. Úředním jazykem je Kannadština! Má necelý milion obyvatel, z nichž většina se věnuje zemědělství. Víno se pěstuje severně od města Bangalore, na úpatí pohoří Nandi (nejvyšší vrch Nandi 1479 mnm - označováno jako Nandi Valley), v nadmořské výšce těsně nad tisíc metrů. Produkce vína v poslední době za podpory vlády stoupá.
Karnataka má asi 9 700 hektarů vinic (ale jenom 17 vinařství!), je to druhý největší producent hroznů v Indii. S pěstováním révy se zde začalo v 18. století zásluhou vládců Hajdarabádského emirátu, v 19. století jej pak rozvinuli křesťanští misionáři. Většina hroznů je však určena k přímé spotřebě (odrůdy Thomson seedless, Anab-E-Shahi Dilkush), na výrobu vína se primárně užívá Bangalore Blue. Od roku 2007 za rozvoj vinařství odpovídá Karnataka Wine Board, jíž se podařilo nalákat odborníky a spolupracující vinařství z Austrálie, Nového Zélandu, Švýcarska a Francie.
Grover Vineyards byl založeno v roce 1988 Kanwalem Groverem, patří mezi menší, ale špičková vinařství, má jen 400 hektarů (možná jen akrů). Za vinifikaci odpovídá špičkový konzultant Michel Rolland (flying winemaker) z Francie. Z bílých odrůd převládá Sauvignon a Viognier. Vinařství dělá i červená a růžová vína, přičemž červené cuvée La Reserve je vlajkovkou vinařství (CS a Shiraz).

Nápověda: Alsasko; 1921; stinné a vlhké; kyselinka; šlechtitel; Bádensko; vápence; růžová; 1941; silvatica; bylina; hořčinka; slunné a suché; liana; 784,35; Burgundsko; 1961; černá; 805,1; vinifera; Bordeaux; modrá; vulgaris; Champagne; šedá; aromatika; lékárník; labrusca; dřevina; 811,83; hrabě; slunné a teplé; 1981; křovina; stinné a teplé; uhličitanu vápenatého; 859,76; obchodník; Pfalz; CaCO3.

Seznam vín
-1. Sauvignon Blanc, Grover 2017, Nandi Valley, Karnataka, Indie - 78 b., 0 hlasů
Parádní raritka, víno z Indie. Typická ale velmi výrazná kopřiva, více založená ale na tónech hořkých než kyselých. Hodně nápadná zelená paprika (nezralost hroznů). Ve výrazu zaniká struktura a další dojmy z vína.

0. domácí sklep Vrbice 2016 - 79 b., 0 hlasů
Nahořklé, středně dlouhé, náznak zmeitosti, mírně várazná kyselinka, typické chalupnické víno, v němž lze rozpoznat i odrůdu.
Víno zakoupené kolegou při prázdninovém pobytu ve Vrbici, ze sklípku nájemní chaty, bez uvedení vinaře, nakonec porazilo nejméně 3 jiná vína, což je rozhodně úspěch.

1. Náprava PS 2017 - 77 b., 0 hlasů
Štiplavě mohutná vůně, docela dobrá, v chuti ale domunije svíravá hořčinka a spíše tenčí a kratší projev.

2. Bzenec PS 2017 - 82 b., 0 hlasů
Příjemné, ale slabší, lehounké doteky sudu, svěže kyselá dochuť. Od šampiona Salonu bych očekával víc, o hodně víc. Toto je spíše nenápadné, neurážející víno s odrůdovostí projevovanou až v dochuti.

3. Bzenec PS 2015 - 84 b., 4 hlasy
Příjemně voňavé, zejména ve vůni stopy nějaké té zralosti, jinak spíše uhlazenější víno, dělané pro všechny.
Ročník a přeci jen vyšší zralost se pozitivně projevily.

4. Herzánovi PS 2015 - 79 b., 0 hlasů
První dojem z vůně příšerný - silně živočišná zasmrádlost. Postupně se vymíchala, ale v pozadí jako hrozba stále přetrvávala.. v Chuti dominovala alkoholem posílená kyselinka.

5. Prokeš VzH 2015 - 80 b., 7 hlasů, druhé místo
Vůně na suché víno překvapí a vzápětí nadchne - lipový med až sirup, velkolepá, elegantní, plná, mírně nazrálá, jakou by čleověk čekal spíše o staršího Ryzlinku. Chuť je pak zklamáním - tenčí až řidší, byť delší s výraznou kyselinkou zejména v dochuti. Chuť ale nestálá, po pár minutách se střídá převaha tónů cukru,a by je v zápětí nahradila hořčinka. Přesto se pije docela snadno, i když na konci degustace už to nebylo ono.
Vínu hodně pomohlo zařazení, předchozí kousky nestály tak úplně za to a dojem příliš nezlepšily ani těžké váhy od Bzence, nebyly špatné, ale blok moravistánských ruland (zejména Náprava a Herzánovi vyvolávala dost výrazně pocit nikdy víc) dojem nepřebily. Nestabilita chuti a vleký rozdíl mezi vůní a chutí představuje podle mne vadu vína.

6. Znovín - VzH 2009 - 86 b., 1 hlas
Dospělé (ale nikoliv staré), plné víno s hezkou strukturou, velmi harmonické, ač později mírně vystupoval vyšší alkohol.
V porovnání s některými předchozími působil mladistvěji a rozhodně elegantněji.

11. Waldberg Vrbovec – 1996 - 81+1 b. (za jakžtakž výdrž) - 0 hlasů
Mátová ústní voda záhy přecházející do lesního podhoubí. Rozpad je relativně rychlejší (cca 20 min), pak vysutpuje zemitost a výrazná kyselinka. Tericálních tónů minimum, ač víno zjevně již hodně za zenitem.
Každopádně zajímavá láhev z jendoho z prnvích let provozu vinařství Waldberg.

7. Šabata, PS 2017 - 83 b., 3 hlasy
Mladé víno s příjemnou šťavnatostí, která se ne zcela odráží ve slabší vůni. Lehčí, přímější, ale zábavné a dobře pitelné.

8. Šabata, PS 2016 - 82 b., 0 hlasů
Hladší, jemné lehounce olejovité víno, méně výrazné, ale odrůdově věrné.
Šedý chyták mezi bílými pinoty. Záměrný pokus o to, zda bude rozdíl patrný při slepé degustaci - a nebyl, nepoznal to nikdo. Ale po upozornění nebylo odrůdu těžké rozpoznat.

9. VS Lechovice, PS 2015 - 81 b., 2 hlasy
Jednodušší, lehčí víno pro snadné pití, trošku hranatá kyselinka, a trošku víc plonková dochuť. Bez vady, ale bez osobnosti.

10. Znovín, Vzh 2014 Šobes - 85 b., 7 hlasů, vítěz degustace
Hladce elegantní, hezky srovnané, kyselinka příjemně ovocitá, vůně slabší, ale příjemná. Tělo mhoutnější s náznaky opulentnosti a patrnou texturou.

Degustace byla přiejmenším užitečná, prokázalo se, že Roučí bílé se spíše na Moravu nehodí, neb hrozí nebezepčí zneužití pro výrobu selských patoků s křupavou kyselinkou, přičemž toto víno na rozdíl od obopu ryzlinků, nemůže stát jen na kyselině, není toho typu, který by to sám unesl a ustál.
Na závěr pak proběhla diskuse o tom, které víno vyhrálo při rovnosti bodů. Tradičně používaná metoda zohledňující moje bodování (neb ex post nemám jiné kritérium k dispozici) nebyla na místě samém shledána dostatečnou. Nicméně jak podle dodatečných hlasů (posuzováno nepřímo dle bodů jednotlivých lidí - 7:5), tak dle průměrných bodů (83,2 - 82,6) těsně vyhrál Znovín.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Plastové a hranaté lahve na víno
Budoucnost vinařství to spíše není. Smysl by to mělo jen u střední třídy vín k okamžité spotřebě...na dlouhodobou arhcivaci je sklo nezbytné a nejobyčejnější vína se už nyní prodávají v ještě praktičtějším tetrapaku.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

6. Malá páteční degustace, aneb vína k MDŽ

1. Chardonnay PS 2017, Štěpánek - 85 b. x komise (devítičlenná) 84 b.

2. Svatovavřinecké rosé kab 2017, Nosreti - 81 b. x komisních 81,23 b.

3. Solaris mzv 2018, Spěvák - 80 b. x komisních 83 b.
- spoustě lidí vyloženě sedlo, ale mne úplně nenadchla bojovná sladkost s nespolupracující a nenápaditou kyselinkou - být to ještě trochu výraznější, tak to i vzhledme k odůrdě označím za vadu.

4. Rulenka mzv 2017, Glosovi - 82 b. x komisních 83,45 b.

5. Aurelius VzH 2017, Škrobák - 83 b. x komisních 84,3 b. b- vítěz

6. Tramín červených VzH 2017 ZD Sedlec - 87 b. x komisních 83,78 b.
- předpokládal jsem, že půjde o pravděpodobného vítěze, nakonec skončil až třetí - za Škrobákem a Štěpánkem, což není žádná hamba, navíc za nějakých 5 let obě lahve přejede, soupeřit s ním bude jen ta nsáledující:

7. Chardonnay VzH 2018, Štěpánek - 87 b. x komisních 80,45 b.

+ André, PS 2016, Vinný sklep Pod Kozím hrádkem - úžasná vůně třešní, šípku a červeného ovoce, v chuti už mnohem víc červené...kratší, nahořklé...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

MDK - Přehled vítězů, pořed zítřejší lehce retrospektivní degustací

7 x Znovín - Chardonnay 2015 (4/9 hlasů, doteď mne to děsí), Muškát žlutý 2011 (7/7 hlasů), Charles Sealsfield demi sec a brut 2013, Viognier 2011 (9/11 hlasů na Raritních odrůdách), Irsai Oliver 2013 (7/8 hlasů na Raritní bedýnce), Rulandské bílé 2014 Šobes (7/12 hlasů na Rulandských bílých - nejtěsnější degustace)
3 x Valihrach - Cabernet Sauvignon 1993; Pálava 2012 (7/8 hlasů) a Merlot 2006 (6/12 hlasů)
2 x ZD Sedlec - Sauvignon a Sylvánské
2 x Pechor - Ryzlink vlašský 2015 - (6/7 hlasů na Letních vínech) a Pálava 2015 (4/8 hlasů na Slaďácích)
po bodu:
Kolby (CS 2013),
Vican (Frankovka 2015) - 8/9 hlasů,
LZV Roudnice (Pinot 2014),
Válka (Chardonnay 2015), 9/9 hlasů, ale to byla speciálka tohoto vinařství:)
Bíza (Tramín 2013) 9/10 hlasů,
Galafarm (Svatovavřinecké 2012) 5/8 hlasů,
Marcus (RR 2009) - 5/8 hlasů na Tomových archivech
Mikrosvín (RV 2015 Ořechová Hora) - 6/12 hlasů na Vlašácích
Milan Sůkal (VZ 2016) - 4/8 hlasů na Veltlínech
Šabata (Hibernal 2017) - 8/10 hlasů na Synech Ryzlinku
Vajbar (Vajbar Barrique brut 2014) - 6/11 hlasů na Vánočních bublinkách
Michlovský (Pálava 2009) - 5/11 hlasů na mimořádných Pálavách
Škrobák (Scarabeus PG 2013) - 7/12 hlasů na Rulandském šedém
Pod Kumstátem (Sauvignon 2017) - 9/11 hlasů na Trkmanském duelu
Dieter Sunner, Mosel (RR 1986) - 7/9 hlasů na Grand Vins
a Rivera Roscé seco 1979

K sestavování a k obědu jeden takový obyčejnější Tramínek od Škrobáka...a ejhle 88 b.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

32. MDK – Dodatková vína
Téma dodatkových vín mne napadlo, když jsem necelý týden po XII. tématu – Chardonkách dostal jednu od Balouna. Jak je uvedeno dále, tento vinař měl dříve vynikající pověst – pít Balouna, případně „jedině Balouna“ bylo v jistých kruzích in, přestože to bylo v době, kdy jsem víno ještě soustavně nezkoumal, tak tato informace ke mne pronikla. Takové víno, navíc krásně nazrálé (ročník 2006 spadající do V. tématu) si přeci nemohu nechat pro sebe, ale dělat speciální degustaci kvůli jedné lahvi nemělo smysl. A ještě předtím mne zklamalo, že jsem nebyl schopen sehnat Žernosecký Mopr na téma VI. téma, protože ten samozřejmě nemá chybět, což se podařilo napravit až později. A konečně jsem měl políčeno na jednu zvláštní lahev naší nejrozšířenější odrůdy u Znovínu, jež ale vyprodali dříve, než jsem jí stihl objednat (vzhledem k ceně jsem přeci jen váhal), na podruhé se ale podařilo získat obdobné víno – z téhož roku, jež prý byl XXII. tématu zaslíbený, a z ještě lepší trati. Tak snad napraví dojem z této, zřejmě na MDK nejméně populární odrůdy.

Radomil Baloun - začátkem nového tisíciletí byl považován za jednoho z nejlepších zdejších vinařů, neb rychle a perfektně zvládnul moderní technologie, navíc se o tom dozvěděli v Praze, zejména právníci, kteří u nás vůbec táhli spotřebu lepšího vína v té době, a pravidelně ho vykupovali, patřil do trojice nejžádanějších vinařů - Baloun, Jedlička and Novák a Kovács
- ještě v roce 2008/2009 dokázal vozit vážnější zlaté ze zahraničí - Monaco za Tramín...
- pak se údajně rozvedl a zjistilo se, že jeho žena byla nejen formálním vlastníkem vinařství (plněno v...), ale že ta vína taky dělá docela dobře.
- Radek žije ze slavné minulosti, má svou skupinu následovníků, kterým imponují jeho šovinistické a jinak radikální názory, nicméně nezachytil nástup, respektive neudržel potřebu se neustále zlepšovat, klást důraz na všechny detaily, nejen ve sklepě, ale i na vinici
- odmítá se otevřeně bavit s novináři, protože oni víno nevyrábí, neváží si jich...a pak kritizuje většinu produkce autentistů - že se raději prezentují elitářskou značkou než kvalitou vína.
- přirovnává vína k ženám a směje se snaze strčit 18tiletou do sklepa a čekat, až jí bude 50...

Víno předsednictví - v rámci českého předsednictví EU se v Bruselu prezentovalo celkem 20 vín, přičemž největší zastoupení mělo vinařství Mokruša (3 druhy), v jejichž čele stál Tramín červený VzB 2007. Ovšem na akcích v Praze bylo hlavní hvězdou jiné víno - Mopr z Žernosek, v ročnících 2006, 2007 a 2008 (tedy legendárním 2005 a 2009 se vyhnuli).

Přehled vítězů MDK:
7 x Znovín - Chardonnay 2015 (4/9 hlasů, doteď mne to děsí), Muškát žlutý 2011 (7/7 hlasů), Charles Sealsfield demi sec a brut 2013, Viognier 2011 (9/11 hlasů na Raritních odrůdách), Irsai Oliver 2013 (7/8 hlasů na Raritní bedýnce), Rulandské bílé 2014 Šobes (7/12 hlasů na XXXI. Rulandských bílých - nejtěsnější degustace)
3 x Valihrach - Cabernet Sauvignon 1993; Pálava 2012 (7/8 hlasů na IX. zasedání) a Merlot 2006 (6/12 hlasů na XXV. Ostatních červených)
2 x ZD Sedlec - Sauvignon a Sylvánské
2 x Pechor - Ryzlink vlašský 2015 - (6/7 hlasů na Letních vínech) a Pálava 2015 (4/8 hlasů na XIV. Slaďácích)
po bodu Kolby (CS 2013),
Vican (Frankovka 2015) - 8/9 hlasů na X. pondělku,
LZV Roudnice (Pinot 2014),
Válka (Chardonnay 2015), 9/9 hlasů, (speciálka tohoto vinařství:)
Bíza (Tramín 2013) 9/10 hlasů,
Galafarm (Svatovavřinecké 2012) 5/8 hlasů,
Marcus (RR 2009) - 5/8 hlasů na Tomových archivech
Mikrosvín (RV 2015 Ořechová Hora) - 6/12 hlasů na Vlašácích
Milan Sůkal (VZ 2016) - 4/8 hlasů na XXII. Veltlínech
Šabata (Hibernal 2017) - 8/10 hlasů na Synech Ryzlinku
Vajbar (Vajbar Barrique brut 2014) - 6/11 hlasů na Vánočních bublinkách
Michlovský (Pálava 2009) - 5/11 hlasů na mimořádných Pálavách
Škrobák (Scarabeus PG 2013) - 7/12 hlasů na Rulandském šedém
Pod Kumstátem (Sauvignon 2017) - 9/11 hlasů na Trkmanském duelu
Dieter Sunner, Mosel (RR 1986) - 7/9 hlasů na Grand Vins
a Rivera Roscé seco 1979
Absolutním vítězem s počtem hlasů 11/11 a bodovým ziskem 91 b. (89+2 b.) se stal Huxelrebe 1988, Weingut Helmut Hangen, Rheinhessen na XX. MDK.

Kromě vinařských velmocí (Fr, Esp, Ger, Rak) jsme navštívili i řadu vinařsky méně častých (případně alespoň mimoevropských) zemí: Anglie, Lucembursko, Indie, USA, Rusko, Řecko, Bulharsko, Jihoafrická republika

Muškát moravský – Mopr – kříženec odrůd Muškát Otonell a Prachttraube (Prachttraube, „nádherný hrozen“, je raná až středně pozdní, stolní a moštová odrůda, kterou vyšlechtil Christian Oberlin (1831-1915) v alsaském Colmaru křížením Boskokwi x Madlenka královská) vyšlechtěná v roce 1987 v Polešovicích ve snaze učinit klasický francouzský Muškát odolnějším a efektivnějším v našich podmínkách. V současné době je pěstován cca na 430 ha, dalších necelých 100 je na Slovensku. Před Pálavou nejúspěšnější novošlechtěnec (výměra překonána v roce 2015). Jinak typický muškát, mohutné aroma, méně kyselin, menší archivační potenciál, vhodné do kupáží a sektů, oblíbený u ptactva, hmyzu a svatomartinských vinných pedofilů.

Nápověda:
??? 2017 k XIV.
mzv 2015 k X.
kab 2016 k VI.
PS 2013 k XXII.
PS 2015 k XXXI.
PS 2015 k IX. a XXVIII.
PS 2016 k XXXI.
GVdB 2006 k XX.
VzH 2000 k V. a XXII.
VzH 2006 k V. a XII.


1. Mopr, kabinet 2016, Žernoseky – 83 b., 0 hlasů, ale diplom MDK (téměř od všech „třetí“ hlas).
Vůně vynikající, ovocitě muškátová, intenzivní. Barva světlejší až bělavá. V chuti zpočátku přespříliš vystupuje nepříjemná hořčinka (ale spíše déle, je potřeba hodně provzdušnit, ale pak rychle vypít) vyvolávající dojem nezralých hroznů (asi správný, u kabinetu). Celkově ale svěží a i přes hořčinkový problém pitelné víno.
Abych jen nekritizoval, zde mne celkové hodnocení na MDK potěšilo – víno má sovu kvalitu, ale ta hořčinka je problém. Žádný hlas, ale uznání potenciálu je tedy podle mne správně. V průběhu večera u zbytku vína hořčinka vymizela, ale nedlouho poté víno zesláblo, vymíchat ve sklence se nedařila. V tom přesně trefeném okamžiku, kdy vínu zbývala síla, ale hořčinka už byla pryč, by mělo nějakých 85/86 b., ale tato perioda byla příliš krátká a schovaná na to, aby bylo možno jí zohlednit.

2. Veltlínské zelené, PS 2013, Rajhrad – 82 b., 0 hlasů
Vůně dosti zralá, tóny medu a přezrálého tropického ovoce, zejména banánů. Chuť středně dlouhá, alkoholově teplá až pálivá, což zakrývalo odrůdovou pepřovitost, navíc chuť byla proti vůni slabší a poněkud fádnější. Nicméně velmi slušný, příjemně pitelný veltlín, který už ale lepší nejspíš nebude.
Bodově vínu uškodila právě disproporce mezi příslibuplnou vůní a slabší chutí.

3. Chardonnay, VzH 2006, Baloun – 84+3 b., 7/10 hlasů, vítěz degustace
Vůně silně zralá s dominantními tóny staré angreštové marmelády a kyselostí čajového typu (předsmrtná vůně vína – silný černý čaj s citronem a staré santalové dřevo). Barva tmavého čaje. V chuti už téměř výlučně terciální tóny odpovídající vůni skrze angrešty se zatáčející trochu až do sladka. Pokud někoho baví terciální tóny, tak vynikající víno, vlastně docela přístupná ukázka archivních vín.
Pro zajímavost – silikonový špunt a 3 roky po doporučeném okamžiku spotřeby.
Víno vlastně docela podobné některým přestárlým burgundským – Vougeot blanc 1995 Trollinche Freres (RW: Bílé burgundské 2017) byl určitě lepší (4 body jsou určitě odpovídající, možná by byl správnější o 0,5 větší rozdíl), ale v zásadě docela podobný, určitě podobně zábavný.

4. Veltlínské zelené, VzH 2000, Znovín – 85 b., 2 hlasy
Vůně na první dojem mohutně animální. Vyvážená, elegantní chuť s příjemným poměrem jemnosti, odrůdové pikantnosti a vyzrálosti a s delší dochutí. Komplexní, strukturované, lehký dotek minerality. Hodně podařené víno, které by nebyl problém vydávat za rakouský klenot. U bazénu dojem neudělá, ale při vhodném párování s jídlem nebo jen samostatně večer k přemýšlení je vynikající a ještě pár let vydrží s tím, že nelze vyloučit i mírné zlepšení.

5. Modrý Portugal klaret, mzv 2017, Topolanský – 81 b., 0 hlasů
https://mojelahve.cz/vino/modry-portuga ... ?_fid=7a32
Velmi extraktivní víno s klaretovou hranatostí, slabší, velmi světlá, barva i vůně. Textura podkreslena mírnou nahořklostí, zejména v dochuti. Celkově docela dobře pitelné víno, zvláště ke grilování.

6. Rulandské šedé, PS 2016, Znovín – 83 b., 3 hlasy
Vůně spíše méně výrazná s patrným dotekem sudu. Chuť naopak delší, intenzivní, mladší, snad zralé špendlíky a měkčí hrušky. Věrnější odrůdovosti je ale na překážku ostřejší suchost. Charakterní víno s dobrou pitelností středního typu (nedělní oběd) – ani k bazénu, ani na večer.
Není to špatné víno, ale až útočně suchý projev kazí jak dojem z něj, tak věrnost odrůdě.

7. Pálava, PS 2015, Staško – 83 b., 2 hlasy
Lehce pitelná citrusovitá Pálava nestydící se za zbytkový cukr. Ve vůni květy mandarinek (či hodně zralé plody – bez kyselých tónů), v chuti se přidává grep až do hořčinky v dochuti. Příjemně pitelná jednodušší Pálava.

8. Rulandské bílé, PS 2015, ZD Němčičky – 82 b., 6 hlasů – stříbrná medaile
Vůně střední až slabší, neurčitá směs ovoce a květin. Barva světlejší s bělavými tóny. V chuti dominuje sladkost, kyselinka je spíše méně výrazná, přesto jde o víno vcelku šťavnaté, ale spíš skrze ovocité tóny zralých banánů sušených meruněk a kiwi.
Lepšímu hodnocení překážela snad až nevábná barva (mléčné tóny) a hlavně absence struktury skrze přílišný cukr.

9. Frankovka, mzv 2015, Staško – 80 b., 0 hlasů
Světle višňová barva s fialovými odlesky. V chuti i vůni višeň dosud drtivě prohrává bitvu s přehršlí taninu.

10. Chteau Sérilhan 2006, Saint Estephe, Bordeaux – 81 b. (pot. 86/8 b.)
Mladé, tvrdé, mladé, typické mladé bordeaux. Pro milovníky drsných taninů bude pitelné tak za 5 až 7 let), pro normální vínachtivce za 12-15, pro mne nejdříve za 27 let. Přes taniny byla patrná budoucí kvalita, ale přeci jen dosti schovaná za tříslovinou.

11. Portské Cuvée 2017, Miloš Šabata – 82 b., 0 hlasů
První dojem z vůně je výrazně chemický – snad kyselina askorbová spolu s alkoholem. Docela zábavné, i když samozřejmě velmi slaďoučké fortifikované víno portského stylu, se svěží rybízovo-jahodovou kyselinkou v dochuti.

12. Děvinské ribizlové víno, čierné 2013 – 0 hlasů
Zajímavá perlička a vlastně i docela vhodné doplnění k tomu předcházejícímu portskému. Rybíz kam se podíváš a lze diskutovat zda zralý červený, či směs zralého a nezralého červeného, nezralý černý nebo možná všechno dohromady.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Odrůda Zkratka 2011 (ha) ▬ 2015 (ha) ▬ 2018 (ha)
Veltlínské zelené VZ 1 662,3 ▬ 1 665,99 ▬ 1 653,87 ↓
Müller Thurgau MT 1 603,7 ▬ 1 545,90 ▬ 1 498,52 ↓
Svatovavřinecké Sv 1 334,9 ▬ 1 175,65 ▬ 1 053,80 ↓
Ryzlink rýnský RR 1 234,5 ▬ 1 225,99 ▬ 1 341,59 ↑
Ryzlink vlašský RV 1 193,6 ▬ 1 195,73 ▬ 1 168,45 ↓
Frankovka Fr 1 190,4 ▬ 1 141,77 ▬ 1 079,25 ↓
Sauvignon Sg 889,5 ▬ 944,27 ▬ 975,24 ↑
Zweigeltrebe Zw 830,0 ▬ 768,99 ▬ 752,80 ↓
Rulandské bílé RB 805,1 ▬ 811,83 ▬ 792,32
Chardonnay Ch 787,5 ▬ 897,12 ▬ 961,69 ↑
Rulandské šedé RŠ 784,3 ▬ 912,49 ▬ 984,80 ↑
Rulandské modré RM 718,6 ▬ 717,52 ▬ 728,39
Modrý Portugal MP 639,7 ▬ 604,55 ▬ 566,07 ↓
Tramín červený TČ 609,8 ▬ 657,99 ▬ 687,55 ↑
Muškát moravský MM 378,2 ▬ 425,76 ▬ 451,49 ↑
Neuburské Ng 331,7 ▬ 301,00 ▬ 287,91
Pálava Pa 264,9 ▬ 452,05 ▬ 594,08 ↑
André An 253,6 ▬ 237,52 ▬ 208,38 ↓
Cabernet Sauvignon CS 241,6 ▬ 229,41 ▬ 232,38
Veltlínské č. r. VČR 209,8 ▬ 181,62 ▬ nejsou údaje
Cabernet Moravia CM 195,6 ▬ 194,25 ▬ 192,35 (2019)
Ostatní bílé - 128,0 ▬ 68,00 ▬ nejsou údaje
Sylvánské zelené SZ 116,9 ▬ 139,74 ▬ nejsou údaje
Dornfelder Dr 116,8 ▬ 142,43 ▬ nejsou údaje
Merlot Me 100,0 ▬ 117,18 ▬ nejsou údaje
Irsai Oliver IO 83,5 ▬ 89,92 ▬ nejsou údaje
Hibernal Hi 72,2 ▬ 193,74 ▬ nejsou údaje
Muškát Ottonel MO 63,1 ▬ 63,40 ▬ nejsou údaje
Aurelius Au 49,5 ▬ 52,56 ▬ nejsou údaje
Kerner Ke 35,6 ▬ 53,46 ▬ nejsou údaje
Naposledy upravil(a) Vallun dne 27. 5. 2019, 16:36, celkem upraveno 1 x.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Víno

Příspěvek od Sosacek »

Hele dotaz.

Z duvodu rekonstrukce bytu jsem mel vina dva tydny v mistnosti kde je treba 25 stupnu, mozna vic. Znicil jsem je?
But nobody came.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 10 hostů