Star Wars

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět

SW jsou...

Legendarni a uzasna space opera!
45
64%
Celkem hezka hollywoodska podivana
15
21%
Nic moc film pro deti
3
4%
Plastikový vánoční stromeček s prskavkami!
7
10%
 
Celkem hlasů: 70

Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Star Wars

Příspěvek od Argonantus »

Kouknu na to ještě jednou, ale já měl fakt dojem, že s tím Kylo Renem na konci šermovali naživo a on se nechal probodnout, právě s ohledem na tyhlencty zásady. Což je příčina smrti, lékařsky řečeno. A že se z posledních sil teleportoval zpátky na ostrov.
Všechno pomocí síly, jak jinak.

je to pomalu nejzásadnější scéna Star Wars, tak bych rád na konci toho mnohaletého výletu alespoň pochopil, co se tam stalo.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Star Wars

Příspěvek od jjelen »

Já tedy také měl za to, že šlo o nějakou takovou "force projection", "video", na dálku za účelem zdržet nepřátele a umožnit útěk (a možná si promluvit s Kylem, nebo tak něco) - což Luka tak vyčerpalo, že umřel/rozplynul se v Síle.
Ani jsem neměl potřebu nad tím nějak zvlášť dumat, přišlo mi to celkem jasné - jen teda takové blbě antiklimatické - za trochu času navíc odpravit jednoho z největších borců v galaxii (že podobně skončil třeba Obi-wan pro mě žádná omluva není)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Wars

Příspěvek od Vallun »

Argonantus píše: 9. 9. 2021, 14:37Já to vidím tak, že "there is no Dark side of the Moon, really", jak praví klasika od Pink Floyd; ve skutečnosti je Síla jen jedna, a jde o to, jak ji užíváme, a vlastně to při delším a důraznějším užívání úplně nejde uhlídat, aby se v tom nemihla ta temná strana...
Není mezi nimi žádná jasná hranice, jedna číhá pár milimetrů vedle té druhé. ...
Za mne ne.
Měl bys naprostou pravdu v našem světě, ale (minimálně já vnímám) svět Star Wars jako definovaný právě tou polaritou síly...
(což je mimochodem jedno z hlavních témat třetího románu, které právě řeším.
no právě...:)
Za 900 let si asi musel všimnout, že je to celé s tou silou složitější, než se tvrdí padawanům.
no právě...pokud bereme, že je definován jako "moudrý", tak pokud si toho za 900 let nevšiml, tak to může znamenat, že to není...
Je z něj Yoda II, nicméně je v tom pochmurnějším, zklamanějším a méně naivním světě po 11.9.2001, uvízlý v Hamletovském dilematu, zda pomáhat dávným kamarádům a ségře, ale pomocí Prstenu, nebo obětovat všechno tomu, že sílu nepoužije.
To dilema je jen v jeho hlavě, v realitě SW by existovat nemělo...in fakt je to nejspíš jen trik temné strany jak protistranu oslabit...
Stran té scény s kuchnutím Kylo Rena ve spánku, ze které eerie umírá - já to čtu přesně obráceně, Luke měl těžkou ataku temné síly když zrovna nedával pozor, lákalo ho jednoduché a špatné řešení, ale ježto je to kladný hrdina, tak to překonal a neudělal to. Tam právě nemám problém;
jo...abys vysvětlil tu scénu, tak rozbiješ celou vizi všeho předchozího...to imho není dobrá cena...
Podle mne by bylo vhodnější tu modernistickou snahu za každou cenu všechno relativizovat a kompromitovat pro vlastní pohodlí alespoň v SW opustit a držet se její filosofie...
Dal jim naději tím, že umřel? Že to nechal celé na nich, pomozte si sami, já na vás dlabu, umírám, abych dodržel zásady?
Osmičku takhle rozebírat není možné, rozpadne se...obě strany se chovjaí jako totální debilové většinu času...
A ještě k té otcovraždě - ono to je naprosto zásadní téma Star Wars díky tomu ústřednímu vynálezu, že "jsem tvůj otec, Luku".
Ježto je taťka zároveň největší mefgaepic záporňák, jeví se otcovražda jako to snadné, logické a při tom tak nějak zjevně špatné řešení. VI z problému tří těles Imperátor, Vader a Luke vyjel zřejmě jediným možným řešením.
Usmrcení Darth Vadera by nebyla otcovražda ani podle římského práva, otcovražda pořád ještě obsahuje vraždu, tedy čin proti právu, proti přirozenému řádu světa...to zabití by bylo přijatelné z každého rozumného ohledu...to drama je tam sice podané hezky, ale je takové...dost rodinné...
a tady už nějaké ohledy na Kyla nikdo brát nemusel. Jeho otcovražda je naprosto odlišného druhu.
Ne nemusel, absolutně neměl, když to přeženu, tak po té otcovraždě jakákoliv snaha Kyla rozvíjet je akceptace toho skutku...za mne nepřijatelné...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Star Wars

Příspěvek od Vitus »

Argonantus píše: 9. 9. 2021, 19:10 Kouknu na to ještě jednou, ale já měl fakt dojem, že s tím Kylo Renem na konci šermovali naživo a on se nechal probodnout, právě s ohledem na tyhlencty zásady. Což je příčina smrti, lékařsky řečeno. A že se z posledních sil teleportoval zpátky na ostrov.
Všechno pomocí síly, jak jinak.

je to pomalu nejzásadnější scéna Star Wars, tak bych rád na konci toho mnohaletého výletu alespoň pochopil, co se tam stalo.
Luke na konci Ep. VIII opravdu použije "Force projection" (proto například vypadá mladší, než když je ve scénách s Rey) a proto jej konvenční zbraně nemohou nijak zranit (a chvíli Kyleovi trvá, než mu dojde, že se nechali napálit iluzí, která je zdržela a umožnila zbylým rebelům utéct).

Luke sice Leie předá kostky z Milenium Falcona, ale ty jsou taky jen "Force projection" - Leia je totiž nechá, aby je Kylo našel a když se tak stane, tak ta kostky taky zmizí.

Ovšem "Force projection" na takovouhle dálku je nejen ultimátní Jedi umění (ve starém / původním SW universe kánonu se to párkrát také někde mihlo, jestli si správně vybavuji, ale už netuším kdy a kde), které je značně vyčerpávající a Luke se vydal ze všech svých sil (sebeobětoval se, doslova), aby to zvládnul.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Star Wars

Příspěvek od Jiron »

Vitus píše: 10. 9. 2021, 15:21 Luke na konci Ep. VIII opravdu použije "Force projection" (proto například vypadá mladší, než když je ve scénách s Rey) a proto jej konvenční zbraně nemohou nijak zranit (a chvíli Kyleovi trvá, než mu dojde, že se nechali napálit iluzí, která je zdržela a umožnila zbylým rebelům utéct).

Luke sice Leie předá kostky z Milenium Falcona, ale ty jsou taky jen "Force projection" - Leia je totiž nechá, aby je Kylo našel a když se tak stane, tak ta kostky taky zmizí.

Ovšem "Force projection" na takovouhle dálku je nejen ultimátní Jedi umění (ve starém / původním SW universe kánonu se to párkrát také někde mihlo, jestli si správně vybavuji, ale už netuším kdy a kde), které je značně vyčerpávající a Luke se vydal ze všech svých sil (sebeobětoval se, doslova), aby to zvládnul.
A mě to přišlo úplně jasné. Ale možná je to proto, že vím, že takové věci v EU existovali.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Wars

Příspěvek od Vallun »

Že jde o projekci bylo zjevné z prostřihů...

Ale že jí nikdo nepoužil dříve, když se sakra nabízela, logické není...

A poměr cena výkon jejího použití z ní dělá zase jen fluffy blbost...:(
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16382
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Star Wars

Příspěvek od MarkyParky »

Vallun píše: Ale že jí nikdo nepoužil dříve, když se sakra nabízela, ...
A poměr cena výkon jejího použití...
Jestli má poměr cena/výkon tak mizerný, tak je celkem logické, že ji nikdo nepoužil dříve*

*nepočítaje EU.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Wars

Příspěvek od Vallun »

MarkyParky píše: 10. 9. 2021, 18:12 Jestli má poměr cena/výkon tak mizerný, tak je celkem logické, že ji nikdo nepoužil dříve*

*nepočítaje EU.
Jenže našel bys situace, kde by použití dávalo větší smysl/větší profit...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Star Wars

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Lucas měl ohromné štěstí na autory vizuálů a taky jistou vizi.
Argonantus píše: 5. 9. 2021, 10:36IMHO to je spíš cvičení na "pravý čas na správném místě". Vycítil tu změnu publika (viz výše) a našel přesně to, co lidem v moderní době zoufale chybělo - princeznující princezny a šermující rytíře v supermoderním scifi balení. A v zásadě provedl radikální transformaci Pána prstenů do této scifi light verze.
Vycítil tak leda hovínko, když měl po nějakém mexickém jídle nehodu na záchodě. Lucasovy scénáře a návrhy byly velice velmi à la Flash Gordon. Kdyby mu to producenti celé nerozhrabali a kdyby neměl ty talentované lidi na visuál, tak je z toho Flash Gordon 2.
Tohle ani u těch blbejch ewoků nemám.
Argonantus píše: 5. 9. 2021, 10:36Minimalistický Pixar film o statečném boji plyšových medvídků na planetě nevímkteré by klidně mohl fungovat.

Mně tohle zase připadá jako perfektní matérie pro nějaké kombo Tolkiena a Herberta. Primitivní společnost lovců a sběračů, která se stala svědkem Války na nebesích a musela si kolem toho vytvořit masivní mýto-epický aparát, který přetrvá milénia a stane se formativním pro jakýkoliv další vývoj.
Světelné meče. Asi totálně nejvíc cool nápad ever. Nikdo nikdy nevymyslel božejší zbraň.
Argonantus píše: 5. 9. 2021, 10:36No... bohužel je to přesně ten směr k těm hračkám. Zbraň je zábavně cool, nikoli něco studeně nepříjemného, co ve výsledku velmi bolí, jako ty aktuálně řešené Loganovy drápy.
Že zbraně jsou zábavné a cool není úplně novátorská představa. Šerm je obecně spojen s určitou elegancí pohybu a samozřejmě tam je ten retro/staromódní nádech. Když se podíváš do současných USA, tak tam se palné zbraně a jejich tacticool faktor v určitých kruzích úplně fetišisují. Zbraň jako něco "studeně nepříjemného" je asi dost relevantní pohled, ale taky jen jeden z mnoha.

Jak zrovna tobě uniká úžasnost světelného meče, moc nechápu - ještě navíc je to zjevná aluse na všechny ty cool magické a legendární meče jako Excalibour, Durandal, Zulfiqar, Joyeuse, Gram,... Plamenný meč, který přetne ocel a odrazí střelu, ale vládne jím jen legendární vyvolený rytíř...
Tuhle byla v té VII podobná situace, kterou jsem zapomněl; Rey zmlátí Kyla v tom lese dokulata, zbývá ho dokuchnout jedním pohybem, ale ona to kdovíproč neudělá. jasně, skončil by příběh, a to nechceme - ale to je metaúvaha. In character to hází zajímavé otázky, zda rozmilé koťátko Rey nemá náhodou předčasně vyspělé Skywalkerovské instinkty, které ji od podobných nápadů zdržují. Byl to jen okamžik, pak mezi ně scénáristi mázli jámu ex machina a další likvidaci padoucha zabránili.
Pozorní zde už čekali předčasně vyspělé instinkty Palpatinovské, protože Rey měla nápadně podobný styl šermu.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Star Wars

Příspěvek od Argonantus »

Vitus píše: 10. 9. 2021, 15:21 Luke na konci Ep. VIII opravdu použije "Force projection" (proto například vypadá mladší, než když je ve scénách s Rey) a proto jej konvenční zbraně nemohou nijak zranit (a chvíli Kyleovi trvá, než mu dojde, že se nechali napálit iluzí, která je zdržela a umožnila zbylým rebelům utéct).

Luke sice Leie předá kostky z Milenium Falcona, ale ty jsou taky jen "Force projection" - Leia je totiž nechá, aby je Kylo našel a když se tak stane, tak ta kostky taky zmizí.

Ovšem "Force projection" na takovouhle dálku je nejen ultimátní Jedi umění (ve starém / původním SW universe kánonu se to párkrát také někde mihlo, jestli si správně vybavuji, ale už netuším kdy a kde), které je značně vyčerpávající a Luke se vydal ze všech svých sil (sebeobětoval se, doslova), aby to zvládnul.
Takto to smysl dává.
Padá tím teorie nepoužívání Síly.
Mám s tím už jen dva drobné problémy:
Že já coby divák - laik nepoznám ihned, že to je projekce, to je můj problém, mám být Star Wars fan. Ale že to nepozná Kylo, který v tom světě žije, a to do té míry, že vyběhne se s Lukem šermovat, to je dost divné.

Druhá věc je, že zemřel, protože ho vyčerpalo vlastní kouzlo... jsem jediný, komu to zní u epického hrdiny úplně blbě?
Jak zrovna tobě uniká úžasnost světelného meče, moc nechápu - ještě navíc je to zjevná aluse na všechny ty cool magické a legendární meče jako Excalibour, Durandal, Zulfiqar, Joyeuse, Gram,... Plamenný meč, který přetne ocel a odrazí střelu, ale vládne jím jen legendární vyvolený rytíř...
Vůbec nic, čéče.
Všechny ty meče jsou staré, lehce začernalé železo, viděl jsem je v múzeu.
Když jsem k jednomu z nich coby Argonantus došel, ukázalo se, že je bronzový, což vysvětluje, jak vydržel stovky let. Jinak by se dávno rozsypal. Což znamená, že zase spíš tmavý a matný.

Vůbec nemám s nějakým legendárním mečem spojenou asociaci svícení. Možná to vymyslel nějaký orientálec, nebo co.
Já mám svícení a blýskání spojené hlavně s cirkusem, což znamená = lacinej šunt a podvod.

Jinak nablýskaný meč bez jediného kazu = nepoužívá se, je to podvod na parádu. Když s tím vyjde rytíř na bojiště, je to pro ostatní děsná prdel.

Odrážení střel je taky další kravina, kterou nabrali diváci zřejmě někde v orientu nebo kde. Nikde jsem na to na západě nenarazil.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Wars

Příspěvek od Vallun »

Argonantus píše: 10. 9. 2021, 18:45Že já coby divák - laik nepoznám ihned, že to je projekce, to je můj problém, mám být Star Wars fan.
To byla spíš chvilková nepozornost (ani se nedivím, já už v té době skoro spal), řečeno je to za mne až moc explicitně...
Ale že to nepozná Kylo, který v tom světě žije, a to do té míry, že vyběhne se s Lukem šermovat, to je dost divné.
On po tom toužil a ta projekce sama o sobě byla mocná...
Argonantus píše: 10. 9. 2021, 18:45Druhá věc je, že zemřel, protože ho vyčerpalo vlastní kouzlo... jsem jediný, komu to zní u epického hrdiny úplně blbě?
Ne, vůbec. obecně to dává smysl - je to forma oběti.

Mám výhrady, že je to v imbecilním okamžiku s výsledkem maximálně pochybným... - aniž by se cokoliv změnilo, mohli začít prchat o "15" minut dříve sami...ale z taktického hlediska je W8 fakt zoufalá celá:(
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Star Wars

Příspěvek od jjelen »

Argonantus píše: 10. 9. 2021, 18:45 Druhá věc je, že zemřel, protože ho vyčerpalo vlastní kouzlo... jsem jediný, komu to zní u epického hrdiny úplně blbě?
Však to říkám...
resp. - že je nějaké kouzlo tak strašně drsné, že zároveň zabije uživatele beru, ale toto mi přišlo drsné nedostatečně...

Ad odrážení střel - to mi přijde jako (relativně) geniální nápad když potřebuješ někam vedle sebe nacpat rytíře s meči a moderní střelné zbraně (moc možností jak to rozumně skloubit není... teda mimo možnost se na takové kombinování vykašlat)
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Star Wars

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Jak zrovna tobě uniká úžasnost světelného meče, moc nechápu - ještě navíc je to zjevná aluse na všechny ty cool magické a legendární meče jako Excalibour, Durandal, Zulfiqar, Joyeuse, Gram,... Plamenný meč, který přetne ocel a odrazí střelu, ale vládne jím jen legendární vyvolený rytíř...
Argonantus píše: 10. 9. 2021, 18:45 Vůbec nic, čéče.
Všechny ty meče jsou staré, lehce začernalé železo, viděl jsem je v múzeu.
Když jsem k jednomu z nich coby Argonantus došel, ukázalo se, že je bronzový, což vysvětluje, jak vydržel stovky let. Jinak by se dávno rozsypal. Což znamená, že zase spíš tmavý a matný.
No tak to jsou vesměs meče, o kterých čteš v nějakém starém textu. Tam jsou výrazně víc cool než nějaký orezlý kus železa v museu. Stejně tak je výrazně víc cool ten kus železa držet v ruce.
Vůbec nemám s nějakým legendárním mečem spojenou asociaci svícení. Možná to vymyslel nějaký orientálec, nebo co.
Já mám svícení a blýskání spojené hlavně s cirkusem, což znamená = lacinej šunt a podvod.
Wut??? Lahat chereb, podle něhož se nejspíš jmenuje celá třída andělů a jímž archanděl Michael poráží Satana nic? Surtův meč nic? Plamenný Angantýův Tyrfing nic? Glamdring, Orkrist, Žihadlo taky cirkus?
Jinak nablýskaný meč bez jediného kazu = nepoužívá se, je to podvod na parádu. Když s tím vyjde rytíř na bojiště, je to pro ostatní děsná prdel.
Kdo jsi a co jsi udělal s Argonantem? Nablýskaný meč bez jediného kazu = meč legendárně nezničitelný, který protne kámen jako plátno!
Odrážení střel je taky další kravina, kterou nabrali diváci zřejmě někde v orientu nebo kde. Nikde jsem na to na západě nenarazil.
Kravina to určitě není, spíš trochu trik, abys ukázal ostatním, kdo je největší alfa samec a hustec. Na západě se to myslím dělalo spíš holí.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Star Wars

Příspěvek od Argonantus »

Eleshar:
tady se asi nehneme. Středověké železo prostě moc nezáří, dělá asociaci váhy, chladu a krve, potažmo špíny. Tedy úplně přesně opačně než nějaká zářivka, která je lehká a teplá.
Ta plávková ocel Poldi Kladno na mečích ve filmech mi taky připadá spíš směšná (Excalibur, tam to bylo šílené - ale snad jako renesance nebo co. Jo, a Andúril, ten je taky dost trapnej.).
Mně ty světlíška nějak nenadchly ani u Tolkiena.
A to, že se šermuje laserovým paprskem a dělá to vrrum, to už jsi asi slyšel. A můžou se tím přetlačovat. Fakt trapný. Viz úplně první příspěvek - pokouším se to ignorovat, ale občas to moc nejde, zvlášť s tím Temným Moulou a jeho dvojpádlem, nebo ten švýcarák, co má Kylo. To jsou fakt strašně hovězí nápady - zbraň stejně nebezpečná majiteli jako oběti.

Zkrátka - zatím mám VIII tak, že snaha byla, pokus o něco nového, což je fajn, ale je to taková nedopečenost a ten dobrý příběh prošel někde kus vedle. Ta velká scéna nějak nedopadla, což je pro celkový efekt dost zásadní (stejně si obvykle pak člověk nepamatuje nic jiného). Za tři? No, s ohledem na to, že jsem nějakému MCU dal nerozvážně dvě, tak asi ano.
Sedmička dostala taky tři, ale jsou to úplně jiné hvězdy. Skoro všechny za toho Hana Sola.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Star Wars

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Namátkou první dvě věci, které jsem vytáhl:

Popis Durandalu:
Chanson de Roland, strofa CLXXII píše:E ! Durendal, cum es bele e clere e blanche!
Cuntre soleill si luises e reflambes !
Ó Durandale, jak jsi krásný a jasný a bílý!
Proti slunci tak záříš a planeš!
Popis Colady:
Cantar de mio Cid, verše 3648-9 píše:Martín Antolínez mano metió al espada.
Relumbra tod el campo: tanto es limpia e clara.
Martín Antolínez se rukou chopil meče.
Září celé pole: tak je čistý a jasný.
Cid pak měl ještě meč Tizón, což podle všeho značí něco jako pochodeň.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů