Víno

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

A tou moudrou větou chceš říct co?:) Je to odrůda, kteoru mám od minulého léta docela zamilovanou, protože Ch. Grillet, protože Condrieu- a Sedlec a zvláštně dobře vyzrálý Znovín předvědly fakt parádu:) Je jiný, než Chardonnay, ale má určitáý potenciál jí nahradit, či spíše doplnit ve světově rozšířených vínech, kor, pokud se bude jetě oteplovat...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

No, že mezi kuriózními odrůdami nemá co pohledávat.
To je prostě standardní odrůda ze Rhony už stovky let. Nebo snad i tisíce.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

To byly odrůdy raritní, čili vzácné, vzheldem k tomu, že u nás má snad jen jeden hektar výsadby, tak mezi raritní odrůdy patří...:)

Navíc svého času byl dosti raritní i v té Francii - v roce 1965 měl snad jen cca 50 hektarů!
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Po Burgogne Millesime 2018 vypadá muj přehled lokací takto:

ANO: Morey Saint Denis, Chambolle Musigny, Vosne Romanée, Nuit St. George,Gevrey Chambertin, Aloxe Corton, Beaune, Volnay, Pommard, Mersault, Puligny Montrachet a Chassagne Montrachet, Vougeot
NE: :)
- done.

Jinak Vallunův rozcestník byl aktualizován:)

EDIT: Jinak Znovín ovládl již 5 z 19 degustací MDK...soudím,že většinou díky zralosti...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

https://www.thedrinksbusiness.com/2018/ ... scientist/

- nechal jsem si sdělit vícuc z toho článku a neosuhlasím s ním...jd eproti mýám vlastním zkušenostem...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Víno

Příspěvek od Faskal »

'ještě mi vrtá hlavou jedna věc, ale než se k tomu dostanu, nemá ten Viognier nějaké synonymum, co není na wikipedii (na en.wiki jsou jich mraky v rámečku vpravo)? Dívám se marně do monstranalýzy zmíněné na 115. straně a tuto odrůdu tam nenacházím.

Ta doposud největší studie zpracovává vzorky od
"France, “INRA Domaine de Vassal, Marseillan-Plage” http://www6.montpellier.inra.fr/vassal; FAO WIEWS institute code FRA139
Spain, “IMIDRA Finca El Encin, Madrid” http://www.madrid.org/coleccionvidencin; FAO WIEWS institute code ESP080
Spain, “ICVV, Logroño” http://www.icvv.es; FAO WIEWS institute code ESP217
Germany, “JKI Geilweilerhof, Siebeldingen” http://www.deutsche-genbank-reben.jki.bund.de, FAO VIEW Institute code DEU098"

Třeba ta první píše: "The Vassal-Montpellier Grapevine Biological Resources Center (Grapevine-BRC) is the French central ampelographic collection. Due to its size and richness, it is the reference repository at international level."

Prohlašuji, že vinologové svou vědu neberou vážně a odvolám pouze, když najdu synonymum, pod kterým je tam Viognier zpracovaný.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Já to nevím z hlavy, ale někde byl Viognier zmiňován, že jako není s ničím příbuzný a je to možná nějaká nejméně římská záležitost.
Nevím, zda to nebyla ta první semena.
Ale Francouz, když se ho vyptáváš na nejslavnější bílé, k němu dojde hodně rychle.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Naopam ampeologové to berou velmi vážně a rozumně, jen jejich kolegové obecní a genetici zatím nejsou dost daleko :p

Synonymum s jistymi vyhradami je Condrieu...zda je ve Tvých papírech nevím, neb jsem odkázán mobil provádějouce (přechodník bez -ce není prechodník!) výzkum v Hispaniole...:/

Francouz vyjma poloněmeckého Alsasana, uznává 2 velké bílé odrůdy - Chardonnay a Viognier, a pak cuvée Marsane a Roussane, jež možna z Viognieru pocházejí...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Víno

Příspěvek od Faskal »

Nu, genetici většinou nemají čas chodit po vinicích a sbírat exotické bobule, takže jsou odkázaní na ampeologické databáze. Condrieu mezi použitými názvy nevidím.

Každopádně, na Festivalu Fantasie budu mít přednášku o genetice vinné révy, její domestikaci a podobně. Prostě to, co tady znáte z mého dřívějšího povídání. Na ilustraci určitě projdu pinoty včetně té zrůdnosti, co jsem kdysi zmiňoval. Také jsem si hledal rodokmen muškátu moravského, ale přiznám se, že je v něm díra.

Následuje rodinný strom muškátu moravského s důrazem na muškátovou charakteristiku (červené názvy), v závorce jsou případně bezprostřední rodiče toho nemuškátového rodiče, problém je ta díra - nepovedlo se mi dohledat, co je přesně zač ten Muscat d'Eisenstadt, nejspíš je to "prostě nějaký muškát, co pěstovali v Eisenstadtu" - nevíte o něm něco? Dále se ví, že Ottonel má geneticky blíž k Alexandrijskému muškátu než k tomu původnímu, s malými bobulemi, čímž můžeme určit ten první krok.

Muškát s malými bobulemi x heptakilo (??? x ???)
=> Muscat of Alexandria x ???*
=>
...?
=>Muscat d'Eisenstadt x Chasselas neboli Chrupka bílá** (??? x ???)
=>Muškát Ottonel x Prachttraube (Boskokwi x Madlenka královská)
=>Muškát moravský

* (Crespan and Milani 2001)
** wikipedie tvrdí, že tohle je jedno z vín, co se historicky považovalo za "to úplně první". Podle moderní studie ovšem pochází někde ze Švýcarska a je jenom "docela staré". Detaily nevím, protože článek je Francouzsky .
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Condrieu je název místa, nikoli odrůdy. Asi jako Clos de Vougeot.
Místo je ve Francii obvykle častěji užívané a dělá to bordel.
Odrůda je viognier, to je tutovka.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Ano, Condrieu je lokace, ale zaroveň to vlastně znamená Viognier....
U
Argo, uvidíme se 28.11. na RW?

Edit: Faskale, nepostoval si nějde, že muškát je spís blastnost než rod?:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Vinařství Pod Sedlem.
Po roce na tom samém místě. https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 55#p508655
Přesněji, dole pod kopcem v Liběšicích, neb vinařství se právě rekonstruuje. Vstoupil do něho italský kapitál. Což zní trochu děsivě, ale podle všeho to bude mít vliv jen na obchodování, vinaření řídit Italové nebudou. Vliv má naopak to, že se vinařství značně rozšiřuje, už má prý asi 15 hektarů, tři tratě přímo pod Sedlem, další pod Radobýlem u Litoměřic, a další v západním Středohoří, všechno sopky. A k tomu se odebírají další hrozny z Ovčár. Všechno to samozřejmě ještě není v plné slávě, převažují zatím nepoužitelné zánovní keře, ale v minulém roce prý už bylo 12 000 lahví, letos se to blíží k 20 000, takže na české poměry už docela vážně míněné vinařství. A nabídka se moc nerozbíhá do šířky k velkým počtům odrůd, ale variantám vína z toho samého, což je veliké dobro.
V rozpracovaných stádiích je dnes i víno, většina exemplářů byla ze sudu, takže je na trhu ještě nenajdete a chystá se to (upozorním na to, co už je).

Mopr, 2017. Odrůda, která už byla, ale neprodávala se samostatně. Bezva lehké pití, není horší, než ten Žernosecký, kdo hledá zázračné poměry cena/výkon, tak tohle je dost silný borec, neb bude asi nejlevnější, pod 200,-. Za mne ideální rovnováha kyseliny a cukru. 83.

Rýnský ryzlink, 2017
. I tohle už bylo, jen se to neobjevilo na minulé ochutnávce. Mezi mnoha zajímavými ryzlinky někde mezi Mělníkem a Litoměřicemi se tenhle tedy rozhodně neztratí. Tedy úplně přesně, hrozny jsou Ovčáry u Slaného. Má hodně kytičkový moselský štych, jako Velká Vendule, a měl by i značnou schopnost se zlepšovat, na křídlech mu ovšem stály v ročníku 2014 šroubovací závěry. Tento je zatím v sudu, ročník 2017, a ročník je to náramný, prozrazuje plno energie, kyseliny i cukru. Zatím se mi to těžko hodnotí, protože je to typické „budoucí víno“, ale myslím, že 85 se tu jasně rýsuje už teď. Starší ročníky jsou v prodeji, hodně dobrá 2015.

Sattel 2017.
Novější ještě nefiltrovaný brácha toho, co byl minule, málem burčákovitá záležitost. Tady bych byl malinko skromnější, než minule; hlavně po nepřesvědčivé zkušenosti ze stárnutí. Nerozpadne se to, ale nějaký zajímavý vývoj bych v tom nehledal. Pokud to chcete vypít okamžitě, pak je to ovšem dobrá volba, malinko těžší alternativa toho mopru. 82. Starší ročníky jsou v prodeji.

Pinot gris, 2017, oranžová verze
– tohle je opět odrůda, která už byla pěstována a dokonce i hodnocena, ale v úplně jiném autentistickém provedení. Myslím, že naslepo není šance poznat, že je to zrovna pinot gris, po nějaké sladkosti a mohutnosti ani stopy, je to grepovitá bitter záležitost s jasnou hořkou linkou, nesmírně zajímavé letní pití. Tady se opět těžko hodnotí, nemám oranžových napito moc, ale 84 bych tomu rozhodně uznal a zaujalo mne to víc, než předchozí exempláře. A rozhodně bych tomu dal přednost před čímkoli růžovým.

Pinot gris, 2017, klasická verze - víno, které už bylo hodnoceno v ročníku 2014 a dopadlo náramně dobře. Nový ročník není ani lepší, ani horší; je to prostě velmi solidní víno, kterým uctíte i vínaznalejšího šamana. Lidé, co mají napito šedé z Moravy bývají překvapeni sušším a trochu složitějším projevem českých šedáků, ale mně přesně tohle dost vyhovuje. U všech zdejších konkurečních podniků se šedé hodně daří. 84. Starší ročníky jsou v lahvích k mání.
Subjektivně u mne vítězí předchozí svérázný model, hlavně díky momentu překvapení.

Dornfelder 2017. Vinařství Dornfelder hodně vyznává, a Italy prý zaujal nejvíc ze všeho, neb ho neznali. Osobně k němu mám poměrně neutrální postoj; je zábavný, zajímavý, ale pinot to prostě není. Tento je opět v časné verzi, zatím bez sudu a dalších úprav, a mocný ročník ho hodně tlačí dopředu. Dornfelder nejdornfelderovatěší – povidla v temném sklepě. 82.

Dornfelder 2015. Buď je 2015 slabší ročník, než 2017 (a zatím to tak opravdu vypadá), nebo Dornfelder stárnutím prostě vyprchává jako sodovka (a to je taky možné). Zkrátka, není to vůbec špatné, ale předchozí model mne bavil víc. 80.

Dornfelder 2014 barrique. Tohle víno je už k mání a nalahvované, sud tomu dodal určitou serióznost a nové tóny. Dal bych přesně mezi, 81. Různé Dornfeldery jsou v prodeji.

Pinot noir, 2016, barrique. Velká sláva, neb je to vlastně první pinot čistě ze Sedla, nikoli z Ovčár. No, a první dojem je, že je to vinný kojenec, ještě by se měl hodně rozdýchávat, keře hodně růst, zkrátka, mělo by být všeho daleko víc. Tady je všeho málo – barvy (což by nevadilo), vůně (což by vadilo) i chuti. Zatím takové lehké víno na letní pití, alternativa růžového, tak 81.

Pinot noir, 2017, barrique.
Oho. Tak tady všeho víc je, a dost zásadně. Barvy, vůně, chuti, délky. Možná za to opět může dobrý ročník, ale v podezření jsou také nové sudy, které tomu dodávají už vysloveně burgundský štych. Těším se, až tohle bude v prodeji, budeme s tím mocně experimentovat. Vypadá to zatím jasně lépe, než předchozí 2014, který záhadně jezdí nahoru a dolů mezi 81 – 86, tady to vypadá spíš na ten horní konec rozpětí. Za mne jasný vítěz. A pokud se to potvrdí, mají Ovčáry zásadní konkurenci.

Pinot noir/Dornfelder 2015, dost bizarní cuvée, ve kterém jsou cítit obě odrůdy. Za mne spíš ne; pinot samostatně by dosáhl na víc, dornfelder v této verzi dosáhne zhruba tam, co samostatně. 82.

Pinot noir, 2014, klaret. To samé, co minule, pro velký úspěch. K mání jsou pomalu poslední lahve. Tady experimenty skvělé hodnocení z minulého roku potvrzují, 87, navíc si to získalo velké uznání i mezi různými známými. Parádní víno, navíc vychytávka, kterou jinde prostě nemají vůbec. I zde mám jedinou výhradu k těm šroubovacím špuntům, neb bych to zkusil nechat ležet i déle. A podle všeho se chystá i sektová varianta, což by mohlo zaujmout i příznivce bublin.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

ad Ryzlink - jak se snáší moselský štych a sud? Nicméně jen dobře, že někdo dělá RR v sudu:)

Něco k Sattelu
Pinot gris, 2017, oranžová verze
typický italský styl, Taliáni teď bodují s oranžovým Pinot Grigio - jenže jde o marketový podvod - je přidáno 15 % červeného, aby to chytlo barvu. Takže k této možnosti jsem předběžně docela skeptický...
Buď je 2015 slabší ročník, než 2017 (a zatím to tak opravdu vypadá),
To bych se dost divil, 2015 aspiruje na legendární ročník, 2017 je minimálně na vnosu slabší, problém Dornfelderu je, že na vyzrávání to chce opravdu citlivý přístup - není tak docela taninový ani tak docela kyselinkový a tak hodně rád utíká. A kor v sudu...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Víno

Příspěvek od Faskal »

Při přípravě na přednášku o domestikaci vína pro sci-fisty jsem narazil na hezký článek*, dva roky zpátky byl popsán původ Frankovky a modrého Portugalu, jsou to nevlastní sourozenci.

Modrý Portugal je potomek sylvánského zeleného, Frankovka je potomek Gouais. Jejich společný rodič je "znovuobjevené" Blaue Zimmettraube. Tato réva se zřejmě v době vzniku těch dvou nových odrůd v Rakousku nepěstovala, takže se předpokládá, že vznikly v Dolním Štýrsku.

Jinak tatínek Blaue Zimmettraube je prastaré víno Blauer Gänsfüsser.

Také mě překvapila historie Carménère. Ta potvora málem vymřela a teď je to jedno z nejoblíbenějších vín v Chile.

Edit:
*
https://ojs.openagrar.de/index.php/VITI ... /view/6490
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Faskal - díky, zajímavé...:)

Jinak Lidl má zase v nabídce Kabinet, láhev za 70 Kč nabizí velmi slušný lehce nasládlý Ryzlink...imho nejlepší poměr cena/výkon u bězného vína momentálně:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů