Star Wars

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět

SW jsou...

Legendarni a uzasna space opera!
45
64%
Celkem hezka hollywoodska podivana
15
21%
Nic moc film pro deti
3
4%
Plastikový vánoční stromeček s prskavkami!
7
10%
 
Celkem hlasů: 70

Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Star Wars

Příspěvek od Argonantus »

Nevím, kdys toho Foglara četl naposledy.
Velmi dávno, uznávám. Oživila ho nedávno Sadako tím článkem.
Šípáci by v Polaris fakt hrát nešli. StarWars ano
K tomu nemám výhrad. Připouštím, že mezi Star Wars a Foglarem jsou i četné rozdíly, třebas v prostředí, že.

Podobnost vidím v tom nadšeném adorování velikána určitou výrazně uzavřenou komunitou (Foglar je borec, jak přísně pravila Raven), a naopak dost výrazné odmítání jinou částí publika tím, že je to vlastně dětinská záležitost.

Ono to do jisté míry dopadá na celou geekovskou kulturu, ale IMHO je to ve většině případů omyl, protože koryfejové kultury to prostě nikdy opravdu nečetli nebo neviděli (causa Balaštík).
Jinde je to omyl, protože dílo vlastně je pro teenagery a otevřeně se tak deklaruje (Harry Potter, Stmívání).

Star Wars zneklidňují tím, jak dospěle a oficiálně se deklaruje téma díla a jak infantilně se při tom všichni chovají (nikoli pouze Jar Jar - to je extrém, ke kterému má nakročeno kdejaká postava).
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 14. 11. 2017, 12:53, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Star Wars

Příspěvek od York »

Argonantus píše: 14. 11. 2017, 12:35Jako nějak nechápu, co mají někteří lidé na tomhle netu za mindrák, že začnou výhrady k dílu někoho třetího řešit okamžitě osobně.
Ti někteří lidé totiž nejsou nezaujatí mimozemšťani, kteří o Star Wars nikdy neslyšeli a nevěřícně kroutí tykadly, o čem že to mluvíš. Oni ten film nejen že viděli, ale mají k němu dokonce nějaký vztah, třeba se jim dokonce líbil natolik, že se na něj koukli znovu. A co víc, líbí se jim ten svět, takže se koukli i na související seriál (přestože je animovanej!), hráli několik počítačovejch her z toho světa (některý lepší než původní filmy), četli několik novel. Ti "někteří lidé" jsou tudíž zatraceně zainteresovaní, strávili u toho klidně víc času, než kterýkoliv z autorů jednotlivých filmů. Ostatně kdyby jim na tom osobně nezáleželo, nejspíš by o tom nešířili tolik písmenek po elektronických dálnicích.

Argonantus píše: 14. 11. 2017, 12:52Star Wars zneklidňují tím, jak dospěle a oficiálně se deklaruje téma díla a jak infantilně se při tom všichni chovají (nikoli pouze Jar Jar - to je extrém, ke kterému má nakročeno kdejaká postava).
Tohle platí jen pro filmy a to ještě jen když se na ně díváš hodně povrchně. Všechny SW novely, které jsem četl, byly mnohem vážnější, a to samé platí pro celou Old Republic. A zrovna epizody I-III jsou skoro nejvážnější z toho všeho (když se nenecháš zmást tou povrchovou vrstvou), to se ti tu už snažím pár let sdělit.

edit: On je to vlastně úplně stejnej příběh jako s celou fantasy. Na první pohled je to povrchní, infantilní pohádka. A pokud ti to nestojí za druhý, hlubší, tak to tak i zůstane.
Naposledy upravil(a) York dne 14. 11. 2017, 13:16, celkem upraveno 1 x.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Star Wars

Příspěvek od jjelen »

Jo, náký pnutí tam možná někde je (též jsem četl Foglara hodně dávno a zdaleka ne kompletně), ale platí co jsem napsal: to můžeš napasovat leckam. A ta infantilita: hm, na jednu stranu nepochybně... a na druhou stranu tady máš témata jako korupce, přerod "demokracie" v dikaturu nebo vyvraždění jediů (vč. děcek... "hlavním hrdinou")... to že se to leckdy Lucasovi nepovedlo úplně uspokojivě podat a tsřídá to s Jar Jary je věc druhá.

(samozřejmě, on i ten Foglar tam má temnější momenty - to mě jako děcko bavilo nejvíc, článek od Sadako mi to připomenul, ale pořád se to drží v rovině pro děcka tak nějak "stravitelné"... u toho co vybírám ze SW si tím už moc jistý nejsem...)
Uživatelský avatar
Dorian
Příspěvky: 171
Registrován: 3. 10. 2009, 12:20

Re: Star Wars

Příspěvek od Dorian »

Myslím že celý problém té politické a sociální roviny prequelů je v tom že tato témata, ač sama o sobě zajímavá, jsou původní trilogii bytostně cizí. Epizody IV-VI v základu vychází z mýtu, konkrétně Cambellovy koncepce monomýtu, a hrdinského eposu.

A nikdo nestojí například o vyprávění o sociálních rozdílech Ásů a Jotunů vedoucí k Ragnaroku nebo o náboženských příčinách děje Písně o Rolandovi. Je to dobré téma na studii, mytologickou spekulaci nebo napsání příběhu ze zcela jiného úhlu pohledu, ale ne pro pokračování, respektive prequel.

Jinak ony třeba ty Klony útočí jsou fakt z hlediska režie a scénáře děsivě špatnej film, ačkoliv v 15 jsem to miloval.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Star Wars

Příspěvek od eerieBaatezu »

MarkyParky píše: 14. 11. 2017, 09:27 Argonantus:
Znovu tímto konstatuji, že samotný fakt, že dopředu znám rozuzlení díla, není vůbec na škodu, ba přímo naopak - dílka, kdy dopředu vím, jak to dopadne a mohu se tedy plně soustředit na sledování toho PROČ to tak dopadlo, jsou třeba pro mně divácky mnohem atraktivnější než překvapivé zvraty a pointy, které se při druhém shlédnutí ukáží být jen trikem okamžiku a zboří se jak domeček z karet, když si začnete dávat dohromady souvislosti.
Přesně. Skvělým příkladem jsou Nolanovy filmy. Jsou tam překvapivé zvraty a pointy, ale i když už je znám, tak to těm filmům vůbec neubírá, protože jsou dobře napsané celkově.
Kdyby dostal dobrej scénárista za úkol napsat hustý epicko-tragický drama o tom, jak se stane Anakin Vaderem, tak vůbec neva, že víme, že se to stane, důležitý je, jak se k tomu bodu dostaneme. Zajímavý, že Argo, jako spisovatel, tohle zazdívá.
Argonantus píše: 14. 11. 2017, 10:01Fungovalo by to, kdyby mne osudy světa Star Wars zajímaly. Nezajímají, jakože vůbec.
Tak se na to vybodni. Já jsem třeba neviděl ani jeden díl těch filmů, jak tam běhala Jennifer Lawrence s lukem, byly to velký hity, dost se o tom kecalo, třeba mě to jednou zaujme, ale zatím jsem měl doslova nulovou potřebu na to koukat. A že to musím vidět proto, že se o tom kecá a z badatelských důvodů? Nemusím.

Pokud Tě nějak jakkoliv zajímají Hvězdné Války, tak sleduj originální trilogii. Protože to jsou Hvězdné Války. Ostatní klidně ignoruj (což je v případě prequelů i lepší, než aby Ti zkazily postavy z originální trilogie).
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Star Wars

Příspěvek od eerieBaatezu »

Dorian píše: 14. 11. 2017, 14:11Jinak ony třeba ty Klony útočí jsou fakt z hlediska režie a scénáře děsivě špatnej film, ačkoliv v 15 jsem to miloval.
V tom je ten rozdíl, já jsem všechny epizody viděl jako malý děcko, prvně naštěstí ty původní, pak prequely. Původní trilogii jsem miloval absolutně, až jako tak, že ne, že bych byl fanda, ale bral jsem je jako implicitní součást mýho života. Něco, k čemu nemusím mít fandovský přístup, protože je to prostě mnou. (Retrospektivně řečeno samozřejmě, jak teď vnímám můj tehdejší postoj k těm filmům.) Jsem to bral až tak, že když se mluvilo o filmech, co mám nejradši, tak jsem to ani neuváděl, protože prostě to byla samozřejmost, že jsou nejlepší.
A pak jsem o několik let potom viděl prequely a jako paráda, Darth Maul a jeho dual-saber a... tak... A kámoši si kupovali knížky o těch filmech a tam byly obrázky všech těch lodí a všechno. A vím, že jsme na tom byli v kině opakovaně.

A pak na to všechno člověk kouká znovu a ve staré trilogii je i teď tuna míst, co člověka úplně dostávají a má při nich husí kůži, útok na hvězdu Smrti, scény s Vaderem, finální duely z Impéria a Návratu mezi Lukem a Vaderem, tyvole ten louktovej Yoda je dojemnější, než 95 procent živejch herců, co jsem kdy viděl, ty scény s Lukem a Vaderem na Endoru, nebo to finále, to je tak skvostný, já u toho dycky brečím jak mimino, jeden z nejlepších třetích aktů ve filmu, ever. A Han, Leia, ta místa, ty situace, ta atmosféra, to drama, ta režie... Stará trilogie se drží skrze věky.
U prequelů po letech najednou začínají vystupovat trhliny. Co děcko přešlo tím, jakože noaco, tak teď už moc nedávám. Nedomrdlý scénáře, blbá režie, častá nablblost dialogů, situací. Prequely měly naprosto super designy, dost dobrej world-building, takový ty technický a backgroundový věci. Ale ten hlavní tah příběhem, kterej má bejt hlavně dobrej, je až jakoby na druhým místě.
Lucas měl prostě napsat příběh, bejt jen producent a najmout hustý scénáristy a režiséra.

Sem třeba koukal na ty light saber duely a si hned člověk uvědomí, že když kouká na ty starý, tak je mnohem víc jedno, jak blbá je kvalita obrazu, protože ty souboje jsou dramaticky dramatický, ne, že se tam hodně skáče a bliká to; u prequelů chcete mít dobrej obraz protože jinak... z toho pořádně nic nemáte.
Obrázek
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Star Wars

Příspěvek od jjelen »

Minimálně nablblost taky když se vysktla ve starých SW tolik nevadila, byl to v první řadě mýtus/pohádka, tam se s určitou mírou naivity dá počítat... jakmile se Lucas snažil pokoušet o politickej thriller... eh...
A jo, Vader vs. Luke vs Palpatine je jedna z nej scén vůbec...
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Star Wars

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Argonantus píše: 14. 11. 2017, 12:52Star Wars zneklidňují tím, jak dospěle a oficiálně se deklaruje téma díla a jak infantilně se při tom všichni chovají (nikoli pouze Jar Jar - to je extrém, ke kterému má nakročeno kdejaká postava).
York píše:Tohle platí jen pro filmy a to ještě jen když se na ně díváš hodně povrchně. Všechny SW novely, které jsem četl, byly mnohem vážnější, a to samé platí pro celou Old Republic. A zrovna epizody I-III jsou skoro nejvážnější z toho všeho (když se nenecháš zmást tou povrchovou vrstvou), to se ti tu už snažím pár let sdělit.
Ano, Star Wars se braly vždycky až směšně vážně. Proto je to tak debilní, když do toho vkládáš úlitby pětiletým dětem, aby se nenudily u toho, jak tam furt někdo někde sedí a mele cosi o vyslovování důvěry, nebo zdanění obchodních cest.
Eerie píše:Nedomrdlý scénáře...
Nedomrdlý? já myslím, že byly domrdlý teda totálně...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Star Wars

Příspěvek od Argonantus »

Eerie:
Tak se na to vybodni. Já jsem třeba neviděl ani jeden díl těch filmů, jak tam běhala Jennifer Lawrence s lukem,
no, jenže tak se nedá porozumět cizí kultuře.
Jennifer Lawrence jsem zrovna shlédl a podal o tom zprávu, https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 80#p511180
i když mne to nějakým velkým nadšením nenaplnilo.
A pak mi Sadako prozradila tu úplně nejvíc vysvětlující poznámku - že je to prostě fan fiction těch upírů. Které jsem zrovna četl kompletně.
Pokud Tě nějak jakkoliv zajímají Hvězdné Války, tak sleduj originální trilogii.
To už mám za sebou delší dobu. To, že je něco lepší než I-III nemusí znamenat veliké nadšení.
Zatím je po paměti jasně nejlepší V, pak dlouho nic, pak asi VII, a pak dlouho nic... a pak nevím, jsem celkem bezradný.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

York píše: 14. 11. 2017, 12:23Není mi ale úplně jasný, na základě čeho by můj vkus měl bejt lepší než tvůj vkus, ani proč bych tě měl urážet tím, že to prohlásím za "čistej odpad", nebo za něco podobně expresivního a definitivního.
...
Ti někteří lidé totiž nejsou nezaujatí mimozemšťani, kteří o Star Wars nikdy neslyšeli a nevěřícně kroutí tykadly, o čem že to mluvíš. Oni ten film nejen že viděli, ale mají k němu dokonce nějaký vztah, třeba se jim dokonce líbil natolik, že se na něj koukli znovu. A co víc, líbí se jim ten svět, takže se koukli i na související seriál (přestože je animovanej!), hráli několik počítačovejch her z toho světa (některý lepší než původní filmy), četli několik novel. Ti "někteří lidé" jsou tudíž zatraceně zainteresovaní, strávili u toho klidně víc času, než kterýkoliv z autorů jednotlivých filmů. Ostatně kdyby jim na tom osobně nezáleželo, nejspíš by o tom nešířili tolik písmenek po elektronických dálnicích.
Cywe, jestli pro tebe nějaké umělecké dílo v podstatě na úrovni náboženství a tak vnímáš útok na něj tak moc osobně, tak máš asi fakt dost těžký život. A nemůžeš po lidech chtít, aby se k něčemu nevyjadřovali kriticky, když to zrovna jim osobně napálilo kudrlinku na rozoumku. Vlastně tím říkáš, že sice ne tvůj vkus je lepší než vkus někoho jiného, ale tvé city jsou důležitější než city někoho jiného.

Já mám třeba moc ráda expanded universe a období staré Republiky. Velmi mne nepotěšili, že ho zařízli. Ale nijak mi to nebrání v tom prohlásit, že episody I-III jsou ultimátní hustomasakrózní sračka a Lucas by si měl do prdele vrazit násadu od mopu, zbičovat se ostnatým drátem, pobít čelem o zem a svatosvatě slíbit, že už nikdy nic nenatočí.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re:

Příspěvek od York »

Sadako píše: 17. 11. 2017, 15:57Ale nijak mi to nebrání v tom prohlásit...
Taky jsem to psal Argonantovi a nikoliv tobě ;-)

Obdobně bych ti rozhodně neukazoval tlačítko, které přivolá slizké chapadlovité stvůry z jiných dimenzí, s tím, že ho v žádném případě nemáš mačkat O-)
Naposledy upravil(a) York dne 17. 11. 2017, 17:05, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
komi
Příspěvky: 674
Registrován: 17. 8. 2012, 19:07

Re: Star Wars

Příspěvek od komi »

Uf, tolik emocí kvůli pár béčkovým filmům. Ale svět se mi celkem líbí, filmy nijak zvlášť. A to jsem se při posledním shlédnutí fakt snažila! Ale ono ty staré i nové epizody jsou takové lehce připitomělé, i když různým způsobem.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

York píše: 17. 11. 2017, 16:31 Taky jsem to psal Argonantovi a nikoliv tobě ;-)

Obdobně bych ti rozhodně neukazoval tlačítko, které přivolá slizké chapadlovité stvůry z jiných dimenzí, s tím, že ho v žádném případě nemáš mačkat O-)
OK, 10 zlobodů z 10.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Re:

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Sadako píše: 17. 11. 2017, 15:57Ale nijak mi to nebrání v tom prohlásit...
York píše: 17. 11. 2017, 16:31Taky jsem to psal Argonantovi a nikoliv tobě ;-)
Obdobně bych ti rozhodně neukazoval tlačítko, které přivolá slizké chapadlovité stvůry z jiných dimenzí, s tím, že ho v žádném případě nemáš mačkat O-)
Směle říkám, že mě by to nebránilo prohlásit úplně totéž co Sadako.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Re:

Příspěvek od York »

Eleshar_Vermillion píše: 18. 11. 2017, 01:03Směle říkám, že mě by to nebránilo prohlásit úplně totéž co Sadako.
Na hranici je místa dost, postav se do fronty! :-)=
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů