Terry Pratchett

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Argonantus »

Aeidam Hnusohouba!
Totiž ta Fatální válka... to znám, když to byl ještě skautský výtvor. Docela fajn.

Já nemám opravdu, ale opravdu rád Stopařova průvodce... to teda zlatej Pratchett... jo, vidím ty dveře...
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5421
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Resurrection »

Argonantus píše:Já nemám opravdu, ale opravdu rád Stopařova průvodce... to teda zlatej Pratchett... jo, vidím ty dveře...
Kacir! :-) Stoparuv pruvodce je mazec - nejvic mi utkvelo v pameti "bozi poselstvi", to me dostalo do kolen :D Osobne mi pripada, ze Futurama se tim musela misty dost inspirovat. Ale ta se ti nejspis taky nelibi hadam :-)=

A abych nebyl uplne OT, z Prachetta se mi nejvci libily dily s Mrakoplasem (*zveda stit na ochranu pred kameny*) a samozrejme se Smrtem. Ty ostatni, napriklad s carodejkami, se mi zdaleka tak nelibily... *takticky utika pryyyyc*
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20994
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Markus »

Sosáček píše:(plus, pripada mi, ze preklad je postupem casu horsi a horsi)
Ha! Nejsem sám, kdo nemá rád Kantůrkovy překlady. Opravdu si myslím, že Kantůrek kazí originál. (četl jsem cca 5-10 knih nejdřív anglicky a pak česky, takže můžu srovnávat)
Tohle se nesmí říkat moc nahral, fantasisti Kantůrka zbožňují! (význam čehož mi uniká)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32329
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Vallun »

Co se týče překladu, tak to neposoudím, neb TP v originálu je na mne příliš složitý. Ale v těch jendotlivch věcech, kde jsem s to jej posuzovat, mi přijde opravdu skvělý. A ostatně Pratchettovi se prý taky líbí. Nicméně pan Kantůrek umírá, takže se nemusíte bát, že by vám to ještě dlouho kazil...

Argo, já vím,že ta kategorizace, co jsem napsal, není tak docela korektní, ale Zeměplochu a spol. čtu už moc let a za tu dobu jsem se dostal do mnoha diskusí o kvalitě TP díla. No a vždycky, když to někdo nepovažoval za humorné, tak se ukázalo, že do jedné z těch uvedených kategorií spadá. A to jsem prosel docela, řekl bych, transparentní vzorek více než třiceti osob. Existenci dalších kategorií principiálně nevylučuji, ale připustím teprve tehdy, až nekoho z ní poznám natolik dobře, abych mohl usuzovat na jeho důvody. Lidi, co to nečetli, nebo skoro nečetli, považuji za pozéry...

Pieta - No, tak ten tvůj výběr je docela zajímavý. Osobně řadím Muže ve zbrani a Hrrr na ně k té humornější a velmi povedené části. Carpe Jugulum má zase do sebe něco jiného, je to možná méně humorné, ale o to příběhovější a poučnější.

Uznávám,že Otec prasátek, Těžké melodično a trochu Maškaráda patří k tomu slabšímu...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20994
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Markus »

Mě se nejvíc líbily:
- Dobrá znamení (první Pratchettova knížka, ze které jsem byl upřímně unešen... ale ona je jeho jen napůl)
- Úžasný Mauric (první jenom Prathettova knížka, ze které jsem byl unešen)
- Noční hlídka (příjemně vážné)
- Pravda (sympatické historizující pojetí médií a vzniku novin... asi nijak extra kniha, ale trefila se mi do oboru)
- Monstrózní regiment (skoro mi přijde, že Pratchett je nejlepší vždy, když opustí zavedené hrdiny a zkusí napsat knihu o někom jiném)
- Buch (co dodat, taková Noční hlídka II, příjemně vážné pojetí fantasy)
- Zaslaná pošta (opět se potvrzuje domněnka o nezavedených hrdinech, navíc Zeměplocha už je tady o poznání "modernější", přesunula se od středověku k novověku, a prospívá ji to)

7 velmi dobrých knížek je docela solidní výkon na jednoho autora 8) Jen mi to zkrátka kazil ten zbytek.
Já jsem třeba nikdy nepochopil, proč Otec prasátek a Erric jsou dvě nejpopulárnější Pratchettovy knihy. Proč zrovna ony? Nejspíš to bude tou zrádnou "přístupností běžnému čtenáři".
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Vallun píše:Lidi, co to nečetli, nebo skoro nečetli, považuji za pozéry...
Proč? To člověk MUSÍ číst Zeměplochu, či co?

Přečetla jsem asi kolem sedmi (+/-) knih ze Zeměplochy, některá mě bavila méně, některá více, ale nějak nemám příliš chuti číst něco dalšího, už jen proto, že je toho tak strašně moc.

Jo a od Pratchetta mám nejraději Odvrácenou stranu Slunce a Nefalšofanou kočku.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32329
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Vallun »

Sadako, samozřejmě, že nemusí, ale pokud chce tvrdit, že Pratchett píše nudně, tak by měl takových 5, 6 a více kousků mít načtených...Jinak to men osobně prostě přijde jako póza... Ač to samozřejěm reaspektuji jako názor toho dotyčného...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Argonantus »

Pratchett dělá strašně moc slov.
Narozdíl třeba od Tolkiena.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6651
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od boubaque »

Vallun píše:Sadako, samozřejmě, že nemusí, ale pokud chce tvrdit, že Pratchett píše nudně, tak by měl takových 5, 6 a více kousků mít načtených...Jinak to men osobně prostě přijde jako póza... Ač to samozřejěm reaspektuji jako názor toho dotyčného...
Vallune, a co když to tomu člověku přijde nudné už po jedné dvou knihách? Musí číst těch dalších pět, aby to mohl říkat?

Já jsem četl jen Pohyblivé obrázky a asi půlku Posledního kontinentu (že jsem to nedočetl bylo ale spíš tím, že jsem to četl v originále a už jsem to nezvládal). Obojí bylo celkem vtipné, ale rozhodně jsem četl několik lepších humorných knih. Pratchett je dost zaměřený na situační humor, ale nemůžu říct, že bych se bavil na každé straně (neříkám smál, ale bavil - rozesmát na každé straně se povede málokomu, a to ještě ne každého čtenáře).
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Lemmy »

Markus píše:Ha! Nejsem sám, kdo nemá rád Kantůrkovy překlady. Opravdu si myslím, že Kantůrek kazí originál. (četl jsem cca 5-10 knih nejdřív anglicky a pak česky, takže můžu srovnávat)
Tohle se nesmí říkat moc nahral, fantasisti Kantůrka zbožňují! (význam čehož mi uniká)
Nepřekládal náhodou Kantůrek HP (Harry Potter)? Pokud ano, nabíjím zbraně :-)=
Vallun píše: Lidi, co to nečetli, nebo skoro nečetli, považuji za pozéry...
Jako všeobecně, nebo se tato fráze k něčemu vztahuje? Pokud všeobecně, tak je to předsudkátor...
Ale takový předsudkátor mám taky, akorát opačný - lidi, kteří čtou převážně nebo výhradně Pratchetta protože přece Pratchett považuji za pozéry. :wink: - ale teď vážně:
Četl jsem od něj pár knih. Pratchett myslím patří mezi ty lepší autory fantastiky (mezi nejlepší autory fantasy obecně bych ho osobně neřadil), ale občas mi přijde nudný.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18569
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Lemmy píše:Ale takový předsudkátor mám taky, akorát opačný - lidi, kteří čtou převážně nebo výhradně Pratchetta protože přece Pratchett považuji za pozéry. :wink:
Já už jsem taky do předsudkátoru psal, že lidi, kteří nerozeznávají předložky a spojky, jsou idioti :>;o)
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20994
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Markus »

Lemmy: Harryho Pottera překládal, tuším, jakýsi pan Medek. Ale ten je taky pěkné číslo :)
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15068
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Pieta »

Vallun píše:Pieta - No, tak ten tvůj výběr je docela zajímavý. Osobně řadím Muže ve zbrani a Hrrr na ně k té humornější a velmi povedené části. Carpe Jugulum má zase do sebe něco jiného, je to možná méně humorné, ale o to příběhovější a poučnější.
Muži ve zbrani - snaží se tak moc být detektivka, až nestíhá být vtipné
Hrr na ně - pamatuju si akorát, že se tam něco vynoří a pak se tam něco potopí, čili zanechaný dojem veškerý žádný
Carpe Jugulum - bábi ex machina zvítězí, protože bábi přece zvítězí, QED; ale Igor nebyl špatný
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32329
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Vallun »

Pieta - Hele, četl jsi to carpe Jugullum celé nebo jen první a psolední stranu? Já se Tě nechci dotknout, ale pokud něco není "bábi ex machina", tak je to přesně tohle... Vždyť to je celé o tom, jak sbírá síly, aby mohla vůbec bojovat... Samozřejmě, je to pohádkově a humorně laděné, takže dobro by mělo vyhrát, ale jinak je to super příběh...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15068
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Pieta »

Vallun píše:Pieta - Hele, četl jsi to carpe Jugullum celé nebo jen první a psolední stranu? Já se Tě nechci dotknout, ale pokud něco není "bábi ex machina", tak je to přesně tohle... Vždyť to je celé o tom, jak sbírá síly, aby mohla vůbec bojovat... Samozřejmě, je to pohádkově a humorně laděné, takže dobro by mělo vyhrát, ale jinak je to super příběh...
Nedotkl ses.
Jasně, celou dobu nemá šanci, a najednou už vyhrála. Jestli něco je ex machina, tak je to přesně tohle. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 7 hostů