Terry Pratchett

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Wild West

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Wild West »

Terry Pratchett umřel.
Je to důvod, aby o něm někdo napsal do Drakkaru?
Nebo za to nestojí?
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18542
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

S věkem mě fascinace Pratchettem přešla, ale jako jo, myslím, že tohohle pána nepřecházet...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32314
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Vallun »

Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Kvůli semináři o elfech přelouskáno Dámy a pánové, si tu jenom odložím pár myšlenek.

Jako z analytického hlediska je to výtečné. Elfové v nejlepší anglosasko-keltské tradici jako obraz povrchní věčné krásy a dokonalosti, jako bytosti s glamourem, ale ploché a prázdné, jako věční konzumenti, jako modelky či hollywoodské hvězdy.
Model královna a její družina - král pod horou jako unseelie a seelie fae, královna jako studený aspekt nedosažitelného půvabu (nabízí, ale nikdy nedá), král coby živočišná sexualita.

Co se týče všeho ostatního, tak do půle mě ta kniha příšerně vytáčela - tím, jak je napsaná (přeložená? prostě její styl) a postavami, zejména Magrátou. Když se to pak konečně rozjelo, tak mnohem lepší, zejména Magráta, která sebrala brnění do hrsti a prošla si vývojem.
Mám chuť si někdy časem na zkoušku přelouskat pár knih právě kvůli analýze, ale co se týče čtenářského zážitku, byl takový nevyrovnaný.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17460
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re:

Příspěvek od York »

Sadako píše: 26. 11. 2018, 22:52Mám chuť si někdy časem na zkoušku přelouskat pár knih právě kvůli analýze, ale co se týče čtenářského zážitku, byl takový nevyrovnaný.
Očekávat úchvatný čtenářský žážitek při čtení čehokoliv kvůli analýze mi přijde poněkud krátkozraké.
Argonantus
.
Příspěvky: 18105
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Argonantus »

Nesmysl.
Právě čtu po letech Draculu, analyzuji a při tom si to užívám.
Ale to jsem o.t.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17460
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od York »

Argonantus píše: 26. 11. 2018, 23:41Právě čtu po letech Draculu, analyzuji a při tom si to užívám.
Tak ano, biolog jásající nad úchvatnou vnitřní strukturou květiny, kterou právě rozpitval na jednotlivé buňky, při tom nepochybně něco prožívá, ale je to protižek poněkud jiného druhu, než jaký se obvykle v souvislosti s květinami očekává.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16422
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od MarkyParky »

Drákula celkem šel. Musel jsem si celou dobu připomínat, že všechna ta klišé byly vlastně horké novinky, ale šel.

Chcete-li se utrápit, doporučuji Frankensteina.

A abych nebyl OT, tak samozřejmě Otto Schrecklich je nejlepší upír ever. Flaštička s krví na krku je ultimátní vampire-revival-RPG item a jedna moje družina jí nedávno ukořistila, aniž by věděla, o co jde a pořád bloumají, co mají s neznámou rudou tekutinou provést.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15050
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Pieta »

MarkyParky píše: 27. 11. 2018, 01:00 Drákula celkem šel. Musel jsem si celou dobu připomínat, že všechna ta klišé byly vlastně horké novinky, ale šel.

Chcete-li se utrápit, doporučuji Frankensteina.
Můj dojem byl přesně obrácený - Drákula plytký, když člověk odhlídne od toho, že to kdysi bylo nové, zato Frankenstein docela ujdoucí.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16422
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od MarkyParky »

Pieta píše: 27. 11. 2018, 01:10
MarkyParky píše: 27. 11. 2018, 01:00 Drákula celkem šel. Musel jsem si celou dobu připomínat, že všechna ta klišé byly vlastně horké novinky, ale šel.

Chcete-li se utrápit, doporučuji Frankensteina.
Můj dojem byl přesně obrácený - Drákula plytký, když člověk odhlídne od toho, že to kdysi bylo nové, zato Frankenstein docela ujdoucí.
Asi nejsem cílovka.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

York píše: 26. 11. 2018, 22:58Očekávat úchvatný čtenářský žážitek při čtení čehokoliv kvůli analýze mi přijde poněkud krátkozraké.
Mě jenom zarazilo, jak strašně mi neseděl ten styl psaní (překladu), očividně jsem ho pozapomněla a taky mě moc nenadchlo chování postav. Naštěstí ta analýza a téma mne zajímaly natolik, že jsem vydržela a od poloviny už jsem si jednak zvykla, jednak se postavy přestaly blbnout a začaly jednat.

Jo, ještě tam byla strašně zajímavá paralela s tím věčně krásné a nestárnoucí, ale taky naprosto neživotné, ztuhlé, neschopné se vyvíjet a přetvářet - tj. elfové versus lidé a železo coby magické zpodobnění transformačního potenciálu.
A já jsem kvůli analýze schopna zchroustat i mnohem horší věci, takže se nebojím, že by to nakonec, pokud se k přečtení pár dalších Pratchettů dostanu, bylo nějak zlé.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Sosacek
Příspěvky: 25754
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Sosacek »

Me by zajimalo, jaky je to v originale. Jakoze, dela z toho komedii ten preklad, nebo autor? Ty knihy jsou cim dal tim min komedie, cim jsou mladsi, a nekdo mi tvrdil, ze z toho prekladatel vydrzel delat komedii o dost dyl nez autor.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Argonantus
.
Příspěvky: 18105
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re:

Příspěvek od Argonantus »

Sadako píše: 27. 11. 2018, 01:28 Mě jenom zarazilo, jak strašně mi neseděl ten styl psaní (překladu),
Neměl bych trpělivost to zjišťovat. Zas až tak moc mne to nebavilo. Koukám, že jsem četl asi sedm knih,
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zeměploch ... ního_cyklu
a pryč od toho.
A zdá se, že nikoho, neb to na článek do Drakkaru nevydalo nikomu.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32314
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Vallun »

ehm...já mám většinu už přečtenou dvakrát, některé i vícekrát, jen pořád se nesešla konstelace času a nápadu, jak článek pojmout...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od eerieBaatezu »

Cože, ono toho je 41 knih??? To musí být už hafo setting.
Sadako píše: 26. 11. 2018, 22:52Jako z analytického hlediska je to výtečné. Elfové v nejlepší anglosasko-keltské tradici jako obraz povrchní věčné krásy a dokonalosti, jako bytosti s glamourem, ale ploché a prázdné, jako věční konzumenti, jako modelky či hollywoodské hvězdy.
To je poněkud selektivně přitažený za vlasy pohled na věc, není?
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host