Terry Pratchett

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Pieta »

Vallun píše:Ale doporučuji Ti si někam poznamenat, jakou knížku jsi četl, aby sis příště pujčil něco jiného, pak se Ti to enbude zdát zdaleka tak perpetické:)
Tak to od tebe bylo dost ubohé.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Lemmy »

Pieta píše:
Vallun píše:Ale doporučuji Ti si někam poznamenat, jakou knížku jsi četl, aby sis příště pujčil něco jiného, pak se Ti to enbude zdát zdaleka tak perpetické:)
Tak to od tebe bylo dost ubohé.
Zato celkem vtipné :D
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Pieta »

Lemmy píše:Zato celkem vtipné :D
Vtipné to bylo poprvé. Když to hned v následujícím příspěvku zopakoval...
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Vallun »

Pieta píše:Vtipné to bylo poprvé. Když to hned v následujícím příspěvku zopakoval...
/odle Tvého lastního příspěvku jsi to napoprvé nepochopil, tak jsem holt zopakovat musel, to víš, ty mé učitelské sklony...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Pieta »

Vallun píše:/odle Tvého lastního příspěvku jsi to napoprvé nepochopil, tak jsem holt zopakovat musel, to víš, ty mé učitelské sklony...:)
Zkus si radši pořídit sklony mlčet, když nemáš jak rozumně odpovědět, místo abys z lidí dělal voly.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Sosacek »

Pieta píše:Zkus si radši pořídit sklony mlčet, když nemáš jak rozumně odpovědět, místo abys z lidí dělal voly.
O sklonech poucovat se tu mluvilo?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Pieta »

Sosacek píše:O sklonech poucovat se tu mluvilo?
O sklonech poučovat se tu mluvilo?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Sosacek »

Pieta píše:
Sosacek píše:O sklonech poucovat se tu mluvilo?
O sklonech poučovat se tu mluvilo?
Jo, pred chvili jsem to rikal. To nevidis? Vzdyt to sam citujes.

EDIT: $D
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Jerson »

Pieta píše:Tak jsem si po pár letech půjčil zase nějakého Pratchetta a musím říct, že po té pauze už mi zase jeho humor přišel docela svěží.
...
Na druhou stranu mi snad ještě víc vadilo ... to obrovské množství povinných návštěv postav z jiných knížek - prostě se musí objevit Smrť, Vetinari, Výsměšek + pět dalších stabilních mágů, Noby, Karotka a zbytek hlídky, nějaký vynález Bloody Stupid Johnsona...
Pokud se děj odehrává v Ankh Morporku, tak tam téměř určitě bude jak Vetinari, tak Výměšek. Karotka se tímto způsobem objevuje jen v jedné knížce, Noby asi ve dvou, vynález Johnsona jsou kolorit ... nicméně Smrť se objevuje v každé Zeměplošské knize. Úplně v každé, i kdyby tam měl mít jen jednoodstavcový štěk. Stěžovat si na přítomnost Smrtě v Zeměplošské knížce jako stěžovat si na kimono v Japonsku.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Pieta »

Jerson píše:Pokud se děj odehrává v Ankh Morporku, tak tam téměř určitě bude jak Vetinari, tak Výměšek. Karotka se tímto způsobem objevuje jen v jedné knížce, Noby asi ve dvou, vynález Johnsona jsou kolorit ... nicméně Smrť se objevuje v každé Zeměplošské knize. Úplně v každé, i kdyby tam měl mít jen jednoodstavcový štěk. Stěžovat si na přítomnost Smrtě v Zeměplošské knížce jako stěžovat si na kimono v Japonsku.
Asi mi to všechno přijde prostě moc schematické. Když jsem četl prvních X knížek, tak se neustále objevovaly nové postavy, mágové, bohové, obyčejní lidé. Teď už se strašlivé množství postav recykluje - a když se objevují podesáté, podvacáté...
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Sosacek »

Me se v tomhle libil obludnej (nebo jinak divnej, nevim) regiment. Tam se ze znamych postav vyskytlo jen par, a vsechny videne z noveho pohledu(*), nebylo to "elminster zas sel kolem a rek cau". Nocni hlidka byla podobna, dost postav stejnych, ale v jinem obdobi zivota.

EDIT: a ta young adult serka (s krysama a nejakou tou carodejnici, nebo co) tim netrpi ... ale je to young adult serka, no.

EDIT2: elanius co ma mimo ankh-morpork povest silenyho magora co organizuje vrazdeni a posila lidi na smrt a tak byl cool 8)
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Vallun »

Podivný regiment snad ani nepsal Pratchett, přijde mi fakt slabej...

Ale k věci - je fakt, že se Zeměplocha dost změnila, z parodií se stala převážně společenská satyra, je to jiné, ale pořád mi to přijde dobré a vtipné...byť jinak.

Dobře no, tak když si čtu tuto diskusi, tak chápu, že to někoho může odrazovat...:(
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Vallun »

Vallun píše:Vrátit se ke stejné knížce má u TP smysl jen tehdy, když Ti sedne, to beru...ale vybrals většinou knihy z počátku jeho tvorby...později je lepší. Na druhou stranu tam máš Pravdu, imho jednu z nejlepších, a Svobodnej národ jako skoro nejnovější tvorbu, takže Tě to asi fakt nebere, ale přesto tu čtveřici navrhuji dále, pořád si ymslím,že by mohla TP rehabilitovat:)
Blaine píše:Posledni kniha od TP, ktera ma vsechno, co ma mit je Nadělat prachy cokoliv novejsiho je uz poznamenane absolutnim vycerpanim autora, jeho nemoci a blizici se smrti.
Napriklad Svobodný národ a vsechny knihy o male carodejce jsou TP dopisem na rozloucenou jeho dceri. Jsou psane primo pro ni. Klobouk s oblohou je jeji cesta k dospelosti videna pohledem jejiho otce. Prvni laska? To byl Zimoděj. A Obléknu si půlnoc je otcovska pycha ve svoji dospelou dceru. Pokud nejste fanouskem TP, tak to snad ani nema cenu cist. Ja jsem si samozrejme s radosi precetl vsechny knihy, protoze mi TP styl sedi a vzdy jsem v nich hledal nejake ty odkazy na nas svet, na nase pribehy, zobrazovane pokrivenym zrcadlem Zemeplochy.
Napriklad pribehy Vlahoše Rosretta (nebo jak se sakra jmenuje cesky, naposledy jsem TP poslouchal jako audiobooky...) jsou anglicka prumyslova revoluce, svoboda a hrani si s budovanim ekonomickych systemu ve fantasknim svete.
Pribehy Hlídky se zmenily z detektivek a fantasy knizek na socialni komentare. A posledni/predposledni uz byly temer necitelne.
Jo to máš pravdu, ale znám i lidi, kteří si cestu k TP našli skrze Toničku...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Já si tu jen odložím seznam čteného a stručné dojmy.

Barva kouzel - tu si vybavím jen díky tomu, že jsem poměrně nedávno viděla film. Film líbil (Trémon!), kniha asi zaujala.

Lehké fantastično - moc nepamatuju

Čaroprávnost - pamatuju líp, místy štvalo

Mort - ten mě tehdy tak otrávil, že jsem na dalšího Pratchetta nějakou dobu odmítala i jen sáhnout.

Soudné sestry - jako divadelní hra se mi to líbilo víc než jako kniha.

Stráže! Stráže! - asi první kniha, která mě opravdu dost bavila.

Sekáč - ňuňu

Muži ve zbrani - takřka dokonale zapomenuto

Těžké melodično - nečteno, viděno jako kreslený seriál BBC, dal se.
Maškaráda - nečteno, viděno jako záznam divadelní hry, Sardelli v podání J. Vondráčka je boží.
Otec prasátek - nečteno, viděno jako TV film, gut.

Hrrr na ně! - opět takřka dokonale zapomenuto

Zloděj času - líbil se mi nápad a obecně oblibuji Auditory Reality.

Poslední hrdina - tohle je sentimentální, ale způsobem, který mi kupodivu nevadil. Cohen a jeho staříci FTW.

Noční hlídka - nedočteno.

Zaslaná pošta - nejdříve viděno jako film (skvělý, až na pár momentů), posléze čteno. Vedle Sekáče Zeměplocha, která mi sedla nejvíc.

Nadělat prachy - ukecanější a horší zopakování Zaslané pošty.

Nevídaní akademikové - příšerně, ale příšerně užvaněné a ne moc zábavné.

Šňupec - by se mohl klidně jmenovat Konec nebo Rozplizlec.

Knihy o Toničce nejsem schopna dočíst a obecně mě méně baví linie čarodějek. Nebo spíš mi je méně blízká.

Nejlepší, co Pratchett kdy napsal, jsou za mě Dobrá znamení s Gaimanem. Svět Zeměplochy je tak praštěně eklektický, že jsem si ho docela oblíbila, ale celkově je na mě Zeměplocha trochu moc laskavá.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Wild West

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Wild West »

Terry Pratchett to dotáhl na samostatnou debatu, nicméně ještě nemá pojednání v Drakkaru. Necítíte to někdo jako nedostatek?
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti